Лишей - исландски
Исландски лишей (Cetraria islandica) е многогодишно талусно растение, което е представител на семейство Пармелиеви (Parmeliaceae). Среща се още под имената гръден лишейник и исландски мъх. Името на билката е свързано с факта, че вирее най-добре в Исландия, тъй като това е една от най-слабо замърсените страни в целия свят.
Устройство на исландски лишей
Изображение: Jerzy Opio?a, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Исландският лишей представлява талусно, дребно и храстовидно растение. Талусът (тялото) му е хрущялно-кожест, прикрепен с помощта на нишковидни израстъци към почвата. Той е листовиден, неправилно разклонен и изправен. Височината на лишея достига от 10 до 15 метра. По дължината си тялото притежава надлъжни ивици, чиито краища са окръглени и леко вдлъбнати, по подобие на щит. Горната талусна повърхност, обикновено е кафявозелена, а долната - белезникава. В основата си лишеят е обагрен в червенокафяво.
Разпространение на исландски лишей
Най-широко разпространен е в Исландия. Среща се над 1500 метра надморска височина, в умерените и студени зони на северното полукълбо - Европа, Северна Америка, Северна и Средна Азия. Повечето лишеи от този вид в Европа загиват след аварията в атомната централа Чернобил.
Химичен състав на исландски лишей
В химичният състав на растението се съдържат антибиотичните киселини - протолихестеринова и паралихестеринова. Слузни полизахариди - лихенин и изолихенин, горчива цетрарова, фумарова и уснинова киселина, витамини от група B - витамин B1 и B6, провитамин А, йод, белтъчини и восък.
Използваема част на исландски лишей
Употребяват се всички части на растението. Билката се събира в края на лятото или началото на есента. Съхранява се в торби или в дървени контейнери с цел максималното запазване на лечебните свойства.
Лечебни свойства и приложение на исландски лишей
Исландският лишей е бил използван още в древността като омекотяващо дихателните пътища и стомашно-чревният тракт средство, а също и като средство за възбуждане на апетита. В различни европейски исторически източници билката е описана като традиционна лекарствена терапия срещу кашлица. Лечебните свойства на лишея са били известни на местните жители на Исландия още около 1700 година. Исландският мъх съдъжа нишесте, което в миналото го е правело основен хранителен източник в запустели и неплодородни места.
В традиционната медицина исландският лишей е считан за силен локален антибиотик и ефективно средство против повръщане. Билката се намира приложение основно при хронични белодробни и храносмилателни заболявания. Успокояващото и омекотяващото й действие се дължи на високото процентно съдържание на слузни вещества, които повлияват благоприятно при състояния като гастрит, стомашна язва, рефлуксен езофагит, хронична диария и други. Доказан е ефектът на исландски лишей при белодробна туберкулоза.
Лишеят притежава важна стойност в Китайската традиционна медицина. Прилага се като вътрешно билково лечение на дизентерия, хронични храносмилателни смущения, синдром на раздразнените черва, възпаления на стомаха и хранителни интоксикации.
Изображение: Teemeah, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства на исландски мъх
- отхрачващо;
- антибиотично;
- антимикробно;
- противовъзпалително;
- антиеметично (средство за преодоляване на повъщането);
- омекотяващо;
- подпомага храносмилането;
- възбуждащо апетита;
- противотуморно;
- противовирусно;
- имуномодулиращо;
- имуностимулиращо;
- стимулира лактацията;
- оказва регенеративно действие върху стомашната лигавица.
Заболявания и състояния, при които се прилага исландски лишей
- суха кашлица;
- бронхит;
- астма;
- туберкулоза;
- хроничен гастрит;
- хроничен диариен синдром;
- дизентерия;
- анорексия;
- кандидоза;
- хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза).
Изображение: freepik.com
Начин на употреба
- противокашлична отвара - една супена лъжица стрит и изсушен исландски мъх се залива с една чаена чаша вода. Сместа се оставя да кипне на слаб огън, след което се прецежда и охлажда. Консумира се три пъти дневно. За усилване на ефекта се препоръчва подслаждане с пчелен мед;
- при стомашна язва - равни количества исландски мъх, корен от бяла ружа и масло от ленено семе се заливат с половин литър преварена вода. Получената смес се поставя на слаб огън в продължение на 10-15 минути. Прецежда се и се пие минимум 30 минути преди всяко хранене. Консумира се около 4-5 пъти дневно.
Внимание!
Като цяло исландският лишей се счита за безопасен. За момента не са установени взаимодействия на билката с медикаменти. Възможни нежелани странични ефекти при прекомерна консумация на билката са - гадене, повръщане, диария, световъртеж и чернодробни проблеми.
Заглавно изображение: Lazaregagnidze, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
АБОФАРМА ЛИХЕНСЕД УСПОКОЯВАЩ СИРОП ЗА КАШЛИЦА ЗА ДЕЦА 100 мл
АБОФАРМА ЛИХЕНСЕД УСПОКОЯВАЩ СИРОП ЗА КАШЛИЦА ЗА ВЪЗРАСТНИ 150 мл
ДЖУНИЪР АНГИН БЛИЗАЛКИ ЗА ДЕЦА С ВКУС НА ЯГОДА * 8
АБОФАРМА ЛИХЕНСЕД СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО 30 мл
ХЕРБАЛСЕПТ БЛИЗАЛКИ ЗА ДЕЦА ПРОТИВ КАШЛИЦА * 6
АБОФАРМА ЛИХЕНСЕД СПРЕЙ ЗА НОС 15 мл
ИСЛА МУС пастили * 30
ДЖУНИЪР АНГИН таблетки за смучене * 24
УНКАДЕП сироп 150 мл
ДЖУНИЪР АНГИН СИРОП ЗА ДЕЦА 100 мл
ХЕРБАЛСЕПТ БЛИЗАЛКИ ЗА ДЕЦА * 6
Библиография
https://www.ancientpurity.com
https://www.herbal-supplement-resource.com/
http://priroda-znaet.ru
https://www.webmd.com/
http://www.encyclopedia.com/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Подтип Pezizomycotina
- Клас Lecanoromycetes
- Разред Lecanorales
- Сем. Parmeliaceae
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Кодеин
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Спастична кашлица
- Костилките от маслини прочистват червата
- Бронхит
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
- Синапена лапа при кашлица и болка в ставите
Коментари към Лишей - исландски