Каликарпа
Каликарпа (Callicarpa, Beautyberry) е род от храсти и малки дървета от семейството Lamiaceae. Изглежда сякаш снимката на плода е обработена на компютър, но всъщност е истински. Освен че изглежда доста красив, се изследва и активно за потенциални употреби в здравеопазването и като нетоксичен репелент за насекоми и вредители.
Устройство на каликарпа
Изображение: Alpsdake, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Умерените видове са широколистни, тропически, вечнозелени. Листата са прости, противоположно разположени на клоните и дълги 5-25 см. Цветовете са събрани в съцветия, бели до розови. Плодът е зрънце, с диаметър 2-5 мм, оцветено от розово до червено-лилаво, със силно отличителен метален блясък, много се забелязва по голите клони след падането на листата. Зърната се запазват добре през зимния или сухия сезон и са важна храна за оцеляване на птици и други животни, въпреки че те няма да ги ядат, докато не се изчерпят други източници. Плодовете са силно стягащи, като от тях се приготвят вино и желе. Видовете Callicarpa се използват като хранителни растения от ларвите на някои видове Lepidoptera, включително Endoclita malabaricus и Endoclita undulifer.
В света има 165 вида каликарпа, като най-често срещаните са американската, европейската и японската. Тези храсти обикновено растат високи 1-4 метра и произвеждат съвкупност от малки виолетови плодове, наречени beautyberries. Използват се за декоративни цели и в традиционната китайска медицина, за лечение на възпаления и нарушения на кръвосъсирването.
Разпространение на каликарпа
Видовете каликарпа са родени в източна и югоизточна Азия, Австралия, Мадагаскар, Югоизточна Северна Америка и Южна Америка.
Американската каликарпа (Beautyberry, Callicarpa americana) е родена в югоизточната част на САЩ. Обикновено достига височина от 1 до 2 метра. От неговите зрели плодове може да се приготви желе. Декоративните сортове на Callicapra Americana се отглеждат заради техните розови или бели плодове.
Callicarpa bodinieri, произхождаща от западно-централен Китай и е по-студоустойчива от C. americana и е най-разпространеният вид в Северозападна Европа. Може да достигне височина до 3 метра.
Японската (Beautyberry Callicarpa japonica), родена в Япония, също се отглежда в градини. На японски се нарича Мурасакишикубу в чест на Мурасаки Шикибу.
Лечебни свойства и приложение на каликарпа
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Американската beautyberry е използвана като народно средство за предотвратяване на ухапване от комари, т.е. като репелент. Четири вещества, изолирани от каликарпа, са показали, че действат като репеленти за насекоми: борнеол, каликарпен, интермедеол и спатуленол. Употребата на този вид каликарпа е патентована от Службата за селскостопански изследвания на Министерството на земеделието на САЩ като средство против комари.
Ползата от тези плодове е да отблъскват насекоми като комари, мравки и кърлежи. В научното пространство са известни около 100 статии, които показват лечебните свойства на растението, като в нито една от тях те не са изследвани при хората.
Плодовете на каликарпа са годни за консумация, тъй като те и листата не са отровни. Въпреки че са нетоксични, животните, например птиците, ще ядат плодовете само когато няма други източници на храна, защото те имат горчив вкус. По същата причина хората не ги ядат пресни или сурови, въпреки че някои ги правят на желе, чай и вино.
Етерично масло от каликарпа
Етеричните масла, извлечени от билката, са най-често употребяваната част от растението, макар и не за ароматерапия. Установено е, че тези масла, които съдържат най-малко 67 различни съединения, са полезни за отблъскване на насекоми като мравки и комари. Терпеноидите, които съставляват до 60% от маслото, са показали антибактериални и противогъбични ползи. Провеждат се и изследвания за ползата от тях при рак и влиянието им върху паметта.
Основните съставки в дестилираното с пара етерично масло от американска каликарпа са:
- хумулен епоксид II - 13.,9%;
- алфа-хумулен - 10,0%;
- 7-epi-alpha-eudesmol - 9,4%;
- бета-пинен - 8,8%;
- 1-октен-3-ол - 8,5%.
Въпреки че те са основните съединения по концентрация, това не означава непременно, че те са най-важните активни съставки.
Например, карнозолът е едно от важните съединения, намиращи се в много по-малки количества. Установено е, че е "мощен предпазител на белите дробове" в изследвания, използващи мишки, при които е причинено увреждане на белите дробове. Също така е забележителен антиоксидант.
Изображение: Nativeplants garden, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Все още не може да се купят храни, направени от плодовете на каликарпа, като конфитюри и вино, да не говорим за сурови плодове или за етерично масло, произведено от растението. За да ги консумирате трябва да си засадите храст.
Всички изследвания относно ползите за здравето от плодовете каликарпа в момента са твърде незадълбочени. Необходими са още много доказателства, сочещи ползите от този плод за хората и безопасността му на употреба.
Ползи от каликарпа
1. Антибактериални
Видът Callicarpa tomentosa расте в Западна Индия и Шри Ланка. Местните аюрведични практики в областта го използват в билкови лекарства, поради което учените са решили да го тестват за антибактериална активност. Тритерпеноидите, които са били изолирани от кората, проявяват антимикробна активност срещу лабораторно изследвани щамове на метицилин-резистентен Staphylococcus aureus (MRSA), който причинява антибиотично-резистентни стафилококови кожни инфекции. Резултатът показва, че може да бъде допълнително проучено в разработването на терапевтични съединения за лечение на инфекции със S. aureus и да спомогне за смекчаване на развитието на резистентност, дължаща се на целевите промени.
Южнокорейски изследователи са тествали етеричните масла на японската beautyberry (Callicarpa japonica) върху два обичайни хранителни патогена, Bacillus cereus и Salmonella typhimurium. Те докладват:
"Всички тествани микроорганизми, съдържащи се в храната, са силно инхибирани чрез добавянето на > 8% от екстракти към хранителната среда."
Макар и да са неправилно наричани синьо-зелени водорасли, цианобактериите са вид бактерии, които живеят във вода и получават енергията си чрез фотосинтеза, точно както растенията. Установено е, че екстрактите от Callicarpa americana са „селективно токсични“ към цианобактериите.
2. Антивирусна
Изследователите изолирали един флавон от Callicarpa japonica и го тествали срещу вируса на херпес симплекс тип 1 (HSV-1) в лабораторията. Флавонът е 5,6,7-триметоксифлавон, или ТМФ за кратко. Изглежда, че има "относително високи инхибиторни ефекти" срещу вируса, като се намесва с вирусната връзка с гостоприемните клетки.
Те също се опитали да го комбинират с ациловир, който е активната съставка в херпесни лекарства. Заедно те имат синергичен ефект. Той също така потиска репликацията на полиовируса, но всичко това се случва в при лабораторни условия. Антивирусните ефекти на екстракти от beautyberry никога не са били тествани върху животни или хора.
3. Противогъбична
Видът Callicarpa kwangtungensis е роден в Китай, но обикновено се отглежда в Европа като декоративно растение. Етеричното масло, направено от него е с доказана противогъбична активност в ин витро срещу Candida albicans.
В Мексико е установено, че екстрактите от листа на вида Callicarpa acuminata предлагат „умерено инхибиране“ на два вида гъби, които увреждат растенията.
4. Пряка и индиректна антиоксидантна активност
Обратно на това изследване върху увреждането на белите дробове при мишки, китайски учени провериха 200 растителни екстракта специално за тяхната способност да стимулират NRF2 пътя. Когато се активира, той помага за борба с оксидативните увреждания, причинени от наранявания и възпаления.
Техният извод е, че екстрактът от Callicarpa longissima е най-добрият начин да се направи това при тези мишки с увредени бели дробове. Хранят с него мишките всеки ден в продължение на 1 седмица, преди да ги анализират.
Когато поглеждат белите дробове под микроскопа, те стигат до заключението, че този растителен екстракт „е бил богат на активатори на NRF2“ и че вероятно се дължи на карнозола в него. Тяхното заключение е посочено:
„Белите дробове от мишки, третирани с екстракт от C. longissima, са по-малко повредени от тези от контролните мишки и са придружени от индукция на HO-1. Тези резултати предполагат, че карнозолът е кандидат съединение, за да се увеличи успеваемостта на белодробната трансплантация.
Едно проучване с диабетни плъхове показва, че билката може да участва в превенцията и / или лечението на захарен диабет, индуциран от оксидативен стрес.
В лабораторни изследвания са използвани екстракти от C. japonica и C. bodinieri. Използвайки култивирана тъкан, те наблюдават екстракта от листата и плодовете срещу окислението на мазнините в кръвните клетки, мозъчната тъкан и други тъканни проби. Наблюдавани са силни антиоксидантни ефекти.
5. Отблъсква кърлежите
Изолирани специфични съединения от американска каликарпа се използват за третиране на кърлежи. Установено е, че тези две съединения имат „потенциал за търговско развитие“ на съответните инсецтициди.
6. Естествен репелент за комари
Комарите също така не понасят едно от тези съединения; каликарпаната. Той показва "значителни отблъскващи свойства” срещу тях.
7. Естествен репелент за мравки
Същите съединения изглежда, че работят срещу мравки и други насекоми членестоноги.
8. Просветляване на кожата
Ако имате свеж белег, тогава инхибирането на производството на меланин е вероятно нещо добро, тъй като не искате този белег да бъде по-тъмен от останалата част от кожата ви.
Над дузина японски учени публикуваха находки, в които използваха клетки от мишки и наблюдаваха, че карнозолът, взет от растението, потиска гена, който на свой ред намалява производството на меланин на кожата. Това ги накара да заключат, че азиатската каликарпа е нов, полезен и привлекателен източник на средства за избелване на кожата.
9. Проучване действието на каликарпа при рака
През последните десет години са публикувани няколко научни статии за тестване на изолати от това растение срещу ракови клетки в лабораторията.
Първата е през 2007 г. и проведена от Университета на Илинойс. Те събрали растения от Южна Флорида. Плодовете, листата и клонките са били анализирани в лабораторията и от тях изолирани различни съединения (дитерпени). Повечето от тях са избрали цитотоксични ефекти срещу група от култивирани човешки ракови клетъчни линии.
Пет години по-късно тайванските изследователи твърдят, че новите съединения, които те изолират от други видове, са цитотоксични срещу култивирани човешки ракови клетки на простатата.
През същата година изследователи от Малайзия твърдят, че имат сходни резултати, когато тестват срещу клетъчната линия MCF-7 на човешкия рак на гърдата, което е може би най-изследваната клетъчна линия за гърдата.
Китайците твърдят противоракови ефекти в клетъчна линия с култивирана левкемия, използвайки съединения от храст Callicarpa nudiflora.
Досега изглежда, че само някои съединения имат този ефект в лабораторията. Смята се, че гликозидите, които са основните съставки в етеричното масло на растението, са неактивни спрямо изследваните ракови клетъчни линии.
10. Подобряване на паметта
Видовете Callicarpa dichotoma са местни за Китай, Корейския полуостров и Япония. Южнокорейски изследователи са открили, че съединението, което е изолирано от листата и клонките, е имало „антиамнестична активност” при мишки, които са били лекувани със скополамин (хиосцин). Това е лекарство, използвано за лечение на морска болест и гадене.
Те заключават: "Атеозидът има антиамнестична активност, която в крайна сметка може да притежава значителна терапевтична стойност за облекчаване на някои нарушения на паметта, наблюдавани при болестта на Алцхаймер."
Внимание!
Тъй като обикновено не се консумират от хората, страничните ефекти от beautyberry са неизвестни. Лекото гадене след консумация на конфитюр от тях, най-вероятно се дължи на необичайният им вкус.
Докато теоретично е възможно алергична реакция към beautyberry, тя все още не е документирана в публикувани изследвания. Употребата им по време на бременността и безопасността им на прием при кърмене също са неизвестни, тъй като не са изследвани дори бременни животни.
Заглавно изображение: Photo (c)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИОТРЕЙД РЕПЕЛЕКС ЛОСИОН ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 50 мл
MEDISKIN DB РЕПЕЛЕНТ ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ ЗА ДЕЦА 100 мл
АУТАН ДЖУНИЪР ГЕЛ 100 мл
РАЙД ПЪЛНИТЕЛ ЗА ЕЛЕКТИЧЕСКИ ИЗПАРИТЕЛ С ТЕЧНОСТ СРЕЩУ КОМАРИ - ЕВКАЛИПТ 21 мл
ЗИГ ЗАГ ИНСЕКТИЦИДЕН ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ДИФУЗЕР 2 в 1 + ПЪЛНИТЕЛ 30 мл
РАЙД ТАБЛЕТКИ СРЕЩУ КОМАРИ БЕЗ АРОМАТ * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Callicarpa
https://www.superfoodly.com/beautyberry/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/callicarpa-americana=american-beautyberry.php
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Callicarpa+bodinieri
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Callicarpa
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Callicarpa+americana
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2760847/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037887411300007X
http://www.eattheweeds.com/beautyberry-jelly-on-a-roll/
https://plants.usda.gov/plantguide/pdf/cs_caam2.pdf
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Защита от насекоми
- Дафиново дърво, Лаврово дърво
- Предпазване от ухапване от бълхи
- Отървете се от молците в кухненския шкаф само с лавандулово масло
- Антималарици
- Спрете сърбежа след ухапване от насекомо с магданоз, череша, живовляк или мента
- Тулси, Свещен босилек
- Пчелинок, Блага трева, Пчелник
- Унищожете молците и яйцата им с горещ оцет
- Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
Коментари към Каликарпа