Африканско манго
Африканско манго (Irvingia gabonensis) представлява дърво, което носи ядливи плодове, подобни на манго, особено ценени заради богатите си на мазнини и протеини ядки. Класифицира се към семейство Irvingiaceae. Тъй като се среща естествено и преобладаващо в части от Африка, популярно е наричано африканско манго. Всяка година се търгуват хиляди тонове семена от африканско манго, най-вече в Африка.
Устройство на африканско манго
Изображение: DXLINH, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Дървото има прав растеж, достигайки до височина от 40 м и 1 м големина на ствола в диаметър. Кората му е гладка до люспеста със сив до жълто-сив цвят. Короната е вечнозелена, сферична и гъста. Листата са елипсовидни, единият ръб често е малко по-закръглен от другия, заострени, тъмнозелени и лъскави на горната повърхност. Цветовете са жълти до зеленикаво-бели събрани в съцветия малки метли; двуполови. Плодът е почти сферичен, зелен, когато узрее, с ярко оранжева плът. Костилката е дървесна и съдържа едно семе. Семената покълват епигеално (над земята).
Разпространение на африканско манго
Irvingia gabonensis е дърво, произхождащо от Западна Африка. Растението е местно за зоната на влажните гори от северния край на Ангола, включително Конго, Нигерия, Кот д'Ивоар и югозападна Уганда. От 2009 г. правителството на Габон е забранило изсичането на дървото до 2034 г. Африканското манго присъства в зоната на тропическия влажен и сух климат. Расте на надморска височина от 200-500 м, с годишни валежи от 1200-1500 мм.
Използваема част на африканско манго
Плодът на билката прилича на манго и се използва за храна. Семената й се използват за производство на лекарства; като сгъстител за ястия в хранителната промишленост; за продукцията на фармацевтични формулировки и козметика.
Химичен състав на африканско манго
Семената от африканско манго, понякога наричани „дика ядки“, са с високо съдържание на мастни киселини (арахидонова, каприлова, капринова, олеинова, лоноленова, линолова); полифеноли; елагова киселина и нейни метилирани производни, елагитанин, кверцетин-3-О-рамнозид, кемпферол-3-О-глюкозид, диосметин, витамин С, желязо, калций, магнезий, цинк, калий.
Хранителна стойност на 100 грама ядки от африканско манго - 6760 ккал; 67 гр мазнини, 15 гр въглехидрати, 8,5 гр белтъчини, 4 гр вода, 120 мг калций, 2,4 мг желязо. Приблизителният състав на мастните киселини в семената включва миристинова киселина (33-70%), лауринова киселина (20-59%), олеинова киселина (1-11%), палмитинова киселина (2%) и стеаринова киселина (1%).
Плодовата пулпа има сочен и сладък вкус и се консумира прясна. Порция от 100 грама плодова каша осигурява 61 ккал, 81 гр вода, 15,7 гр въглехидрати, 0,9 гр белтъчини, 0,2 гр мазнини, 40 мг фосфор, 20 мг калций, 7 мг витамин C, 2 мг желязо. Ароматните компоненти на плодовия пулп включват цингиберен, канелена киселина, додеканал и додеканол, като те му придават пикантни, земни, плодови и винени характеристики.
Лечебни свойства и приложение на африканско манго
Изображение: Len Worthington, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Билката е умерено мощен антиоксидант. Екстрактите от африканско манго могат да намалят клетъчния растеж и да променят експресията на лептин в мастните клетки (адипоцитите). Лептинът е хормон, участващ в апетита и енергийния баланс. Това може да обясни потенциалната роля на добавките от африканско манго при загуба на тегло. Други изследвания показват, че специфичен екстракт от семена от африканско манго, наречен терминалин, може да увеличи усвояването на глюкоза в мускулните клетки, което вероятно обяснява как добавките от африканско манго намаляват кръвната глюкоза. В същото време понижават и холестерола в кръвта. Тези потенциални механизми на действие на билката са изследвани ин витро. Необходими са още научни изследвания, за да се потвърди напълно ползата на билката при понижаването на кръвната захар, холестерола, телесната маса, като цяло подобряване на метаболизма. Проучванията до момента сочат:
- Диабет - приемът на билката през устата, ежедневно, в продължение на 1-3 месеца намалява кръвната захар, общия холестерол и триглицеридите и повишава "добрия" холестерол на липопротеините с висока плътност (HDL) при хора с диабет тип 2.
- Висок холестерол - екстрактите от семена на Irvingia gabonensis могат да намалят нивата на лошия холестерол и да повишат нивата на добрия холестерол при хора с наднормено тегло.
- Метаболитен синдром - приемът на билката в доза 150 мг два пъти дневно в продължение на 90 дни може да подобри някои, но не всички симптоми на това състояние - съвкупност от неразположения, които повишават риска от диабет, сърдечни заболявания и инсулт .
- Затлъстяване - екстрактите от семена на билката могат да помогнат за намаляване на теглото при хора с наднормено тегло, особено ако се комбинират с нискокалорична диета.
Други доказателства показват, че екстрактите от Irvingia gabonensis могат да намалят органната токсичност, причинена от някои лекарства, използвани за лечение на рак, като доксорубицин и трастузумаб. Тези ефекти обаче са показани само при експерименти с гризачи и изискват проверка при хора.
Употреба на африканско манго в традиционната медицина
Кората на дървото се използва от африканското племе Mende за облекчаване на болката. Водният екстракт от нея донякъде е ефективен за намаляване на болката, свързвайки се с опиоидни рецептори. Етаноловият екстракт е по-малко ефективен при облекчаване на болката. Кората на африканското манго се използва в традиционната медицина и при стомашни и чревни заболявания, инфекции.
В чревният тракт семената от африканско манго могат да действат като емулгатор, да увеличат течността в тях и да предизвикат образуване и изхвърляне на фекални маси.
Други употреби на африканско манго
Плодовете често се консумират пресни от хора и други бозайници като маймуни, горили, слонове. Те се преработват в желе, конфитюр, сок и понякога дори вино.
Целулозата, добита от растението, е била използвана за приготвяне на черна боя за оцветяване на тъкани.
Изображение: Zz411 at the English-language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Семената могат да се консумират сурови или печени и се използват за направата на масло, дъвка и сгъстители, влагани в готвенето. Семената могат да бъдат смлени или натрошени и използвани като сгъстител и овкусител в супи и яхнии. От тях може да се направи и сладкиш, наречен "дика хляб". Ядките често се използват в габонската кухня за подправяне на птиче и месни ястия. Смлени те придават аромат на пушено на ястията. Те или техните екстракти се продават като хранителни добавки под името „Африканско манго“. Често се начукват до получаване на масло или шоколадово блокче. Могат да бъдат пресовани, за да се получи ядивно масло (твърдо при стайна температура) или маргарин, използван за готвене. Маслото може също така да се преработи допълнително до сапун или козметични продукти. Кюспето от получаването му може да се използва като храна за добитък или като сгъстител за супа.
Дървесината на африканското манго е твърда и затова се използва за тежки строителни работи като направата на корабни палуби или железопътни връзки. Мъртвите клони се използват за огрев.
Дърветата се използват в системите за агролесовъдство за засенчване на други култури, особено какао и кафе. Те се прилагат и за намаляване на ерозията. В градовете започва засаждането им за засенчване на улици, като пояси за подслон или за декорация.
Внимание!
Екстрактът от семена, като средство за отслабване, може да попречи на усвояването на други лекарства. Необходими са повече проучвания, за да се гарантира, че този продукт е безопасен и ефективен при хората.
Когато се приема през устата най-вероятно билката е безопасна за възрастни за период до 4 седмици или когато се използва специфичен стандартизиран екстракт от семена до 10 седмици. Единствените докладвани странични ефекти са метеоризъм, главоболие и проблеми със съня.
Да не се приема по време на бременност и кърмене.
Спрете приема на Irvingia gabonensis поне 2 седмици преди планирана операция, защото може да повлияе на нивата на кръвната захар. Следете внимателно кръвната си захар, ако имате диабет и използвате билката.
Умерено взаимодействие на африканско манго с медикаменти
Антидиабетните лекарства взаимодействат с билката - следете нивата на кръвната захар и бъдете внимателни при едновременен прием на лекарства за диабет и билкови екстракти от африканско манго.
Тестостеронът взаимодейства с африканско манго - Irvingia gabonensis може да повиши нивата на тестостерон. Приемането й заедно с тестостерон може да повиши твърде много хормонът в тялото. Това може да увеличи вероятността от странични ефекти на тестостерона. Не приемайте Irvingia gabonensis, ако приемате тестостерон.
Има един докладван случай на бъбречна недостатъчност, свързана с консумацията на африканско манго при човек с хронично бъбречно заболяване, но причинно-следствената връзка не може да бъде сигурна. Експериментите с гризачи не откриват доказателства за токсичност, причинена от екстракти от семена от африканско манго. Понастоящем обаче няма фармакологични или токсикологични проучвания, които да включват хора. Такива проучвания са необходими, за да се разбере напълно безопасността на добавките от африканско манго спрямо бъбреците.
Заглавно изображение: No machine-readable author provided. Da~commonswiki assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Irvingia_gabonensis
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1252/irvingia-gabonensis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1168905/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31855111/
https://examine.com/supplements/african-mango/
https://examine.com/supplements/african-mango/research/#b2w0BQB-source-and-composition
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/irvingia-gabonensis
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/irvingia-gabonensis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7603620/
https://www.drugs.com/npp/african-mango.html
https://www.mdpi.com/2813-2998/2/4/42
https://www.medicinenet.com/what_are_the_benefits_of_african_mango/article.htm
Коментари към Африканско манго