Изследване за Ешерихия коли (E. coli)
Въведение
Бактериите Escherichia coli (E. coli) често се срещат в природата и са нормален компонент на храносмилателния процес. Повечето щамове на E. coli са безвредни, но причиняващата болест (патогенна) E. coli може да причини възпаление на стомаха и червата (гастроентерит).
Лабораторните тестове могат да открият наличието на патогенна E. coli, която произвежда Shiga токсини, както и да подпомогнат диагностицирането на инфекция на храносмилателния тракт, причинена от тези бактерии.
Множество подтипове на E. coli причиняват диария и те се класифицират според начина, по който причиняват заболяването. Например, някои нахлуват в лигавицата на червата, причинявайки възпаление, докато други произвеждат токсини.
E. coli, които произвеждат токсични вещества, наречени Shiga токсини, обикновено са единственият тип E. coli, който се изследва в клинични условия от проби от фецес. Shiga токсините, свързани с тези инфекции, се наричат така, защото са свързани с токсините, произведени от друг вид болестотворни бактерии - Shigella.
E. coli, произвеждаща шига токсин (Shiga toxin-producing E. coli - STEC), може също да се нарече вероцитотоксична E. coli (verocytotoxic E. coli - VTEC) или ентерохеморагична E. coli (enterohemorrhagic E. coli - EHEC).
E. coli O157:H7 е щамът, който е най-често срещан при огнища на E. coli, като съществуват обаче не-O157 щамове на STEC, които също могат да причинят тежка диария, като E. coli O104:H4.
Заразяванията с бактерията са свързани с консумацията на замърсена храна, включително недостатъчно сготвено месо, непастьоризиран сок, непастьоризирано мляко и сурови продукти като листни зеленчуци и кълнове от люцерна. STEC може също да се предава чрез замърсена вода, контакт със селскостопански животни или тяхната среда и от човек на човек. Дори поглъщането на малки количества E. coli може да причини инфекция.
В допълнение към симптомите на гадене, тежки коремни спазми, водниста диария, умора, повръщане и субфебрилна температура, STEC инфекциите често са свързани с кървави изпражнения и по-рядко могат да доведат до сериозни усложнения, по-специално хемолитично-уремичен синдром (ХУС).
Хемолитично-уремичният синдром е резултат от навлизането на токсина в кръвта и разрушаването на червените кръвни клетки (хемолиза). Може да доведе до бъбречна недостатъчност (уремия или натрупване на азотни отпадъци в кръвта) и може да бъде животозастрашаващ. Признаците и симптомите включват намалена честота на уриниране (доказателство за уремия), умора и бледа кожа поради хемолитична анемия. ХУС обикновено се развива около седмица след началото на диарията.
Децата, възрастните хора и хората с отслабена имунна система са изложени на най-голям риск. Повечето здрави хора обаче се възстановяват от STEC инфекция в рамките на една седмица и не развиват ХУС.
Повече информация за рода Escherichia можете да намерите в:
» Коли бактерии (Escherichia)
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването се използва за откриване на наличието на Escherichia coli (E. coli), които произвеждат Shiga токсин и за подпомагане на диагностицирането на инфекция на храносмилателния тракт, причинена от тези бактерии.
Най-честите признаци и симптоми на заразяване с E. coli включват:
- диария, която е тежка или остра и продължава повече от няколко дни
- кървави изпражнения
- треска
- силна коремна болка, спазми и/или подуване на корема
Този тест често се назначава, когато се подозира епидемия от E. coli в общността - например, когато няколко души, които са яли една и съща храна от един и същи източник, имат подобни признаци и симптоми.
Изследването може да назначи и при индивид, който е имал близък контакт с пациент с коли-инфекция.
В допълнение към тежката диария, E. coli, произвеждаща шига токсин, може да причини хемолитичен уремичен синдром (ХУС) - сериозно заболяване, което може да доведе до бъбречна недостатъчност и дори смърт, ако не се лекува правилно.
Изследването може да се назначи, когато дадено лице има признаци или симптоми на ХУС.
Изследването може също така да се използва за подпомагане на разпознаването и проследяването на предполагаеми огнища на E. coli. Инфекциите често са свързани с консумация на замърсена храна или вода, контакт със селскостопански животни или тяхната среда, или контакт от човек на човек.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването за Ешерихия коли (E. coli) не изисква специална подготовка.
Препоръчително е пациентът да използва препарати, съдържащи барий или бисмут, в продължение на 7 до 10 дни преди вземане на проба.
Метод на провеждане на изследването
За извършване на теста е необходима да се вземе проба от фецес (изпражнения), която се поставя в стерилен контейнер.
Пробата не трябва да бъде замърсена с урина или вода.
След като бъдат събрани, изпражненията трябва незабавно да бъдат отнесени в лаборатория, а при невъзможност - охладени и отнесени в лабораторията възможно най-скоро.
При кърмачета пробната може да се вземе с помощта на тампон.
Подробна информация за вземането на фекална проба можете да намерите в:
» Фекален тест
Важно е инфекциите, възникнали в резултат на E. coli, произвеждаща шига токсин (STEC), да бъдат диагностицирани бързо, за да се предотврати разпространението на бактериите в общността и за да могат да бъдат направени интервенции, ако е необходимо, за предотвратяване на хемолитичен уремичен синдром (ХУС).
Тестовете за STEC включват:
Фекален тест (културелно изследване)
Използват се специални хранителни среди, които селективно позволяват на патогените да растат, като същевременно инхибират растежа на бактерии, които обикновено присъстват в храносмилателния тракт (нормална флора).
Проба от изпражнения може също да бъде изследвана за други патогени, като Salmonella, Shigella и Campylobacter.
Тест за токсини
Този тест се използва за откриване на Shiga токсин директно с помощта на ензимно-свързан имуносорбентен анализ (enzyme-linked immunosorbent assay ензимен имуноанализ - ELISA). Във фекалните култури се откриват O157 щамове, но не откриват не-O157 щамове.
Ензимният имуноанализ идентифицира само наличието на Shiga токсини и не определя кой щам на E. coli произвежда токсина.
Този тест се заменя предимно с PCR тест.
PCR тест – полимеразна верижна реакция (polymerase chain reaction)
Това е бърз молекулярен тест, който открива генетичния материал на бактериите, например гените, които произвеждат токсини (stx1 & stx2).
Някои PCR методи, особено тези в референтната лаборатория, могат да търсят допълнителен генетичен материал. Този тест е изключително чувствителен. PCR тестът обикновено се последва от културелно изследване или допълнителни тестове в референтната лаборатория.
Методи за типизиране
Могат да помогнат за справяне с епидемия. Чрез тези тестове се установява дали E. coli, изолирани от двама различни хора, съвпадат като щам. Ако съвпадат един с друг, огнището може да бъде потвърдено.
Някои примери за такива тестове са - фагово типизиране, пулсова гел електрофореза (PFGE), мултилокусно секвенционно типизиране (MLST) и цялостното геномно секвениране (WGS).
Какво ще усещате по време на изследването
Вземането на проба за изследването обикновено не е свързано с болка или дискомфорт.
Ако пробата се вземе с помощта на тампон, може да е налице лек дискомфорт.
Има ли рискове от провеждане на изследването
При вземането на проба за това изследване няма риск от възникване на усложнения.
Такива може да възникнат, ако при вземането на фекалната проба не се спазват изискванията за хигиена, поради което има опасност от разпространение на инфекция.
Подробна информация може да получите в статията:
» Фекален тест
Резултати от проведеното изследване:
Фекален тест
Резултатите често се съобщават с името на патогенната бактерия, която е открита. Ако се открие Escherichia coli, произвеждаща Shiga токсин (положителна култура), това означава, че E. coli е причината за симптомите.
Отрицателен резултат от изследването на изпражнения за E. coli означава, че Escherichia coli O157:H7 не присъства въобще или не присъства в достатъчни количества, за да бъде открита. Резултатите може да показват, че патоген, различен от E. coli, причинява симптомите. Това могат да бъдат бактериални патогени Salmonella, Shigella и Campylobacter, вирусни патогени или паразити.
Тест за токсини (ELISA)
Отрицателен резултат за Shiga токсин предполага, че токсинът не присъства.
Положителен резултат за Shiga токсини предполага, че токсините присъстват в изпражненията и че трябва да се направят допълнителни тестове за идентифициране на E. coli, произвеждащи токсините.
Генетични тестове (PCR)
Отрицателен резултат от генетичен тест предполага, че E. coli не е налице.
Положителният резултат предполага наличието на E. coli.
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването за Ешерихия коли (E. coli) или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на пробата - замърсяване на фекалната проба с урина, менструална кръв, кръв от хемороиди, тоалетна хартия и др.
- Неправилно съхранение на взетата проба
- Неправилно транспортиране на фекалната проба
- Прием на препарати, държащи барий или бисмут, преди изследването
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦИСТОСТОП SR таблетки 600 мг * 30
ЕНТЕРОФЛОРИД капсули * 10
ЕНТЕРОФЛОРИД капсули * 20
МЕДБИО + Е. КОЛИ флакон 10 мл
ТермолабилниСТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при ешерихиоза
- Едно от най-мръсните места в кухнята е отделението за зеленчуци в хладилника
- Мутация променя ешерихия коли от безобидна в опасна
- Във Великобритания разследват масова зараза с бактерията Ешерехия коли
- Бактериите в насипните сладоледи - интервю с проф. д-р Теменуга Стоева
- Кои групи хора са най-застрашени от Ешерихия коли
- Англия отчете рекорден брой инфекции със салмонела
- Самолетите - развъдници на бактерии
- Хората с кръвна група А получават по-тежки симптоми на диария, причинена от ешерихия коли
- Създаване на "Амджен" ("Amgen") през 1980г.
Коментари към Изследване за Ешерихия коли (E. coli)
Гергана Колева
Здравейте! Откриха ми Е. коли във влагалището чрез влагалищен секрет. Искам да попитам дали трябва да направя и изследвания на урината,за да се види дали и там има наличие на бактерията? И трябва ли да е стерилна урина или просто седимент? Благодаря Ви предварително!
Здравейте! В случай че нямата оплаквания от страна на пикочните пътища и пикочния мехур (уретрит, цистит), вероятността за наличие на Е. коли в урината е минимален. Лекуващият лекар може да прецени да ли е удачно микробиологичното изследване на урината.
Здравейте! Откриха ми Е. коли във влагалището чрез влагалищен секрет. Искам да попитам дали трябва да направя и изследвания на урината,за да се види дали и там има наличие на бактерията? И трябва ли да е стерилна урина или просто седимент? Благодаря Ви предварително!
Анелия
Здравейте. Имах еш.коли във влагалището. Пих Левокс и уринал акут. Днес бях на контролен преглед (пак ми взеха вагин. секрет)но забравих да кажа че имам още едно хапче да пия от Уринал акут. Това ще повлияе ли на резултата на изследването?
Здравейте! Вероятно не. Все пак уведомете лекаря си при следващото посещение.
Здравейте. Имах еш.коли във влагалището. Пих Левокс и уринал акут. Днес бях на контролен преглед (пак ми взеха вагин. секрет)но забравих да кажа че имам още едно хапче да пия от Уринал акут. Това ще повлияе ли на резултата на изследването?
milena
Искам да попитам тази бактерия ешерихия коли само чрез фекално изследване ли се установява и ако не какво друго.Благодаря ви.
Установява се чрез микробиологично изследване от различен материал!
Искам да попитам тази бактерия ешерихия коли само чрез фекално изследване ли се установява и ако не какво друго.Благодаря ви.