Бразилско (червено) дърво
Бразилско (червено) дърво (Caesalpinia echinata, Pau Brasil, Paubrasilia echinata) представлява бавнорастящо малко дърво от семейство Бобови (Fabaceae), ендемит за Атлантическата гора. То е национален символ на Бразилия. Има голяма заоблена корона, а клоните, листата и плодовете са бодливи. Сърцевината на дървесината е червено-кафява до тъмнокафява; ясно се разграничава от тънкия слой беловина. Дървесината е финозърнеста, много жилава, твърда, тежка и много издръжлива. Много плътен, потъва във вода, лесно се цепи и полира. С висока стойност дървото се използва за стругарство, корабостроене и производство на музикални инструменти. Той е особено ценен за правене на лъкове за цигулки.
Устройство на бразилско дърво
Дървото достига около 12-15 метра височина, а тъмнокафявата му кора се лющи на големи петна, разкривайки блестящата кървавочервена сърцевина отдолу. Листата са перести и всяко се състои от между 9 и 19 малки, кожени листчета, които са с широко продълговата форма. Цветното стъбло или съцветието също е разклонено и съдържа между 15 и 40 жълти, силно ароматни цветя, които се опрашват от пчели. Венчелистчетата обикновено са жълти с кървавочервено петно. Плодовете са овални, дървесни, червеникави на цвят, с размери до 7,3 сантиметра дължина и 2,6 сантиметра ширина. Те висят от клоните и след изхвърлянето на семената шушулките се извиват. Клоните, листата и плодовете са покрити с малки бодлички. Сърцевината на дървесината е оранжево-червена.
Изображение: mauroguanandi, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons; Mauroguanandi, Public domain, via Wikimedia Commons
Разпространение на бразилско дърво
Тропическите области на Южна Америка и Азия са родното място на червеното бразилско дърво. Когато е напълно установено в даден природен ареал, то е устойчиво на суша. Предпочита добре дренирана почва. Може да расте в полусенки или без сянка. Растението може да понася силни ветрове, но не и морско изложение.
Използваема част на бразилско червено дърво
Употребява се цялото растение. Ядливите червени бразилски дървета предоставят подробна, атрактивно представена информация за над 70 храстовидни вида. Повечето предлагат вкусни и питателни плодове, но много от тях също имат ядливи листа, семена, цветя, стъбла или корени или дават ядливо или полезно масло.
Химичен състав на бразилско червено дърво
От дървесината на растителния вид се извлича пигмента бразилин, високо ценен през 15-16 век.
Изображение: Wilfredor, CC0, via Wikimedia Commons; Carlo Brescia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на бразилско дърво
Това дърво може да има някои лечебни свойства и е било използвано като стягащо и антидиуретично средство от местните хора. Екстракти от него са тествани като възможно лечение на рак. Кората му на прах се използва за лечение на диария при деца. Дървото е одонталгично (обезболяващо при зъбна болка) и тонизиращо.
Дървото се употребява в козметиката и промишлеността. Шушулките и дървото са съответно източници на черна и червена боя (бразилин). Дървесината е тежка, жилава, твърда и издръжлива и се използва за струговане, строеж на кораби и изработване на музикални инструменти като лъкове за цигулки. Има плътна, оранжево-червена сърцевина. Именно от нея се изработват музикалните инструменти.
Инфузия от шушулките, смесена с железен сулфат, дава трайна черна боя. Получената от дървото червена боя става лилава, когато се смеси с основи и жълта, ако се смеси с киселини. Огнено червеният цвят на багрилото е много важен предмет на търговията, докато на практика не е заменено със синтетични багрила.
Растенията могат да бъдат подрязвани периодично, за да бъдат оформени като малки и плътни. Това им дава потенциал за използване като бариерни растения.
Интересно за бразилското червено дърво
Изображение: mauroguanandi, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Започвайки от 16-ти век, бразилското дърво става високо ценено в Европа, но е доста трудно да се отглежда тук. Сроден дървен материал, сапаново дърво, идващ от Азия, се търгува под формата на прах и се използва като червено багрило в производството на луксозен текстил, като кадифе, с голямо търсене през Ренесанса. Когато португалските мореплаватели откриват днешна Бразилия, на 22 април 1500 г. те веднага установяват, че бразилското дърво е изключително изобилно по крайбрежието и във вътрешността й, покрай реките. След няколко години е създадена бърза и много печеливша операция за изсичане и изпращане на всички трупи от бразилско дърво, които те могат да получат, като предоставен от короната португалски монопол. Богата търговия, която скоро стимулира други държави да се опитат да приберат и изнесат контрабанда от бразилско дърво извън Бразилия, а корсарите да атакуват натоварени португалски кораби, за да откраднат товара им. Например неуспешният опит през 1555 г. на френска експедиция, водена от Никола Дюран дьо Вилегайньон, вицеадмирал на Бретан и корсар при краля, за създаване на колония в днешен Рио де Жанейро (Франция Антарктик) е мотивиран отчасти от щедростта, генерирана от икономическа експлоатация на бразилско дърво. Освен това растение е цитирано и във Flora Brasiliensis от Carl Friedrich Philipp von Martius.
Изображение: User:Brandizzi, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons
Възстановяването на вида в дивата природа е затруднено от факта, че това е кулминационен вид от общността, който ще се развива добре само когато бъде засаден сред вторична горска растителност. Въпреки че през последните десетилетия са разпространени или продадени много фиданки, което води до засаждане на дървото на места извън естествения му ареал, но с лоши резултати.
Прекомерното изсичане на вида води до рязко намаляване на броя на дърветата от бразилско дърво през 18 век, което довежда до срив на тази икономическа дейност. В момента видът е почти унищожен в по-голямата част от първоначалния си ареал. Бразилското дърво е посочено като застрашен вид от IUCN и е цитирано в официалния списък на застрашената флора на Бразилия.
Търговията с бразилско дърво вероятно ще бъде забранена в близко бъдеще, което създава основен проблем в производството на лъкове, което високо цени тази дървесина. Международната инициатива за опазване на Пернамбуко (друго име на бразилското дърво) (IPCI), чиито членове са създателите на лъкове, които разчитат на пернамбуко за препитанието си, работи за презасаждането на дърветата. IPCI се застъпва за използването на други гори за лъкове за цигулка за събиране на пари за засаждане на разсад от пернамбуко.
„Музикалното дърво“, пълнометражен документален филм за тежкото положение на този вид, е завършен през 2009 г.
Опазване на бразилско (червено) дърво
Изображение: Daderot, Public domain, via Wikimedia Commons
Бразилското дърво е дърво, родено в атлантическите дъждовни гори. То е било експлоатирано от бразилския колониален период, а останалите естествени популации на C. echinata са намалени до малки горски фрагменти или са запазени в арборета и екологични паркове. Проучване има за цел да идентифицира степента на генетично разнообразие, налично в дърветата от бразилско дърво от три различни места в южната част на щат Бахия. Анализът цели опазването на растителните видове далеч от естественото им местообитание. Това трябва да се извършва внимателно, с въвеждането на индивиди, които предлагат възможно най-високо ниво на генетично разнообразие и допринасят за биологичното запазване на вида.
Заглавно изображение: mauroguanandi, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПИГМЕНТО таблетки * 75
ЖАН Д'АРСЕЛ ДЪЛБОКО ХИДРАТИРАЩ КРЕМ БОГАТ 50 мл.
Безплатна доставка за България!Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%BE
https://en.wikipedia.org/wiki/Paubrasilia
https://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Caesalpinia+echinata
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Paubrasilia+echinata&redir=Caesalpinia+echinata
https://www.researchgate.net/publication/272724387_Genetic_similarity_among_Caesalpinia_echinata_trees_and_their_ex_situ_conservation
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Моринга
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Роза
- Китайска роза, Хибискус
- Домат
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- Бял крем, Бял лилиум
- Гаултерия
- Банан
Коментари към Бразилско (червено) дърво