Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Fabales Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови) Африкански махагон

Африкански махагон

от 20 ное 2023г., обновено на 17 юни 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Африкански махагон - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Африкански махагон (Afzelia africana, Khaya grandifoliola) представлява дървовиден растителен вид, който се класифицира към семейство Бобови (Fabaceae). Khaya grandifoliola е добре известен дървесен вид в Африка със статус на опазване „уязвим“, поради прекомерната му експлоатация от дърводобивната промишленост. Дървото е силно експлоатирано в дивата природа заради ценния си дървен материал, който се търгува в международен план. Експлоатацията му е тежка; извличането на зрели индивиди от субпопулациите е всеобхватно. Регенерацията им е слаба далеч от родителските индивиди и е най-добра на границата между саваната и гората. Дървото е класифицирано като „уязвимо“ в Червения списък на застрашените видове на IUCN (2010). Понякога се отглежда в плантации в рамките на естествения му район на разпространение, например в Кот д’Ивоар и Гана, а опитни насаждения са създадени в Индонезия. Дървото се засажда и като крайпътно и декоративно за сянка.

Няколко проучвания са записали многобройни етнофармакологични употреби на това растение, както и научно потвърждаване на ефикасността на екстракти от различни негови растителни части, използвани за лечение на множество заболявания.

Устройство на африкански махагон

африкански махагон

Изображение: ChriKo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Африканският махагон е бързорастящо средно голямо дърво, което може да достигне височина до 15-30 м и големина от 1 м в диаметър на ствола. Кората му е тъмно сива до сиво-кафява, докато сърцевината на дървото е кафява с розово-червен пигмент, съставен от едри преплитащи се зърна. Дървото се характеризира с листа, подредени в спираловидна формация, струпани в края на клоните. Развива бели цветя със сладък аромат. Плодовете му представлява сплескани шушулки с дължина 12-17 см, черни, дървесни, отварящи се при зрялост, разпространявайки семена. Семената са дисковидни или четириръбести, силно сплеснати, кафяви.

Разпространение на африкански махагон

Дървото води произходът си от Западна тропическа Африка - Бенин, Буркина Фасо, Камерун, Централноафриканска република, Чад, Кот д'Ивоар, Габон, Гамбия, Гана, Гвинея, Гвинея-Бисау, Мали, Нигер, Нигерия, Сенегал, Сиера Леоне, Судан, Того и Уганда. Среща се в крайречни и саванни гори с по-високи валежи; във влажни райони се намира на по-високи места. Понякога може да бъде открито в скалисти и хълмисти части на влажни полушироколистни гори. В рамките на първата си година разсадът развива дълбока коренова система, която го прави най-устойчивият на суша представител на своя род.

Използваема част на африкански махагон

Плодове, семена, кора, листа са употребяемите части на вида.

Химичен състав на африкански махагон

Кората, беловината и сърцевината на билката съдържат фенолни и кондензирани танини. В нея се установяват още фисетинидин, галокатехин и трихидроксифлаванови мономери. Флавоноидни олигомери, свързани със захари, са открити в кондензираните танини. Хептамер, образуван от фисетинидин, трихидроксифлаван, три дихидроксифлавана и въглехидратен димер, включително маноза, е идентифициран за първи път в кората на африканския махагон.

Лечебни свойства и приложение на африкански махагон

Етномедицинските употреби на билката разкриват нейни свойства като противоракови, антидиабетни, антимикробни, антиулцерогенни и хепатопротективни, много от които са подкрепени от научни данни. Важно е, че тестовете за токсичност на махагона установяват, че много от екстрактите му са безопасни за употреба при различни терапевтични дози.

африкански махагон

Изображение: ChriKo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Запис в книга за традиционна медицина от Република Гвинея, кара изследовател на рака от Университета на Южна Каролина да проучи дали лечебните свойства на кората на махагоновите дървета могат да съдържат "улики" за разбирането на рака на дебелото черво.

В традиционната медицина се прилага и за лечение на храносмилателни проблеми и общо облекчаване на болката. Отвара от билката се използва за лечение на малария, ревматизъм, парализа и запек.

Свойства на африкански махагон

  • аналгетично;
  • анафродизиак;
  • антиревматично;
  • диуретично;
  • повръщателно;
  • стимулиращо менструалния поток;
  • слабително;
  • противовъзпалително.

Екстрактите от кора също показват хипогликемични, хипопротеинемични и хипохолестеролемични ефекти, даващи добри резултати при лечението на стомашни язви.

Състояния и заболявания, при които се прилага африкански махагон

  • треска;
  • малария;
  • стомашни неразположения - стомашни язви и диария, причинени от чревни паразити; запек и повръщане; вътрешни кръвоизливи;
  • болка след раждане;
  • гонорея;
  • кожни заболявания - използва се локално приложена смляна на прах кора от корен;
  • ревматизъм;
  • парализа.

Начин на употреба на африкански махагон

  • отвара от кората на стъблото се използва за лечение на малария и ревматизъм;
  • запарка от кората се използва за лечение на парализа;
  • отвара - срещу запек;
  • пулпът се комбинира с Pericopsis и Tamarindus и се използва като диуретик и антипиретик;
  • мацерация на билката се използва като лек за проказа;
  • пепелта от кората, приготвена с масло от ший подобно на сапун, се използва като лечение срещу лумбаго;
  • отвара се използва за лечение на болки в гърба;
  • корените се стриват с бира от просо и се използват за лечение на херния, а в отвара с пимент - като средство срещу гонорея и стомашни болки;
  • отвара от листа, комбинирана с листа от Syzygium guineensis и плодове от Xylopia, образува напитка, която се използва за лечение на отоци.

Лечение на малария с африкански махагон

африкански махагон

Изображение: Marco Schmidt [1], CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Проведени изследвания показват, че екстрактите от кора проявяват антималарийно действие. Няколко лимоноида (гедунин, 7-деацетилхиворин, метиланголензат и 6-ацетилсвитенолид), изолирани от кората и семената, са показали отчетлива антималарийна активност срещу резистентни на хлорохин щамове на Plasmodium falciparum. Най-активният лимоноид, гедунин, проявява адитивен ефект, когато се комбинира с хлорохин.

В много ендемични за малария райони, като тропиците, екстрактът от Khaya grandifoliola се използва като билково лекарство против болестта. Последните проучвания показват, че 90% от случаите на малария по света идват от Субсахарска Африка. Хората в тези райони прибягват до лечебни растения за лечение, тъй като алтернативните медицински ресурси често са недостатъчни или недостъпни. Кората и семената на Khaya grandifoliola са най-често използваните части за лечение като се прилагат под формата на инфузия или отвара. Доказано е, че екстрактите се борят срещу паразита P. falciparum, един от векторите на малария при хората.

Влияние на махагона върху образуването на еритроцити (еритропоеза)

Резултати от експеримент показват, че екстрактът от кората на K. grandifoliola има положителен ефект върху производството на червени кръвни клетки и няма реален ефект върху минералното съдържание на костите при терапевтични дози. Проучванията сочат, че оптималната терапевтична доза е около 5,5 гр/кг телесно тегло.

Смола от африкански махагон

Смолата от дървото е изключително устойчива на хидролиза и силно киселинна (pH 3,0-4,0). Тя е силно ароматна и тъмно жълта. Съдържа захарите рамноза, арабиноза и галактоза, както и глюкоронова и галактуронова киселина. Изследванията показват, че тя може да служи като полезен формулиращ агент във фармацевтичната индустрия. Показва добри свойства за таблетки с продължително освобождаване до 5 часа, докато комбинация с хидроксипропилметилцелулоза може да се използва за осигуряване на освобождаване за по-дълги периоди. Смолата е ефективна като покритие за удължаване на срока на съхранение на корените от маниока и може да се използва и като стабилизатор на сладолед.

Кулинарни употреби на африкански махагон

африкански махагонИзображение: wikimedia.org

Плодовете на дървото могат да се консумират сурови. Месестата каша в шушулката, заобикаляща семената, има сладък вкус.

Семената са отровни, със сладък ядлив аромат. Те се изследват за тяхната полезност при осигуряване на брашно от семена и масло от семена. Съдържат около 27% сурови протеини, 33% сурови въглехидрати, а 18% от сухото тегло на семената е масло. Нежни млади листа понякога се готвят и консумират като зеленчук.

Други употреби на африкански махагон

Екстрактите от кора показват нематоцидна активност срещу ларвите на мексиканския бобов бръмбар (Epilachna varivestis), известен вредител по боба и други бобови култури. Екстрактите от кора и семена, както и лимоноидите хиворин, изолирани от кората и фисинолид, изолирани от семената, имат молюскоцидни свойства.

Дървесината на махагона се цени много в дърводелство за направата на дограма, мебели, декоративен фурнир. Подходящ е за изработката на леки конструкции, леки подови настилки, вътрешна облицовка, корабостроене и дълбаене на канута, домакински пособия, музикални инструменти, играчки, дърворезба, стругарство и добив на целулоза. Използва се също като дърва за огрев и за производство на дървени въглища.

африкански махагон

Изображение: Philipp Zinger, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Листата се използват за обогатяване на почвата, защото са богати на азот. Що се отнася до други приложения, изсушените шушулки се използват като музикален инструмент, а изгорените са богати на нишесте и се използват на местно ниво за производство на сапуни.

Кората на дървото се използва за пране на плат.

Внимание!

Семената на билката са отровни. Стърготините й могат да бъдат дразнещи, предизвиквайки кихане. Кората се използва като отрова за риба.

Водни екстракти от билката могат да причиняват отравяне при експериментални модели.

Заглавно изображение: SAplants, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Жълто прозориче, Жълта (лютива) тлъстига, Горчив дебелец, Кози цицки Жълто прозориче, Жълта (лютива) тлъстига, Горчив дебелец, Кози цицки
  • Грейпфрут Грейпфрут
  • Бяло подъбиче Бяло подъбиче
  • Бриония, Дива тиква, Луда тиква Бриония, Дива тиква, Луда тиква
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

АБОКА ГРИНТУС ЗА ВЪЗРАСТНИ сироп 180 г
33.20лв.

АБОКА ГРИНТУС ЗА ВЪЗРАСТНИ сироп 180 г

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ЕМОЦИИ В ТОСКАНА СРЕДИЗЕМНОМОРСКО ДОКОСВАНЕ 250 г
11.00лв.

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ЕМОЦИИ В ТОСКАНА СРЕДИЗЕМНОМОРСКО ДОКОСВАНЕ 250 г

СОЛГАР БОСВЕЛИЯ капсули * 60
81.00лв.

СОЛГАР БОСВЕЛИЯ капсули * 60

РЕНЕ ФЮРТЕРЕР КЮРБИСИА ШАМПОАН 150 мл.
38.20лв.

РЕНЕ ФЮРТЕРЕР КЮРБИСИА ШАМПОАН 150 мл.

ЙОН КА DETOX СУХО МАСЛО 100 мл
105.00лв.

ЙОН КА DETOX СУХО МАСЛО 100 мл

ДРАГС ИМУН капки 30 мл ENERGY GROUP
56.30лв.

ДРАГС ИМУН капки 30 мл ENERGY GROUP

Библиография

https://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Afzelia+africana
https://en.wikipedia.org/wiki/Khaya_grandifoliola
https://en.wikipedia.org/wiki/Khaya_senegalensis
https://www.news-medical.net/news/2006/03/27/16910.aspx
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S092666901830013X
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874121004803
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13880200600596336
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16317647/
https://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Khaya+grandifoliola
https://www.hindawi.com/journals/jtm/2023/8062453/
https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-016-1169-y
https://www.researchgate.net/publication/7532438_Effects_of_Khaya_grandifoliola_Meliaceae_on_some_biochemical_parameters_in_rats
https://uses.plantnet-project.org/en/Khaya_grandifoliola_(PROTA)

Коментари към Африкански махагон

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Африкански махагон
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 13:21
    Коментирайте "Африкански махагон"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Fabales
  • Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
  • Язва
  • Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
  • Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
  • Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
  • д-р Румен Вълчев Тенев
  • Змийски лапад, Петнист змиярник, Змийска хурка, Змиярник, Зайчи лапад, Змийско грозде
  • д-р Милен Иванов Георгиев
  • Хинин
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • д-р Едриана Неделчева Едрева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 час и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 16 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 16 часа и 37 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 16 часа и 51 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 7 часа и 40 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 7 часа и 40 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 16 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГАЛАФАРМА КРЕМ ЗА БЕБЕТА САЛВЕ 250 мл

АКСИВЕН МУЛТИВИТАМИНИ табл.*60

ГАЛАФАРМ БЕЙБИ КРЕМ 250 мл

ЕМОСТОП капсули * 30 НАТУРФАРМА

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival