Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет Медикаментозно лечение

Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

от 29 авг 2018г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Мариета Георгиева
Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Кога се прилагат перорални медикаменти за лечение на захарен диабет?

Видове перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

Механизъм на действие

Начин на прием

Потенциални странични ефекти

Специални предупреждения и препоръки

Противопоказания за прием на перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

Нежелани лекарствени взаимодействия

 

В днешно време съществуват различни перорални медикаменти за лечение на захарен диабет, които лекарите могат да предписват и да комбинират, с цел ефективен контрол на заболяването и предотвратяване прогресивното увреждане на организма. Заедно с подходящ хранителен и двигателен режим, те спомагат за успешното контролиране нивата на кръвната захар.

Вижте още:

»Контрол на диабета

Кога се прилагат перорални медикаменти за лечение на захарен диабет?

Инсулинът е хормон, произвеждан от клетки в панкреаса, наречени бета-клетки. Той помага на организма да използва глюкозата в кръвта (кръвната захар) като източник на енергия. Този процес обаче е възпрепятстван при пациентите с диабет.

Диабетът е сериозно ендокринно заболяване, при което глюкозата остава неусвоена и се натрупва в прекомерни количества в кръвта - състояние, означавано като хипергликемия. Заболяването има няколко форми, които се различават по основната причина, която води до натрупването на кръвната захар. Диабет тип 1 е една от формите му, при която бета-клетките са унищожени и единственият начин за компенсацията на липсващия инсулин е внасянето му отвън - екзогенен инсулин. Това става с помощта на различни устройства за инжектиране на инсулин.

При диабет тип 2 тялото не произвежда достатъчно инсулин или не е в състояние да го използва по подходящ начин. В повечето случаи това може да се коригира с подходящ хранителен и двигателен режим, както и прием на перорални медикаменти за лечение на захарен диабет. Само в по-тежките случаи се налага внасяне на инсулин, както при диабет тип 1.

Повече за заболяването може да научите:

»Диабет

Приемът на перорални медикаменти за лечение на захарен диабет има за цел да нормализира нивата на кръвната захар, като това може да стане по различни начини. Някои от тези медикаменти целят да стимулират бета-клетките на панкреаса да произвеждат повече инсулин (секретагози), а други да помогнат на организма да усвоява глюкозата по-добре - т.е. да "накарат" собствения (ендогенния) инсулин да работи по-ефективно.

Видове перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

Пероралните медикаменти за лечение на захарен диабет тип 2 са няколко основни групи в зависимост от механизма им на действие.

Тези групи са:

  1. медикаменти, които активират клетките на панкреаса и ги стимулират да произвеждат инсулин;
  2. инсулинови сензитайзери - лекарства, които намаляват производството на глюкоза и повишават инсулиновата чувствителност;
  3. лекарства инхибиращи разграждането на сложните въглехидрати;
  4. лекарства, които увеличават производството на инсулин и намаляват образуването на глюкоза.

Първа група

Сулфанилурейни препарати:

  • глибенкламид,
  • глипизид,
  • гликлазид,
  • глимепирид.

Вижте още:

»Сулфонилурейни препарати

Несулфанилурейни секретагози - метиглиниди:

  • репаглинид,
  • лираглутид,
  • натеглинид.

Втора група

Бигваниди с основен представител:

  • метформин.

Тиазолидиндиони:

  • росиглитазон,
  • пиоглитазон.

Трета група

Алфа-глюкозидазни инхибитори:

  • акарбоза,
  • миглитол.

Четвърта група

Дипептидил пептидаза 4 (DPP-4) инхибитори:

  • ситаглиптин.

Има и комбинирани препарати между два вида с различен механизъм на действие. Те овладяват различни аспекти на нарушенията свързани с диабета, осигурявайки по-добър контрол на нивата на глюкозата в кръвта.

Вижте още:

»Контрол на кръвната захар при диабет

Много важно е дозата на препаратите да бъде съобразена с нивата на глюкозата на гладно и след нахранване. Ако повишаването на глюкозата в кръвта е много високо, е необходимо прилагането и на инсулин, но това е възможно само при някои медикаменти.

Механизъм на действие на различните групи перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

Сулфанилурейни препарати

Сулфанилурейните препарати имат две основни функции в организма:

  • да стимулират бета-клетките на панкреаса да произвеждат повече инсулин и
  • да помогнат на тялото да усвоява по-успешно ендогенния (произведения) инсулин.

Тези медикаменти са ефективни само тогава, когато секреторната функция на панкреаса не е съвсем преустановена, т.е. бета-клетките не са унищожени.

Вижте още:

»Сулфанилурейни препарати

Несулфанилурейни секретагози - метиглиниди

Тези медикаменти стимулират панкреаса да произвежда по-голямо количество инсулин веднага след хранене, което води до понижаване на кръвната захар и съответно до нормализиране на нейните нива. Действието започва бързо и приключва бързо - метиглинидите понижават кръвната захар максимум един час след прием и се метаболизират за 3-4 часа. Това бързо действие означава, че когато приемате метиглиниди Вие може да управлявате режима си на хранене (времето за ядене и броят на храненията) по-лесно, отколкото когато приемате други перорални медикаменти за лечение на захарен диабет.

Вижте още:

»Несулфанилурейни секретагози - метиглиниди

Бигваниди

Най-известният представител от тази група е метформина. Този медикамент спомага за намаляване нивата на кръвна захар, като намалява производството на глюкоза в черния дроб и като прави мускулите по-чувствителни към инсулина, т.е. стимулира усвояването на глюкоза от тъканите. Той е ефективен при състояния на свръхпроизводство на инсулин, както и при инсулинова резистентност.

Метформин може да редуцира новата на триглицеридите в кръвта, както и нивата на "лошия" холестерол. Освен това метформин не предизвиква хипогликемия - рязко понижаване нивата на глюкозата в кръвта, когато се приема самостоятелно (без други перорални медикаменти за лечение на захарен диабет).

Вижте още:

»Бигваниди

Тиазолидиндиони

Най-разпространените тиазолидиндиони са с родовите имена пиоглитазон и розиглитазон. Действието им наподобява това на бигванидите, т.е. спомагат разграждането на ендогенния инсулин, като стимулират усвояването на глюкозата от мускулните клетки.

Вижте още:

 Тиазолидиндиони

Алфа-глюкозидазни инхибитори

Потискането на този ензим от своя страна води до намаляване чревната резорбция на монозахариди и полизахариди. По този начин, количеството на кръвната захар в организма намалява.

Тези медикаменти блокират ензима (алфа глюкозидаза), който разгражда скорбялата, постъпваща в организма чрез храната. Така се редуцира усвояването на моно- и полизахаридите в червата. Това действие предизвиква забавяне покачването на глюкозата в кръвната през деня, особено след хранене.

Вижте още:

 Алфа-глюкозидазни инхибитори

Дипептидил пептидаза 4 (DPP-4) инхибитори

Ситаглиптин действа чрез потискане действието на ензима дипептидил пептидаза 4 в организма, което води до увеличаване отделянето на инсулин, особено след хранене, когато тялото има най-голяма нужда от понижаване на кръвната захар. В същото време медикаментът редуцира производството на глюкоза от черния дроб.

Вижте още:

Дипептидил пептидаза 4 (DPP-4) инхибитори

Начин на прием

Сулфанилурейни препарати

Някои сулфанилурейни препаради са ефективни през целия ден, поради което имат еднократен дневен прием - обикновено преди закуска. При други обаче се налага приемът да бъде осъществен на два пъти - обикновено преди закуска и преди вечеря. Целта е произведеният инсулин да се отдели веднага след хранене и нивата му да се запазят няколко часа.

Лекуващият лекар е този, който определя кратността на приема, както и дозата.

Несулфанилурейни секретагози - метиглиниди

Обикновено несулфанилурейните секретагози се приемат 30 минути преди всяко хранене. Точната дозировка и кратността на приема се определят от лекаря.

Бигваниди

Обикновено метформин се приема 2 до 3 пъти на ден заедно с основните хранения. Таблетките с удължено освобождаване на метформин се приемат веднъж дневно, обикновено сутрин.

Тиазолидиндиони

Пиоглитазон обикновено се приема веднъж дневно (по едно и също време на деня), докато росиглитазон се приема веднъж или два пъти дневно, с или без храна. Точната схема се определя от лекуващия лекар.

Алфа-глюкозидазни инхибитори

Медикаментите от тази група се приемат три пъти на ден, заедно с първата хапка от основното хранене. Обикновено лечението започва с по-ниска кратност на приема, но това се определя от лекуващия лекар.

Дипептидил пептидаза 4 (DPP-4) инхибитори

Приема се един път на ден по едно и също време.

Потенциални странични ефекти при прием на перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

Различните лекарства има сходни нежелани реакции като: диария, позиви за повръщане, повръщане, диарии, метеоризъм и други. Специфичните за всяка група са:

  • Сулфанилурейни препарати: Някои от възможните странични ефекти включват твърде ниски нива на кръвната захар (хипогликемия), стомашно неразположение, кожен обрив или сърбеж, увеличаване на теглото, раздразнителност.
  • Несулфанилурейни секретагози - метиглиниди: Възможните странични ефекти включват хипогликемия и наддаване на тегло.
  • Бигваниди: Обичайните странични ефекти са гадене, слабост, затруднено дишане, метален вкус в устата, подуване на стомаха, газове, диария, загуба на апетит. Тези симптоми обикновено изчезват за няколко седмици от началото на приема. Обикновено приема на медикамента заедно с храна значително редуцира страничните ефекти. Метформин рядко води хипогликемия. В редки случаи при пациенти с нарушена бъбречна или чернодробна функция може да доведе до лактатна ацидоза.
  • Тиазолидиндиони: Възможните нежелани реакции на пиоглитазон или росиглитазон включват: увеличаване на теглото, анемия и подуване на краката или глезените (оток).
  • Алфа-глюкозидазни инхибитори: Възможните странични ефекти са стомашно неразположение, включително болка, газове, подуване на корема, диария. Тези странични ефекти често изчезват скоро след началото на приема.
  • Дипептидил пептидаза 4 (DPP-4) инхибитори: Обичайните нежелани реакции са: стомашен дискомфорт, диария, болки в гърлото, запушен нос, инфекция на горните дихателни пътища, главоболие. Обикновено не предизвиква хипогликемия.

Специални предупреждения и препоръки

Сулфанилурейни препарати

Тъй като тези лекарства могат да причинят рязко понижаване на кръвната захар, винаги носете със себе източник на въглехидрати. Следвайте стриктно предписаният Ви режим на хранене и двигателна активност.

Свържете се с лекуващият си лекар, ако нивата на кръвната Ви захар често е под нормата, както и ако се наблюдава необичаен спад в телесното Ви тегло.

В случай, че по някаква причина се налага промяна в двигателната Ви активност или калориен прием, дозата може да бъде коригирана

Важно е да не пропуснете хранене, когато приемате това лекарство!

Несулфанилурейни секретагози - метиглиниди

Те работят бързо, когато се приемат с храна за намаляване на високите нива на глюкоза в кръвта. Въпреки това при тях много рядко може да се очаква да предизвикат хипогликемия. Ако установите рязък спад в нивата на кръвната Ви захар, свържете се с лекуващия си лекар.

Метиглинидите трябва да се приема с храна. Ако пропуснете хранене, пропуснете и съответната доза.

Бигваниди

Пациентите с бъбречни проблеми, както и тези, които пият повече от 2-4 алкохолни напитки на седмица не трябва да приемат метформин!

Ако Ви предстои хирургична процедура или медицинско изследване, включващо използването на някакъв вид багрило, може да се наложи предварително приемът на метформин да бъде преустановен. Това обаче става под изричните напътствия на лекуващия специалист.

Тиазолидиндиони

При прием на тиазолидиндиони редовно трябва да се проследяват нивата на чернодробните ензими, тъй като тези медикаменти могат да засегнат чернодробната функция. Свържете се с лекуващия си лекар, ако забележите някакви признаци на чернодробно заболяване, като например: гадене, повръщане, продължителни болки в стомаха, липса на апетит, умора, пожълтяване на кожата или бялото на очите, потъмняване на урината.

Ако се приемат самостоятелно, тиазолидиндионите не причиняват рязко спадане на кръвната захар.

Алфа-глюкозидазни инхибитори

За да не се стигне до състояния на хипогликемия, алфа-глюкозидазните инхибитори трябва да се приемат самостоятелно.

Вземете с храна, за да се ограничи повишаването на глюкозата в кръвта, което обикновено се случва след хранене. Страничните ефекти трябва да изчезнат след няколко седмици, но ако това не се случи се свържете с лекуващият Ви специалист.

Дипептидил пептидаза 4 (DPP-4) инхибитори

Може да се приема самостоятелно или в комбинация с метформин, сулфанилурейни препарати или други перорални медикаменти за лечение на захарен диабет.

Споделете с Вашия медицински специалист, ако изпитвате някакви сериозни неразположения от медикамента, особено ако те не изчезват до няколко седмици.

Противопоказания за прием на перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

Сулфанилурейни препарати

Сулфанилурейните препарати може да увеличат риска от смърт при пациенти със сърдечно-съдови заболявания. Тежките физически натоварвания и приемът на алкохол увеличават опасността от хипогликемия. Пациентите подложени на хирургични интервенции или които са имали скорошна травма, силен стрес или инфекция може да се наложи да преминат към инсулин, за да управляват нивата на кръвната си захар. Пациентите с бъбречно или чернодробно заболяване трябва да вземат предпазни мерки.

Несулфанилурейни секретагози - метиглиниди

Тъй като меглитинидите могат да предизвикат хипогликемия, те трябва да се приемат непосредствено преди хранене, за да се минимизира възможността от хипогликемия.

Бигваниди

Тези медикаменти може да не са подходящи за пациентите с анамнеза за чернодробно заболяване, алкохолизъм или бъбречно заболяване.

Тиазолидиндиони

Тиазолидиндионите могат да причинят или изострят сърдечната недостатъчност, поради което не са подходящи за пациенти с този проблем. Те не са показани и при чернодробни увреждания.

Росиглитазон може потенциално да увеличи риска от сърдечен удар.

Алфа-глюкозидазни инхибитори

Алфа-глюкозидазните инхибитори не трябва да се употребяват от пациенти със стомашно-чревни заболявания, такива като възпалителни заболяване на червата (IBD) или чревна обструкция. При нарушена бъбречна функция медикаментите може да усложнят състоянието.

Дипептидил пептидаза 4 (DPP-4) инхибитори

При пациенти с бъбречни заболявания може да се наложи адаптиране на дозата или избор на друг медикамент.

Нежелани лекарствени взаимодействия

Много лекарства могат да повлияят нивата на кръвната захар в организма и да засегнат действието на медикаментите за контрол на диабета. За да избегнете появата на нежелани лекарствени взаимодействия се уверете, че Вашият лекар е наясно с всички други медикаменти и хранителни добавки, които приемате.

Има много лекарства, които могат да взаимодействат с различните перорални медикаменти за лечение на захарен диабет, като например някои от представителите на следните групи:

  • лекарства за контрол на сърдечно-съдови заболявания;
  • деконгестанти;
  • антибиотици;
  • тиазиди;
  • лекарства за лечение на щитовидната жлеза;
  • естрогени;
  • перорални контрацептиви;
  • лекарства използвани при епилепсия;
  • психоактивни медикаменти;
  • лекарства за контрол на холестерола.

Медикаменти, които съдържат храносмилателни ензими, като например амилаза, липаза, протеаза, може да намалят ефективността на алфа-глюкозидазните инхибитори, поради което не трябва да се приемат едновременно.

Тиазолидиндиони не бива да се прилагат едновременно с инсулин. Освен това, приети заедно с противозачатъчни, имат способността да редуцират действието им, което повишава риска от настъпване на бременност.

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Таблетки инсулин Таблетки инсулин
  • Устройства за инжектиране на инсулин Устройства за инжектиране на инсулин
  • Инсулинови помпи Инсулинови помпи
  • Контрол на диабета Контрол на диабета
3.7/5 6 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

  • Други уточнени видове захарен диабет
  • Други уточнени разстройства на обмяната на веществата
  • Захарен диабет
  • Захарен диабет, неуточнен
  • Неинсулинозависим захарен диабет

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 31G 5 мм * 100
32.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 31G 5 мм * 100

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.003
29.99лв.

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.003

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.005
74.99лв.

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.005

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 31G 6 мм * 100
32.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 31G 6 мм * 100

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.007
29.99лв.

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.007

СПРИНЦОВКА 2 мл + ИГЛА ЗА ИНСУЛИН
0.30лв.

СПРИНЦОВКА 2 мл + ИГЛА ЗА ИНСУЛИН

Коментари към Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 18:15
    Коментирайте "Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Медикаментозно лечение
  • тирзепатид | ATC (A10BX16)
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Лечение на синузит
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • Лечение с алопуринол
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Диабет
  • Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 105 дни, 2 часа и 12 мин.

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 254 дни, 4 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 21 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 21 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 21 часа и 38 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 21 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече
За връзката между стреса и диабета през погледа на практикуващия психолог Мими Димитрова За връзката между стреса и диабета през погледа на практикуващия психолог Мими Димитрова

За връзката между стреса и диабета през погледа на практикуващия психолог Мими Димитрова

от 16 авг 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival