Сладка папрат
Сладка папрат (Polypodium vulgare) представлява многогодишно, спорово растение с пълзящо коренище. Спорите му се образуват през месеците юли-август. Принадлежи към семейство Polypodiaceae.
Устройство на сладка папрат
Сладката папрат прораства от хоризонтално коренище. Листата й се състоят от триъгълни листенца, като целият лист има размер от 10 до 50 сантиметра. Листните сегменти са установени в от 10 до 18 двойки; стават по-къси към върха на листа, имат гладък или леко назъбен листен ръб; по-широка основа; леко се разминават в срещуположното им подреждане. Спороносите се намират по долната повърхност на листата. Те имат ярко жълт до оранжев цвят, като с узряването им стават тъмно сиви до кафеви. От юли до септември месец се разпръскват спорите чрез анемохория (чрез вятъра).
Изображение: freepik.com
Разпространение на сладка папрат
Изображение: Rosser1954 Roger Griffith, Public domain, via Wikimedia Commons
Сладката папрат води произходът си от Европа, Африка, Северна и Източна Азия и Северна Америка. Растението вирее из влажни и сенчести, планински, скалисти места. Много често срещана папрат е във Франция, където расте до надморска височина от 2000 метра. Често срещан вид е и в почти цяла Скандинавия, особено в южната част от атлантическото крайбрежие на Норвегия почти до Северния нос. Сладката папрат расте и в Карпатите. Това е интродуциран вид в Нова Зеландия, който е започнал да се разпространява в дивата природа като инвазивен.
Билката вирее по сенчени и полусенчести места. Тя е литофит (расте по скали) и се среща в мъха по стари стени, скали, пукнатини в скали и в скалист подраст, също върху мъхести дървета.
Използваема част на сладка папрат
Употребяват се коренищата на билката.
Химичен състав на сладка папрат
Растението съдържа
- тлъсто масло (до 8 %);
- сапонини;
- танини;
- захари (манит);
- екдистерон;
- глицеризинова киселина;
- смолисти и слузни вещества.
Коренището на билката съдържа още екдистероиди, производни на флороглуцин, летливи масла, глициризин, манитол, протеин, въглехидрати, калциев малеат. То дава етерично масло, съдържащо маслена, хексоена, лауринова и янтарна киселини, метил салицилат, маслени, изовалерични и алфа-метилмаслени естери.
Лечебни свойства и приложение на сладка папрат
Растението има традиционни приложения в готвенето заради аромата и сладкия си вкус, а в билколечението като прочистващо и оточно средство.
Билката още в древни времена е препоръчвана от Диоскорид за напукани и изкълчени ръце и от Culpeper като слабително. Традиционното приложение на коренище от сладка папрат е документирано в няколко ръководства и в научна литература. То се е използвало като лек за заболявания на въздушните пътища - кашлица, настинка, аденоиди. Диоскорид отбелязва, че растението намира приложение с цел изчистване на храчки и е съставка на лапа, нанасяща се върху изкълчени пръсти и рани. Употребата на P. vulgare е записана и сред американските индианци. Индийците са използвали чай от корен при плеврит, болки в гърлото, болки в стомаха; възпаления.
Коренището на папратта е прилагано като вкусово вещество в храната, а преди това е било аптечен асортимент като лек срещу респираторни оплаквания и ревматизъм. Индианците в Северна Америка дъвчат коренището и поглъщат сока, за да облекчат симптоми като болезнено гърло и кашлица, докато саамите са използвали коренището като сладкиш.
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Свойства на сладка папрат
- противокашлично, отхрачващо;
- жлъчегонно и противоглистно;
- слабително;
- фунгицидно.
Изсушеното коренище се използва в билколечението като прочистващо средство и средство за обезпаразитяване. Тези свойства се дължат на фитоекстестероидите в него.
Състояния и заболявания, при които предимно се прилага сладка папрат
- чернодробни заболявания;
- болки в ставите.
Ефекти от експерименталното приложение на сладка папрат
- Намалена бдителност, лека пасивност и намаление двигателна активност при мишки и плъхове. Увеличена дихателна честота. Тези ефекти са били дозозависими.
- Предварителното приложение на екстракт от корена на билката потенцира барбитуратния сън.
- Антиконвулсивна активност - според авторите антиепилептичната активност на билката е поради депресия на ЦНС.
- Хипотермична и антипиретична активност.
- Аналгетична активност.
- Хипотензивен ефект - изследователи на растението твърдят, че хипотензивния ефект изглежда се дължи на вазодилатация, дължаща се на стимулиране на бета-адренергичните рецептори. Въпреки това, тъй като екстрактът във високи дози причинява повишаване на кръвното налягане при плъхове, пилоерекция и учестено дишане, авторите предполагат алфа-адренорецепторна стимулация също.
Начин на употреба
- вътрешно - отвара;
- външно - лапи;
- в медицината - манит (заместител на захарта при диабетно болни).
Изображение: Jeffdelonge, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Отвара - 30 грама корени се варят в 1 литър вода, докато течността остане на половина. Приема се по 1 чаша, няколко пъти на ден.
Други употреби на сладка папрат
Коренището има горчив вкус. Традиционно се използва в някои сладкарски изделия заради ароматните си свойства. През 1971 г. в корените е открит сапонин, за който се смята, че е съединението, отговорно за сладкия вкус на билката, тъй като предизвиква относителна сладост 500 пъти повече от захарта.
Екдистеронът стимулира линеенето при всички изследвани членестоноги в опитна постановка. Резултатът е пропорционален на дозата. Според авторите, той действат локално върху голямо разнообразие от членестоноги и може да причини необичайно линеене и смърт. Така се заключва, че освен самото вещество и аналозите на екдистеронът могат да бъдат полезни не само като инсектициди, но и като митициди.
Внимание!
Коренището на сладката папрат може да се счита за безопасно при нормални условия на употреба. Не е доказано, че има цитопатогенни и други вредни ефекти. Няма данни за генотоксичност, канцерогенност, репродуктивна токсичност. Коренът може да причини обрив, който е безвреден.
Заглавно изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИОХЕРБА МУРСАЛСКИ ПИРИНСКИ ЧАЙ НАСИПЕН 25 гр.
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КИПАРИС 10 мл
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МЕНТОЛОВ ЕВКАЛИПТ 10 мл
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ГАУЛТЕРИЯ 10 мл
БИОХЕРБА СТУДЕНО ПРЕСОВАНО МАСЛО ОТ БЯЛ ТРЪН 100 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Polypodium_vulgare
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/polypodium-vulgare/
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/assessment-report-polypodium-vulgare-l-rhizoma_en.pdf
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- ОТДЕЛ POLYPODIOPHYTA (ПАПРАТИ)
- Клас Polypodiopsida (Същински папрати)
- Разред Polypodiales
- Сем. Polypodiaceae (Полиподиеви)
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Кодеин
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Спастична кашлица
- Бронхит
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
- Синапена лапа при кашлица и болка в ставите
- Кашлица с хрипове
Коментари към Сладка папрат