Лодхра, Лодра
Лодхра, Лодра (Symplocos racemosa, Lodhra) представлява малко вечнозелено дърво или храст. Тази билка има широк спектър от етномедицински приложения, включително лечение на дизентерия, стомашно-чревни неразположения, възпаления, вагинални изтечения, аборти, ухапвания от змии. Съвременните фитохимични и фармакологични изследвания показват, че суровите екстракти и изолирани съединения от Symplocos racemosa притежават много видове биологични функции. Лодхра участва в система от лекарства, използвани в Аюрведа, народната медицина, Сова-Ригпа, Унани, Сидха. Билката се класифицира към семейство Symplocaceae.
Устройство на лодхра
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лодхра израства на височина до 10 метра и е с дебелина на кората от 1 см. Стволовата кора е сивкава и гладка, а тази на клоните бледо кремаво жълта и отново с гладка повърхност. Билката е с тъмнозелени листа. Те са прости, редуващи се по клончетата, с дължина на дръжката от 6-15 мм, а самите те с големина 7-15 х 3-6 см. Имат елипсовидна или елипсовидно-яйцевидна форма, с остра основа и връх. Разполагат с 6-12 чифта листни вени.
Цветовете й са бели и жълти ароматни, събрани в подобно на четка/шип съцветие. Съцветието е с дължина до 12 см. Всяко цветче се състои от 5 чашелистчета триъгълни, остри, голи, венчелистчета 5 и множество тичинки. Плодовете са с размери 15 х 5 мм, яйцевидни, голи, плитко набръчкани, жълти, костилкови, дървесни. Съдържат 1-2 продълговати семена.
Разпространение на лодхра
Вечнозеленото аюрведично растение е широко разпространено в тропиците и субтропиците на Азия, Австралия и Америка. Расте в Северна и Източна Индия, в долини и хълмове, като се намира на надморска височина от 1400 метра в Хималаите.
Използваема част на лодхра
Употребява се предимно кората на билката. Листата и плодовете й също намират приложение в медицината.
Химичен състав на лодхра
Лодра съдържа алкалоиди (лотурин, лоуретин, колотурин), харман; фитостероли; гликозиди. От това растение са изолирани широк спектър от биоактивни съединения, включително флавоноиди, танини, линолова киселина, салирепозид, бета-амирин, бета-ситостерол и бета-ситостерол гликозид, симлокозозид, симловерозид, бензоилсалирепозид, салирепозид и др.
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Кората на билката съдържа флаванолови глюкозиди като симплокозид, симпозид, левкопеларгонидин 3-глюкозид, флавонолов гликозид рамнетин 3-дигалактозид, тритерпеноиди като 19 -хидроксиарджунолова киселина-3, 28-О-бис--глюкопиранозиди -хидроксиазиена киселина-3, 28-О-бис-глюкопиранозиди, бетулин, олеанолова киселина, ситостерол и амирин. Освен тези химически съединения, от нея са изолирани и олеаноловата киселина, бетулиновата киселина и елаговата киселина; три нови тритерпена - 28-хидрокси-20-урс-12, 18 (19) -диен-3-ил ацетат, 3-оксо-урс-20-12, 18 (19) -диен-28 -оева киселина и 24-хидроксиолеан-12-ен-3-он.
Лечебни свойства и приложение на лодхра
Етноботаническата литература показва използването на лодра при лечение на очни заболявания, кожни заболявания, заболявания на ушите, оплаквания от черния дроб и червата, тумори, нарушения на матката, гъбични и кървящи венци, астма, треска, ухапване от змии, гонорея и артрит.
Още от древни времена лодра е била високо ценена в Аюрведа заради лечебните си качества. Описание на нейните свойства могат да бъдат намери в древните индийски трактати. Обикновено се е използвал екстракт от кората или корена на дървото, който бил включен в аюрведичните прахови смеси. Лодра, заедно с други билки, също е била част от паста, с която се масажирали венците, с цел спиране на кървене. Тя също е била съставна част от мазила за циреи и тумори. Пастата от лодра и женско биле се нанасяла като маска около очите. Тя служела като противоотрова срещу ухапвания от змии и скорпиони. Още тогава е установено, че ефектът на лодра върху женското тяло е особено ценен.
В Индия лодра е била класифицирана към божествените растения, съдържащи "божествена енергия, космически вибрации, вибрации на чисто съзнание", което прави лечебните й свойства особено ценни.
Лодра отдавна се счита за растение за красота в Индия, не само заради лечебните си свойства, преди всичко заради божествената си същност, положителните вибрации, които идват от нея. Тя почиства душата, пуска светлина, вдъхновява я, принуждавайки „лотоса на сърцето“ да се отвори, свързва светлината на душата с мозъка. В този случай вътрешното сияние веднага се отразява на лицето, кара го да блести, подобрява тена и го прави много привлекателно.
Изображение: Miansari66, CC0, via Wikimedia Commons
Самата дума "lodhra" се превежда от санскрит като "прави тялото еластично." Придаването на плътност и еластичност на кожата е една от основните цели при използване на lodhra. В Аюрведа тя се е смятала за шаваро - „прави тялото и формата му много привлекателни“ и галавастата - „помага да се поддържа формата на цялото тяло“.
Лодхра се оказва е важно индийско традиционно лекарство, използвано в много аюрведични билкови състави за лечение на черния дроб, на маточни разстройства и левкорея. Повечето фитофармакологични доклади са върху кората на стъблото на растението, която притежава антираков, хепатопротективен, антиоксидантен, антиандрогенен ефект, противовъзпалително, заздравяващо действие върху раните и антидиабетни ефекти.
Други свойства на кората също са
- стягащи;
- охлаждащи;
- антибактериални;
- тонизиращи;
- абсорбиращи;
- отхрачващо;
- противовъзпалително;
- противопаразитно;
- хемостатично;
- стомашен тоник.
Полезна е при очни заболявания, гъбични и кървящи венци, астма, бронхит, артрит, язви, тумори, проказа, кожни заболявания, акне и пъпки, треска, кръвоизливи, менорагия, диспепсия, метеоризъм, левкорея, диария, дизентерия, чернодробни нарушения, галактозурия, елефантиаза, хемороиди, плешивост, скрофула, ушни заболявания и гонорея.
Благодарение на стягащите си и абсорбиращи свойства, които правят кръвта по-гъста, и охлаждащите свойства, които облекчават възпалителните процеси, lodhra е ефективно средство за спиране на кървенето и предотвратяване на кръвоизлив в мозъка.
Още в древна Индия билката се е използвал за лечение на рани, получени в битка. Това свойство на лодра е описано в големия епос на Махабхарата. Раните заздравяват по-бързо, ако нивото на рН (средна киселинност) в тялото е неутрално. Раната причинява възпаление, което от своя страна създава високо ниво на pH. Lodhra намалява киселинността в тялото и облекчава възпалението, което допринася за бързото зарастване на рани
Лечебните свойства на лодра се използват в следните случаи
- при кървящи венци, средство за лечение и укрепване на венците;
- при кървене от носа, предотвратява мозъчни кръвоизлив;
- за лечение на тумори и абсцеси (включени в пластира за узряване на злокачествени тумори и абсцеси);
- при ухапвания от змии и скорпиони (паста на възпалено място);
- при стомашни болки и разстройства;
- дизентерия;
- язви;
- диария;
- за стимулиране на храносмилането, насърчава загубата на тегло;
- за почистване на тялото от токсини;
- при чернодробни заболявания, хепатит, предпазва от токсини, премахва токсините;
- като антихелминтик;
- при конюнктивит и други очни заболявания;
- като антипиретик;
- за понижаване на кръвното налягането;
- като кардиотоник, успокоява ускорения пулс;
- при спазми;
- при възпаление на пикочния мехур;
- при стафилококови инфекции;
- като противовъзпалително и лечебно средство след бременност и раждане; помага да се възстанови формата и еластичността на кожата след раждане;
- като средство за насърчаване на ефективното действие на други лекарства в кръвта.
Лодхра в козметиката - благотворно действие върху кожата
Ценните свойства на лодра се използват в многобройни козметични продукти - кремове за лице и ръце, продукти за грижа за тялото и антицелулитни продукти, маски за лице, масла, тоници и лосиони, специализирани лечебни кремове за витилиго, пасти за зъби и балсами. Лодра се използва в козметиката благодарение на абсорбиращите си и тонизиращи свойства.
Това е древно средство за възстановяване на здравината и еластичността на кожата след раждане или внезапна загуба на тегло, разрешава белези и елиминира стрии. Укрепва тялото, стяга и укрепва кожата на лицето, предотвратявайки провисването й. Идеален е за старееща и увиснала кожа. Възстановява и укрепва тургора. Ефективно средство срещу целулит е.
Lodhra принадлежи към грахи билки - билки, които имат абсорбиращи свойства. Тези билки отнемат излишната течност във всички части на тялото. Тези свойства на лодра са много силни, по-силни от тези на кимиона - една от основните билки в тази група. В допълнение, lodhra се отнася и към листни билки - билки, които имат охлаждащ ефект. Тази комбинация от абсорбиращи и охлаждащи свойства в лодра намалява възпалението и тежестта в организма, причинени от излишната течност. Резултатът е силно, атрактивно тяло и тонизирана кожа.
Билката още облекчава дразнене, зачервяване, алергии, успокоява кожата след излагане на ултравиолетови лъчи, вятър и други неблагоприятни метеорологични условия. Намалява топлината и възпалението в кръвта, облекчава зачервяването и подобрява тена на кожа, предразположена към зачервяване.
Благодарение на своите антисептични и антибактериални свойства предпазва кожата от микроби, лекува кожни заболявания, ефективна е при акне и гнойни обриви.
Насърчава бързото заздравяване на изгаряния и рани, особено гнойни и не лекува дълго време, спира разпространението на инфекцията, благодарение на стягащи, заздравяващи рани свойства.
Лодра действа като тоник за тялото и подобрява кръвообращението. Подобрява качеството на кръвта, микроциркулацията, тонизира и съживява кожните клетки.
Билката притежава и фотосенсибилизиращи свойства. Лекува левкодермия (витилиго) - появата върху тялото на бели рязко определени петна, които са склонни да растат. Действа върху депигментирани участъци, стимулира образуването на меланин под въздействието на ултравиолетовите лъчи, съдържащият се в растението псорален помага при левкодермия и предпазва от ултравиолетовите лъчи, спомагайки за запазването на естествения цвят на кожата.
Доза, в която може да се приема билката
- 3-5 грама от лекарството под формата на прах;
- 20-30 грама от лекарството за направата на отвара.
Ползи от употребата на лодхра
- Антиакне ефект
Изследване антиакне активността на етанолови екстракти от кората на Symplocos racemosa, показва, че тези лечебни растения могат да инхибират растежа на Propionibacterium acnes.
- Аналгетично и противовъзпалително действие
Учени отбелязват обезболяващата активност на етанолови и водни екстракти от кора на билката. Резултатите разкриват, че етаноловият екстракт значително потиска възпалението, отколкото водният екстракт. Изследва се и антипиретичната активност на етаноловия екстракт от кора срещу пирексията, предизвикана от дрожди. От проучването е видно, че етаноловият екстракт в действителност притежава антипиретично действие.
- Антиоксидантна активност
Изследовател тества антиоксидантната активност на етанолен екстракт от листа и цъфтящ връх чрез измерване на нивото на липидна пероксидация, глутатион (GSH), супероксид дисмутаза (SOD), каталаза и съдържание на протеин. Екстрактът показа значителна активност във всички антиоксидантни анализи чрез намаляване на липидната пероксидация, супероксидно раздробяване и каталазна активност.
Научен колектив също изследва антиоксидантната активност на етаноловия екстракт от кората. Резултатите показват, че той притежава мощна такава.
Друг научен екип също споменава, че основните съставки на Symplocos racemosa, т.е., салирепозид и бензоилсалирепозид имат мощна антиоксидантна активност.
- Антихелминтна активност
Екип учени оценяват антихелминтната активност на петролно етерен, хлороформен и етанолов екстракт от кора върху индийски земни червеи, P. posthuma. Настоящото разследване разкрива, че етанолният екстракт е пропит от мощно антихелминтно свойство в сравнение с другите екстракти.
- Антиангиогенна активност
Учени съобщават за антиангиогенната активност на симплокомозид и симпонозид, гликозиди, изолирани от кората. Резултатите от изследванията разкриват, че и двата изолирани гликозида инхибират активността на тимидин фосфорилаза и свързаната с нея ангиогенеза.
- Антибактериална активност
При оценка на антибактериална активност от петролев етерен и етанолов екстракт от кора, които са използвани срещу три Грам положителни бактерии - Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus и три Грам отрицателни бактерии - Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli. Етаноловият екстракт притежава по-добра антибактериална активност в сравнение с петролно етерният. В един от експериментите също се показва, че Symplocos racemosa има слабо антибактериално действие срещу грам отрицателни микроорганизми като P. aeruginosa и E. coli.
- Антиракова активност
Екстракти от кора с хлороформ, бутанол и етилацетат, са изследвани за тяхната цитотоксична активност срещу левкемия и рак на шийката на матката. Резултатите сочат, че екстрактът от бутанол има най-висока цитотоксична активност срещу HeLa клетъчна линия. Бутаноловият екстракт е цитотоксичен срещу HL 60 (клетъчна линия на левкемия на човека, IC50 = 27183 ng mL-1) и HeLa (клетъчна линия на рак на човешкия шийник, IC50 = 22861 ng mL-1). Екстрактът от етилацетат е по-малко цитотоксичен срещу HL 60 (IC50 = 117084 ng mL-1), HeLa (IC50 = 137151 ng mL-1). Екстрактът от хлороформ не показва цитотоксичност спрямо двете клетъчни линии.
- Хепатопротективна активност
Wakchaure et al. (2010) оценява етаноловият екстракт от кора на лодхра при чернодробни увреждания при плъхове. Екстрактът от етанол показва значително дозозависимо възстановяване на серумните ензими, билирубин, албумин, общи протеини и антиоксидантни нива. Значително подобрение се наблюдава при черния дроб (морфологичен и хистопатологичен). Следователно, екстрактът е ефективно хепатопротективно средство при индуцирано чернодробно увреждане и има потенциални клинични приложения за лечение на чернодробни заболявания.
- Репродуктивни нарушения при жените
Saraswathi et al. (2012) оценяват етаноловия екстракт от кора при лечение на женски репродуктивни дисфункции. Като стрес за индуцирани промени в репродуктивните дисфункции се използва студено ограничаване (4 ° С за 3 часа на ден за 28 дни). От експерименталните проучвания, етанолният екстракт от кора в две различни дози показва обещаващ резултат при лечението на женски репродуктивни дисфункции, предизвикани от стрес със застудяване. Bhutani et al. (2004) анализира in vivo ефекта на водните екстракти от кората върху серумните нива на FSH и LH при незрели женски плъхове при базални условия. Водният екстракт при перорално приложение значително стимулира нивото на FSH в серума.
- Липоксигеназна и уреазна инхибираща активност
Липоксигеназата и уреазата участва в развитието на камъни в бъбреците, пиелонефрит, пептични язви и други болестни състояния. Abbasi et al. (2005 г.) оценяват активността на 1-етил брахиоза-3'-ацетат заедно с четири известни съединения кетохаулмооронова киселина, нонайкосанол, триаконтил палмитат и метил триаконтаноат, използвайки тест за инхибиране на in vitro липоксигеназа и уреаза. Резултатът показва, че 1-етил брахиоза-3'-ацетат и триаконтил палмитат показват инхибиторния потенциал срещу ензима липоксигеназа и уреаза. Lodhi et al. (2007) изолират триаконтанил палмитат от разтворима в н-хексан фракция от кора и инвестира инхибиторната активност на уреазата чрез анализ на инхибиране на уреазата. Триаконтанил палмитат инхибира ензимите на уреазата по начин, зависим от концентрацията.
- Пептична язвена болест
Krishna et al. (2013) съобщават за възможна антиулцерогенна активност на водни и етанолни екстракти от кора. Те използват модели, индуцирани от лигирани на пилора и аспирин за оценка на активността. Водните и етанолови екстракти намаляват по-значително индекса на язва при лигиране на пилора, отколкото моделите, индуцирани от аспирин.
- Инхибираща активност на фосфодиестераза, тимидинфосфорилаза и бутирилхолинестераза
Gomes et al. (2010) споменават, че бензоилсалирепозид и салирепозид, изолирани от Symplocos racemosa, инхибират активността на фосфодиестераза I. Choudhary et al. (2004) демонстрират инхибиращата активност на фосфодиестераза I на бензоилсалирепозид и салирепозид, изолирани от Symplocos racemosa. Те използвали ензим фосфодиестераза I от змийска отрова и човешка нуклеотидна пирофосфатаза фосфодиестераза-1. Резултатът показва, че и двете изолирани съединения имат инхибираща активност на фосфодиестераза I.
Abbasi et al. (2004) също споменават, че симполокомозид, симпонозид, симфолозид, симловерозид, бензоилсалирепозид и салирепозид имат фосфодиестеразни и тимидин фосфорилаза-инхибиращи действия. Ахмад и др. (2006) изследва инхибиращата активност на бутирилхолинестераза на симкозозид, изолиран от кората на Symplocos racemosa.
Научните изследвания на Symplocos racemosa предполагат огромен биологичен потенциал на това растение. Подробната информация може да предостави подробни доказателства за използването му при различни заболявания. Фитохимичният състав и ефикасността на лекарствените стойности на лодхра зависят от географското й местоположение и сезона. Необходимо е подробно и систематично проучване за идентифициране, каталогизиране и документиране на растенията, което може да осигури смислен начин за популяризиране на традиционните познания за билката. Необходимо е също клинично проучване за всяка фармакологична активност, за да има данни за ефикасността и безопасността на употреба на лодхра. Необходими са допълнителни изследвания, за да се осигури научна база за възможна роля на това растение за лечение на заболявания като ХИВ, диабет, артрит и кожни болести.
Други употреби на лодхра
От лодхра се получава червена боя, много популярна в Калкута. Наречена е „тилак“ и се слага на челото.
Внимание!
Не се споменават странични ефекти от употребата на билката. Въпреки това бъдете внимателни когато я използвате и правете необходимите консултации с лекар или специалист по билколечение!
Заглавно изображение: Eric Hunt, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХЕРБАКРОС ФЕМИ КРОС капсули * 60
ЧИКО УСПОКОЯВАЩО МЛЯКО ЗА СЛЕД СЛЪНЦЕ 150 мл
ЗДРАВЕ АКНЕ СТОП ЛОКАЛЕН ГЕЛ ПРОТИВ АКНЕ 15 мл
РИВАНА МАСЛО ОТ АРГАН 10 мл.
МУСТЕЛА БЕБЕ МЕК ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА КОСА И ТЯЛО 750 мл
А - ДЕРМА ХИДРАТИРАЩО МЛЯКО ЗА ТЯЛО 400 мл
Библиография
https://indiabiodiversity.org/species/show/18735
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26851499
https://scialert.net/abstract/?doi=pharmacologia.2014.76.83
https://scialert.net/fulltext/?doi=pharmacologia.2014.76.83
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874116300423
https://www.researchgate.net/publication/277685641_Phytopharmacological_Profile_of_Symplocos_racemosa_A_Review
https://www.healthbenefitstimes.com/symplocos-racemosa/
https://honeyfurforher.com/lodhra-symplocos-racemosa-benefits-uses-skin-liver-women-health-properties-composition-side-effects/
https://www.planetayurveda.com/library/lodhra-symplocos-racemosa/
https://www.researchgate.net/publication/323388779_WOUND_HEALING_PROPERTIES_OF_SYMPLOCOS_RACEMOSA
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Symplocos-Racemosa-Cid1289
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Телесна температура
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- д-р Евдокия Колева Николова
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
- д-р Теодора Цекова Чолакова
Коментари към Лодхра, Лодра