Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Rosales Сем. Moraceae (Черничеви) Джакфрут, Индийско хлебно дърво

Джакфрут, Индийско хлебно дърво

от 14 юни 2016г., обновено на 26 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Джакфрут, Индийско хлебно дърво  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Джакфрут, Индийско хлебно дърво (Artocarpus heterophyllus) представлява вид дърво, което ражда най-големите плодове на света. Принадлежи към семейство Черничеви (Moraceae). Национален плод е на Бангладеш.

Устройство на индийско хлебно дърво

джакфрут

Изображение: B.navez, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Индийското хлебно дърво достига височина от 8 до 25 метра. При нараняване, от кората на дървото, както и от всички негови други части, изтича бял сок, наричан още латекс. Листата му са прости, последователно разположени, дълги от 10 до 15 см, а от 5 до 8 см широки. Имат лъскава, тъмно зелена повърхност, месеста и жилава структура. Формата им е от овална до удължена, понякога ланцетовидна. Листният ръб е цял. При младите растения може да бъде нарязан. Листните дръжки са здрави и дълги от 1 до 2 см.

Индийското хлебно дърво е еднодомно, което означава, че мъжките и женски цветове се появяват на едно и също растение. Развива хиляди цветове. Мъжките цветя са малки и се развиват в продълговати съцветия, а женските са по-месести и събрани в кръгло съцветие.

Плодовете се образуват от сливането на няколко цвята. Този начин на формиране е причина и за изграждане на повърхност с грапава структура. Плодът на джакфрут тежи около 35 кг средно, с дължина до 90 см и диаметър до 50 см. Срещат се и такива с тегло 50 кг. Кората на плода има зелен, жълт или жълто-зелен цвят когато е незрял. При узряване цветът й избледнява, дори стига до бледо жълто или белезникаво и се покрива с кафеви петна.

Плътта на джакфрут плодовете се състои от така наречените "крушки", отделни частици, които са жълти с вкус на банан. Всяка крушка обгръща плътно овални, светло кафяви семена, покрит с тънка бяла мембрана. Един единствен плод може да има от 100 до 500 семена вътре. За една година той може да произведе до 200 плода. Когато са напълно узрели, плодовете излъчват силна неприятна миризма, наподобяваща тази на изгнил лук, докато месестата част на плода при отваряне мирише на ананас и банан.

Дървесината на джакфрут, в зависимост от възрастта на дървото има цвят, който варира от оранжев до червено-кафяв. Всички части на дървото съдържат лепкав, бял сок.

Разпространение на индийско хлебно дърво

Родено е в Южна и Югоизточна Азия. Вирее на надморска височина до 1600 метра. Култивира се по всички тропически райони. Играе значителна роля в индийското селско стопанство в продължение на векове. Археологическите находки в Индия разкриват, че хлебното дърво се отглежда в страната от преди 3000 до 6000 години.

Използваема част на индийско хлебно дърво

Дървесината, листата и плодовете са неговите употребяеми части.

Химичен състав на индийско хлебно дърво

джакфрут

Изображение: Mullookkaaran, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ароматни, летливи вещества открити в джакфрут са: етил изовалерат, пропил изовалерат, бутил изовалерат, изобутил изовалерат, 3-метилбутил ацетат, 1-бутанол и 2-метилбутанол. Миризмата на плода се описва като смесица между ананас и банан, а понякога е определяна и като такава с нотки на ябълка и манго. Плътта на плода е богат на скорбяла и фибри, съдържа още фруктоза и захароза, витамин A, добър източник на антиоксиданти като витамин C и флавоноидни пигменти; каротин-SS, ксантин, лутеин и криптоксантин-SS.

Това е един от редките плодове, които са богати на витамини B-комплекс. Той съдържа много добри количества от витаминте В6 (пиридоксин), B3 (ниацин), B2 (рибофлавин) и B9 (фолиева киселина). Освен това, преснитe плодове са добър източник на калий, магнезий, манган, желязо.

В най-нови изследвания, Националната химическа лаборатория в Пуна е изолирала шест флавоноида от растението.

Лечебни свойства и приложение на индийско хлебно дърво

Свойства на джакфрут

  • антиоксидантни;
  • антибактериални;
  • благотворно на кожата и очното здраве;
  • противоинфекциозни.

Калият, който е установен в големи количества в плода, е важен компонент на клетъчните и телесни течности, помагащ в контрола на сърдечната честота и кръвното налягане.

Всички части на растението имат лечебни свойства. Коренът е лек за кожни заболявания и астма, а екстракт от него се приема в случаи на треска и диария. Пепелта от листата, изгорени заедно с царевица и черупки от кокосови орехи, се използва самостоятелно или смесена с кокосово масло за лечение на язви. Смесен с оцет, отделеният бял сок от дървото се използва за локално лечение на абсцеси, ухапвания от змии, подуване на лимфните възли. Той притежава бактериолитична активност. Загрети листа и кора се прилагат като лапи при рани. Семената смлени на прах се дават при жлъчни неразположения, а печени такива се считат за афродизиак. В китайската медицина пулпата и семената се считат за тоник и питателна храна.

Джакфрут в кулинарията

джакфрут

Изображение: Md Mohaiminul Islam, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Множество са начините по които азиатците приготвят за консумация джакфрут. В Бангладеш, плодът се консумира самостоятелно. Когато е не особено зрял се влага в състава на къри, а семената му се сушат и по-късно се употребяват със същата цел. В Керала, Индия, парченцата плод се смесват със захар и се оставят за съхранение в продължение на месеци. В други краища на Азия от плода се правят бонбони, изстисква се сок, готви се с ориз, влага се в други ястия. Семената му, варени или печени, се консумират със сол и люти чушки. Използват се за направата на пикантни ястия. На други места семената се пържат, като така се подготвят за съставка на къри, а от месото на плода се приготвя алкохолна напитка.

Как се приготвят дъвчащи бонбони от плодовете на индийското хлебно дърво: почистени и пюрирани на паста се разстилат на подложка и се оставят да изсъхнат на слънце - лесно, вкусно и натурално!

Използване дървесината на индийското хлебно дърво

Дървесината на джакфрут се използва главно за производство на музикални инструменти. Тя е трайна и устойчива на термити и гниене. От нея се правят още мебели и се включва в жилищното строителство - врати, прозорци, покривни конструкции; употребява се в стругарство, за направата на стълбове, гребла, инструменти, дръжки на четки и др. Намира място и в религията във Виетнам и Индия. От дървото се приготвят статуи и столове за свещениците в храмовете. Въпреки, че са необходими остри инструменти за постигане на гладка повърхност, тя се полира красиво. Корените на стари дървета са много ценени за дърворезба и рамкиране на картини.

От сърцевината й, будистите добиват светлокафяво багрило, с което при оцветяване на тъканите постигат отличителният цвят на одеждите си. Дървесината съдържа още един жълт оцветител, наречен морин и безцветно вещество, което носи името цианомаклурин. През 1955 г. в Бомбай, от нея е изолирано ново жълто багрило - артокарпин.

Освен в Азия, дървесината на индийското хлебно дърво намира приложение и в Европа. Тя се изнася за континента, като предимно се използва от европейците за направата на мебели, поради почти махагоновият й цвят (зависи от възрастта на растението) и постигането на уникална гладкост при рендосване.

джакфрут

Изображение: Augustus Binu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

От кората на дървото се изработват въжета и тъкани. Сухи клони се употребяват за произвеждане на огън чрез триене в религиозни церемонии в Малабар.

Разпространение и употреба на плода на индийското хлебно дърво извън пределите на страните, в които е естествено разпространено:

Извън страните, от които произхожда, пресни плодове от хлебно дърво могат да се открият на пазарите за хранителни стоки във Филипините, Тайланд, Виетнам, Малайзия, Камбоджа и Бангладеш. В цяла Азия целогодишно могат да се открият консервирани или сушени.

Растението широко се отглежда в бразилския крайбрежен район, където се продава на местните пазари. На разположение е и консервиран в захарен сироп или замразен. Произвеждат се и сушени плодове джакфрут. В северната част на Австралия, плодове от индийското хлебно дърво могат да се намерят по пазарите, дори в сухия сезон. В Шри Ланка и Виетнам, джакфрут плодът се преработва в продукти като брашно, макарони и сладолед. Там също така се консервира и продава като зеленчук за износ.

Плодовете и листата на джакфрут се използват за храна на добитъка.

Интересно за джакфрут

  • това е плодът на индийските щати Керала и Тамил Наду;
  • в Тамил Наду е един от трите, така наречени щастливи плода, заедно с манго и банан;
  • петте най-големи производителки на плодове от индийското хлебно дърво са: Индия 1436 тона; Бангладеш 926 тона; Тайланд 392 тона; Индонезия 340 тона; Непал 18.97 тона.

Внимание!

В Индия, понякога се приема, че джакфрут причинява храносмилателни проблеми когато се консумира не напълно узряло, като в този вид се смила по-трудно и действа запичащо. Зрелите плодове пък имат слабителни свойства и ако се консумират в непремерени количества биха могли да предизвикат диария.

Суровите семена са практически несмилаеми, поради това че съдържат силен инхибитор на стомашния ензим трипсин. Инхибиторът се унищожава при варене или печене на семенцата.

Заглавно изображение: Balaram Mahalder, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Обикновена смръчкула Обикновена смръчкула
  • Индрише Индрише
  • Синчец, Обикновен синчец, Двулистен синчец Синчец, Обикновен синчец, Двулистен синчец
  • Бяло френско грозде, Касис Бяло френско грозде, Касис
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ЧАЙ ФИЛТЪР АЮР СЕРЕН - ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА СТРЕС И УМОРА * 20 бр. TNT 21
7.50лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР АЮР СЕРЕН - ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА СТРЕС И УМОРА * 20 бр. TNT 21

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕЗСМЪРТНИЧЕ 5 мл.
99.50лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕЗСМЪРТНИЧЕ 5 мл.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл
8.20лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл

МАЙТАКЕ D - ФРАКЦИЯ капсули * 120 MUSHROOM WISDOM
100.90лв.

МАЙТАКЕ D - ФРАКЦИЯ капсули * 120 MUSHROOM WISDOM

ПРОФЕСИОНАЛЕН МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН HXA-GCUFF-SLB 17 - 22 см
69.30лв.

ПРОФЕСИОНАЛЕН МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН HXA-GCUFF-SLB 17 - 22 см

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА БЕРБЕРИС 50 мл
8.60лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА БЕРБЕРИС 50 мл

Коментари към Джакфрут, Индийско хлебно дърво

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Джакфрут, Индийско хлебно дърво
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 11:03
    Коментирайте "Джакфрут, Индийско хлебно дърво "

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Rosales
  • Сем. Moraceae (Черничеви)
  • Лечение на ечемик с домашни средства
  • Червена мъртва коприва
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Чернодробна имунотерапия може да лекува пациенти с астма
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
  • Каламинов лосион
  • д-р Евдокия Колева Николова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нощна лампа от дърво, дали ще се получи?

преди 3830 дни, 21 часа и 58 мин.

Какво се изисква за отглеждане на лаврово дърво?

преди 3931 дни, 23 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 23 часа и 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 14 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 14 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival