Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Lamiales Сем. Lamiaceae (Устноцветни) Чия, чиа

Чия, чиа

от 06 март 2014г., обновено на 28 март 2024г.
Автор: Мариета Георгиева
Чия, чиа - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Чия, чиа (Salvia hispanica) е цъфтящо растение, принадлежащо към семейство Устноцветни (Lamiaceae), което я прави близък родственик на едни от най-използваните в кулинарията подправки, като чубрица, риган, босилек, мащерка и други. Това, за което се използва чиата обаче, не е дъхавият аромат на листата й, а ценните й семена.

Името чиа идва от дума на маите, която буквално означава "нещо, което те прави силен", а ползите за здравето, които носи са известни от стотици години. Чиата има дълга история на употреба в Южна Америка. Наред с царевицата, тя е сред основните хранителни култури в цивилизациите преди Колумб и е особено предпочитана от ацтеките.

Чия е много подходяща храна по време на диети. Биха могли да я ядат вегетарианци и суровоядци. Тези семена имат много лек вкус и лесно се комбинират с други храни.

Устройство на чия

чия

Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Чия е едногодишна билка и достига между 0.6 и 1 м височина. Напролет образува значително количество зеленина.

Листата й са обли в основата, а по дължина се заострят. Дълги са 4,8 см и широки 3,5 см. На цвят са светлозелени.

Цветовете са хермафродитни (имат мъжки и женски части) и се опрашват от пчели. Венчелистчетата на растението са лилави, сини или бели, като самото съцветие прилича на житен клас и всяко цветче се намира в отделна капсулка, преди да цъфне.

Цъфтежът се наблюдава между юли и август. Чия е растение на късия ден, а това означава, че има нужда от дълги нощи, за да се образуват съцветията и семената. В северните райони късите дни необходими за задействане на цъфтежа се наблюдават чак към края на лятото, в резултат на което застудяването често започва преди растенията да цъфнат. Именно поради тази причина чия обича южните райони.

Семената на чия са малки, овални, с размер 1 мм. Цветът им е петнист, като включва цветовете кафяво, черно, сиво, бяло.

Подобно на другите салвии, класовете на чиата се навеждат надолу и се отварят, след като узреят. Така голяма част от семенцата падат на земята. За да се избегнат значителни загуби от реколтата, класовете се събират още щом отпаднат повечето венчелистчета. Когато семенниците потъмнеят, вече може да са полупразни.

Събраните класове се поставят на място лишено от влага, за да изсъхнат и да се отронят ценните семенца.

Разпространение на чия

Това растение се отглежда традиционно в Мексико и Гватемала, както и в Боливия, Аржентина, Еквадор, Никарагуа, Австралия. Не е широко разпространено в Европа, въпреки че набира все по-голяма популярност.

Чия се развива добре върху песъчливи и глинести почви, за които е важно да са добре дренирани. Относно ph, растението е изключително толерантно - вирее върху киселинна, алкална и неутрална почва. Чиата предпочита сухи, слънчеви места и е чувствителна към застудяване. Не понася преполиване и не може да расте на сянка.

Адаптира се добре дори в райони с по-ниско плодородие на почвата. Някои я наричат "последовател на огъня", понеже избуява бързо след опожаряване на района, в който расте.

Използваема част на чия

  • семена;
  • листа.

Като цяло, чия се отглежда единствено и само заради скъпоценните си семена, богати на омега-3 мастни киселини. Но има и хора, които знаят за ползите от консумацията на чай от листата на чиа и често се възползват от тях.

Изключително полезни са и кълновете от чиа, за които може да прочетете по-надолу.

Химичен състав на чия

Семената на чиа не съдържат глутен и са чудесен източник на омега-3 мастни киселини, протеини, антиоксиданти, фитонутриенти, витамини, минерали и фибри.

Интересно е да знаете, че само

  • 2 супени лъжици чиа съдържат толкова омега-3 МК, колкото цели 275 грама дива сьомга,

което прави тези малки, красиви семенца най-значителния растителен източник на полезните мастни киселини.

Дори се оказва, че семената на чиа са по-концентриран източник на антиоксиданти, в сравнение с боровинките и на фибри, в сравнение с триците.

Енергийната стойност на 100 г сух продукт е 2034 кДж, 486 ккал. От тях:

  • протеин 16,54 грама;
  • въглехидрати 42,12 грама: диетични фибри 34,4 грама;
  • мазнини 30,74 грама: наситени 3.330 (стеаринова, палмитинова киселина), мононенаситени 2,309 (олеинова), полиненаситени 23,665 (линолова, алфа-линоленова киселина - ALA);
  • витамини: витамин А екв. 0,54 pg (7%), тиамин (vit. В1) 0,62 мг (54%), рибофлавин (vit. В2) 0,17 мг (14%), ниацин (vit. B3) 8,83 мг (59%), фолиева киселина (B9) vit. 49 мкг (12%), витамин С 1,6 мг (2%), витамин E 0,5 мг (3%);
  • минерали: калций 631 мг (63%), желязо 7,72 мг (59%), магнезиев 335 мг (94%), манган 2,723 мг (130%), фосфор 860 мг (123%), калий 407 мг (9%), натриев 16 мг (1%), цинк 4,58 мг (48%).

Съдържат още:

  • флавоноли (група фитоестрогени): кверцетин, кемпферол и мурицетин;
  • канелена киселина;
  • кафеена киселина под формата на хлорогенна киселина (въпреки името си, тя няма нищо общо с кофеина).

Лечебни свойства и приложение на чия

При консумация семената от чия

  • подобряват работата на стомашно-чревния тракт;
  • спомагат за свалянето на излишните килограми;
  • нормализират нивата на кръвната захар;
  • зареждат с енергия и сила;
  • увеличават устойчивостта на организма;
  • помагат за подобряване функциите на мозъка и нервите;
  • намаляват нивата на "лошия" холестерол;
  • стабилизират кръвното налягане и поддържат здравето на сърдечносъдовата система;
  • имат противовъзпалително действие - редуцират възпалението и болката, което ги прави полезни за пациентите с ревматоиден артрит и други възпалителни заболявания;
  • осигуряват по-добро усвояване на мастноразтворимите витамини, като витамин А, D, Е, К и т.н.;
  • спомагат за изграждане на мускулите и подсилване на костите;
  • поддържат здравето на кожата и косата;
  • способстват за поддържане здравето на зъбите и венците.

Освен всичко това, семената от чиа имат мощно антиоксидантно действие.

чия

Изображение: freepik.com

Отслабване

Установено е, че при редовна консумация чията намалява апетита и засилва метаболизма, като по този начин спомага за редуциране на телесното тегло (естествено, когато е съчетано с контролирано хранене и физическа активност). Това става благодарение на значителното количество фибри, които се съдържат в семената й.

Много специалисти препоръчват включването на чиа към сутрешното хранене, а за още по-добър ефект количеството за деня (2 с.л.) се разделя на три равни части и се приема половин час преди закуската, обяда и вечерята. По този начин тя спомага за поддържане нивата на кръвната захар, предотвратявайки резките спадове, които често стават причина за пристъпите на т.нар. "вълчи глад".

Регулиране на кръвната захар и контрол на диабета

Изключително високото съдържание на фибри в семената на чиа (10 грама в 2 с.л. семена) съдейства за контрола на глюкозата в организма и предотвратяване на внезапните пикове на инсулина, както и придружаващите ги промени в настроението и глада. Затова консумацията на семена от чиа е особено полезна за хората с диабет тип 2, както и при инсулинова резистентност.

Контрол на кръвното налягане

Според резултатите от проведените проучвания, консумацията на чиа може да подпомогне нормализирането на кръвното налягане, като разбира се съчетае с подходяща медикаментозна и поддържаща терапия.

Подобряване на паметта и концентрацията

Както беше споменато, семената от чиа са изключително богати на омега-3 мастни киселини, които действат укрепващо на нервите и спомагат за бързото разпространение на информацията. Освен това, семената съдържат големи количества желязо, което ни помага да запазим ума си бистър, а настроението - в равновесие. Да не забравяме и за богатото съдържание на антиоксиданти и витамини, които са важни за бодростта и концентрацията.

Поддържане здравето на сърцето и кръвоносните съдове

Редовната консумация на семена от чиа спомага за намаляване количеството на триглицеридите и "лошия" холестерол (LDL) в кръвта, като същевременно се повишава концентрацията на "добрия" холестерол (HDL).

Заедно с контролирането на кръвното налягане и кръвната захар, това е предпоставка за поддържане здравето на сърцето и превенция на инфаркт, атеросклероза, тромбоза и други сърдечно-съдови заболявания.

Подобряване състоянието на храносмилателната система

Семената от чия се наричат още „чревна метла”, поради свойството си да почистват стените на стомашно-чревния тракт от стари натрупани отпадъци. Високото съдържание на фибри спомага за засилване перисталтиката на червата, осигурявайки редовно и пълноценно изхвърляне на отпадъчните продукти. А гелът, който се образува при накисване на семената във вода допринася за растежа на пробиотични микроорганизми в червата.

Намаляване на киселинния рефлукс (киселините)

Както стана въпрос, гелът, който образуват семената при накисване защитава стомашно-чревния тракт. Това от своя страна спомага да се предотврати връщането на стомашна киселина нагоре по хранопровода. Само една супена лъжица е достатъчна, за да се потуши усещането за изгаряне, характерно за стомашните киселини.

Подобряване функцията на щитовидната жлеза

Благодарение на полезните си съставки и тяхното въздействие върху организма, чията се оказва изключително полезна храна за хората с нарушена функция на щитовидната жлеза. Доказано е, че консумацията на храни, богати на омега-3 мастни киселини е особено препоръчителна както при хипотиреоидизъм, така и при хипертиреоидизъм.

Така по косвен начин - чрез редуциране на "лошия" холестерол в кръвта, възстановяване на енергийните нива, контрол върху теглото и блокиране на възпалението, чиата може значително да помогне за подобряване на състоянието.

чия

Изображение: Forest and Kim Starr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons; Forest and Kim Starr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Начин на употреба на чия

Оптималният дневен прием на семената от чия е 2 с.л. на ден, накиснати или смлени. Тези семена са хидрофилни и могат да погълнат 12 пъти повече вода от теглото си. При накисване семената желират водата, превръщайки я в прозрачен гел, който също има здравословни ползи.

В повечето случаи се препоръчва еднократен прием, най-добре със сутрешното хранене. Рецептата е много лесна:

  • Накиснете до 2 с.л. семена от чия в 1 кафена чаша вода (съответно 1 с.л. в половин). След 15 минути ги хапнете или ги добавете към ястие по желание. За по-добър ефект след това изпийте чаша вода.

Когато целите да намалите телесното си тегло се препоръчва:

  • да разделите това количество на 3 равни части и да приемате семената от чия 30 минути преди всяко от основните хранения за дена.

По този начин ще редуцирате количеството на приеманата храна и ще задвижите метаболизма си. Ако към всичко това добавите и двигателна активност, резултатите могат да бъдат поразителни.

Семената на чиа имат много фин, едва доловим вкус, което позволява да бъдат добавяни в най-различни рецепти - както сладки, така и солени. Спокойно може да ги добавите към:

  • десерти с кисело мляко и плодове,
  • смутита и шейкове,
  • зърнени закуски и мюсли,
  • пудинги,
  • плодови и зеленчукови салати,
  • сладолед,
  • хляб и хлебни изделия,
  • кифлички и бисквити,
  • макаронени изделия,
  • дори пици.

Така без да променяте оригиналния вкус на ястието си, ще добавите полезни фибри, омега-3 мастни киселини, растителен протеин, витамини, минерали, фитонутриенти и антиоксиданти.

И това не е всичко! Ако добавите накиснати във вода семена от чия в печивата си, може да намалите с 25% количеството на олиото (маслото) и/или яйцата в кулинарното изделие. Освен, че ще стане по-здравословно, така ще редуцирате и количеството на калориите.

Кълнове от чиа

Кълновете от чиа също носят здравословни ползи, за които обаче се говори твърде малко. При редовна консумация те имат свойството да пречистват кръвта и да стимулират образуването на нови еритроцити (червени кръвни клетки).

Кълновете притежават интересен вкус и може да се добавят като подправка към салати, сандвичи, супи, сосове, омлети. Към супи се слагат в края на готвенето, за да се запазят ценните им съставки.

Чиата не може да покълва така, както житото, поради свойството й да желира водата. За да си направите кълнове от семената на чиа, се нуждаете от неглазирана глинена чиния и стъклен похлупак или купа. Още по-добре е, ако имате йенска тенджера в която да поставите глинения съд.

Напълнете глинената чиния с вода и оставете 20 минути, за да абсорбира влагата. Излейте водата и сложете семенцата на много тънък пласт. Напръскайте ги леко с пулверизатор. Поставете стъкления капак и сложете съда на тъмно и топло. След 4 до 7 дни ще имате чудесни и здравословни кълнове от чиа.

чия

Изображение: freepik.com

Важно!

Съхранение

Внимавайте как съхранявате Вашите семена от чиа! Както знаете те са особено хигроскопични, поради което е важно да се съхраняват на сухо и в плътно затворени съдове - за предпочитане в стъклен буркан, с гумено уплътнение на капачката. При неправилно съхранение и достъп до влага, семената лесно мухлясват.

Ако купувате чиа насипно, препоръчваме Ви да проверите състоянието й преди да заплатите продукта.

Отглеждане

Ако сте решили да отглеждате чиа в градината си, най-добре да засадите семенцата през март или април. Възможно е засаждане и през май, но това значително ще намали възможността растението да цъфне и да произведе семена. Необходими са между 80 и 120 дни от засяването до започване на цъфтежа; и между 120 и 180 дни до появата на семената.

Чиа може да расте в саксия, но като цяло не може да се отглежда на закрито.

Изберете място, което е добре огряно от слънчевите лъчи. Не забравяйте, че чиата не обича да я преполиват - има нужда от редовно, но не обилно поливане. Хубаво е почвата да бъде добре дренирана.

Откършете горната част на растенията докато са още млади, за да се насърчи разклоняването и да получите повече цъфтеж и съответно семена.

Бъдете внимателни за вредители, които нападат Вашите растения. При чията най-често това са белокрилките.

Внимание!

Може би мнозина са се запитали дали консумацията на тези ценни семенца е напълно безопасна или и при тях може да се появят нежелани ефекти.

Като цяло, ако се спазват препоръчителните количества за деня, странични реакции не се наблюдават. Естествено, както всяка една храна, така и семената от чиа биха могли да предизвикат алергична реакция. Да бъдат особено внимателни хората, които вече са проявили алергии, особено към ядки и семена.

Макар и много рядко, при някои хора чиата може да предизвика стомашно-чревни смущения, като образуване на газове и усещане за тежест и подуване на корема. Американската диетична асоциация отдава това на високото съдържание на фибри в чиата - 25%. Обикновено тези симптоми изчезват след броени дни.

И все пак: приемането на семена от чия, които не са накиснати или смлени не се препоръчва, тъй като биха могли да раздразнят стомаха!

Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Pancrat, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Ябълка Ябълка
  • Глухарче, Радика Глухарче, Радика
  • Тамаринд, Индийска фурма Тамаринд, Индийска фурма
  • Лепка Лепка
4.8/5 10 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл
33.10лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл

СЕМЕНА ОТ ЧИА 200 г ЗДРАВНИЦА
7.50лв.

СЕМЕНА ОТ ЧИА 200 г ЗДРАВНИЦА

ХАЯ ЛАБС ЧИА СЕМЕНА 200 г
20.00лв.

ХАЯ ЛАБС ЧИА СЕМЕНА 200 г

ХЕЛИКС СУПЕР ФУУД 150 гр.
49.90лв.

ХЕЛИКС СУПЕР ФУУД 150 гр.

АМИКС МР. ПОПЪРС ЧИА МИКС 250 г
34.00лв.

АМИКС МР. ПОПЪРС ЧИА МИКС 250 г

БИОХЕРБА НАТУРАЛЕН ПРОТЕИН ОТ ЧИА 150 г
6.10лв.

БИОХЕРБА НАТУРАЛЕН ПРОТЕИН ОТ ЧИА 150 г

Коментари към Чия, чиа

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Чия, чиа
    www.framar.bg 
    на 12 May 2025 в 23:31
    Коментирайте "Чия, чиа"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Lamiales
  • Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Лепка
  • Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
  • Домашни средства срещу глисти
  • Семена от Чиа - как да ги използваме и за какво са полезни
  • Калкулатор индекс на телесната маса
  • Алтернативно лечение на гастрит
  • Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
  • Чиа (чия) семена - ползи и вреди
  • Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 133 дни, 13 часа и 22 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 1544 дни, 10 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 2 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 2 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 2 часа и 54 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 3 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Национални програми и стратегии за превенция на заболяванията Национални програми и стратегии за превенция на заболяванията

Национални програми и стратегии за превенция на заболяванията

от 04 март 2025г. Прочети повече
Строгите правила за красота на императрица Елизабет Баварска Строгите правила за красота на императрица Елизабет Баварска

Строгите правила за красота на императрица Елизабет Баварска

от 04 юни 2024г. Прочети повече
Калкулатор индекс на телесната маса Калкулатор индекс на телесната маса

Калкулатор индекс на телесната маса

от 15 фев 2024г. Прочети повече
Вегетарианството невинаги е здравословно - интервю с доцент Веселка Дулева Вегетарианството невинаги е здравословно - интервю с доцент Веселка Дулева

Вегетарианството невинаги е здравословно - интервю с доцент Веселка Дулева

от 15 юни 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛУТЕИН капсули 20 мг * 60

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА (ВИТАМИН B5) капсули 500 мг * 100

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС РЕДУЦИРАН ГЛУТАТИОН капсули 500 мг * 60

ВИТАМИН B КОМПЛЕКС HI POTENCY капсули 50 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС АРГИНИН + ЦИТРУЛИН СЪСТЕЙН таблетки * 120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОКСИЦИКЛИН АКТАВИС капсули 100 мг * 6 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:27:30

ФЛОКСАЛ 3 мг/г маз за очи

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:23:04

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:42

УРОБИОТИК ФОРТЕ саше * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:18

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Retkit Retkit от 12 май 2025г. в 16:51:10
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival