Черен кохош, Клопогон, Цимифуга
Черен кохош (Actaea racemosa, Cimicifuga racemosa) представлява тревисто многогодишно растение, което е представител на семейство Лютикови (Ranunculaceae). Среща се още под наименованията: цимифуга, клопогон, черна косматка, черна санкерова, фея свещ.
Устройство на черен кохош
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Височината на растението достига 25-60 сантиметра. Листата са дълги и широки. Цъфтежът е през пролетта. Цветовете са бели и притежават дълги венчелистчета. Имат характерен сладко-горчив аромат, който привлича насекоми. Плодът представлява сух фоликул с дължина около 5-10 милиметра, във вътрешността си той съдържа няколко семена.
Разпространение на черен кохош
За родина на черния кохош се смята САЩ. Растението е най-широко разпространено в гъсти гори в Канада, Онтарио и Тенеси. Вирее върху почви с висока влажност.
Химичен състав на черен кохош
Активните съставки на билката се съдържат в нейните корени и определят лечебните й свойства. В химичния състав влизат фитостеин, изофлавон форманпонентин, кофеинови и салицилови киселини, захари, танини, мастни киселини с дълга верига,фитохормони, органични киселини (ферулова, изоферулова, кафена), фитоестрогени и прогестиноподобни вещества, 15-20% смоли, включително цимицифугин и тритерпенови гликозиди.
Използваема част на черен кохош
Употребяват се коренищата на билката.
Лечебни свойства и приложение на черен кохош
Употребата за лечебни цели на билката е отбелязана още в литературата, датираща от 1800 година. Коренищата на клопогона са били използвали за приготвянето на отвари. Индианските племена в Америка са прилагали растението за лечение на обща умора, бъбречни заболявания, малария, ревматизъм, възпаления и различни гинекологични разстройства при жени. В Китайската народна медицина билката е силно ценена заради способностите й да намалява отоците, да понижава температурата и да облекчава болката. Цимифугата е използвана в Европа от 17 век за облекчаване на родилни болки. Прилага се при грипни състояния, едра шарка, остър ревматизъм, главоболие, кашлица, хорея и други нарушения в нервната система. Консумацията на чай от черен кохош е много популярна в целия свят, поради многобройните доказани лечебни ефекти. Представлява естествено седативно средство, понижава нивото на холестерол в кръвта.
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Най-разпространената употреба на черния кохош е като хранителна добавка за лечение на хормонален дисбаланс при жени. Опиоидната система в мозъка е тясно свързана с настроението, телесната температура и нивата на половите хормони. В тази връзка са направени изследвания, които доказват влиянието на екстракти от черен кохош върху опиоидните рецептори в централната нервна система. Изяснява се, че растението допринася за поддържането на хормоналния баланс в състояния на менопауза, предменструален синдром (ПМС) и дисменорея.
Лечебни свойства на черен кохош
- намалява проявите на климактерния синдром - установено е, че понижените нива на бета-ендорфин се счита за един от основните хормонални маркери за настъпване менопауза. Горещите вълни са едно от най-честите оплаквания при жените в периода на климактериума. Центърът за контрол на телесната температурата в централната нервна система се регулира от ендогенната опиоидна система, както и от катехоламините. Изследвания сочат, че в черния кохош се съдържат съставки, които притежават висок афинитет към опиоидните рецептори в ЦНС, от което се обуславя и действието на билката като частичен агонист на тези рецептори. По този начин се облекчават основните симптоми на менопауза и хормонален дисбаланс;
- хипотензивно;
- диуретично;
- спазмолитично;
- седативно;
- понижава нивата на кръвната захар;
- противовъзпалително;
- кардиотонично.
Изображение: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Заболявания и състояния, при които се прилага черен кохош
- хормонален дисбаланс;
- менопауза;
- горещи вълни;
- нощно изпотяване;
- предменструален синдром (ПМС);
- ендометриоза;
- хронично възпаление на яйчниците (оварит);
- маточна хипертрофия;
- депресия;
- тревожност;
- болка в гърдите.
Внимание!
Да не се използва по време на бременност! Да не се превишават препоръчваните дози, тъй като големите дози могат да предизвикат виене на свят, гадене и повръщане.
Заглавно изображение: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ТЕЧНА ФОРМУЛА ЗА ЖЕНИ солуцио 50 мл ХЕЛТ ЕЙД
МАГНАЛАБС МЕНОПРЕС капсули * 30
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ЧЕРЕН КОХОШ таблетки * 30
РЕМИФЕМИН таблетки * 60
АКТЕА РАЦЕМОЗА 15 СН
ФЕМИНОРМ ЛЕКА НОЩ капсули * 30
ФЕМИНОРМ ОСТЕО капсули * 30
БИОХЕРБА ЧЕРЕН КОХОШ капсули 280 мг * 60
СУОНСЪН ЧЕРЕН КОХОШ капсули 20 мг * 120 SWH073
ПРОМОМЕНОВЕНТЕЙДЖ PE ФИТОЕСТРОГЕН капсули 365 мг * 90 BIOCLINIC NATURALS
РЕМИФЕМИН таблетки * 100
АКТЕА РАЦЕМОЗА 30 СН
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Ranunculaceae (Лютикови)
- Менопауза
- Топли вълни
- Редуване на топли и студени вълни
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота
- Седативни лекарства
- Лечение на вагинална сухота и атрофия
- Барбитурати
- Бензодиазепини
- Див ям: полезни свойства и приложение
Коментари към Черен кохош, Клопогон, Цимифуга