Употреба на лекарства с алкохол
За нашите географски ширини консумацията на алкохол се е превърнала в блажен ритуал, който помага при стрес, емоционални проблеми, ниско самочувствие, завързване на нови приятелства, скука.
Много хора гледат на пивката течност като на своеобразна панацея и възприемат множеството видове алкохол като лекарства за лечение на различни видове болежки и неразположения. Ракия при настинка, вино за сгряване, мастика при болки в корема, бира при проблеми с бъбреците.
Народната медицина е издигнала в култ употребата на алкохол и оправдава употребата му дори при тежко здравословно състояние.
Все по-често пациентите се интересуват не от нежеланите лекарствени ефекти на даден медикамент, а дали може да се употребява с алкохол.
Много от тях въпреки негативния отговор приемат изписаните хапчета с едно голямо или с някоя друга чаша вино, без въобще да си дават сметка за последствията.
Има либерални и широкоскроени медицински лица, които ще Ви успокоят и ще Ви кажат точно това, което искате да чуете и ще Ви осигурят чиста съвест по време на питието с вечерята.
Истината е, че приемате ли лекарства, независимо за какво, не бива да консумирате алкохол.
Етанолът е известен на човечеството от хиляди години, но по социални и етични причини се приема, че не е лекарство и не се разпространява в аптечната мрежа, освен под формата на разтворител или антисептик за външна употреба.
Едновременната употреба на лекарства с алкохол винаги носи след себе си последствия, като някои от тях се проявяват значително по-бързо, докато за други е необходим по-голям период от време.
Алкохол и лекарства е непредвидима в много случаи комбинация, тъй като редица фактори оказват влияние върху това взаимодействие, по-важните от които са вид и количество на спиртната напитка, особености в структурата на конкретния медикамент, възрастта и здравословното състояние на пациента, индивидуални и генетични фактори в ензимните системи, метаболизиращи двете субстанции.
Системната употреба на алкохол сама по себе си е рисков фактор за развитие на различни увреждания в дългосрочен план, а комбинирането с лекарства допълнително усложнява и ускорява този процес.
Ефекти от едновременната употреба на лекарства и алкохол
Основните ефекти, които се наблюдават при едновременно приложение на лекарства с алкохол, включват:
- Интоксикация: увеличение на ефекта на лекарството и съответно неговата токсичност, което значително повишава риска от интоксикация и събуждане в спешния кабинет или изтрезвителното
- Намаление или липса на ефект на приложеното лекарство: повишава се риска от прогресия на болестта и влошаване на здравословното състояние. Тази реакция е причина за необходимостта от по-високи дози анестетици при различни хирургични и стоматологични интервенции. При системна употреба на големи количества алкохол е възможно намаление на ефекта на редица медикаменти, включително и перорални контрацептиви
- Увреждане на различни органи и системи: в най-голяма степен страдат стомахът и черният дроб, тъй като алкохолът е хепатотоксичен и уврежда стомашната лигавица, но също и сърдечно-съдовата система и ЦНС
- Дисулфирам реакция: специфична системна реакция, която се развива при прием на определени лекарствени субстанции с етанол и се проявява със симптоматика, идентична на тежък махмурлук (замаяност, гадене, повръщане, зрителни нарушения, сърцебиене до кома), като за разлика от истинския махмурлук, който е налице на следващата сутрин, дисулфирам реакцията се развива в рамките на минути
- Непредвидими странични ефекти и взаимодействия: варират от леки прояви като гадене, повръщане, сърцебиене, еуфория, до тежки нарушения в дейността на редица системи и развитие на кома
Фармакологични особености на етанола
Развитието на тези ефекти се обяснява с някои фармакологични особености на етанола.
След попадане в стомаха настъпва резорбция на течността в тънките черва, като скоростта на резорбция (съответно скоростта на достигане на максимални плазмени концентрации) зависи от множество фактори:
- наличие на храна в стомаха: мазнините значително забавят резорбцията на алкохола, докато при прием на гладно усвояването му е в рамките на 30 минути
- увеличен мотилитет и кръвоснабдяване на стомашно-чревния тракт: при хроничен гастрит, прием на топли храни и напитки, стрес, повишение на телесната температура се наблюдава повишена резорбция на етанола
- забавен мотилитет и намален кръвоток: при гадене, шок, страх, болка, прием на кофеин и никотин е налице забавена резорбция на алкохола и по-бавно достигане на максимални плазмени нива
- ускорено изпразване на стомаха: при прием на газирани напитки, както и при хроничен алкохолизъм е налице повишена резорбция на субстанцията
Метаболизмът на алкохола се осъществява предимно в черния дроб, като средната скорост на биотрансформация е 15-20 mg% на час, което ще рече, че организмът на мъж с телесна маса 70 кг метаболизира приблизително 10 грама чист алкохол за един час.
При своя метаболизъм етанолът преминава през два етапа, превръщайки се последователно в ацеталдехид и в оцетна киселина.
Взаимодействията, които възникват при едновременната употреба на лекарства с алкохол, се дължат на тези особености в метаболизма и резорбцията на етанола.
Взаимодействия на алкохол с лекарства
Алкохол и антибактериални средства
При провеждане на антимикробна терапия, независимо дали с антибиотици (при бактериална инфекция), противовирусни средства (при вирусна инфекция) или антимикотици (при гъбична инфекция), е налице риск от намаляване на ефективността на лекарствата вследствие приема на алкохол.
Етанолът увеличава хепатотоксичността на лекарствата, увреждащи черния дроб, каквито са някои противотуберкулозни медикаменти (изониазид, рифампицин), пеницилини, тетрациклини.
Дисулфирам реакция може да се развие при прием на алкохол с метронидазол, тинидазол, гризеофулвин, цефалоспорини (цефамандол, цефоперазон, цефоницид), някои сулфонамиди и други.
Прочетете още:
Алкохол и антидепресанти
Често срещана комбинация, особено при пациенти, отчаяни от живота и обладани от суицидни мисли с потвърдена депресия, тревожно разстройство или друг вид личностови нарушения.
Много млади хора посягат към антидепресантите и алкохола, с ясното желание да навредят на организма си, като комбинацията може действително да бъде живото застрашаваща при прием в големи количества на двете субстанции.
Алкохолът потенцира седативния ефект на редица представители на антидепресантите, в най-голяма степен взаимодейства с трицикличните антидепресанти (амитриптилин, тримипрамин, кломипрамин). Групата на инхибиторите на моноаминооксидазата (фенелзин, ипрониазид) могат да предизвикат тежки хипертензивни кризи при едновременна употреба с червено вино.
В много от случаите се наблюдава обратен ефект и потенцииране на депресивните симптоми от употребата с алкохол.
Прочетете още:
Алкохол и антихистамини
Блокерите на хистаминовите рецептори от типа Н1 (дифенхидрамин, дименхидринат) потискат централната нервна система и при комбиниране с алкохол съществува висок риск от потенциране на седативния ефект, особено при хора в напреднала възраст.
Най-честите показания за прием на антихистамини са различни алергични заболявания и за овладяване на проявите на сезонни респираторни заболявания, като по време на терапията е необходимо въздържане от алкохол с цел намаляване риска от токсични реакции, сънливост, замаяност, нарушения в работоспособността и концентрацията.
Прочетете още:
Алкохол и антиепилептични средства
Редовната употреба на големи количества алкохол може да намали ефективността на карбамазепин и фенитоин, което от своя страна значително ще влоши състоянието на пациента и съществува висок риск от провокиране на гърч.
Много от лекарствата за лечение на епилепсия (включително бензодиазепини, като диазепам, лоразепам, клоназепам и някои барбитурати) при едновременна употреба с алкохол могат да причинят нарушения в дишането и моторния контрол, промени в поведението, нарушения на паметта.
Прочетете още:
Алкохол и миорелаксанти
Едновременната употреба на някои миорелаксанти (дантролен, баклофен, хлормезанон) с алкохол води до възбудни ефекти и еуфория. Възможно е развитие на парализа, слабост, тахикардия, засягане на координацията, гърч.
Повечето миорелаксанти, както и алкохолът сам по себе си, потискат централната нервна система и комбинирането им може да потисне сърдечната, белодробната и мозъчната функция, провокирайки широк кръг от оплаквания.
Прочетете още:
Алкохол и аналгетици
Употребата на нестероидни противовъзпалителни средства (ацетилсалицилова киселина, индометацин, ибупрофен) значително повишава риска от стомашно кървене, като рискът от хеморагия е още по-висок при пациенти с язвена болест.
Алкохолът значително повишава токсичността на парацетамол, което е необходимо да се има предвид при употреба на комбинирани препарати (за главоболие, за настинка и грип). Сам по себе си и парацетамолът и алкохолът показват хепатотоксичен ефект, като комбинирането им, особено във високи дози, крие риск от остра чернодробна недостатъчност.
Употребата на опиоидни аналгетици (морфин, петидин, фентанил) с алкохол води до изразена седация и респираторна диспнея, като повишава рисковете от токсични реакции и предозиране.
Прочетете още:
Алкохол и антикоагуланти
Изключително опасна комбинация, поради сериозния риск от развитие на кръвоизливи. Еднократният ексцесивен прием на алкохол с кумаринови антикоагуланти (варфарин, аценокуморол) повишава риска от кървене, докато при хроничния алкохолизъм е налице намаление на ефекта на медикаментите и отслабване на антикоагулантния им ефект, което крие риск от тромбози.
Прочетете още:
Алкохол и лекарства за високо кръвно
Пациенти с хипертония (високо кръвно) или хипотония (ниско кръвно) следва да избягват употребата на алкохол като цяло във връзка с ефектите му върху нивата на кръвното налягане.
Комбинацията на алкохол с някои антихипертензивни, като например бета-блокери, алфа-блокери, АСЕ-инхибитори, сартани, блокери на калциевите канали, може да причини драстичен спад в нивата на кръвното налягане, излагайки на риск от припадък, загуба на съзнание, повлияване на работоспособността и шофирането.
Прочетете още на:
Алкохол и лекарства за диабет
При пациентите със захарен диабет консумацията на алкохол може да причини значителни промени в нивата на кръвната захар, което в дългосрочен план (при продължителна злоупотреба и алкохолизъм) може да наложи промени в антидиабетната терапия с цел овладяване симптомите и прогресията на болестта.
При прием на алкохол с перорални антидиабетни лекарства, като метформин, сулфанилурейни препарати и други, може да се наблюдават резки промени в нивата на кръвната захар, както и повишен риск от поява на странични ефекти, типични за лекарствата, включително гадене, повръщане, диария, главоболие, сърцебиене.
Прочетете още на:
»Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет
Алкохол и лекарства за понижаване на холестерола (статини)
Статините (симвастатин, розувастатин, аторвастатин и други) се използват за понижаване нивата на холестерола, като сами по себе си крият риск от чернодробно увреждане, сърбеж, зачервяване, стомашно-чревни нарушения. Комбинирането им с алкохол повишава риска от тези реакции, като все още се провеждат изследвания за потвърждаване на хепатотоксичния ефект от комбинирането на алкохол и статини.
Дрождите от червен ориз през последните години се използват като заместител на статините, но едновременната им употреба с алкохол също трябва да се избягва с цел намаляване риска от промени в ефективността и безопасността.
Употребата на алкохол с лекарства е широко дискутирана тема и повод за дебати между редица специалисти.
Важно е да спазваме правилото за златната среда и да не изпадаме в крайности.
Задължително се консултирайте с Вашия лекар при изписване на лекарствена терапия, за особеностите на конкретното лекарство и рисковете, свързани с употребата му.
Умерени количества алкохол, в разумни граници и интервал на прием, могат да окажат благоприятно въздействие върху организма.
Приемът на високи дози етанол самостоятелно крие съществени рискове при пациенти със захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, увреждания на черния дроб и централната нервна система.
При тези пациенти едновременната употреба на лекарства с алкохол може да провокира тежки реакции и значително да влоши здравословното им състояние.
Подробна информация относно различните техники за ограничаване на алкохолната консумация може да прочетете на:
»Намаляване на приема на алкохол
Изображения: freepk.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХАШИМО-НО 50 мл
НовСВЕТЪТ В КРАКАТА Й - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
FUN WINE КАБЕРНЕ КАФЕ ЕСПРЕСО 6% 250 мл
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА ЖЕНАТА 50 мл
НовПЮРВИТАЛ КУДЗУ КРИЗАНТЕЛУМ капсули * 60
FUN WINE ШАРДОНЕ КАФЕ КАПУЧИНО 6% 250 мл
Библиография
https://www.alcoholrehabguide.org/alcohol/drinking-drugs/
https://uhs.umich.edu/combine
https://www.drugs.com/article/medications-and-alcohol.html
https://www.healthdirect.gov.au/medicines-and-alcohol
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6761694/
https://www.webmd.com/mental-health/addiction/alcohol-interactions-with-medications
https://www.verywellmind.com/mixing-alcohol-and-medication-harmful-interactions-67888
https://www.singlecare.com/blog/alcohol-and-medication/
https://www.niaaa.nih.gov/health-professionals-communities/core-resource-on-alcohol/alcohol-medication-interactions-potentially-dangerous-mixes
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Лечение на синузит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при гонорея
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Пречи ли ни алкохолът да отслабнем
- Лечение при ларингит
- Лечение при панкреатит
- Лечение при краста
Коментари към Употреба на лекарства с алкохол