Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Fabales Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови) Абрус прекаториус

Абрус прекаториус

от 18 авг 2016г., обновено на 26 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Абрус прекаториус - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Абрус прекаториус (Abrus precatorius) представлява влачещо, лиановидно растение, което принадлежи към семейство Бобови (Fabaceae). Негови синоними на латиница са: rosary pea, jequirity bean, jequirity, crab's eye, precatory bean, John Crow bead, Indian liquorice.

Устройство на абрус прекаториус

абрус прекаториус

Изображение: J.M.Garg, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Растението има увивен растеж около дървета и храсти. Клоните й са тънки, приличащи на лозови. Листата му са дълги, перести и състоящи се от множество по-малки листенца, които са разположени по двойки в листната петура. Листните двойки са от 5 до 15, като всяко листенце в тях може да бъде с дължина от 2 до 5 см. Цветовете са малки, бели или оцветени в различни нюанси на розовото и виолетовото. Имат асиметрична, подобна на фуния форма и са събрани в гроздовидни съцветия в листните пазви.

Плодът представлява шушулка, с продълговата, плоска форма и с остър връх. Тя е зелена в процеса си на растеж, като при узряване става тъмно кафява. Вече узряла се отваря и в нея се установяват от 3 до 8 лъскави, твърди, блестящи червени семена с черна точка. В зависимост от сорта абрус прекаториус семенцата му могат да бъдат оцветени и в други цветове - зелен, бял, черен, син, жълт.

Разпространение на абрус прекаториус

Растението е родено в Индия и расте в тропическите и субтропическите райони на света, където е било пренесено. Има инвазивен тип на разпространение и склонност към буренясал растеж.

Използваема част на абрус прекаториус

Употребяват се семената на билката.

Химичен състав на абрус прекаториус

Веществото с най-голямо значение в състава на вида се нарича абрин. Съдържа се в семената и е с два пъти по-силно действие от рицина, макар че абринът може да се абсорбира много по-бавно от рицина. Поглъщането цели семена може да не се демонстрира с клинични признаци на отравяне, тъй като те могат да преминат неразградени през стомашно-чревния тракт, заради твърдата си черупка. Когато са приети смачкани или сдъвкани предизвикват тежко отравяне.

абрус прекаториус

Изображение: Ramesh Raju, Public domain, via Wikimedia Commons; Vinayaraj, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Лечебни свойства и приложение на абрус прекаториус

Семената на abrus precatorius съдържат един от най-мощните токсините, познати на човека - абрин. Външната им обвивка е твърда, поради това погълнати цели предизвикват само леки симптоми на интоксикация, след които организмът обикновено се възстановява напълно. Твърдата обвивка на семената ги предпазват от храносмилателните процеси, което не позволява отделяне на токсина от вътрешността им. Ако семената се раздробява и погълнат, последва сериозно отравяне, което може да доведе до смърт.

При отравяне с абрин се наблюдават следните симптоми: гадене, повръщане, конвулсии, чернодробна недостатъчност и смърт, обикновено след няколко дни.

Известен е случай, при който човек поглъща с цел натрошени семена от растението. Навременната лекарска намеса и агресивна медикаментозна и механична терапия спасяват живота на пациента. При такива случаи изходът е фатален.

абрус прекаториус

Изображение: J.M.Garg, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

В Сидха медицината в продължение на векове абрус прекаториус се използва с лечебна цел. Белият сорт се употребява за получаване на масло, което е с качества на афродизиак. Чай се прави от листата и се използва при треска, кашлица и простуда. Тамилите са знаели за отровността на семената и са предложили различни начини за тяхното пречистване от токсините. Единият от тях е чрез кипене на семената в мляко и след това изсушаване. Протеинът е денатуриран, когато са подложени на високи температури, което премахва неговата токсичност.

Растението се използва също и в Аюрведа и се казва, че за насърчаване на растежа на косата. Понякога се използва като съставка в индийски продукти за коса.

Корените на билката в родният й ареал на разпространение са използвани за облекчение на дискомфорт в областта на корема.

Употреба на семената от абрус прекаториус за направата на бижута - броеници, гердани и гривни, ударни инструменти:

Често уникалните семена на растението се използват за направата на бижута. Като достатъчно лъскави и атрактивни те привличат вниманието на децата и могат да бъдат погълнати от тях, при което да настъпи отравяне.

Има доклади, че работниците, които пронизват семената, за да бъдат готови за низане, могат да пострадат от отравяне и дори смърт от убождане с предмета, с който ги обработват.

В Тринидад в Западна Индия ярко оцветените семената се носят като гривни около китката или глезена, с цел предпазване от зли духове и уроки. Тамилите използват семена от различни сортове абрус прекаториус, като най-популярни са червените, черните, белите и зелените.

През март 2012 г. в Обединеното кралство е издадена заповед за връщане на всички гривни, изработени от семенцата на билката, поради отровността им и евентуалното създаване на опасни ситуации с тях.

Семена на билката са били използвани и за изработване на ударни инструменти.

Интересно за абрус прекаториус

абрус прекаториус

Изображение: Gabriela Ruellan, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

В Раджастан, Индия, е създадена песен свързана с това растение. Има и доказателства, че то има значителна икономическа стойност за племето зулу, което се дължи на факта, че това е форма на доход за безработните зулу, които изработват и продават различни неща от семената му.

Растението е широко използвано във Флорида като декоративно такова в продължение на много години.

Това растение е също така отровно и за коне.

Лабораторни изследвания на екстракти от абрус прекаториус

Разнообразие от фармакологични ефекти на екстракти от растението са наблюдавани при гризачи, но не са демонстрирани клинично при хора, включително.

  • етилов екстракт от растението действа като антиоксидант, противовъзпалително и аналгетично средство при гризачи;
  • метанолов екстракт от семената предизвиква обратими промени в естрогенния цикъл и напълно блокирана овулация при плъхове;
  • метаноловият екстракт, в зависимост от дозата му на приложение, притежава бронходилататорна активност в модел на морско свинче.

Изследвания на воден, метанолови и хлороформ екстракти от Abrus precatorius показват по-голяма инхибиторна активност срещу редица болестотворни бактерии като Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Salmonella typhimurium и Escherichia colia.

Заглавно изображение: Len Worthington, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Кипарисова млечка Кипарисова млечка
  • Кукувиче грозде, Мускари Кукувиче грозде, Мускари
  • Лютиче Лютиче
  • Салеп, Ливадар, Разковниче, Кукувича сълза, Клинова трева Салеп, Ливадар, Разковниче, Кукувича сълза, Клинова трева
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ОРГАНАЙЗЕР ЗА КОЗМЕТИКА И БИЖУТА
17.80лв.

ОРГАНАЙЗЕР ЗА КОЗМЕТИКА И БИЖУТА

МАТСАН ДОЙЧ крем 80 мл ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН
25.60лв.

МАТСАН ДОЙЧ крем 80 мл ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН

ЖАН Д'АРСЕЛ РЕНОВАР КОРЕКТОР ЗА БРЪЧКИ ГЕЛ АМФИЗОМ 30 мл
125.00лв.

ЖАН Д'АРСЕЛ РЕНОВАР КОРЕКТОР ЗА БРЪЧКИ ГЕЛ АМФИЗОМ 30 мл

Безплатна доставка за България!
РАТ - ПЕПЪР ПРИМАМКА ЗА ПЛЪХОВЕ 140 г
5.10лв.

РАТ - ПЕПЪР ПРИМАМКА ЗА ПЛЪХОВЕ 140 г

ЕКЗЕКУТОР ОТРОВА ЗА МИШКИ ЖИТО ЧЕРНА 100 г
1.70лв.

ЕКЗЕКУТОР ОТРОВА ЗА МИШКИ ЖИТО ЧЕРНА 100 г

МУМИА ПАСТА 150 г
5.50лв.

МУМИА ПАСТА 150 г

Коментари към Абрус прекаториус

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Абрус прекаториус
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 00:27
    Коментирайте "Абрус прекаториус"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Fabales
  • Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
  • Кипарисова млечка
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
  • Антибиотици
  • Каламинов лосион
  • Лечение на бактериална вагиноза
  • Кукувиче грозде, Мускари
  • Хлорамфеникол
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 2
  • Кехлибар - древен камък с лечебни свойства
  • Лютиче
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Негативните хора и тяхната отрова - как да я преодолеем?

преди 3971 дни, 13 часа и 39 мин.

ЗМИЙСКА ОТРОВА КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ПРОТИВ БРЪЧКИ 50 мл.

преди 4928 дни, 7 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 3 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 3 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 3 часа и 51 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 3 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
20 отровни растения, които най-добре да не се държат у дома 20 отровни растения, които най-добре да не се държат у дома

20 отровни растения, които най-добре да не се държат у дома

от 12 фев 2024г. Прочети повече
Аюрведа - камъните, скритата сила на природата Аюрведа - камъните, скритата сила на природата

Аюрведа - камъните, скритата сила на природата

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Клинична патология на бактериален хепатит Клинична патология на бактериален хепатит

Клинична патология на бактериален хепатит

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Защитна функция на кожата Защитна функция на кожата

Защитна функция на кожата

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival