Бибитаки, Бахеда, Терминалия белерика
Бибитаки, Бахеда, Терминалия белерика (Terminalia bellirica, Terminalia belerica) представлява широколистно дърво с лечебни качества, класифициращо се към семейство Combretaceae. В Индия, кората на растението е използвана с лечебни цели още преди повече от 3000 години. За пръв път през 7 век индийски лекар е прилагал билката при сърдечни заболявания.
Други имена на растението на латиница са: Bibhitaka, Karshaphala, Aksha, Kalidruma, Kaliyugalaya, Bhutavasa, Vibhitaki, Belleric Myrobalan, Baheda, Bahura, Bahira, Bahera.
Устройство на бибитаки
Изображение: Dinesh Valke from Thane, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Терминалия белерика израства на височина до 30 метра. Кората й има сиво-кафяв до синкав цвят. Покрита е с множество фини, надлъжни пукнатини. Вътрешната й повърхност има жълтеникаво оцветяване. Листата са големи, без власинки, последователно разположени по клончетата и сгъстяващи се към върховете им. Имат широко-елипсовидна, яйцевидна до кръгло-елипсовидна форма и от 6 до 9 двойки изразени листни вени. По тях се установяват и вторични и третични такива. Листната дръжка е с дължина от 2,5 до 9 см, а самите листа имат размери от 7,5-15 см ширина и 8-20 см дължина. Младите листенца имат медно-червено оцветяване, което се превръща от светло зелено до тъмно зелено.
Бибитаки цъфти в зеленикаво-жълти цветове, които са събрани в аксиларни, шиповидни съцветия дълги от 5 до 15 см и излъчващи неприятна миризма. Всяко цветче има големина от 5-6 мм в диаметър. Разположените в горната част на съцветието са мъжки, а тези в по-ниските му части двуполови. Тичинките са дълги 3-4 мм. Външната повърхност на чашелистчетата е покрита с власинки. Цъфтежът се установява през месец май.
Ражда плодове с яйцевидна форма, мъхеста повърхност, зелени до жълто-кафеви при незряло състояние и сиво-кафеви на цвят при узряване. Зрели, те имат сбръчкана, оребрена повърхност и камениста консистенция. Големи са от 1,5 до 2,5 см в диаметър. Ядката им е вкусна, сладка и с високо съдържание на масло.
Разпространение на бибитаки
Бибитаки расте в Индия.
Използваема част на бибитаки
От бахеда се използват семената, корените, кората и плодовете.
Химичен състав на бибитаки
Бибитаки съдържа тритерпеноиди, сърдечни гликозиди, сапонини, белерикозид, белериканин, бета-ситостерол, танин, чебулагова киселина, етил галат, галова киселина, елагова киселина, галоил глюкоза, захари, мастни киселини, витaмин B1, B2, витaмин A, калций.
Семената на билката съдържат протеини, оксалова киселина, кората танин, а маслото палмитинова, олеинова и линоленова киселини, галова киселина, елагова киселина, смола, багрилни вещества.
Лечебни свойства и приложение на бибитаки
Изображение: Anish nellickal, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Бибитаки се прилага основно и действа основно при заболявания на дихателната система. Облекчава кашлица, помага за отхрачване и изхвърляне на секрети от белия дроб, контролира кървенето от белодробната тъкан и действа релаксиращо на същата при бронхоспазъм. Билката е едно отлично средство за лечение и на стомашно-чревни заболявания като диария, нарушено храносмилане, запек и паразитози. Важна съставка е на билкови лекарства използвани от медицината на Аюрведа за лечение на очни заболявания.
В клинично изследване на 93 пациента, страдащи от различни респираторни заболявания, е установено, че бибитаки притежава антиастматични, антиспастични, отхрачващи и антитусивни свойства. При изследвания със животински модели билката понижава нивата на липидите при състояние на хиперхолестеролемия. Отново експериментално е доказано, че бахеда притежава антималарийни, антимутагенни, противогъбични и анти-HIV-1 ефекти.
Свойства на бибитаки
- слабително;
- тонично;
- антипиретично;
- пpoтивoвъзпaлитeлни;
- бoлкoycпoкoявaщo;
- тoнизиpaщo;
- cпaзмoлитично;
- имyнocтимyлиpaщо;
- пoдмлaдявaщo;
- aфpoдизиaк;
- хепатопротективно;
- противогъбично;
- антихистаминово;
- действие срещу вирусен хепатит и витилиго;
- антиастматично;
- антибактериално;
- стимулант на централната нервна система;
- антистрес действие;
- анти-атерогенно.
Изображение: Forestowlet, CC0, via Wikimedia Commons
Понижава липидното ниво в сърцето и черния дроб. Балансира телесните течности. При храносмилателни разстройства бахеда помага за отстраняване на слузта наслоила се по лигавицата, тонизира дейността на харносмилателния тракт, омекотява изпражненията и спомага за по-лесното им изхвърляне. Помага при метеоризъм, анорексия, паразитози, нарушена резорбция на вода в дебелите черва и др.
Специално плодовете на растението притежават: адстрингентно, термогенно, противовъзпалително, болкоуспокояващо, кръвоспиращо, наркотично, храносмилателно, противоглистно, слабително, отхрачващо, антипиретично, антиеметично и подмладяващо действие.
Кората на плодчетата бибитаки има пикантен и стипчив вкус и притежава слабително, противоглистно, бактерицидно и антипиретично действие. Тя се прилага при широк спектър от състояния, включително кашлица, туберкулоза, очни заболявания, анти-HIV-1 терапия, диспепсия, диария, дизентерия, възпаление на тънките черва, болки в областта на жлъчката, метеоризъм, заболяване на черния дроб, проказа, с цел прочистване на кръвта и насърчаване растежа на косата, също и като лекарство в Аюрведа.
Плодовите екстракти имат антибактериално действие срещу Micrococcus pyogenes и Escherichia coli.
Билката се използва още при
- състояние на треска;
- за лечение на рани;
- заболявания на cтoмaшнo-чpeвния тpaкт;
- бoлecт нa Kpoн;
- зaбoлявaния нa диxaтeлнaтa cиcтeмa (xpeмa, acтмa, възпaлeниe нa бpoнxитe, aлepгии, лapингит, бoлки в гъpлoтo, пpoблeми c глaca);
- зaбoлявaния нa oчитe, под формата на лосион;
- лeвкeмия;
- глиcти;
- виpycни болести;
- пpoтив мaлapия;
- кaмъни в пикoчнитe пътищa и жлъчния мexyp;
- диapия;
- дизeнтepия;
- xeмopoиди;
- виcoк xoлecтepoл;
- зaтлъcтявaнe;
- интoкcикaция;
- с цел cпиpaнe нa къpвeнe;
- apтpит и peвмaтизъм;
- кocoпaд;
- бeзcъниe;
- диaбeт;
- сърдечни разстройства;
- кръвоизливи;
- проказа;
- язви;
- уринарни проблеми;
- диспепсия;
- обща слабост;
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Една от трите билки е в препарата „Трифала“ - амла, харитаки и бибитаки (Triphala Amalaki - Emblica officinalis, Bibhitaki - Terminalia bellirica, Haritaki - Terminalia chebula). Прилаган при облъчени мишки, се установява, че билковото лекарство понижава процента на смъртност при животните и тушира част от симптомите на лъчевата болест. Triphala осигурява цялостната поддръжка на храносмилателната функция и помага да се гарантира, че храносмилателния тракт работи на оптимално ниво.
Прилага се както вътрешно, така и външно.
Bъншнo, бибитаки ce прилага с цел cпиpaнe нa къpвeнe, кaтo aнтиceптик, пpoтивoвъзпaлитeлнo и бoлкoycпoкoявaщo средство. Под формата на паста билката се нанася върху клепачите при конюнктивит, подути и болезнени части по тялото. Със същата цел може да се използва и масло от семената на бибитаки - върху отекли и болезнени области.
Пастата и маслото приложени като маска за коса, стимулират растежа й, предпазват я от побеляване и й придават по-тъмен цвят.
Прах от плодовете се прилага локално като кръвоспиращо и стимулиращо зарастването на раните средство. В аюрведичната фармакопея на Индия е документирано, че прахообразна билката се използва за лечение на гадене и глисти.
Сушена плодова пулпа, смесена с мед се препоръчва за прием при астма и кашлица. Отвара от плодовете се прилага външно или се приема вътрешно с цел лечение на офталмологични заболявания.
Други употреби на бибитаки
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Ядката на плода може да се консумира, но в минимални количества, защото има наркотичен ефект. От нея се извличат масла, които нямат хранителна стойност и които се използват за направата на сапуни подходящи за миене на косата.
Листата са високо ценени и широко използвани като фураж за животните. Съдържат 9-14% сурови протеини и могат да бъдат употребявани за отглеждане на копринени буби (Antherea mylitta).
Плодът произвежда танин и оцветители, използвани за щавене на кожи, боядисване на дрехи, рогозки и получаване на мастила.
Дървесината на терминалия белерика е белезникава, мека, с плътност 675-900 кг / м3 при 12% съдържание на влага. Сърцевината й е гладка. Дървесината първо се потапя във вода, за да стане по-издържлива и след това се използва за изработка на кутии, мебели и в строителство.
Интересно за бибитаки
Името "Vibhitaki" на санскритски означава "безстрашен". В индийският фолклор, се казва, че демоните са обитавали Belliric Myrobalan и тези, които седят под сянката му са уязвими към атака от тях.
Бахеда може да се отглежда в съчетание с други земеделски култури. Между редовете от дървото, в продължение на около 3 години могат да се засаждат другите растения. Бибитаки се използва и като декоративно дърво, което се сади по зелената линия на тротоари, в паркове и градини.
Този вид се използва от някои племена в индийския субконтинент за стимулиране на мозъчната дейност - населението там пуши сушени ядки на бибитаки. Твърде много изпушени от тях могат да предизвикат гадене и повръщане.
Внимание!
Бибитаки не трябва да се използва при суха кашлица и суха кожа; бременност и кърмене; преди хирургическа интервенция.
Съвместният прием на билката с медикаменти, които понижават кръвната захар, използвани съответно при диабет, трябва да се контролира от лекар.
Заглавно изображение: A. J. T. Johnsingh, WWF-India and NCF, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Бибитаки, Бахеда, Терминалия белерика