Иланг - Иланг
Иланг-иланг (Cananga odorata, Ylang-Ylang) представлява цъфтящо растение, дърво или храст, от което се добива едно от най-популярните употребявани етерични масла в козметиката, носещо същото име - „иланг-иланг”. Полинезийците наричали растението „цвете на любовта, а ароматът му е считан за аромат на „любовта и чувствеността”. Принадлежи към семейство Anonaceae. Думата „иланг“ в превод означава пустош.
За местните жители в районите на разпространение на растението, маслото извлечено от него е с особено голямо значение и присъствие в бита им. Влиза в състава на кремове, предпазващи от инфекциозни заболявания, балсами против косопад, парфюми, много често използвани от дамите там. Венци от него все още красят главите на младоженците или цветовете му са разпръснати по леглото им. Дим от тях опушва жилищата, с цел да предпази семействата от караници.
Маслото е съставна част на един от най-известните парфюми в света Шанел номер 5. То представлява до 29% от годишния износ на Коморските острови. Използва се за ароматизиране на сладолед в Мадагаскар.
Най-подходящите цветове за извличане на етерично масло са тези брани от 3 метрови растения.
Устойство на иланг-иланг
Дървото израства на височина от 12-15 до 20 метра, с диаметър на ствола до 45 см и с неправилна форма на короната. Прилича на върба, с увиснали клони. Може да се развие и под формата на храст. Кората на иланг-иланг е гладка, със светлосив до сребрист цвят. Листата му са вечнозелени, гладки и лъскави, овални или овално-продълговати, със заострен връх и с вълнообразни листни ръбове. Имат дължина от 13 до 20 см, ширина от 4 до 10 см и са срещуположно разположени на клончетата. Листните дръжки са от 1 до 2 см дълги. Горната повърхност на листната петура е тясно оребрена и гладка, а листните вени от двете й страни са изразени и покрити с власинки.
Изображение: Judgefloro, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Има големи, жълти цветове, събрани от 2 до 6 на брой в гроздовидни аксиларни съцветия. Състоят се от шест дълги около 5-7,5 см венчелистчета. Отначало са оцветени в зелено, като с растежът им цветът преминава в жълт. Цветните дръжки са от 2 до 5 см дълги. Имат много тичинки. Понякога могат да бъдат с розов, лилав или зеленикав оттенък, като ароматът им се усеща от разстояние. Цъфтежът започва на три-четири годишна възраст. Цъфти почти целогодишно.
Иланг-иланг прораства от семена. Клоните му са изцяло покрити със съцветия и тъмно зелени овални плодове. Вече узрелите плодчета имат черен цвят. Формата им е овална и съдържат от 2 до 12 семена, подредени в 2 реда. Те са с елипсовидна форма и бледо кафяво оцветяване.
Разпространение на иланг-иланг
Родният ареал на разпространение на растението е в пределите на Филипините, Азия и Индонезия. Обикновено се отглежда в Полинезия, Меланезия, Микронезия и Коморските острови. Етеричното маслото се произвежда на Коморските острови и Мадагаскар. Иланг-иланг се отглежда и в умерения климатичен пояс при оранжерийни условия.
Използваема част на иланг-иланг
Добитото етерично масло от растението е употребяемата негова част.
Химичен състав на иланг-иланг
Маслото от иланг-иланг съдържа: гераниол, терпинеол, нерол, лимонен, илангол, линалацетат, линалоол, евгенол, кариофилен, гермакрен, геранил ацетат, р-крезил метилов етер, метил бензоат, бензил ацетат, бензил бензоат, сескитерпени, монотерпени, фенилпропаноиди
Основните ароматни компоненти на иланг-иланг маслото са бензил ацетат, линалол, р-крезил метилов етер и метил бензоат.
Лечебни свойства и приложение на иланг-иланг
Изображение: Challiyan at ml.wikipedia, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons
Традиционно, иланг-иланг се използва за лечение на малария, стомашни заболявания, астма, подагра и ревматизъм. Ароматът на маслото от иланг-иланг се определя като сладък, нежен, богат, екзотичен, пикантен, с нюанси на гардения и жасмин. Има светло жълт цвят. Екстрахиране на етерично масло от иланг-иланг става с помощта на парна или водна дестилация от пресни цветчета. Полученият продукт се разделя на три класа.
Етеричното масло от иланг-иланг притежава следните свойства
- стимулира нервната система;
- антидепресантно;
- дезинфекциращо;
- подобрява съня;
- антисептично;
- бактерицидно;
- пречистващо околния въздух;
- спазмолитично;
- тонизиращо;
- имуностимулиращо;
- хипотензивно;
- седативно;
- еуфорично;
- успокояващо;
- изразени свойства на афродизиак.
Повлиява много добре състояния на гняв, депресия, ярост, умора, напрежение, липса на нормален сън, стрес, страх, шок, тревожност, паника, ниска самооценка. Притежава уникален релаксиращ ефект.
Последни проучвания показват голямо разнообразие от биоактивни ефекти на етеричното масло и екстракти от растението, включително противовъзпалителни, репелентни, антидиабетни, противозачатъчни и други.
Маслото от иланг-иланг има положително действие и се използва още при следните състояния и заболявания
- раздразнителност;
- астеноневротични състояния;
- хипертония;
- учестено дишане;
- задух;
- исхемична болест на сърцето;
- импотентност;
- фригидност;
- кожни лезии;
- вегетативно-съдова дистония от хипертоничен тип;
- предменструален синдром;
- слаб имунитет.
Маслото от иланг-иланг действа универсално на кожата, оказва прекрасен стимулиращ и балансиращ ефект върху нея, като влияе положително както на суха, така и на мазна кожа. Коригира производството на себум и спомага за отстраняване на акне. Маслото заглажда кожата, намалява дълбочината на бръчките, повишава еластичността й, засилва тенът й. Помага при ухапвания от насекоми, меко дезинфекцира и тонизира, стимулира кръвообращението в капилярите и великолепно подхранва клетките на кожата. Притежава още лифтинг ефект и помага за повдигане на бюста.
Изображение: Itineranttrader, Public domain, via Wikimedia Commons
Много е полезно при грижа за косата, особено за повредена и изтощена такава, стимулира растежа й. Предава на косъма блясък и здравина, премахва пърхота, предпазва косата от окапване.
Лечебното действие на маслото от иланг-иланг се проявява в пълна степен при сърдечно-съдови заболявания. То понижава артериалното налягане, успокоява задух и сърцебиене. Редовното използване на масло от иланг-иланг подобрява кръвоснабдяването на сърдечният мускул и намалява появите на стенокардия. Неговата честа употреба укрепва имунната система. Маслото помага ефикасно при спастични и инфекциозни разстройства на червата. В Индонезия се използва за лечение на хепатит.
Като афродизиак, маслото от иланг-иланг има стимулиращо еротично действие – усилва половото влечение. Ароматът създава лека еуфория и разкрепостява чувствеността. То е едно от най - еротичните и романтични масла. Помага при фригидност и импотенция. Наричат го още “Масло на наслаждението”. Иланг-илангът е и средство на интимната козметика.
Употреба на маслото от иланг-иланг под формата на
- инхалации;
- масажни масла и бани;
- кремове и лосиони;
- в ароматерапията - аромалампи, аромамедальони, аромаспрей, аромавани, релаксиращи масажи;
- в състава на парфюми.
Вътрешният прием на маслото трябва да бъде задължително консултиран и контролиран от лекар. Външно се прилагат смачкани цветове при ухапване от насекоми и змии. Семената могат да бъдат използвани за лечение на треска. В Индонезия, цветята се използват срещу маларията, а листата се втрива върху кожата при сърбеж. Сухи цветя и кора също се използват като лекарство.
Дозиране на иланг-иланг маслото при различни процедури
- в аромалампа - 5-6 капки;
- в аромамедальон - 1-2 капки, като в него се съхранява от няколко часа до няколко месеца в зависимост от изработката му;
- при масаж - против бръчки и за повдигане на бюста - 20-25 капки масло от иланг-иланг прибавени към базово масло от бадем, авокадо, гроздови семена, жожоба, пшеничен зародиш;
- при еротичен масаж - 25-30 капки прибавени отново към базово масло от по-горе изброените;
- при друг вид масаж - може да се използва смес от няколко масла - 4 капки от сандалово дърво, 25 мл от бадемово масло, 5 капки от лавандула, 2 капки от здравец, 2 капки от иланг-иланг; 3 капки масло иланг-иланг може да се разреди с 2 капки лимон; 5 капки сандалово масло, 4 капки розово масло, капчица пачули и 1-2 капки иланг-иланг;
- във ваната - 6-8 капки иланг-иланг или в смес с масло от градински чай - по 2 капки от всяко; 3 капки лавандула, 2 капки иланг-иланг и 2 капки сок от грейпфрут;
- при грижи за ноктите - 2-3 капки масло директно втрити в тях и кожата около тях, като това се повтаря в порядъка от 2-3 пъти на ден. Масажът намалява чупливостта им, укрепва ги, придава им блясък;
- в козметични продукти - на количество от 50 милилитра продукт се капват от 15 до 20 капки масло;
- за косата - за да бъде здрава и с блясък, при ресане сложете 2-3 капки върху гребена и разнесете по цялата дължина на косата;
- в аромаспрей - към 200 милилитра вода прибавете 15-20 капки масло; използвайте за ароматизиране на помещението или по ваше предпочитание;
- за пречистване въздуха в стаята - в аромалампа капнете по 2 капки лимонов сок, роза, бергамот и иланг-иланг;
- в парфюмерията - съчетава се с различни видове аромати - плодови, дървесни, цветни;
- при гингивит и лош дъх - капнете на четката си за зъби 2 капки масло;
- ароматен микс при умора, стрес, нервно напрежение и други подобни състояния, под формата на спрей - 8 капки иланг-иланг, 8 капки лимонов сок и 8 капки от босилек;
- ароматизираща тинктура от иланг-иланг - смесете в стъклен съд, с херметичен начин на затваряне, малко масло от иланг-иланг (или цветя), малко суха кора от мандарина, портокал или лимон, няколко листа или кора от канела дърво, дафинов лист, както и няколко листа от карамфил. Дръжте съда затворен в продължение на 3-4 седмици, с периодично разклащане. Получената тинктура може да се използва за ароматизиране на бельо, чаршафи, дрехи и т.н.
Цветя от иланг-иланг се накисват в кокосово масло и се получава приятно ароматизиран лосион за тяло.
Етерични масла, с които се съчетава маслото от иланг-иланг са тези от бергамот, лавандула, грейпфрут, сандалово дърво, здравец, жожоба, пшеничен зародиш, бадем, авокадо, гроздови семена.
Използване на иланг-иланг с други цели
- маслото понякога се използва за консумация в хранителната промишленост, вложено в различни продукти;
- дървесината е подходяща за твърдо гориво за огрев и за строителство на канута;
- в Индонезия от кората правят въжета;
- дървета иланг-иланг се засаждат край пътищата с цел да пазят сянка; широко се използват и в дворове и градини като декоративни растения;
- иланг-иланг може да се отглежда и като саксийно растение.
Внимание!
Прекомерната употреба на масло от иланг-иланг води до гадене и главоболие. Индивидуалната непоносимост не позволява използването му.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ДАВИНЕС ЕНЕРГИЗИРАЩ ГЕЛ ПРОТИВ КОСОПАД 150 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 5 мл
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 10 мл.
ГЕНЕРОФИТ БИЛКОВ КРЕМ 35 мл ПАШКУЛЕВ
ПРАНАРОМ АРОМАФОРС СПРЕЙ 150 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 10 мл
ДУРЕКС ОВЛАЖНЯВАЩ ГЕЛ ЛУБРИКАНТ С ИЛАНГ - ИЛАНГ 200 мл
РИВАНА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 10 мл.
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Магнолииди (Magnoliids)
- Разред Magnoliales
- Сем. Annonaceae
- Алтернативно лечение на дископатия
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Аспекти на инвалидността и ефектът им върху качеството на живот на пациента
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Акне
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- д-р Иванка Маркова Баева
Коментари към Иланг - Иланг