Еукомия, Брястовидна еукомия
Еукомия, Брястовидна еукомия (Eucommia ulmoides) представлява малко дърво, което принадлежи към семейство Eucommiaceae. Счита се за уязвим в природата, но е широко култивиран в Китай заради кората си и е високо ценен в хербологията като традиционната китайска медицина. Получило е името си от гръцките думи „еу” и „коми”, които означават „истинска гума”. Смята се, че Еукомията е най-доброто натурално средство при високо кръвно налягане в света.
E. ulmoides е единственият жив вид от рода Eucommia. Eucommia е единственият род от семейство Eucommiaceae и по-рано се е считал за отделен род Eucommiales. Освен това понякога е известно като „дърво гутаперча“ или „китайско каучуково дърво“, но не е свързано нито с истинското дърво гутаперча от Югоизточна Азия, нито с южноамериканското каучуково дърво.
Eucommia ulmoides е лекарствено растение, препоръчвано да поддържа жизнеността и силата, а също така има търговски предимства, тъй като дървото може да се използва за производство на каучук
Устройство на еукомия
Изображение: I, KENPEI, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Израства до около 15 метра височина. Листата са широколистни, подредени последователно, обикновени яйцевидни с остър връх, дълги 8-16 см и с назъбен ръб. Ако листът е разкъсан, нишките от латекс, изхвърлени от листните вени, се втвърдяват в гума и държат двете части на листа заедно. Цъфти от март до май. Цветовете са незабележими, дребни и зеленикави. Плодът се развива от юни до ноември представлява крилатка с едно семе, много подобна на брястовата, с дължина 2-3 см и широчина 1-2 см.
Разпространение на еукомия
Брястовидната еукобия произхожда от Централен Китай. Това дърво също се отглежда от време на време в ботанически градини и други градини в Европа, Северна Америка и другаде, като представлява интерес като единствено дърво, устойчиво на поне -30°C, подобно на каучуково дърво. Вкаменелости от други видове Eucommia са открити в депозити от кафяви въглища на възраст от 10 до 35 милиона години в централна Европа и широко в Северна Америка, което показва, че родът е имал много по-широк обхват в миналото.
Използваеми части на еукомия
Употребяемата част на билката за медицински цели е нейната кора.
Химичен състав на еукомия
Основни вещества в билката са
- генипозидната киселина;
- етерично масло;
- лигнани, иридоиди, феноли, стероиди, флавоноиди и други съединения.
Дървесината има богато съдържание на смола, която се използва за медицински цели.
В етанолов екстракт от кората на билката са установени следните вещества
- генипозидна киселина;
- генипозид;
- генипин;
- транс-полиизопренови съединения, използвани най-вече в производството на каучук;
- лигнани (+) - пинорезинол-4,4'-ди-О-?-D-глюкопиранозид (пинорезинол диглюкозид), (+) - пинорезинол-4-О-D-глюкопиранозил (1 6)-D-глюкопиранозид, (+) - медиорезинол-4,4'-ди-О-D-глюкопиранозид, (+) - спринцорезинол-4,4'-ди-О-D-глюкопиранозид, (- ) -оливил-4'-О-D-глюкопиранозид, (-) - оливил-4-О-D- глюкопиранозид и (+) - пинорезинол-4-О-D-глюкопиранозид като и двете сирингарезинол дигликозид и (+) - пинорезинол-ди-d-глюкопиранозид (0,991%) са количествено определени;
- ликоагрозид F;
- флавоноидите байкалеин, вогонин и ороксилин A;
- каприлова киселина (участва в андрогенната сигнализация и също се намира в кокосовото масло);
- тритерпеноиди;
- хлорогенна киселина (0,302%).
Изображение: Photo by David J. Stang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Листата на Eucommia ulmoides съдържат
- ириоидни гликозиди;
- генипозидна киселина;
- кверцетин;
- рутин;
- 3-О-самбубиозид;
- 3-О-алфа-L-арабинопиранозил- (1- > 2) -бета-D-глюкопиранозид;
- кемпферол и астрагалин (kaempferol 3-O-beta-D-глюкопиранозид);
- ликоагрозид F;
- байкалеин), вогонин, ороксилин A;
- лигнаните сирингарезинол di-O-Glc и пинорезинол di-O-Glc;
- хлорогенна киселина;
- ферулова и кафеена киселина.
Водният екстракт от листата е сравнително мощен антиоксидант. Изглежда, че уникалната биоактивна генипозидна киселина няма значителни антиоксидантни свойства, а това се дължи на общото съдържание на флавоноиди в листата.
Съдържанието на полизахарид в това растение е около 23,6-24,1% от общото тегло, а съдържанието на ириоидни гликозиди изглежда по-малко. Ириоидните гликозиди могат да се намерят и в семената - тези части на растението не се използват обикновено като добавки, нито функционални храни.
Лечебни свойства и приложение на еукомия
Това е традиционното китайско лекарство, чиито листа и кора са били използвани за облекчаване на болката в гърба, за увеличаване на издръжливостта и възстановяване от умората и за укрепване на костите и мускулите, като същевременно насърчава дълголетието и плодовитостта.
Изображение: Panoramedia, CC0, via Wikimedia Commons
Поради ниското производство и голямото търсене на естествен каучук в Китай, е разработен уникален процес за производство на еластични материали със смола от Eucommia ulmoides (EUG) като заместители на продуктите от естествен каучук. За разлика от латекса, използван за производството на естествен каучук, EUG е полимерният транс-1,4-полиизопрен. По този начин материалите, изработени от EUG, могат да демонстрират други характеристики, различни от тези от естествен каучук, като по-висока еластичност, по-ниска температура на термопластика и др.
Брястовидната еукомия помага при
- спомага за регулиране на високото кръвното налягане;
- намалява мазнините в кръвта;
- препоръчва се при свръхнапрежение.
При хипертонични болести маслото от Еукомия може да се комбинира с екстракт от Лиций.
Веществата в билката притежават различни лекарствени свойства и се използват в китайската традиционна медицина като народна напитка и функционална храна от няколко хиляди години.
Свойства на еукомия - антиоксидантни, противовъзпалителни, антиалергични, антимикробни, противоракови, противостареещи, кардиопротективни и невропротективни.
Използва се самостоятелно или в комбинация с други лекарства за лечение на сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания, сексуална дисфункция, рак, метаболитен синдром и неврологични заболявания.
Eucommia ulmoides е традиционна за китайската медицина, като се препоръчва за повишаване на жизнеността и дълголетието. Тя е колекция от флавоноиди, както и лигнани, и ириоидни съединения.
Изображение: Mplanine, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Към този момент няма много изследвания проведени при човека за това растение, с изключение на едно проучване, което отбелязва намаляване на кръвното налягане, но в момента животинските доказателства и механизми предполагат, че еукомия може да има роля за предотвратяване на загубата на костна тъкан, предизвикване на загуба на мазнини, т.е. и намаляване на повишеното кръвно налягане и триглицеридите. Поне едно проучване предполага, че растението може да усилва стероидната сигнализация, без по своята същност да е силен агонист (важи както за андрогените, така и за естрогените), но това може да се отнася и за каприловата киселина като цяло (което би означавало, че кокосовото масло е по-добро в тази роля, т.е. поради осигуряването на много повече каприлова киселина).
Не е ясно как точно това растение изгаря мазнините или молекулите, които медиират този ефект. Загубата на мазнини в животински модели е изненадващо мощна.
Това растение има потенциал като хранителна добавка, тъй като, за разлика от много други растения, е активно при сравнително ниски орални дози от 3 000 мг или по-малко (растително сухо тегло).
Няма достатъчно доказателства, които да предполагат оптимална дозировка, но ограничените такива при хора и при животни предполагат, че дневната доза от около 3 гр екстракт от листа е ефективна за намаляване на кръвното налягане и намаляване на мастната тъкан. Може да бъде разумно да се използва това в три дневни дози от 1 гр, тъй като самото изследване при хора използва три пъти дневно дозиране.
Неврологични ефекти на еукомия
Изглежда, че екстрактът от кора на Eucommia ulmoides оказва инхибиращ ефект върху ацетилхолинестераза in vitro и е в състояние да упражнява невропротективни ефекти срещу бета-амилоидните протеини. Изглежда, че има неврозащитни свойства, за които поне веднъж е потвърдено, че се срещат в жив модел при доста разумни орални дози.
Сърдечно-съдово здраве
Еукомията притежават бета-блокиращ потенциал, установено чрез анализ на липолиза с изопротеренол. Кората на Eucommia ulmoides може също да причини вазорелаксация по начин, зависим от концентрацията, в която се прилага.
Изображение: Martin Rubli, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Изглежда, че Eucommia ulmoides има антихипертензивни ефекти поради активиращите си ефекти върху парасимпатиковата нервна система и може да работи по дозозависим начин при спонтанно хипертонични плъхове.
При хипертензивни хора, докато добавянето на 500 мг еукомия (8% пинорезинол) дневно в продължение на осем седмици, само е причинило пределно понижаване на кръвното налягане, което избледнява с времето, по-висока доза от 1000 мг три пъти дневно в продължение на две седмици, е довело до намаляване на двете систолни и диастоличното кръвно налягане със 7,5 / 3,9 mmHg.
Изглежда, че Eucommia ulmoides е надеждно антихипертензивно средство при плъхове, а дневната доза от 3 g от листата е показана поне веднъж, че е ефективна при хора.
Инсулинова чувствителност
При плъхове, пиещи фруктоза (изследователски модел за мастен черен дроб), на които им е давано 500-1000 мг / кг екстракт от листа на еукомия за четири седмици, добавката е в състояние напълно да нормализира промените в чувствителността към инсулин без да повлияе на кръвната захар.
При индуцирани от стрептозотоцин диабетични мишки, получаващи еукомия орално в продължение на четири седмици (1400 мг / кг), са в състояние да намалят кръвната глюкоза и да нормализират окислителните параметри като SOD и MDA.
Мастна тъкан и затлъстяване
Намаляване на мастната тъкан, се дължат отчасти на генипозида и генипозидната киселина, както и на техния агликон (генипин), тъй като те се състоят от повечето фитохимикали на растението и тъй като генипозидът е показал липидни редуциращи свойства в изолация.
Заглавно изображение: Sten, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИОХЕРБА ЕУКОМИЯ капсули 320 мг * 60
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Eucommia_ulmoides
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4793136/
https://examine.com/supplements/eucommia-ulmoides/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Garryales
- Сем. Eucommiaceae
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Пиния
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
Коментари към Еукомия, Брястовидна еукомия