Тулбагия, Тулбагия виолацея, Розов агапандус
Тулбагия, Тулбагия виолацея, Розов агапандус (Tulbaghia violacea, Society garlic) е вид цъфтящо, тревисто, многогодишно растение от семейство Лукови (Alliaceae). "Tulbaghia" е кръстена на Ryk Tulbagh, губернатор на Cape of Good Hope, а "violacea" означава виолетово оцветен. Печели престижната награда за градински заслуги на Кралското градинарско дружество. Нарича се още сладък чесън.
Tulbaghia violacea е африканска билка, използвана в исторически план за лечение на някои инфекциозни заболявания, което се дължи на антимикробния й потенциал. От много време тя е и част от кулинария свят на африканците.
Устройство на тулбагия
Изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons
Тулбагия виолацея прораства от грудки. Развива се като туфа, която се състои от множество тънки, лентовидни листа в сиво-зелено оцветяване, леко месести и силно миришещи на чесън при нараняване. Израстват на височина до 120 см, с ширина на туфата до 30 см.
Образува съцветия от ароматни, розово-лилави до виолетови цветя, които цъфтят от лятото до есента. В едно съцветие се разполагат около 20 малки цветчета. Всяко цветче се състои от тръбна част и звездовидно разположени шест венчелистчета. Цветното стъбло е по-високо от листната маса. Те също миришат на чесън при разкъсване, а ненаранени излъчват миризма на зюмбюли. Особено вечер цветовете излъчват сладък аромат. Култивирано, растението цъфти през цялата година.
Плодовете представляват триъгълни капсули, които при узряване се разпукват и от тях се отделят множество черни, плоски и твърди семена. Плодчетата са групирани подобно на цветчетата в съцветието. Цялото растение носи миризма на чесън.
Разпространение на тулбагия
Родният ареал на разпространение на билката е в Южна Африка, като по традиция е натурализирано в Танзания и Мексико. За своето развитие предпочита влажна, богата почва и слънце. Толерира и засушаване, но не и застудяване. Вирее на надморска височина от 1220 метра.
Само два вида тулбагии се отглеждат като декоративни растения и се ползват с популярност в цветното градинарство. Бавно се размножават от грудките си, като нямат силата да се превърнат в инвазивна растителност.
Използваема част на тулбагия
Изображение: Manuel Martín Vicente from Valdemoro, Spain, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Цветята и листата на розовия агапандус са годни за консумация. Имат лек вкус на чесън и могат да се използват в супи и салати, освен с лечебна цел.
Химичен състав на тулбагия
Билката съдържа следните вещества:
- цистеинови производни, известни като марасмин, етиин и метиин;
- кемпферол;
- 2,4,5,7-тетратиаоктан-2,2-диоксид, 2,4,5,7-тетратиаоктан и 2,4,5,7-тетратиаоктан-4-оксид - изолирани от листата;
- стероидни сапонини;
- метил-алфа-D-глюкопиранозид;
- сяросъдържащи съединения - в най-голяма концентрация от всички представители на семейство Лукови;
- свободни захари, включително глюкоза, фруктоза, захароза, малтоза, арабиноза, рамноза, ксилоза, галактоза;
- глюкопиранозид и гликозиди.
Лечебни свойства и приложение на тулбагия
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Видовете тулбагии са около 20. Интересът към лечебните им свойства нараства. През последните години розовият агапандус се използва в бани предназначени за хора, страдащи от ревматизъм, а от листата му се приготвя чай. Луковиците, наситнени, се добавят към водата за вана за лечение на повишена температура, ревматизъм или парализа. Смачканите листа се използват като инхалатор при синусовите главоболия - миризмата им се вдишва или с тях се разтрива пространството около носа и челото.
Растението понякога се събира от дивата природа за местна употреба като храна и лекарство. Той е широко отглеждан в топли умерени до тропически райони като декоративно такова.
Т. violacea се използва локално като билково лекарство за лечение на няколко заболявания. Наскоро се демонстрира, че има андрогенни и противоракови свойства in vitro. Листата й са били използвани за лечение на рак на хранопровода и главоболие.
Свойства на тулбагия
- антибактериални;
- противогъбични;
- антиоксидантни;
- антитромботични;
- понижава кръвното налягане - изследвано ин витро при мишки;
- антидиабетични;
- увеличава освобождаването на тестостерон в отговор на стимулирането на лутеинизиращия хормон;
- афродизиак.
Антитромботичните свойства на тулбагия виолацея са по-високи от тези на чесъна.
Действие на тулбагия виолацея
- тя е антибактериален агент, с действие насочено особено срещу Staphylococcus aureus и Bacillus subtilis;
- понижава кръвното налягане и поддържа нормален сърдечния ритъм;
- антидиабетично действие - повишава усвояването на глюкозата на 100%, най-голямото увеличение на използването на глюкоза сред 5 тествани растения;
- антитромботични ефекти, които са по-високи дори от тези, които се получават от обикновения чесън;
- андрогенни свойства - повишава производството на тестостерон с 30-72%, стимулирайки производството на лутеинизиращ хормон;
- три отделни проучвания са показали, че атакува и убива раковите клетки чрез предизвикване на апоптоза. В допълнение, изолираното от билката вещество кемпферол е показало, че намалява пролиферацията на същите;
- облекчава хипертонията и понижава нивата на холестерола, което спомага за борбата с атеросклерозата. Кемпферолът е полезен и за намаляване на образуването на атеросклеротични плаки, т.е риска от развитие на сърдечни заболявания. Този ефект се умножава, когато веществото се комбинира с кверцетин, намиращ се в листни зеленчуци, броколи, домати и плодове.
- кемпферолът е един от трите флавоноли (другите два са кверцетин и мирицетин), за които е установено, че намаляват риска от рак на панкреаса с 23%.
Състояния и заболявания, при които се прилага тулбагия
- белодробна туберкулоза;
- кашлица;
- настинка и грип;
- астма;
- колики;
- метеоризъм;
- треска;
- безпокойство;
- главоболие;
- стомашна болка и др.
Начин на употреба
- отвара от луковиците на розов агапандус - около 15 грама от тях се нарязват, раздробяват на ситно. Към тях се добавят 500 милилитра вода. Довежда се до кипене в продължение на 3-4 минути. След това се оставя да престои още 2-3 минути. Последва прецеждане и консумация;
- извлек - към 15 грама наситнени листа се прибавя вряща вода в посоченото по-горе количество. Престояват под похлупак 10 минути. Прецедете течността и я консумирайте.
Изображение: Zeynel Cebeci, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Дозата и в двата случая е 1 чаша дневно, гореща или студена, която може да бъде разделена на 3 по-малки приемни дози.
Свежите грудки се варят във вода, като отварата се приема перорално с цел туширане на кашлица и настинки. Луковицата е използвана като лекарство за белодробна туберкулоза и за унищожаване на паразити в червата. Дивият чесън може да се окаже, че има същите или подобни антибактериални и противогъбични действия, както е научно доказано за истинския чесън. Листата се използват за лечение на рак на хранопровода.
Плементо зулус употребява листата и цветята като спанак и като пикантна подправка за месо и картофи. Те също така използват грудката, за да направят афродизиачно лекарство. Тулбагията е много добър репелент за змии и поради тази причина зулус го засажда около домовете си.
Интересно за тулбагия виолацея
През 1962 година растението е било използвано от местните южноафриканци за облекчаване на стомашни заболявания, ревматизъм и висока температура. Други изследователи откриват (1966), че същите народи са разтривали листата от растението на главата си при синусови главоболия и са използвали растителни инфузии при колики и безпокойство при малки деца. Най-непосредственото откритие е констатацията от 1993 г., че приемът на големи дози от популярни билкови лекарства от тулбагия, значително намаляват диастоличното кръвно налягане при пациенти в порядъка на от 5 до 14 часа след приема на дозата, без значителни странични ефекти. Освен това, при прием на медикаменти от дивите и култивираните форми на растението, се наблюдава намаляване на систоличното кръвно налягане при плъхове.
Други употреби на тулбагия виолацея
Изображение: James Steakley, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението рядко "боледува" от насекомни и други вредители. Ако бива засягано от такива, то страда от вид малки охлювчета, които се хранят със зеленината му. Тулбагия виолацея се засажда много лесно. Не е особено претенциозна към условията на отглеждане, като в същото време развива красива туфеста форма, в която контрастират лилави и зелени отенъци. Тези факти я правят изключително подходяща за флорална декорация на градини. За по-голям визуален ефект трябва да я засадите една до друга. Когато се отглежда като декоративно, това растение изисква известна защита от зимните студове. Използвайте го в градината като придружаващо растение, особено за да предотвратите появата на листни въшки.
Засаждала се е около къщите защото действа като репелент срещу комари и кърлежи, в същия момент държи змиите далеч от дома. Засадена в градината привлича пчели, пеперуди и молци.
Тулбагията е отлична растителност за райони с бедни почви и засушаване. Ако към почвата е добавен компос и редовно започне да се полива, растението увеличава растежа и цъфтежа си. Вирее и на сянка и на слънце.
Това атрактивно растение е идеално за билковата градина, тъй като и листата, и цветята му могат да се използват в салати и други ястия. Смачканите листа могат да се използват, освен за лечение на главоболие и за гонене на къртици от градината (поради силната миризма). Миризмата им отблъсква и бълхи, кърлежи и комари, нанесена върху кожата. Разтрийте кожата си със смачкани листа, при което миризмата им действа като репелент срещу тях.
Тулбагия виолацея в кулинарията
Изображение: EmmanuelVln, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Листата и стъблата на тулбагия виолацея могат да се използват варени или сурови. Имат млечен вкус на чесън и се използват като ароматизатори в супи и салати. Листата са лютиви, но не с особено изразен вкус. Цветовете също могат да се консумират сурови или варени. Те могат да бъдат добавени към салати, използвани като гарнитура или като ароматизатор към ястия. Вкусът им е подобен на този на стъблата и листата.
Листата се използват и като заместител на шалота или като ароматизатор за омлети, супи, яхнии и кисели краставички. Луковиците се обелват и се прибавят към яйцата или се пекат като зеленчук.
Внимание!
Не приемайте тулбагия за продължителен период от време. Това може да доведе до стомашно-чревни проблеми, включително нарушение на чревната перисталтика.
Заглавно изображение: Mearchan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АМИКС МАСЪЛДРОЛ капсули * 60
ДАБЪЛ УУД ТУРКЕСТЕРОН капсули * 120
Безплатна доставка за България!КАНАБИГАЛ СПОРТ ДЪВКА С КОНОПЕНО МАСЛО (CBD), МАГНЕЗИЙ ЦИНК И ЕКСТРАКТ ОТ БАБИНИ ЗЪБИ * 10
ЦИНК капсули * 60 ФИТОФАРМА
АМИКС D - AA АСПАРАГИНОВА КИСЕЛИНА капсули * 100
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН СУПЕР МИРАФОРТЕ ФОРМУЛА ЗА МЪЖЕ капсули * 120 01940
Безплатна доставка за България!Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Tulbaghia_violacea
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=c559
https://www.rhs.org.uk/Plants/18484/Tulbaghia-violacea/Details
http://pza.sanbi.org/tulbaghia-violacea
https://www.gardenia.net/plant/tulbaghia-violacea-society-garlic
https://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Tulbaghia+violacea
https://www.sa-venues.com/plant-life/tulbaghia-violacea.htm
https://examine.com/supplements/tulbaghia-violacea/
http://www.randomharvest.co.za/South-African-Indigenous-Plants/Show-Plant/PlantId/363?Plant=Tulbaghia%20violacea
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Tulbaghia+violacea
http://www.frannsalthealth.com/blog/society-garlic-health-benefits/
https://www.sciencedaily.com/releases/2007/05/070501172321.htm
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Asparagales
- Сем. Alliaceae (Лукови)
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- Лесни начини и техники за уголемяване на мъжкото достойнство
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- 5-хидрокситриптофан
- Изследване на тестостерон
- Как да увеличим нивото на тестостерон по естествен път?
- Главоболие сутрин след сън
- Термофор (грейка)
Коментари към Тулбагия, Тулбагия виолацея, Розов агапандус