Шанкапушпи
Шанкапушпи (Convolvulus prostratus, Convolvulus pluricaulis, Shankhapushpi) представлява тревисто растение, аюрведична билка, която се класифицира към семейство Convolvulaceae. Среща се в пясъчни и скалисти райони при ксерофитни условия на живот в Северна Индия. През последните две десетилетия се включва активно в лечението на различни възпалителни и неврологични заболявания. Научни екипи изследват и изчерпателно преглеждат различните ползи за здравето от необработената билка и нейните екстракти, както и метаболити, за облекчаване на възпаление, оксидативен стрес, тревожност и неврологични разстройства като Болест на Алцхаймер, увреждане на паметта и нарушения на съня.
Устройство на шанкапушпи
Клоните на растението са разперени по земята и могат да бъдат дълги над 30 см. Цветовете са сини с големина от 5 мм в диаметър, а листата, които са с продълговато-елипсовидна форма, са разположени на редуващи се позиции с клони или цветя. Листата имат дължина 0,8-3 см и ширина 1,5-6 мм. Растението образува 2-4 тъмнокафяви семена с дължина приблизително 2-2,5 мм, съдържащи продълговата, триъгълна ядка.
Разпространение на шанкапушпи
Билката води произходът си от Индия и Бирма. Среща се предимно в щата Бихар, Индия.
Използваема част на шанкапушпи
Всички части на шанкапушпи притежават лечебни свойства. Тя се смята за единствената, която е способна да подобри мозъчната дейност, като учене, памет и способност за припомняне. Популярността й се дължи и на това, че ефективно лекува безсъние.
Употребява се цялото надземно растение и се съобщава, че е безвкусно до малко горчиво. Традиционно се приема под формата на отвара с кимион и мляко.
Химичен състав на шанкапушпи
Фармакологичните изследвания, проведени върху сурови екстракти и чисти метаболити от растението, предоставят информация за традиционната му употреба и разкриват, че тази билка е ценен източник на важни за медицината молекули. Тя съдържа - гликозиди, флавоноиди, алкалоиди, въглехидрати, стероиди, протеини, смоли и слузести съединения, кумарини, полифеноли, нишесте, конволин, миристинова киселина, палмитинова киселина, скополетин, линолова киселина, кампферол, бета-ситостерол, цетилов алкохол; натрий, калий, цинк, манган, мед, желязо и магнезий; фитостероли и тритерпеноиди.
Интересното е, че скрининг идентифицира само пет активни фитосъставки в шанкапушпи - скополетин, 4-хидроксиканелена киселина, кемпферол, кверцетин и аяпанин. Съобщава се, че кумаринът, също биоактивна съставка на Shankhapushpi, проявява хепатотоксичност при модели на гризачи. Това растение съдържа и алкалоид - шанкапушпин, който е известен като хемотаксономичен маркер за този вид.
Лечебни свойства и приложение на шанкапушпи
От векове шанкапушпи се прилага за лечение на заболявания на нервната система (лудост, епилепсия, истерия, безсъние и психоневрози) и за подобряване на паметта и интелекта. В in vitro или in vivo модели, цели екстракти от растението също са показали, че са ефективни срещу различни патологични или субпатологични състояния, като язви, вирусни и бактериални инфекции и чернодробна токсичност. Напоследък интересът към него е насочен към неговата роля в регулирането на липидните аномалии при хиперлипидемични и диабетни in vivo модели. Днес билката се използва предимно за лечение на хипертония, невродегенеративни заболявания, язви, високо кръвно налягане, епилепсия, повръщане, диабет, слънчев удар, кървене и др.
Свойства на шанкапушпи
- антиоксидантно;
- тоник за мозъка; стимулиращо умствената дейност;
- тоник за нервите; невропротективно;
- слабително;
- подмладяващо;
- транквилизиращо (анксиолитично - действуват успокояващо, премахват тревогата, страха, безпокойството и други нарушения в емоционалната сфера); успокояващо;
- хипотензивно;
- седативно;
- аналгетично;
- имуномодулиращо;
- антимикробно; антибактериално;
- антидиабетно;
- цитотоксично и антиапоптотично;
- антидепресантно;
- антистресово;
- антиамнезично;
- хиполипидемично;
- противогъбично;
- противоязвено;
- антикататонично;
- психостимулантно.
Шанкапушпи понижава нива на тревожност, невроза, тушира симптоми на умора и когнитивен спад. В традиционната медицина се употребява често заради своите когнитивни свойства и предизвикване на състояние на спокойствие и лечение на безсъние. Лекарство е за подобряване на паметта, психостимулант и успокояващо и намаляващо психическото напрежение. В аюрведическата литература е описана употребата на билката като мозъчен тоник при хипотензивни синдроми. Фармакологичните й изследвания показват в различна степен нейното хипотензивно и успокояващо действие. Клинични проучвания установяват очевидни благоприятни ефекти на C. pluricaulis върху пациенти с тревожна невроза. Билката предизвиква усещане за спокойствие и мир, добър сън и облекчаване на психиката - тревожност, стрес, умствена умора, като води до значително намаляване на нивото на тревожност, невротизъм, възникващ поради различни нива на стрес. Изглежда, че произвежда своето действие чрез модулиране на неврохимията на мозъка.
Състояния и заболявания, при които се прилага шанкапушпи
- тревожност; невроза; стрес;
- епилепсия;
- безсъние;
- усещане за парене;
- оток;
- уринарни разстройства;
- сърдечни заболявания;
- чернодробни заболявания;
- бактериални заболявания;
- вирусни заболявания;
- заболявания на централна нервна система;
- депресия;
- церебрално реперфузионно увреждане;
- за подобряване на паметта; предотвратява загуба на паметта;
- намаляване на психическото напрежение;
- тоник за мозъка при хипотензивен синдром;
- хипертония, хипотония;
- деменция; стареене;
- фобии;
- нервна слабост, умора, ниска енергия;
- главоболие;
- нощно напикаване.
Явявайки се като ново лекарство против стареене, шанкапушпи предпазва и от развитието на болест на Алцхаймер и болест на Паркинсон, които понякога съпътстват процеса на остаряване.
Според билкари, C. pluricaulis успокоява нервите чрез намаляване на хормони като кортизол и адреналин, произведени по време на стресови ситуации.
Ползи от употребата на шанкапушпи
- Използва се в аюрведични формулировки за лечение на хронична кашлица, безсъние, епилепсия, халюцинации, тревожност и т.н.
- Установено е, че растението е ефективно за намаляване на различни видове стрес, включително психологически, химически и травматичен.
- Етаноловите и метаноловите екстракти от цялото растение намаляват спонтанната двигателна активност, потенцират пентобарбиталовата хипноза и морфиновата аналгезия, намаляват безусловният отговор, премахват условния отговор на избягване, антагонизират конвулсивните припадъци и индуцираните тремори при мишки.
- Сокът от цялото растение предотвратява прекомерната менструация.
- Фината паста, направена чрез смилане на растението, е полезна за лечение на абсцеси.
- Екстрактът от корена на това растение регулира хипертиреоидизма при женски мишки.
- Сокът от прясното цяло растение притежава антиулцерогенен ефект и е сравним със сукралфат.
- Етаноловият екстракт от цялото растение оказва отрицателно инотропно действие върху миокарда на земноводни и бозайници. Той също така упражнява спазмолитична активност върху гладките мускули.
- Помага за намаляване нивото на холестерола в кръвта, включително триглицеридите, фосфолипидите и мастните киселини.
- Полезна в борбата с язви, които се образуват вътре в тялото.
- Една от най-добрите билки, които са използвани за подобряване на красотата и помага при подхранване на всички слоеве на кожата.
Внимание!
Шанкапушпи проявява лек хипотензивен ефект. Взаимодейства с фенитоин и намалява неговата антиепилептична активност. Освен това, хепатотоксичността на кумарина също поражда сериозни опасения относно безопасността по отношение на употребата на Shankhapushpi.
Приета билката във високи дози проявява седативен ефект, намаление на двигателната активност, смърт поради респираторен дистрес.
Заглавно изображение: Juni, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ШАНКАПУШПИ таблетки * 60 SRI SRI
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Convolvulus_prostratus
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3868798/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22280406/
https://examine.com/supplements/convolvulus-pluricaulis/#research-breakdown
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149763422002846
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780128179352000015
https://www.phytojournal.com/archives/2012/vol1issue1/PartA/4.pdf
https://www.mdpi.com/2072-6643/15/7/1727
https://core.ac.uk/download/pdf/82390193.pdf
https://journals.lww.com/ijsgh/fulltext/2023/11010/role_of_shankhpushpi__convolvulus_pluricaulis__in.3.aspx
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Solanales
- сем. Convolvulaceae
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Хранене при епилепсия
- Габапентин
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Индрише
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
Коментари към Шанкапушпи