Опаковане и съхранение на билки
След като билките бъдат събрани и изсушени се преминава към опаковането им. За целта в домашни условия се използват най-често торбички от хартия или плат, стъклени буркани или метални кутии.
Изображение: CC0 Public Domain
Основното изискване при съхранението на лечебни растения е спазването на определени условия - помещението да е сухо и проветриво. Температурата да не надвишава 30 градуса, а влажността 18%. Трябва да се избягват пряката слънчева светлина и влагата, тъй като в противен случай билките се овлажняват, загниват и плесенясват.
В близост до тях не бива да се държат силно ароматни вещества и течности (газ, нафталин, креолин). Също така ароматните билки трябва да се съхраняват отделно от неароматните, а силно действащите лечебни растения да се отделят от останалите.
Когато количеството на билките е голямо, то съхранението трябва да става в специални помещения. Те трябва да са далеч от сгради за отглеждане на животни, торни места или други обекти с неприятна миризма, тъй като качеството на изсушените растения се влошава.
Помещенията, в които се съхраняват растенията, трябва да са чисти, проветриви и с необходимата вентилация. В тези помещения билките се опаковат в шперплатови сандъци покрити с хартия; в чували или в бали (балирането става със специална машина, като билките се обвиват с хартия). Опакованите вече билки се нареждат върху дървени скари и върху опаковката им се надписва името на лечебното растение.
Хигроскопичните билки като листа от лопен, мораво рогче и други се поставят в шперплатови каси с двойни стени и между тях се насипва негасена вар, за да поема влагата.
Срокът за съхранение на стръкове, листа, цветове е по-кратък за разлика от този на кори и коренища.
Складови вредители
В помещенията за складиране на билките, те често биват нападани от т.нар. складови вредители – насекоми (акари, молци, гъгрици), гризачи.
Изображение: CC0 Public Domain
В борбата с тях е необходимо веднъж годишно помещенията да се почистват основно, подовете и стените да се дезинфекцират като се измазват с вар.
При наличие на вредители билките трябва да бъдат преместени в други помещения, където чрез нагряване до 60 градуса се обеззаразяват в рамките на 1-2 часа.
Складовете се почистват и дезинфекцират веднага с помощта на инсектицидни препарати, ултракъси вълни или чрез обгазяване (със серен двуокис, серовъглерод, етиленов двухлорид, тетрахлорметан, циановодород).
За справяне с гризачите се използват капани и отровни примамки. Голяма част от тези примамки са отровни и за човека, затова е необходимо да се употребяват с голямо внимание и винаги според посочените указания.
Бракуване на билки
Лечебните растения биват бракувани в следните случаи:
- липса на характерна за билката миризма;
- наличие на несвойствена за растението миризма;
- наличие на трайна миризма на загнило и плесен, която не се премахва дори след проветряване;
- наличие на примеси от други растения;
- наличие на примеси от различни предмети – камъчета, хартия, желязо и други.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЩЕРКА СТРЪК
КОПРИВА КОРЕНИ
ЧАЙ ФИЛТЪР БУКЕТ * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
ГРИЙН ФАРМАСИ ЕЛИКСИР ЗА ПОДСИЛВАНЕ И ПРОТИВ КОСОПАД 250 мл.
БИОДОКТОР МАСТО - ЗА МЛЕЧНИ ЖЛЕЗИ солуцио 50 мл.
ЧАЙ БРОНХОЛЕК 70 гр. БИЛЕК
Библиография
Книга „Билките в България и използването им“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1973, автори проф. Иван Исаев Иванов, маг.фарм. Илия Иванов Ланджев, д-р мед. Гео Кирилон Нешев – кандидат на медицинските науки
Книга „Билките във всеки дом“ – медицина и физкултура, София 1982; автори Проф. Душка Станева, к.м.н., доц.Диана Панова, к.ф.н., н.с.I ст. д-р Лиляна Райнова, Иван Асенов, к.ф.н.
СТАТИЯТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Отглеждане на лимон
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Най-добрите билки за бързо премахване на коремните мазнини и токсините и забързване на метаболизма
Коментари към Опаковане и съхранение на билки