Живанти
Живанти (leptadenia reticulata, Jivanti) представлява много ценно лечебно растение, принадлежащо към семейството Asclepiadaceae.
Устройство на живанти
Корените на живанти са груби, бели на цвят, с надлъжни гребени и бразди по външната им повърхност. В напречен разрез изглежда като корк. Размерите на корена варират от 3 до 10 см дължина и 1,5 до 5 см диаметър. Стъблото е цилиндрично, с увивен растеж. Кората е жълтеникаво-кафява на цвят. Листата имат яйцевидна до сърцевидна форма, с дължина от 4 до 7,5 см и от 2 до 5 см широчина. Раположени срещуположно на клоните, на дръжки с дължина от 1 до 3 см. Оцветени са в приятен зелен цвят, с гладка горна повърхност и долна покрита с власинки. Цветовете са малки, събрани в съцветие с къса дръжка, което води началото си в съседство на листата. Оцветени са в зеленикаво-жълто. Цъфтежът се случва през май и юни месец, а развитието на плода октомври - ноември месец. Той представлява шушулка, която е голяма почти колкото листата.
Разпространение на живанти
Живанти расте в подхималайските пътища на Пенджаб, Прадеш и целия полуостров Деккан, до надморска височина от 900 метра. В Индия често се използва като жив плет. То е разпространено на целия остров Мавриций, Мадагаскар, Шри Ланка, Хималаите и Бирма.
Използваема част на живанти
Използваемите части на растението са неговите листа и корени.
Химичен състав на живанти
Основните съставки на растението са алфа-амирин, бета-амирин, ферулинова киселина, лутеолин, диосметин, рутин, ?-ситостерол, стигмастерол, хентриаконтанол, тритерпен алкохол симиаренол, апигенин, гликозида ретикулин, деникулатин, лептакулатин, лупанол 3-O диглюкозид, лептидин 1, сапонини, флавоноид, лутеолин, диосмитин и танин. Още ретикулин, деникулатин, лептакулатин азот, различни флавоноиди, захари, протеини, смоли са изолирани от живанти.
Листата съдържат две смоли, горчиви вещества, Ca-оксалатни съединения, глюкоза, рутин, стигмастерол, DL-?-токоферол ацетат, въглехидрати и винена киселина.
Лечебни свойства и приложение на живанти
Живанти е известно със своите стимулиращи и възстановителни свойства, поради които е много често използвано в Аюрведа медицината. Екстракти от растението показват висока антимикробна активност срещу E. coli, антибактериална активност срещу Pseudomonas aeruginosa и Klebsiella pneumonae.
Свойства на живанти
- свойства на афродизиак;
- антибактериално;
- антиканцерогенно;
- хепатопротективно;
- охлаждащо;
- стимулиращо;
- възстановяващо;
- подобряващо храносмилането;
- тонично.
Билката насърчава здравето и жизнеността на индивида. Използва се за лечение на очни заболявания, хематемеза, измършавяване, кашлица, задух, повишена температура и усещане за парене. Листата и корените се използват при кожни инфекции, рани, заболявания на ушите и носа, астма, предотвратяване на аборт. Екстракти от тях притежават антибактериално и антигъбично действие. Растенито в дози от 50 грама е от полза при диария, прието с извара и топено масло. Отвара от корен на живанти трябва да се приема в доза 20 милилитра за облекчаване на парене, поради висока температура.
Съставна единица е на различни медикаменти, използващи се при психични разстройства.
Други употреби на живанти
Листата, кората и цялото растение се използват за подобряване понижената лактация при преживните животни.
Заглавно изображение: Drorchidaceae, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Gentianales
- Сем. Asclepiadaceae
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Лечение на синузит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Спастична кашлица
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Кодеин
Коментари към Живанти