Костенурска главичка, Червена костенурска главичка, Розова костенурска главичка
Костенурска главичка, Червена костенурска главичка, Розова костенурска главичка (Chelone obliqua) е едно от карсиво цъфтящите, есенни цветя, което принадлежи на семейството Живовлекови (Plantaginaceae).
Устройство на костенурска главичка
Изображение: Michael Wolf, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението израства на височина до около 1 метър, като може да се разпространи настрани до 60 см. Стъблото му е светлозелено, гладко и без власинки, с цилиндрична форма. Листата са разположени срещуположно по него, като имат склонност да се спущат надолу. Имат широко ланцетовидно-копиевидна форма, назъбен листен ръб и нямат власинки. Горната им повърхност е оцветена в тъмно зелено, а долната в по-бледо зелено. От основата на всяко листно легло прорастват клончета.
Развива розови, розово-червеникави и розово-лилави цветове, с големина от 2 см, които са събрани в съцветия, разположени в листните пазви. Цветчетата са тубуларни, двулистни, с малка жълта брада на долната устна. Нямат аромат и се опрашват с помощта на насекоми. Розовата костенурска главичка цъфти от началото на лятото до края на есента.
Образува овоидни капсули, съдържащи тъмно кафеви семенца. Капсулите първоначално са светло зелени, а по-късно стават кафяви и се разпукват, за да се освободят семената.
Разпространение на костенурска главичка
Това необичайно диво цвете е ендемичен вид за Съединените щати и е родено в Средните западни и в Югоизточните такива.
Подвидове на костенурската главичка включват:
- Chelone obliqua var. erwiniae - Червената костенурска главичка на Ервин; среща се в Кентъки, Северна Каролина, Южна Каролина;
- Chelone obliqua var. obliqua - Червената костенурска главичка, среща се на югоизток;
- Chelone obliqua var. speciosa - Червената костенурска главичка, среща се в Средния Запад.
Изображение: Daderot, CC0, via Wikimedia Commons
Къде в САЩ расте цветето: Арканзас, Алабама, Флорида, Джорджия, Илинойс, Айова, Индиана, Кентъки, Масачузетс, Мериленд, Мичиган, Минесота, Южна Каролина, Тенеси и Вирджиния.
Тя се среща като тетраплоид в планините на Blue Ridge, или като хексалоид в области като Тенеси до Арканзас и Мичиган и на крайбрежната равнина на Атлантическия океан от Южна Каролина до Мериленд. Няколко пъти се е появила от диплоидните предшественици на другите три вида от вида Chelone (Chelone glabra, Chelone lyonii и Chelone cuthbertii).
Опазване на вида
Растението се е превърнало в рядък див цвят и в някои държави е застрашено от изчезване, според Министерството на земеделието на Съединените щати. Розовата костенурска главичка е застрашена в щата Арканзас и е с особена загриженост в Кентъки. В Мериленд и Мичиган също е със статус на застрашена от изчезване, но по-слабо изразен.
Приложение на костенурска главичка
Червената костенурска главичка се вписа умело в описанието на есенната градина. Тя е и един от видовете полски цветя, който свободно вирее в гористи местности и по периферията на водни басейни. За своето развитие иска по-сенчести места и влажна почва. При домашни условия на отглеждане се съчетава много добре с растящите цветя през септември. Може да вирее и като саксийно цвете.
Заглавно изображение: C T Johansson, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Plantaginaceae (Живовлекови)
- Скоруша
- Японска акация, Японска софора
- Щернбергия, Жълт есенен минзухар, Есенен нарцис, Зимен нарцис, Есенниче
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка
- Пираканта
- Джакаранда, Синя джакаранда, Синя жакаранда, Жакаранда мимозифолия, Джакаранда мимозифолия
- Лирово дърво, Дърво лале
- Айлант
- Желязно дърво
Коментари към Костенурска главичка, Червена костенурска главичка, Розова костенурска главичка