Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Fabales Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови) Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора

Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора

от 09 апр 2010г., обновено на 16 апр 2024г.
Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора (Sophora chrysophylla, Mamane) представлява вид цъфтящо растение от семейството Бобови (Fabaceae), което е ендемично за Хавай. То е силно полиморфно, расте като храст или дърво и може да достигне височина от 15 метра (като дърво).

Устройство на хавайска акация

Билката има ръбести клони. Кората им е гладка, златистокафява на по-младите дървета и грапава и сива на по-старите. Листата са пересто сложни, с 6 до 10 двойки листчета. Всяко листче е с дължина от 0,7 до 5 см и ширина от 0,3 до 2,3 см. Те са гладки или със сиви или жълти власинки от долната страна. Цветовете се намират в основата на листата или в краищата на клоните, събрани в гроздовидни съцветия - тоест те се срещат в аксиларни или крайни съцветия. Жълто оцветени, те се развиват през зимата и пролетта. Разгарът на сезона на цъфтеж е в средата на пролетта. Размерът на венчелистчетата варира от 11,5 до 21 мм дължина и 8 до 20 мм ширина.

софора, хавайска акация

Изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons; Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons

Образува четирикрили семенни шушулки, които стават кафяви, груби и дървесни, когато узреят. Плодовете са устойчиви и остават на дървото през по-голямата част от годината. Те са усукани, кафяви до кафеникаво-сиви, дълги от 2 до 16 см и 1,5 см широки. Зрелите семенни шушулки съдържат 6-6,35 мм дълги, твърди зърна. Плодните капсули са плътно свити около златистожълтите, жълто-оранжевите или кафяви до сивкаво-черни семена. Нетретирани семената имат степен на покълване под 5%.

Разпространение на хавайска акация

софора, хавайска акация

Изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Този вид акация е характерна растителност само за Хавай. Може да се намери на всички околни острови. Обитава ниски храсти, високи храсти, сухи гори, смесени гори и рядко влажни гори. Може да расте на надморска височина от 30-2900 м, като е ограничена от границата на дърветата. Мамане е най-разпространено и расте най-високо в планинските сухи гори на надморска височина от 1220–2440 м. Вирее добре в райони, където няма овце или кози, а популациите на говеда са ограничени. Растението се засажда, за да се увеличи популацията както на самото дърво, така и на палила, и да се съживи местната екосистема.

Интродуцираните пасищни животни като муфлоновите овце (Ovis aries) и дивите кози (Capra hircus) представляват сериозна заплаха за дърветата Mamane, защото се хранят с младите такива. Положени са усилия за премахване на тези животни от районите на софора, за да се защити, както и местните птици, които зависят от тях. Ендемичните хавайски птици от подсемейство Drepanidinae, се хранят с нектара на цветята, а застрашеният вид Palila (Loxioides bailleui) се храни с незрелите семена в зелените шушулки.

Използваема част на хавайска акация

Употребяват се цветовете и корените на растението с лечебна цел. Застрашени животински видове използват семената на мамани като храна.

Химичен състав на хавайска акация

Манани е от съществено значение за застрашената палила (Loxioides bailleui), която се храни почти изключително с незрели семена на растенията. Гнезди и в клоните на мамане. Гъсениците на Cydia (молци) също ядат семената на билката, като на свой ред се изяждат от palila. Както птицата, така и ларвите използват само ембриона, оставяйки обвивката на семето недокосната.

софора, хавайска акация

Изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons

За други животни семената на мамани са силно отровни. Домашните чинки умират минути след като изядат семената. Софората използва двупластова биохимична защитна система: обвивките на семената съдържат около 4% фенолни съединения, които им придават отвратителен вкус. Те също са донякъде токсични и имат високо съдържание на фибри. Хищниците, които се опитват да консумират семената, вероятно няма да бъдат убити, но ще имат неприятно преживяване. Ако хищник успее да проникне в обвивката на семето, ембрионът съдържа смъртоносни количества (>4% от сухото тегло) хинолизидинови алкалоиди. Палилата и молците обаче са развили способността да се справят с отровните съединения. Палилата, например, може да се справи с десетки пъти по-голяма доза цитизин, която би убила лабораторна мишка. Молците имат способността да разграждат токсичните вещества. Те не изолират алкалоидите за собствена употреба, но е установено, че съдържат приблизително толкова фенолни съединения, колкото и обвивките на семената. Палилата очевидно е непроницаема за фенолния аромат (тъй като те ядат гъсеници от Cydia, които миришат и имат вкус като растението), изхвърляйки обвивките на семената поради ниската им хранителна стойност. Не е известно как палилата се справя с токсините. Дивите кози и овце ненаситно ядат семенните шушулки на растението, което оказва отрицателно въздействие върху популацията на дървото. Токсичността на листата е неизвестна.

Хавайската софора съдържа още изофлаванони, птерокарпан, 6а-хидроксиптерокарпан.

Лечебни свойства и приложение на хавайска акация

В билковата медицина цветовете на растението се използват като стягащо средство. Антиоксидантната активност на 6а-хидроксиптерокарпан, изолиран от корена на Sophora chrysophylla, е изследвана in vitro върху липидна пероксидация чрез взаимодействие с хемоглобин и водороден пероксид.

софора, хавайска акация

Изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Смъртността от астма на Хавайските острови продължава да се увеличава и "хроничните" проблеми, свързани със спазването на лекарствата, страничните ефекти и разходите продължават. Проучена е целесъобразността от добавяне на алтернативен (традиционен) медикамент с противовъзпалително и антиалергично действие. Една от билките за астма в хавайската традиционна медицина е мамане или в научната терминология Sophora chrysophylla. Научната литература за S. chrysophylla е прегледана в този контекст и констатациите подкрепят по-нататъшно изследване.

Други употреби на хавайска софора

В пейзажната обстановка софората прави страхотни прегради, жив плет или екземпляри от растения във флоралната декорация. Те са устойчиви на суша и вятър и могат да се отглеждат на пълна до частична сянка. Имат слаба толерантност към морска експозиция и не виреят по крайбрежни райони с глинести до коралови почви. Семената могат да се скарифицират с ножица за нокти и да се накиснат във вода за 24 часа, за да се увеличи степента на покълване.

Дървото се използвало и в религиозни ритуали за предпазване от злото.

Дървесината на мамане е плътна, твърда и издръжлива. Тя е била използвана от местните хавайци за направата на стълбове за къщи; греди с диаметър до 5 см; пръчки за копаене, копия, лопати, шейни, стъргалки, дръжки за сечива и като дърва за огрев. Животновъдите го използваха като стълбове за огради.

Внимание!

Семената на растението са горчиви и отровни!

Заглавно изображение: David Eickhoff from Pearl City, Hawaii, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Водно пипериче, Маясълче, Водна гъшеница, Див пипер, Пипериче, Лютивче, Папрек, Пиперика Водно пипериче, Маясълче, Водна гъшеница, Див пипер, Пипериче, Лютивче, Папрек, Пиперика
  • Чувен, Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак Чувен, Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак
  • Лешник, Леска, Обикновена леска, Обикновен лешник Лешник, Леска, Обикновена леска, Обикновен лешник
  • Вранско око Вранско око
4.3/5 7 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ХАЯ ЛАБС РУТИН таблетки * 50
26.00лв.

ХАЯ ЛАБС РУТИН таблетки * 50

ФИТО PHYTOSQUAM ИНТЕНЗИВЕН ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ ЗА ВСЕКИ ТИП КОСА 125 мл
41.90лв.

ФИТО PHYTOSQUAM ИНТЕНЗИВЕН ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ ЗА ВСЕКИ ТИП КОСА 125 мл

ФИТО PHYTOSQUAM ХИДРАТИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ ЗА СУХА КОСА 250 мл
38.30лв.

ФИТО PHYTOSQUAM ХИДРАТИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ ЗА СУХА КОСА 250 мл

Коментари към Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 21:49
    Коментирайте "Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Fabales
  • Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
  • Червена мъртва коприва
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Диабет
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
  • Алтернативно лечение на спукани капиляри
  • Сярна гъба
  • Калоферче
  • Инсулин и HOMA-индекс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 2 часа и 46 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 5 часа и 29 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 5 часа и 34 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 5 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[NEU]? Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 5 часа и 45 мин.

Temu Gutscheincode 70% Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 6 часа и 20 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] + 30% Extra-Rabatt f?r Neukunden

преди 6 часа и 22 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] f?r die erste Bestellung

преди 6 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival