Калия, кала, рикардия, булчин букет
Калия (Zantedeschia aethiopica) представлява многогодишно, блатно, тревисто, вечнозелено растение. Известна е и с имената: Кала, Рикардия и Булчин букет.
Устройство на калия
Изображение: Auckland Museum, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Калията достига до 1 м височина. Листата й са големи и широки, с тъмно зелен цвят, достигащи до 45 см дължина. Истинските цветове на калията са много малки, жълти, събрани в сбито съцветие с формата на свещ. То е обвито от голям прицветник, който дава завършеността, оцветяването и красивата форма на цвета. Прицветникът носи още името "спата". Най-харктерният цвят за спатата на калата е белият.
От много години насам, съобразявайки се с флоралните предпочитания и декорации, се култивират и развъждат калии с различни цветове на прицветниците като розово, бледо кремаво, телесен цвят, пурпурно, жълто и оранжево. Рикардията цъфти през пролетта, лятото и есента.
Разпространение на калия
Нейна родина е Южна Африка. Днес е разпространена по целия свят, най-вече заради декоративната й стойност.
Използваема част на калия
- цветове;
- листа;
- коренища.
Химичен състав на калия
- етерично масло;
- калциев оксалат.
Цветовете съдържат цитокинини, свертисин, свертияпонин, цианидин, пеонидин, ферулова киселина.
Лечебни свойства и приложение на калия
Къде се използва калията?
- в козметиката;
- като декоративно растение;
- в народната медицина;
- много слабо и задължително предпазливо в кулинарията на местните народи, в родния ареал на разпространение на калията.
Изображение: freepik.com
Листата и коренището се варят и се използват под формата на лапи и превръзки за лечение на главоболие, рани, циреи, изгаряния, възпаления, ухапвания от насекоми, болезнени места от подагра и ревматизъм. За лечение на изгаряния, листата от калия се варят в мляко и се налагат на поразеното място докато се получи облекчение.
В южната част на Африка, където калата расте свободно, листата и коренища се използват в традиционната медицина за превръзки на рани и ухапвания и като съставни части в орални препарати предназначени за лечение на различни заболявания. Листата и коренищата се консумират, но само след внимателна обработка, която цели отстраняване на кристалите от калциев оксалат в тях. Смята се, че печенето и варенето на листата унищожава тяхната токсичност. Коренището също се консумира след варене. Варени коренища смесени с мед са използвани за лечение на бронхит и астма.
Интересно за калията
Римляните вярвали, че това растение е символ на страстта и сексуалността, което без съмнение се дължи на неговите фалически стъбла и жълт кочан в центъра на цветето. В контраст, за ранните християни цветето е символ на чистота и целомъдрие, и въпреки, че са го използвали при погребения, сега е много честа декоративна единица на сватби, в булчински букети и в църкви. В булчински и погребални цветни аранжировки се използва като символ на чистота.
В Уелс е било приемано за лош късмет, ако отглеждаш калия в градината си.
В Северното полукълбо е символ на прераждането и възкресението, може би защото там цъфти около Великден, а поради това е и известна и като Великденска лилия.
Тя е била рисувана от художници в цялата история. Често с нейна форма се изработват бижута, участва в декорацията на текстил, както и в интериора на помещения.
Благодарение на своите поразителни съцветия, Zantedeschia aethiopica е много популярна като рязан цвят и като декоративно растение. Може да се отглежда и в саксия.
Учените са доказали, че Zantedeschia aethiopica може да бъде полезна в системи за почистване на отпадни води и за предотвратяване на растежа на водорасли в други подобни съоръжения.
Изображение: Tony Hisgett from Birmingham, UK, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons; Allie_Caulfield from Germany, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons; cultivar413 from Fallbrook, California, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Внимание!
Всички части на растението са отровни, поради съдържанието на кристали калциев оксалат в тях. Пряката им консумация в суров вид, особено от малки деца и животни, причинява възпаление, изгаряне и подуване на устата, езика и гърлото и остро стомашно разстройство - болки в корема и диария. Сокът от тях може да предизвика дразнене на кожата, лигавиците и очите. Отровността преобладава в съцветията, спатите и цветните стъбла на калата.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Alismatales
- Сем. Araceae (Змиярникови)
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Индрише
- Моринга
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Роза
- Калоферче
- Явор, Обикновен явор
- Китайска роза, Хибискус
- Домат
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
Коментари към Калия, кала, рикардия, булчин букет