Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Solanales Сем. Solanaceae (Картофови) Нощен жасмин, Нощно цвете, Кралица на нощта

Нощен жасмин, Нощно цвете, Кралица на нощта

от 24 май 2015г., обновено на 04 фев 2020г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Нощен жасмин, Нощно цвете, Кралица на нощта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Нощен жасмин, Нощно цвете, Кралица на нощта (Cestrum nocturnum) представлява вечнозелено, дървесно-храстовидно растение. Принадлежи към семейство Картофови (Solanaceae). Имена на жасмина на латиница са: Night-blooming Jasmine, Night Jessamine, Night Cestrum, Night Jasmine, Night-scented Jessamine, Night-flowering Cestrum, Queen of the Night, Lady of the Night.

Устройство на нощен жасмин

Кралицата на нощта израства на височина до 4 метра. Листата са прости, лъскави, тесни, копиевидни, от 6 до 20 см дълги и от 2 до 4,5 см широки, гладки, с цял листен ръб. При стриване или смачкване отделят неприятна миризма.

Цветовете са зеленикаво-бели до кремави, с тръбесто венче дълго 2-2,5 см, разширяващо се в пет остри листенца. Диаметърът им е 10-13 мм, като са събрани в съцветия реса в пазвите на листата. Разтварят се само през нощта и имат силен аромат. Понякога се срещат и представители на вида със жълтеникаво оцветени цветчета.

Плодът представлява зрънце, 10 милиметра дълго, 5 милиметра в диаметър голямо. Плодовете са блестящи, месести, бели, съдържащи от 1 до 3 семена.

Разпространение на нощен жасмин

Родното място на нощното цвете е Западна Индия. Широко натурализирано е в тропическите и субтропическите региони по целия свят, включително Австралия, Нова Зеландия, Южна Африка, Южен Китай и най-южните части на САЩ.

То е класифицирано като плевел в някои страни, поради трудното му изкореняване. Отглежда се в субтропичните райони като декоративно растение заради цветовете и ароматът им.

Използваема част на нощен жасмин

Употребяват се листата и цветовете на растението.

Химичен състав на нощен жасмин

Както всички представители на семейство Картофви и нощният жасмин съдържа соланин, който определя токсичността му. Малко се знае за химическия му състав. Съдържа още атропин, сапогенини, стероиди, тигогенин, смилагенин, юккагенин - открити в листата му. Отново в тях се установяват и следи от никотин.

Лечебни свойства и приложение на нощен жасмин

В миналото листата и цветовете на нощния жасмин са използвани в ритуали, като упойващо средство, за пушене от шамани и за направата на чай. Днес от тях се приготвят горещи вани за лечение на нощно изпотяване. В мексиканската народната медицина, екстракт от листата се използва за лечение на епилепсия и други конвулсивни нарушения, както и главоболие и нервни дисбаланси. В други краища по света растението се използва за лечение на хистерия и спазми.

Съставът на невероятния мириз на нощната кралица не е добре известен, но за много хора просто едно вдишване е достатъчно да предизвика психоактивно състояние. Консумирани зърна и листа могат да предизвиква халюцинации.

Има спорни доклади по отношение на токсичността на листата и плодовета на нощния жасмин. Като най-токсични части на растението се определят те.

Поради това, че съдържа соланин, се смята, че при поглъщане растението оказва токсичен ефект. По казуса няма добре документирани доказателства. След перорален прием на част от растението са съобщавани фебрилни състояния (повишена температура), ускорен пулс, прекомерно слюноотделяне и гастрит. Докладвани са и други реакции като парализа на челюстите, колапс, смърт. Аутопсията при смъртни случаи показва гастроентерит, увреждане на черния дроб, бъбреците, главния и гръбначния мозък.

Цитирани са случай, в който деца са консумирали по-големи количества плодове от жасмин без значителни последствия. А при други два подобни случая, при поглъщане на по-малко плодове, последиците са били неблагоприятни.

Поглъщане на зелени плодове в продължение на няколко седмици от 2-годишно дете се демонстрира с диария, повръщане и кървави съсиреци в изпражненията, анемия и пурпура. В случая алкалоидът соланин, довежда и до хемолиза на еритроцитите.

Ароматът на кралицата на нощта може да причини респираторни проблеми. Някои хора, особено тези с дихателни неразположения като астма, съобщават за затруднено дишане, възпаление на носа и гърлото, гадене, виене на свят, главоболие и други подобни симптоми, при излагането им на силната миризма на растението.

Растителни екстракти от нощния жасмин са показали ларвицидна активност срещу комара Aedes egypti. Същевременно не проявяват никаквa токсичност към риби. Те причиняват само хематологични промени при сладководна риба, изложена на смъртоносна концентрация от растителния извлек.

Още по темата:
  • Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
  • Кукуряк, Миризлив кукуряк, Кукурек Кукуряк, Миризлив кукуряк, Кукурек
  • Индийски бял живовляк, Псилиум Индийски бял живовляк, Псилиум
  • Син минзухар, Холандски минзухар Син минзухар, Холандски минзухар
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА ЯВА 10 мл
12.60лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА ЯВА 10 мл

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МИРТА 10 мл.
28.20лв.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МИРТА 10 мл.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПАЛМАРОЗА 10 мл.
26.70лв.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПАЛМАРОЗА 10 мл.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
9.10лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПЕТИТГРЕЙН 10 мл.
26.70лв.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПЕТИТГРЕЙН 10 мл.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 10 мл
8.00лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 10 мл

Коментари към Нощен жасмин, Нощно цвете, Кралица на нощта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Нощен жасмин, Нощно цвете, Кралица на нощта
    www.framar.bg 
    на 18 April 2021 в 20:47
    Коментирайте "Нощен жасмин, Нощно цвете, Кралица на нощта"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Solanales
  • Сем. Solanaceae (Картофови)
  • Домашни средства за лечение на усилено изпотяване
  • Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
  • На какво може да се дължи нощното изпотяване
  • Как да се справим с неприятната миризма на краката с домашни средства
  • Миризмата на пот подсказва предстояща болест
  • Кукуряк, Миризлив кукуряк, Кукурек
  • Люляк, Обикновен люляк
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
  • Етерични масла за красива и здрава коса
  • Мента

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах