Син мак, Син хималайски мак, Меконопсис акулеата
Син мак, Син хималайски мак, Меконопсис акулеата (Meconopsis aculeata) представлява бодливо растение със сини цветя от семейство Макови (Papaveraceae). Видът се използва в системата на традиционната медицина Sowa-Rigpa (известна също като система Amchi). Предложен е за символ на Ладак. Индийският пощенски департамент издава пощенска марка с него. Добива се от дивата природа за местна употреба като храна и лекарство. Цялото растение, особено коренът му, се счита за отровно - съдържа наркотични вещества.
Фитохимичният анализ на лечебните растения е много важен от търговска гледна точка и има голям интерес от страна на фармацевтичните компании за производството на нови лекарства за лечение на различни заболявания. Резултатите от фитохимичния анализ на Meconopsis aculeta показват наличието на терпеноиди, флобатанини, флавоноиди и алкалоиди. Очаква се важна фитохимична съставка, открита в билката, да бъде много полезна при лечението на различни заболявания.
Като следствие от специфичното му местообитание на Хималаите, условията на околната среда и прекомерната му експлоатация, синият мак е критично застрашен вид.
Устройство на син мак
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката израства на височина до 60 см. Има тънки цветни стъбла. Корените са напиформени или дълги и тесни, приблизително 13 см. Развива цветове с диаметър до 11 см, със сини венчелистчета до 6 на брой и многобройни златисто-жълти тичинки. Листата на синия мак са дълбоко и неправилно наделени. Цъфти от юли до август, а семената узряват през септември месец. Видът е хермафродит (има мъжки и женски органи). Плодът е многосеменна капсула със сфероидална до елипсовидно-продълговата форма. Семената са бъбрековидни.
Разпространение на син мак
Синият хималайски мак е разпространен ограничено в определени райони на Пакистан и Индия, в западните Хималаи. Среща се от Кумаон до Кашмир на надморска височина от 3000 до 4500 метра. Расте на каменисти склонове, скални пукнатини и влажни скали, в субалпийски и алпийски зони. Най-добре се развива на влажни черни песъчливи глинести почви, без варовик, добре дренирани и умерено богати. Предпочита частична сянка, а не харесва пълно слънце и ветровита експозиция.
Използваема част на син мак
Твърди се, че растението е годно за консумация, но не са известни повече подробности, нито дори коя част от него може да се яде. Целият син мак се използва като лекарство.
Химичен състав на син мак
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Вещества изолирани от M. aculeata са алкалоиди, феноли, танини, сърдечни гликозиди, флавоноиди, сапонини, стероиди, тритерпеноиди, въглехидрати, протеини, аминокиселини, фитостероли, флобатанини; хлорофил, протеини, захари и аминокиселини.
Лечебни свойства и приложение на син мак
Синият хималайски мак се използва от древни времена в тибетската медицина, където се смята, че има горчив вкус и охлаждаща сила. Като аналгетик и понижаващ температурата, той се използва за подпомагане на лечението на счупени кости, за лечение на възпаление от фрактури и болка в горната част на тялото, особено около ребрата.
Свойства на син мак
- наркотично;
- аналгетично;
- температуропонижаващо;
- антиоксидантно;
- противогъбично;
- противораково;
- антимикробно;
- противовъзпалително.
Цялото растение се използва като тоник. Установено е също, че притежава мощни in vitro антиоксидантни ефекти срещу различни свободни радикали и може да се бори с оксидативно стресово разстройство.
На терпеноидите в билката се дължат повечето нейни действия - противовъзпалителни, противоракови, антималарийни, антивирусни, антибактериални, включително помага при инхибирането на холестеролния синтез.
Състояния и заболявания, при които се прилага син мак
- фрактури;
- болки в костите;
- бактериални инфекции;
- малария;
- костни инфекции;
- болка в горната част на тялото.
Изображение: Averater, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Корените на билката са отровни и с наркотично действие. Смлени заедно със сол, се дават на животните за създаване устойчивост на болести при тях.
Други употреби на син мак
В пъстрия свят на цветята, където синьото не се среща често, синият мак е рядък декоративен вид. Той великолепно украсява алпийските ливади и каменните отломки в прекрасни нюанси на синьото и лилавото.
Внимание!
Коренът на синия хималайски мак се счита за токсичен, поради наличието на наркотични алкалоиди в него. Поради това се препоръчва да се приема в предписано количество за ограничен период от време, за да се избегнат последствията от него. Прекомерната му употреба може да навреди.
Заглавно изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МАТСАН ДОЙЧ крем 80 мл ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН
СЕМЕ МАКОВО 50 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
СТИКС МЛЯКО ЗА ТЯЛО С МАСЛО ОТ СТУДЕНО ПРЕСОВАНИ БИО МАКОВИ СЕМЕНА 150 мл
НовГАСТРОТУС сироп 500 мл.
СТИКС ОЛИО ЗА БЕБЕТА И ДЕЦА С БИО БАДЕМОВО МАСЛО 100 мл
НовРУМИ ИЛИЕВА ПУГА НОЩЕН СЕРУМ ПРОТИВ БРЪЧКИ ЗА ОЗАРЕНА КОЖА НА СУТРИНТА 30 мл
Безплатна доставка за България!Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Meconopsis_aculeata
http://www.flowersofindia.net/catalog/slides/Blue%20Poppy.html
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Meconopsis+aculeata
https://www.researchgate.net/publication/362889063_Meconopsis_aculeata_A_critically_endangered_medicinal_plant_and_its_multifarious_medicinal_properties
https://temperate.theferns.info/plant/Meconopsis+aculeata
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=250064127
https://www.researchgate.net/publication/283214041_Phytochemical_Screening_of_Meconopsis_aculeata_Royle_an_Important_Medicinal_Plant_of_Kashmir_Himalaya_A_Perspective
https://link.springer.com/article/10.1007/s40011-018-1054-1
https://ayurwiki.org/Ayurwiki/Meconopsis_aculeata
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/m/meconopsis-aculeata.php
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Papaveraceae (Макови)
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Домашни и натурални средства срещу остеопороза
- Кодеин
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
Коментари към Син мак, Син хималайски мак, Меконопсис акулеата