Африканска грифония
Африканска грифония (Griffonia simplicifolia) представлява храстовидно, катерливо растение, което спада към семейство Бобови (Fabaceae).
Устройство на африканска грифония
Изображение: powo.science.kew.org; creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0
По крайбрежните равнини се развива под формата на храст, който достига височина 2-3 метра. Виреейки в горите, африканската грифония расте като увивно растение по дърветатa. Цветовете й са зеленикави, като периода на цъфтеж се наблюдава през месеците август - октомври. Плодовете на вида са шушулки, които съдържат във всяка половина по 2 семена.
Разпространение на африканска грифония
Родният ареал на разпространение на вида е установен в Западна и Централна Африка. Среща се главно в Гана, Кот д'Ивоар и Того. Адаптира се към развитие при различни климатични и почвени условия - от крайбрежни, равнинни до планински райони.
Използваема част на африканска грифония
Използват се главно семената на растението.
Химичен състав на африканска грифония
Главни съставни единици, които са открити в семената на растението са 5-хидрокситриптофан (5-НТР) и лектини.
Лечебни свойства и приложение на африканска грифония
Изображение: powo.science.kew.org; creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0
Растението се е използвало в африканската народна медицина като афродизиак, очистително и антибиотик. С него местните народи са лекували диария, повръщане, дизентерия и болки в корема. Листата му се използвали за локално лечение на рани, а сок от тях при заболявания на пикочния мехур и бъбреците и направата на клизма. Отвара от стъблата и листата се е пиела при повръщане и запек.
5-хидрокситриптофанът (5-HTP), открит в семената на растението, е важен елемент за човешкото тяло, който е отговорен за синтеза на серотонин. Високото ниво на серотонин в организма влияе благоприятно на настроението и съня на индивида.
Начин на прием на билката
Семената на билката се приемат обикновено под формата на прах. С медицинска цел се приготвя и чай от тях. Резултата от тяхната употреба, който е наблюдаван години наред, е подобрение на настроението, което определя използването им и по-нататък в медицината при леки психични неразположения.
Свойства на африканската грифония
- повишава настроението по естествен път;
- намалява степента на тревожност;
- създава усещане за спокойствие и увереност;
- освобождава напрежението;
- потиска симптомите на депресия;
- премахва стреса.
Поради малкото отрицателни ефекти, резултат от употребата й, тя е предпочитано антидепресантно средство от много пациенти.
Състояния и заболявания, при които се употребява африканска грифония
- тревожност;
- депресия;
- безпокойство;
- безсъние;
- мигрена;
- главоболие;
- болки в мускулите;
- с цел регулиране на апетита. Семената на билката контролират апетита чрез увеличение на серотонина в организма, който регулира желанието за прием на храна, понижавайки го. Резултат от това действие е намаляване на теглото при затлъстели хора и същевременно нормализиране телесната маса на пациенти, страдащи от анорексия невроза.
Изображение: powo.science.kew.org; creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0
Африканската грифония подпомага дейността на имунната система и намалява риска от сърдечно-съдови неразположения. 5-хидрокситриптофанът в нея участва и в контрола на Болестта на Паркинсон и епилепсията. Билката се включва още в лечението на фибромиалгия.
Внимание!
Използвайте африканска грифония под формата на предлаганите добавки в аптечната мрежа, винаги когато изпитате нужда. Приемът й трябва да бъде консултиран и дозиран от лекар. Причина за това е развитието на серотонинов синдром, като резултат от прекомерна употреба на билката, който има неприятни последици за организма.
Заглавно изображение: Jean-Paul Boerekamps, cc-by-nc-4.0
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХОЛЕОН 5 АМБРОЗ таблетки * 15
С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
ТРИПТОЗИН таблетки * 30
РЕЛАКСОФИТОЛ капсули * 30 НАТУРФАРМА
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Серотонинов синдром
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Васил Иванов Иванов
- Неврологичен статус
- Д-р Емилия Дамянова Ненова
- д-р Милко Костов Господинов
- д-р Огняна Божидарова Донева
- Физиология на нервната система
- 5-хидрокситриптофан
- Лечение със сертралин
Коментари към Африканска грифония