Сладък портокал
Сладък портокал (Citrus sinensis) е най-известният представител на цитрусовия род. Приема се, че е хибрид между мандарина и помело. Класифицира се към семейство Rutaceae (Седефчеви). Сладкият портокал най-често се използва при висок холестерол, високо кръвно налягане и с цел предотвратяване на инсулт. Бива прилаган в ароматерапията, с цел да помогне при тревожност, депресия и "произвеждане" на сън.
Устройство на сладък портокал
Сладкият портокал е малък, плитко вкоренен, вечнозелен храст или дърво, растящ на височина от 4 до 13 метра. Има кълбовидна или пирамидална корона и предимно бодливи клони, твърди кожести листа и ароматни бели цветчета. Плодовете са обикновено кръгли, с диаметър 4-12 см, жълтооранжеви, с различна дебелина на плодовата кора.
Изображение: freepik.com
Разпространение на сладък портокал
Сладкият портокал е много добре известен плод, широко разпространен в страни от всички континенти. Главните европейски производители са Испания, Гърция и Италия. Произхожда от югоизточна Азия - Индия, Виетнам и Южен Китай. Дървото обикновено се култивира заради плодовете си в топли умерени, субтропични и тропически зони. Предпочита значителна промяна в сезоните и затова не е толкова подходяща за тропиците, където се отглежда повече като градинско дърво, но се предлага широко в търговската мрежа в субтропиците.
Използваема част на сладък портокал
Здравословно значение имат плодовете и портокаловите цветчета на билката.
Химичен състав на сладък портокал
Билката съдържа следните вещества
- витамините C, B, A, E, PP;
- захари;
- минерални и пектинови вещества;
- лимонена киселина;
- фитостерини;
- калий;
- калций;
- фосфор и др.
Лечебни свойства и приложение на сладък портокал
Цитрусовите видове съдържат широка гама от активни съставки, като все още се правят изследвания за намиране на употреба за тях. Те са богати на витамин С, флавоноиди, киселини и летливи масла. Също съдържат кумарини като бергаптен, който сенсибилизира кожата към слънчева светлина. Бергаптен понякога се добавя към препарати за тен, тъй като насърчава пигментацията на кожата, въпреки че може да причини дерматит или алергични реакции при някои хора. Някои от най-новите приложения на растенията са като източници на антиоксиданти и химически ексфолианти в специализираната козметика.
Етерично масло от сладък портокал
Получено от семената, то се използва при производството на сапун. Етерично масло от кората се използва като ароматизатор за храна, а също и в парфюмерията и производството на лекарства.
Заболявания и състояния, при които се прилага сладък портокал
- за профилактика и лечение на хипо- и авитаминози;
- за възбуждане на апетита и подобряване на храносмилането;
- препоръчват се при хипоацидни гастрити;
- понижена секреция на жлъчка и склонност към хронични запеци;
- при хипертония;
- атеросклероза, чернодробни болести, затлъстяване и подагра;
- направените в домашни условия козметични маски от портокалови плодове оказват на кожата биостимулиращо действие.
Изображение: freepik.com
Плодът пречиства кръвта. Използва се за овладяване на жажда в резултат на треска и за лечение на възпалителни процеси. Плодовият сок е полезен при заболявания на жлъчката. Кората на плодовете е карминативна и тонизираща. Прясната кора се втрива върху лицето като лек за акне. Изсушената кора се използва за лечение на анорексия, настинки, кашлица и т.н. Отвара от листата със сол се приема през устата при заболявания на храносмилателния тракт, нервни разстройства, треска, астма, високо кръвно налягане, обща умора и повръщане. Смачканите листа или плодов сок се втриват в кожата за облекчаване на сърбеж. Плодов сок или отвара от листа със захар се приемат перорално при настинка и загуба на апетит, докато отвара от натрошени листа като вана облекчава главоболието и ревматизма, Мецедермата от корен, лист или плод се приема през устата при уретрит. Мацерирана плодова мезодерма или отвара от кората се приема перорално при чернодробни заболявания. Счупените кости се масажират с печени плодове. Листовото масло проявява карминативни свойства и леки спазмолитични и седативни такива.
Сладкият портокал съдържа големи количества витамин С. Някои изследователи смятат, че той може да помогне при астма поради това. Билката също съдържа големи количества калий - той може да помогне за предотвратяване на високо кръвно налягане и инсулт. Портокалов сок се използват за предотвратяване на камъни в бъбреците, защото съдържа големи количества химикал, наречен цитрат. Цитратът има тенденция да се свързва с калция, преди той да успее да образува камъни в бъбреците.
Ефективност на сладкия портокал при
- Висок холестерол - приемът на портокалов сок помага да се подобрят нивата на холестерола. В големи количества (750 мл, или около три чаши на ден в продължение на четири седмици) той изглежда увеличава "добрия" липопротеин с висока плътност и намалява съотношението на "лошия" липопротеин с ниска плътност (LDL) до HDL холестерол при хора с висок холестерол.
- Високо кръвно налягане - пиенето на сладък портокалов сок изглежда помага да се намали рискът от високо кръвно налягане. Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) позволява на производителите на продукти от сладък портокал, които осигуряват най-малко 350 мг калий на порция и са с ниско съдържание на натрий, наситени мазнини и холестерол, да отправят твърдения, че техният продукт може да намали риска от развитие на високо кръвно налягане.
- Инсулт - портокаловият сок помага да се намали рискът от инсулт. FDA позволява на производителите на сладки портокалови продукти, които осигуряват най-малко 350 мг калий на порция и са с ниско съдържание на натрий, наситени мазнини и холестерол, да отправят твърдения, че техният продукт може да намали риска от инсулт.
Вероятна неефективност на сладкия портокал при
- Рак на простатата - по-високият хранителен прием на сладък портокалов сок не е свързан с намален риск от рак на простатата.
Недостатъчни доказателства за ефективност на сладък портокал при
- Астма - има доказателства, че сладкият портокал и други плодове, които са богати на витамин С, могат да подобрят функцията на белите дробове при хора с астма. Но не всички изследвания са съгласни с тези твърдения.
- Настинки - някои изследвания показват, че пиенето на 180 мл сладък портокалов сок дневно може да помогне за предотвратяване на симптомите на обикновената настинка.
- Депресия - ранните изследвания сочат, че използването на сладък портокал върху кожата по време на масаж или във въздуха като ароматерапия намалява депресията при възрастни.
- Бъбречни камъни (нефролитиаза) - изследвания сочат, че пиенето на 400 мл сладък портокалов сок увеличава количеството цитрат в урината. Това може да помогне за предотвратяване на камъни в бъбреците, които са направени от калций.
- Затлъстяване - ранните изследвания показват, че пиенето на червен сладък портокалов сок не намалява телесното тегло при възрастни с наднормено такова. Други изследвания показват, че приемът на специфичен продукт, съдържащ екстракти от сладък портокал, червен портокал и грейпфрут, изглежда намалява телесното тегло и телесните мазнини при хора с наднормено тегло. Но не е ясно дали това е от сладкия портокал или от другите съставки.
- Качество на съня - вдишването на сладък портокал като ароматерапия може да помогне на хората, които преминават на хемодиализа, да спят по-добре и да се чувстват по-малко уморени.
- Стрес - мирисът на етерично масло от сладък портокал по време на стресова задача може да намали безпокойството и напрежението.
Недостатъчни са доказателствата и за ефективността на билката при рак на гърдата, кашлица, хранителни разстройства.
Начин на употреба
При безсъние, стомашни и нервни проблеми се смесват 5 г. шипкови плодчета, по 10 г. портокалови цветчета и стръкове от жълт кантарион, 20 г. листа от маточина - 2 ч.л. от сместа се заливат с 250 мл. вряща вода. Така киснат похлупени 5 мин. и се прецеждат. Пие се по 1 чаша умерено топла запарка 2-3 пъти дневно.
Плодовете могат да се консумират сурови и от тях съответно да бъде извлечен сок. Сокът е освежаваща и здравословна напитка или се използва в желета, сладолед и т.н. Кората на плода често се използва като ароматизатор в торти и т.н. или се превръща в мармалад. Цветята биват приготвени като зеленчук или превърнати на чай.
Други употреби на сладък портокал
Оранжевият плод е важен селскостопански продукт, използван както заради сочната си пулпа, така и заради ароматната си кора.
Изображение: Zeynel Cebeci, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Цветове - те се използват по няколко различни начина, както и листата и дървесината на дървото. Портокаловият цвят, който е държавното цвете на Флорида, е силно ароматен и традиционно се свързва с късмета. Отдавна е популярен в булчинските букети и венци за главата. Есенцията от портокалов цвят е важен компонент при направата на парфюм. Венчелистчетата от портокалов цвят също могат да бъдат превърнати в деликатно цитрусово ароматизирана версия на розова вода, известна като "вода с портокалов цвят" или "вода с портокалово цвете". Тя е често срещана съставка във френската и близкоизточната кухня, особено в десертите и печивата. В някои страни от Близкия изток се добавят капки вода от портокалови цветя, за да се прикрие неприятния вкус на твърда вода, извлечена от кладенци или съхранявана в традиционните египетски стомни за вода, направени от пореста глина. В Съединените щати водата от портокалови цветя се използва за приготвяне на оранжеви цветове и руж. В Испания падналите цветчета се сушат и се използват за приготвяне на портокалов чай. Медът от портокалов цвят (или цитрусов мед) се получава, като се поставят пчелни кошери в цитрусовите горички, докато дърветата цъфтят. По този метод пчелите опрашват цитрусови сортове. Този вид мед има портокалов вкус и е високо ценен.
Листа - портокаловите листа могат да се сварят, за да се направи портокалов чай.
Сок - често се извлича от плодовете и се продава като освежаваща и здравословна напитка или се използва в желета, сладолед и т.н. Сушените и пулверизирани плодове се използват за овкусяване на печива. Добър източник е на витамин С.
Етеричното масло - извлечено от корите на плодовете, се използва за ароматизиране на напитки, сладолед, пудинг, десерти, дъвка и сладки меса; извлечено от семената, се използва като масло за готвене, при производството на сапун. Листата и цветята също съдържат фини есенции от масла, които могат да се използват при производството на козметика.
Кора на плод - от нея се добива пектин. Тя често се захаросва и използвана като ароматизатор в торти и т.н. или от нея се прави мармалад.
Дървесина - портокалови дървени пръчици се използват като изтласквачи за кожички при маникюр и педикюр и като шпигели за манипулиране на строги електронни проводници. А портокаловата дървесина се прилага за подправяне на месо на скара. Сладкият портокал е потенциален източник на дърва за огрев. Дървесината може да се използва за дъски и ламперия.
Като ароматни горски растения, портокалите са широко култивирани заради техните плодове и етерично масло. Може да се отглеждат в контейнери; подходящи и като малко декоративно дърво в домашния пейзаж, средиземноморската или овощната градина.
Важно!
Употребата на портокалови плодове се ограничава при хиперацидни гастрити, язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Сокът от сладки портокали и плодът е безопасен за повечето възрастни, когато се използват в хранителни количества. Възможно безопасен е когато се използва като лекарство.
При деца сладкият портокалов сок или плодове е безопасен, когато се използва в нормални хранителни количества. Приемът на големи количества кора от сладък портокал е най-опасно - може да причини колики, конвулсии, смърт.
Бременност и кърмене - сладкият портокал изглежда безопасен, когато се приема в обичайни хранителни количества.
Целипрололът взаимодейства със сладкия портокал. Консумирането на големи количества сладък портокалов сок може да намали абсорбцията на целипролол от организма. Билката взаимодейства и с Ивермектин, като също може да намали абсорбцията и ефективността на медикамента в организма.
Концентрацията на правастатин в организма може да бъде завишена при съвместния прием на лекарството със сладък портокал. Това може да доведе до появата на нежелани лекарствени реакции.
Подсиленият с калций сок от сладък портокал може да намали количеството на някои антибиотици, които тялото абсорбира. Намалената абсорбция на антибиотици може да понижи способността им да се борят с инфекцията. Сокът от сладък портокал без калций е малко вероятно да повлияе на хинолоновите антибиотици. Някои хинолонови антибиотици включват ципрофлоксацин (Cipro), еноксацин (Penetrex), гатифлоксацин (Tequin), левофлоксацин (Levaquin), ломефлоксацин (Maxaquin), моксифлоксацин (Avelox), норфлоксацин (Noroxin), ofloxacin (Floxin) и trovafloxacin (Trovan).
Сладкият портокал може да намали количеството на абсорбирания от тялото фексофенадин. Приемът на сладък портокал заедно с фексофенадин може да намали ефективността на медикамента.
Сок от сладък портокал трябва да се използва внимателно с лекарства като - етопозид, паклитаксел, винбластин, винкристин, виндезин, кетоконазол, итраконазол, ампренавир , индинавир, нелфинавир, саквинавир, циметидин, ранитидин, дилтиазем, верапамил, кортикостероиди, еритромицин, цизаприд (пропулсид), фексофенадин (Алегра), циклоспорин, лоперамид (имодиум), хинидин и други.
Следните дози сок от сладък портокал са научно изследвани и могат да се приемат с превантивна или лечебна цел:
- при висок холестерол - 750 мл сладък портокалов сок на ден.
- при високо кръвно налягане - продуктите от сладък портокалов сок, които осигуряват най-малко 350 мг калий на порция и са с ниско съдържание на натрий, наситени мазнини и холестерол, са разрешени и могат да намалят риска от развитие на високо кръвно налягане.
- при инсулт - продуктите от сладък портокалов сок, които осигуряват най-малко 350 мг калий на порция и са с ниско съдържание на натрий, наситени мазнини и холестерол, са разрешени и могат да намалят риска от инсулт.
Заглавно изображение: Figiu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ТОПИКРЕМ БЕБЕ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА КОСА И ТЯЛО 2 в 1 500 мл
ПЕДИАКИД НЕВРОЗИД сироп 125 мл
УПСАВИТ ВИТАМИН C ефервесцентни таблетки 1 г * 10
БИОФИЧИНА ТОСКАНА БАЛСАМ ЗА КОСА ЗА ОБЕМ 200 мл
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР КЮРБИСИА ШАМПОАН 150 мл.
ВИТАМИН С + БИОФЛАВОНОИДИ капсули 1000 мг * 100 NATURE'S WAY
БИОФАР ЕНЕРГИЯ Q10 ДИРЕКТ саше * 14
ШАМПОАН С АРОМАТ НА ПОРТОКАЛ КРЯ - КРЯ (ПА -ПА) 170 мл
ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЗА СЪН 10 мл
ЦИТРУСОВИ БИОФЛАВОНОИДИ + ХЕСПЕРИДИН капсули 650 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ЕКВИЛИБРА РЕЛАКСИРАЩ ЧАЙ ФИЛТЪР * 15
БИОФАР КАРДИО Q10 ДИРЕКТ саше * 14
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BB
https://en.wikipedia.org/wiki/Citrus_%C3%97_sinensis
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Citrus+sinensis
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Citrus+sinensis
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=273422&isprofile=0&
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Sapindales
- Сем. Rutaceae (Седефчеви)
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- 5-хидрокситриптофан
- Инозитол (витамин В8)
- Билки и храни за потискане на апетита
- Затлъстяване
- Отслабване с мед и канела
Коментари към Сладък портокал