Лечение при цироза
Изправната функционална активност на всеки един орган и структура в организма е от ключово значение за цялостното оптимално здравословно състояние на човешкото тяло. Храносмилателната система и нейните основни компоненти играят централна роля в процесите на приемане, преработка и изхвърляне на хранителните вещества (и не само).
Черният дроб се явява пречиствателната станция на организма от вредното въздействие на разнородни токсини (храни и напитки, лекарства, вредни субстанции от околната среда и други), постъпили в организма както от външната среда (през устата, през кожата), но също и продукти на обмяната на веществата в организма (ендогенни субстанции).
Полезна информация по темата може да намерите в раздел Физиология:
При увреждане на черния дроб от разностранни вредни фактори настъпват различни по тежест изменения в неговата структура, които при достатъчна прогресия водят до развитие на чернодробна цироза.
Цирозата сама по себе си е нелечимо състояние, върху което може да се повлияе с помощта на различни терапевтични средства и методи. Своевременното откриване на заболяването, установяването на причините, довели до развитието му, и назначаването на индивидуализирано лечение при цироза при всеки отделен пациент се асоциира с по-добра прогноза, по-добро качество на живот и по-голяма преживяемост.
Лечението при цироза е насочено в две основни направления, а именно забавяне прогресията на болестта и намаляване риска от развитие на усложнения (или лечение на усложненията при вече развили се), което се постига след установяване на конкретните причини (при възможност), довели до развитието на състоянието, тяхното отстраняване и противодействие и общи мерки за подобряване на здравословното състояние на пациента.
Лечение при цироза на черния дроб: установяване на причините
Развитието на цироза на черния дроб е относително бавен процес, при който се наблюдава дългосрочно вредно въздействие върху хепаталните структури на различни и твърде разнородни фактори.
Състоянието може да се дължи на комбинирано въздействие на много фактори или на преимуществено вредно влияние на един от тях. Най-често в основата на болестта стоят злоупотреба с алкохол и лекарства, вредни въздействия от околната среда и подлежащи заболявания.
Полезна и подробна информация за клиничните прояви при различните форми на увреждане на черния дроб може да намерите в раздел Заболявания:
»Фиброза и цироза на черния дроб
»Алкохолна цироза на черния дроб
Една от най-честите причини в световен мащаб за развитие на чернодробна цироза е хроничната злоупотреба със спиртни напитки. Ежедневната консумация дори на малки количества алкохол допринася за увреждането на органа в дългосрочен план, а честата злоупотреба съкращава значително времето за развитието на състоянието.
Алкохолната чернодробна цироза показва прогресивна прогресия с времето, като са налице различни клинични прояви, много от които са неспецифични. При много от пациентите сериозни признаци на болестта са налице при наличие на тежки поражения на чернодробните структури и наличие на малки терапевтични възможности.
При установяване на алкохолната злоупотреба като причина за развитие на цироза на черния дроб се предприема на първо място лечение и мерки на зависимостта с помощта на насочена лекарствена терапия и включване на пациентите към различни групи за подкрепа. Психотерапията, подплатена с подходяща медикаментозна терапия и желание за лечение от страна на пациента, може да има изключително добри резултати.
Полезна информация по темата може да намерите в раздел Лечения:
»Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
»Намаляване на приема на алкохол
»Групи за подпомагане при алкохолна зависимост
Чернодробната мастна дегенерация (неалкохолна чернодробна стеатоза) е друга честа причина за развитието на цироза. Дължи се главно на неправилно хранене (така наречения западен лайфстайл с прекомерна употреба на преработени, мазни, пържени храни и фаст фууд), наднормено тегло и затлъстяване.
Консултацията със специалист (гастроентеролог, диетолог), назначаването на подходящ хранителен режим (богат на есенциални аминокиселини, витамини, минерали, фибри, антиоксиданти и други) и двигателна активност са в основата на лечението на чернодробна цироза от този тип. Рядко затлъстяването и неправилното хранене са единствена причина за развитието на цироза, често допълнителен увреждащ фактор се явява злоупотребата с алкохол, лекарства, генетична предразположеност и редица индивидуални особености на конкретния пациент.
Полезна информация може да намерите в раздел Хранене:
»Диета № 5а - при хепатит, холецистит, цироза и др.
Цироза често се развива и в резултат от вирусен хепатит, автоимунен хепатит, първична или вторична билиарна цироза и някои по-редки заболявания, като например болестта на Wilson (поради прекомерно натрупване на мед в чернодробните структури).
В тези ситуации основната терапия е медикаментозна с подходящи противовирусни лекарства, подходяща противохепатитна терапия (включително и безинтерфероново лечение) и подходящи средства за лечение на автоимунните заболявания (най-често комбинация от имуносупресивни агенти и кортикостероиди).
При болестта на Уилсон лечението е специфично с така наречените хелатори (например пенициламин), които свързват медта и предотвратяват нейното натрупване в различни органи, включително и в черния дроб.
Важна особеност е наблюдението на пациентите за поява на странични реакции в резултат от противохепатитната медикаментозна терапия, редовното проследяване на редица лабораторни показатели и предприемането на своевременни мерки при развитие на усложнения.
Лекарствената терапия при много от пациентите е продължителна, често и доживотна и при необходимост се съчетава с различни немедикаментозни методи, включително и оперативно лечение при необходимост.
Установяването на конкретните причини за развитието на чернодробна цироза (в случаите, в които това е възможно) подпомага значително назначаването на ефективен терапевтичен план за забавяне прогресията на състоянието и намаляване рисковете от развитие на някои от сериозните усложнения, свързани с болестта. Необходимо е често проследяване на пациентите (лабораторни изследвания, образна диагностика) за ранно установяване при наличие на развитие на някои от характерните за цироза усложнения.
Лечение на усложненията при цироза на черния дроб
Усложненията, развиващи се в резултат от чернодробна цироза, могат да имат изключително неблагоприятни последици, включително и летален изход и често стават причина за своевременно хоспитализиране на пациентите.
Адекватното и ранно лечение при настъпилите усложнения в резултат от цироза има ключово значение за стабилизиране състоянието на пациентите.
Към едни от най-честите усложнения, дължащи се на прогресията при чернодробна цироза и съответните мерки за противодействие, се включват:
- чернодробна енцефалопатия: в резултат от невъзможността за пречистване на натрупаните токсини и основно амоняк настъпва различно по тежест увреждане на мозъчните структури, постепенно прогресиращо до тежка кома. В първоначалните стадии състоянието протича с промени в концентрацията, ориентацията за време и място, нарушения в речта, сънливост, като впоследствие настъпват халюцинации, ступор и коматозно състояние. Основното лечение при чернодробна енцефалопатия е лактулоза за отстраняване на натрупания амоняк и намаляване на неговото производство на фона на форсирана диуреза, интравенозни течности, при необходимост и антибиотици (при наличие на бактериална инфекция, допълнително влошаваща състоянието на пациентите). Допълнително се препоръчва и намаляване на вноса на протеини с храната и спазване на нископротеинова диета
- портална хипертония: порталната хипертония е едно от най-честите усложнения при чернодробна цироза, като в приблизително 90 процента от случаите се явява пряко усложнение на цирозата. Протича с различни прояви, като едни от най-честите са други увреждания на гастроинтестиналния тракт, асцит, варици на хранопровода, жълтеница, диспептични оплаквания и други. Лечението на порталната хипертония е насочено към овладяване на настъпилите усложнения
- варици на хранопровода: вариците на хранопровода (разширени вени в долната част на хранопровода) са пряко следствие от порталната хипертония и дълго време могат да протичат безсимптомно. Основният риск е свързан с опасността от кървене, което може да бъде с различна тежест (леко, умерено и тежко) и потенциално да застраши живота на пациента. Лечението е медикаментозно (при наличие на анемия е необходима заместителна терапия), склерозираща терапия и хирургично (най-често ендоскопско лечение на вариците с помощта на различни методики)
- асцит: представлява натрупване на излишна течност в коремната кухина в резултат от настъпилите нарушения. За лечение при асцит основните мерки, които се използват, включват диуретична терапия, пункция и източване на течността, хирургично лечение (поставяне на шънт) и други. Допълнително се препоръчва намаляване на приема на сол с храната, тъй като води до допълнителна задръжка на течности
- рак на черния дроб: карцином на черния дроб често се развива като резултат от късните усложнения на цироза, като терапевтичните възможности са силно ограничени. По тази причина при пациенти с цироза се препоръчва често проследяване и при откриване на тумор в черния дроб в ранните етапи (преди значителното уголемяване на тумора и разпространението му в други органи и структури) се предприема целенасочена и агресивна терапия (химиотерапия, хирургично отстраняване на тумора)
- други: в резултат от промените, настъпващи при цироза, често се наблюдават различни по тежест нарушения в коагулацията и съсирването на кръвта, повишен риск от формиране на тромби и свързаните с тях усложнения, поради което често на пациентите се назначава подходящи антитромботични лекарства (прасугрел, ацетилсалицилова киселина и други) и антикоагуланти (при необходимост от парентерално лечение и бързи мерки се назначава хепарин и/или нискомолекулярни хепарини като фраксипарин, а при необходимост от ефективни средства за превенция, приемани перорално, обикновено се назначават варфарин или аценокумарол)
Ранното установяване на наличните усложнения в резултат от цироза на черния дроб, последвано от хоспитализиране, насочена и комплексна терапия и проследяване на пациентите е в основата на успешните мерки при цироза.
Макар и нелечимо и с чести и сериозни усложнения заболяването може да бъде повлияно и забавено, но са необходими комплексни мерки, съвместна колаборация в работата на различни специалисти и висока дисциплина и съдействие от страна на пациентите.
Често в терапията при цироза и нейните усложнения се включват и подходящи хранителни добавки (хепатопротектори), билки и лечебни растения, методи от народната медицина с доказана ефективност и други, като се препоръчва съгласуване на употребата им с лекуващия лекар.
Полезна информация може да намерите на:
»Добавки за здрав черен дроб (хепатопротектори)
»Билки и диета при лечение на цироза на черния дроб
При тежките форми на болестта единствен ефективен метод на лечение остава хирургичният посредством трансплантация на черен дроб. Операцията изисква подходяща предоперативна подготовка на пациента за намаляване на рисковете от усложнения и съобразена със състоянието на пациента следоперативна грижа и терапия за намаляване на рисковете от развитие на така наречената реакция на отхвърляне на присадката.
Чернодробната трансплантация се прилага само при определени пациенти, като е необходимо откриването на подходящ донор, съвместим по съответните показатели с конкретния пациент. Чернодробна трансплантация обикновено се предприема при наличието на тежко, неповлияващо се от другите методи на лечение увреждане на хепаталните структури.
Профилактиката е многократно по-ефективна и безопасна от различните методи на лечение при цироза, поради което се препоръчва активна превенция на болестта и повишаване на информираността на населението, особено на рисковите групи пациенти.
Полезни съвети за намаляване риска от развитие на цироза
За намаляване на рисковете от развитие на чернодробна цироза, особено при определени групи пациенти (често консумиращи алкохол, с подлежащи заболявания, с предразположеност и наличие на член от семейството с чернодробно заболяване, с чернодробна стеатоза и/или фиброза и други) се препоръчва спазването на някои полезни насоки:
- прекратете консумацията на алкохол: инцидентен еднократен прием на малки количества (в рамките на 50 милилитра) не крият риск, но ежедневната консумация на по-големи количества в дългосрочен план при наличието на подходящи условия се превръща в основен рисков фактор за развитие на чернодробни увреждания
- хранете се пълноценно: ограничете консумацията на мазни, пържени, преработени, консервирани храни и наблегнете на пресните плодове и зеленчуци (богати са на фибри и антиоксиданти), пълнозърнести храни и ядки (подобряват благоприятно липидния профил), риба и намалете приема на газирани напитки, сокове, енергийни напитки, а наблегнете на вода, чай, фрешове. Препоръчва се ограничаване на приема на сол с храната (диета, бедна на сол)
- предпазване на инфекции: при лица, изложени на риск, се препоръчва ваксиниране срещу хепатит А и В, грип (противогрипна ваксина) и поставяне на пневмококова ваксина за намаляване на рисковете от развитие на пневмококова пневмония и някои други, потенциално опасни инфекции, причинени от този вид бактерии
- повишено внимание при прием на лекарства: безразборния прием на медикаменти (особено предлагани без рецепта, като например различни обезболяващи, антипиретици и други) крие сериозен риск от увреждане на черния дроб. Винаги се консултирайте за необходимостта от прием и безопасността на лекарствата с вашия лекар и/или фармацевт. Полезна и подробна информация по темата може да намерите в раздел Лечения (»Лекарства, увреждащи черния дроб)
- при нужда приемайте хепатопротектори: консултирайте се с вашия лекар за необходимостта от прием на хепатопротектори (препарати за предпазване на черния дроб и подобряване на неговата функционална активност), както и за насоки за конкретен препарат, най-подходящ за вашето състояние
- не пропускайте профилактичните прегледи: ежегодните кръвни изследвания (липиден профил, чернодробни ензими) и образна диагностика (ехография на черен дроб) позволяват ранно откриване на налични увреждания в органа и назначаване на своевременно лечение
- контрол над подлежащи заболявания: в случай, че страдате от заболяване с хроничен и/или автоимунен характер, то поддържането му под контрол намалява риска от развитие на различни по тежест усложнения, включително и увреждане на черния дроб
Комплексните мерки, насочени към намаляване на риска от развитие на цироза при застрашените пациенти, установяването на конкретните причини за болестта и ранното, целенасочено лечение при цироза подобряват прогнозата и преживяемостта при пациентите.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НУТРИМ НУТРИКАЛ ХЕПАТИКУМ 100 г
ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
БИОДОКТОР ХЕПАТО - ЗА ЧЕРНОДРОБНА СИСТЕМА солуцио 50 мл
ХЕПАТЕРА капсули * 30
ХЕПАТОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 10 мл
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cirrhosis/diagnosis-treatment/drc-20351492
https://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=cirrhosisliver
https://www.healthline.com/health/cirrhosis
https://www.emedicinehealth.com/cirrhosis/article_em.htm
https://www.medicinenet.com/treatment_cure_for_liver_cirrhosis/article.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/172295.php
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15572-cirrhosis-of-the-liver/management-and-treatment
https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-cirrhosis-treatment#1
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на синузит
- Диета № 5 - при остри хепатити и холецистити
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Хепатит
- Лечение при панкреатит
Коментари към Лечение при цироза