Лечение на бактериална вагиноза
› Лекарства за лечение на бактериална вагиноза
› Мерки за предпазване от бактериална вагиноза
Въведение
Бактериалната вагиноза е често срещан, типично женски проблем, който засяга много голям процент от жените поне веднъж годишно.
Състоянието се характеризира с промяна във вагиналната флора, при което се нарушава равновесието между анаероби и лактобацили с преимуществено нарастване популацията на анаеробите. В резултат състоянието може да протече безсимптомно (откриване при случайно микробиологично изследване) или с характерни симптоми (парене при уриниране, болка при полов контакт, сърбеж, вагинално течение с типична миризма на риба).
Към най-честите провокиращи появата на състоянието фактори се включват честата смяна на половия партньор, липсата на предпазни средства при полов контакт, използването на вагинални душове, вагинални дезодоранти, спермицидни агенти. Продължителният менструален цикъл, употребата на тампони (вместо дамски превръзки), както и тютюнопушенето също се считат за рискови фактори.
Хормоналните изменения, настъпващи по време на бременност, водят и до промени във вагиналната флора, което повишава риска от развитие на бактериална вагиноза. Във връзка с рисковете за нормалното протичане на бременността (преждевременно раждане, раждане на плод с ниско тегло, възпаление на яйчниците, фалопиевите тръби, матката и други) е важно честото проследяване на бременните и профилактични микробиологични изследвания с цел ранна детекция при наличие на бактериална вагиноза и назначаване на адекватна, съобразена с особеностите в състоянието на жената терапия.
Полезна и подробна информация за болестта може да намерите в раздел Заболявания:
Необходимо е различаване на бактериалната вагиноза от често срещаните гъбични инфекции, като състоянията си приличат по много от симптомите, но се отличават по вида и характеристиките на вагиналното течение. Бактериалната вагиноза се третира успешно с антибиотици, докато гъбичните инфекции изискват терапия с антимикотици, поради което точната диагноза е от изключително значение за успешната и ефективна терапия.
Своевременното лечение на бактериална вагиноза намалява рисковете от поява на различните по вид и тежест усложнения, свързани с бактериалната вагиноза и хронифицирането на процеса (тазово-възпалителна болест, репродуктивни затруднения, предаване на сексуално-трансмисивни заболявания като гонорея, херпес, хламидия, сифилис).
Лекарства за лечение на бактериална вагиноза
Лечението при бактериална вагиноза е етиологично (насочено към конкретния причинител на болестта) и включва употребата на подходящи антибиотици и химиотерапевтици. Лекарствата се назначават от лекуващия лекар след преглед, разпит и микробиологично изследване на вагинален секрет и уточняване на диагнозата бактериална вагиноза. При адекватна терапия ефективността от лечението достига до 90 процента.
Необходим е стриктен прием на медикаментите, често и от двамата партньори (при мъжете болестта често протича безсимптомно, но последните могат да причинят заразяване при партньорката).
Преустановяването на приема преди назначеното от лекаря време (обикновено между 5 и 7 дени), дори на фона на видимо и значително подобрение, крие сериозен риск от рецидив на болестта.
При назначаване на лекарствената терапия е необходимо разясняване на пациентите на ползите и рисковете от изява на странични ефекти, както и някои предпазни мерки (като например въздържане от консумация на алкохол по време на и 48 часа след курса с имидазолови производни). В зависимост от тежестта на инфекцията, общото състояние на пациента и редица индивидуални особености медикаментите се прилагат перорално (таблетки или капсули за прием през устата) или вагинално (под формата на крем за локална употреба, глобули или вагинални свещички).
Използват се представители на антибиотиците и химиотерапевтиците, които имат широк спектър и висока ефективност срещу анаеробите, обитаващи нормално вагиналната среда.
Най-често използваните в клиничната практика средства на избор са следните:
- метронидазол: метронидазол представлява производно на нитроимидазола с изключително широк спектър и употреба при голям кръг от бактериални и протозойни инфекции с различна локализация, включително и бактериална вагиноза. Поради високата му активност срещу анаероби препаратът е средство на първи избор при бактериална вагиноза. Осъществява своите ефекти посредством разрушаване на ДНК на анаеробите и потискане синтезата на жизненонеобходимите им нуклеинови киселини. Наличен е за употреба перорално (таблетки) или локално (вагинален гел). Първоначално (при новодиагностицирана бактериална вагиноза) се използва или под формата на таблетки по 500 милиграма два пъти дневно за период от седем дни или под формата на вагинален гел в концентрация 0,75 процента интравагинално веднъж дневно за пет дни. Приложен локално медикаментът показва и противовъзпалителна активност. При липса на ефект или рецидив на инфекцията, както и при хроничните форми на болестта, може да се наложи по-продължителна употреба, по преценка на лекуващия лекар. Необходимо е предупреждение на пациентите за възможните странични ефекти, като често се съобщава за стомашен дискомфорт, алергични прояви, главоболие и други. При лечение на бактериална вагиноза по време на бременност или лактация се препоръчва при възможност избягване на употребата му (предпочита се по-безопасната алтернатива като клиндамицин). По време на лечебния курс и до 48 часа след приключването му е противопоказана употребата на алкохол във връзка с риска от развитие на тежки странични ефекти (сърцебиене, гадене, повръщане, психични промени, задух)
- тинидазол: тинидазол представлява противомикробен агент, принадлежащ към имидазоловите производни. Наличен е за употреба под формата на таблетки за орално приложение, като се приема или два дни по два грама или пет дни по един грам дневно, с провеждане на терапевтичен курс и при двамата партньори. Въпреки своята добра ефективност и висока активност към анаеробите, често причинители на бактериална вагиноза, медикаментът е алтернатива на метронидазол и се използва при липса на ефект или противопоказания за приложение на метронидазол. Показва идентичен риск от поява на странични ефекти след перорална употреба, поради което е необходимо повишено внимание при някои групи пациенти. Употребата на алкохол е противопоказана по време на лечебния курс и до 72 часа след това поради риск от развитие на дисулфирам реакция
- клиндамицин: клиндамицин представлява антибиотик от групата на линкозамидите, като води до потискане на размножаването на чувствителните към него бактерии (оказва бактериостатичен ефект). Често се използва в комбинация с метронидазол или тинидазол за постигане на по-висока ефективност от терапията и за намаляване на риска от развитие на лекарствена резистентност при монотерапия с клиндамицин. Използва се под различни лекарствени форми, като най-често се назначава като вагинален крем, обикновено в концентрация от два процента (един пълен апликатор от 5 грама се нанася ежедневно, за предпочитане вечер преди лягане) за период от седем дни. Наличен е и под формата на вагинални свещички за приложение веднъж дневно (вечер, преди лягане) за три дни. Рядко се използва пероралната форма (300 милиграма два пъти дневно за седем дни), поради риск от развитие на псевдомембранозен колит, представляващ сериозна нежелана проява. При използване на локалните, интравагинални форми за приложение рядко се наблюдават странични ефекти (парене, сърбеж, дискомфорт, повишено течение и други). Важно е предупреждение на пациентите, че при локалното приложение на клиндамицин ефективността на презервативите е по-ниска и може да настъпи нежелана бременност или предаване на сексуално-трансмисивни заболявания. По тази причина по време на терапията се препоръчва алтернативен метод на предпазване или въздържане от полови контакти
- пробиотици: въпреки че съществуват противоречиви резултати относно ефективността от приложението на пробиотици (локално и перорално), много медицински специалисти ги предписват успоредно с антибиотичната терапия за подсилване на нейната ефективност и повишаване на лактобацилите във вагиналната флора. Прилагат се под различни лекарствени форми, като често се назначават за по-продължителен от антибиотичния курс период от време
Лекарствената терапия показва висока ефективност и добри резултати, въпреки което състоянието често рецидивира.
Необходима е повишена бдителност в случай, че сте бременна или планирате бременност, тъй като бактериалната вагиноза може да стане причина за преждевременно раждане, раждане на плод с ниско за възрастта и гестационните седмици тегло, тазово-възпалителна болест и други.
Именно по тази причина при диагностициране на бременност и няколко пъти в периода на бременността се правят микробиологични изследвания на вагинален секрет с цел детекция на безсимптомна бактериална вагиноза и назначаване на подходяща терапия.
Полезна информация за алтернативните методи, използвани като допълнителна терапия по време на бременност, може да намерите в раздел Алтернативна медицина:
»Естествено лечение на бактериална вагиноза по време на бременност
В случай, че имате характерните за болестта симптоми и сте бременна (или подозирате бременност), се консултирайте с вашия лекар и не предприемайте самолечение.
Мерки за предпазване от бактериална вагиноза
Въпреки своевременно приложеното и ефективно лечение бактериалната вагиноза показва висока склонност към повторна поява, особено в първите три до девет месеца от терапията.
По тази причина се препоръчва повишена бдителност, повишаване на информираността за заболяването (начини на заразяване, характерни симптоми, първи мерки за самопомощ, кога да потърсим специалист) и здравната култура на населението, особено на представителите на женския пол.
Като цяло за намаляване на риска от заразяване или повторна изява на болестта се препоръчва:
- практикуване на безопасен секс: винаги използвайте предпазни средства (презервативи), които ще ви осигурят защита не само срещу нежелано забременяване и редица сексуално-трансмисивни заболявания, но и намаляват значително риска от поява и развитие на бактериална вагиноза
- редовни изследвания за сексуално-трансмисивни заболявания: тъй като в много случаи сексуално-трансмисивните заболявания протичат дълго време безсимптомно, се препоръчва редовно изследване (особено за ХИВ, гонорея, хламидия), особено при смяна на половия партньор (препоръчва се изследване и на партньора). Подлежащите, безсимптомни предавани по полов път инфекции могат да станат причина за поява на различни по вид усложнения, включително и репродуктивни проблеми
- моногамия: честата смяна на половия партньор, както и осъществяването на полови контакти с повече от един партньор едновременно крие сериозни рискове от развитие на бактериална вагиноза (и не само), поради което се препоръчва моногамност
- добра лична интимна хигиена: високата лична хигиена, използването на подходящи продукти за интимна грижа, подходящи перилни препарати и пране на висок градус на бельото намалява риска от вагинални инфекции. Препоръчва се да не споделяте своите хавлии, бельо и дрехи и да не използвате чужди, тъй като в някои случаи заразяване може да стане и по този път, макар и рядко
- не използвайте вагинални душове и дезодоранти: редовната употреба на вагинален душ или вагинални дезодориращи средства повлиява неблагоприятно вагиналната микрофлора и намалява естественото равновесие между лактобацили и анаероби, повишавайки риска от развитие на бактериална вагиноза, включително и с хроничен характер (терапията може да се окаже неефективна в случай, че продължавате с вагиналните душове)
- отказ от тютюнопушене: тютюнопушенето при жени е един от водещите рискови фактори (заедно с използването на вагинални душове и честата смяна на половите партньори) за развитие на бактериална вагиноза. Потърсете помощ от вашия лекар или друг специалист, включете се в подходящи групи за подкрепа, тъй като отказът от тютюнопушенето има многобройни ползи за здравето на организма
- своевременна консултация със специалист при поява на симптоми: при поява на първите симптоми на болестта (парене при уриниране, неприятна вагинална миризма, дискомфорт при полов контакт, вагинално течение и други) се консултирайте със специалист за предприемане на своевременни мерки и назначаване на подходяща медикаментозна терапия, тъй като хронифицирането на процеса създава затруднения в лечението на бактериалната вагиноза
Ефективното лечение на бактериална вагиноза често е продължително, упорито, като е необходимо прилагане на ефективна медикаментозна терапия и при двамата партньори.
Своевременната терапия намалява значително рисковете от поява на различни по вид усложнения, свързани с променената вагинална флора, които често налагат значително по-сериозна и инвазивна терапия.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИСЕЛ вагинален гел дози 5 мл * 8
НовБИГВАНЕЛЕ гел 30 мл
НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
ВИДЕРМИНА CLX вагинални овули 3 г * 10
ЕЛЛЕН ДАМСКИ ПРОБИОТИЧНИ ТАМПОНИ МИНИ * 14
ДОНАФИЛ вагинални овули * 10
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bacterial-vaginosis/diagnosis-treatment/drc-20352285
https://www.cdc.gov/std/tg2015/bv.htm
https://www.healthline.com/health/home-remedies-forbacterial-vaginosis
https://www.uptodate.com/contents/bacterial-vaginosis-treatment
https://www.webmd.com/women/guide/what-is-bacterial-vaginosis
https://emedicine.medscape.com/article/254342-medication
https://www.mdedge.com/obgyn/article/141388/gynecology/effective-treatment-recurrent-bacterial-vaginosis
https://www.hse.ie/eng/health/az/b/bacterial-vaginosis/treating-bacterial-vaginosis.html
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/bacterial-vaginosis
Коментари към Лечение на бактериална вагиноза