Холарена
Холарена (Holarrhena antidysenterica) представлява лечебно растение, растящо в изобилие в Индия. Използването му е споменато в класическата аюрведическа литература и в много фолклорни източници. Растението има изключително икономическо значение. Семената му се използват главно като антидиабетно средство. Принадлежи към семейство Apocynaceae (Зимзеленови).
Устройство на холарена
Холарена е широколистен храст или малко дърво, което достига височина до 13 метра и 1,1 метра широк ствол, с прозрачна корона голяма от 3 до 7 метра в диаметър. Листата й са с големина 15-30 см на 4-12 см. Основата им е тъпа, често закръглена или остра. Листата са сложни, състоящи се от 10-14 двойки по-малки листенца, противоположно разположени, приседнали, елипсовидни или яйцевидни. Образува терминални или приседнали съцветия, състоящи се от бели цветчета. Изградени са от пет венчелистчета.
Плодът на холарена е цилиндричен, с дължина 15-45 см и диаметър 5-10 мм. Семената са с дължина около 8 мм, линейно продълговати, кафеви.
Разпространение на холарена
Холарена се среща в Индия, особено в хималайските вериги. Открива се в тропическите и субтропическите райони на Азия и Африка.
Използваема част на холарена
Холарена се използва под формата на семена на прах, кора на прах и като билкова хранителна добавка. Семената се прилагат главно като антидиабетно средство.
Химичен състав на холарена
Кората на билката съдържа 2% алкалоиди, а именно конезин, конкурцин, курчин, холаремин, холархенин, корчицин и конкорцинин.
Лечебни свойства и приложение на холарена
В индийския щат Одиша, по време на фестивала „Набана“, хората предлагат листа от това растение заедно с ориз. Кората се използва в областите Мирзапур и Варанаси на Утар Прадеш при стомашни проблеми. Обществата Асур и Сантал от платото на Нетархат на Бихар също използват кората на билката. Племената от района на Налалама в Андхра Прадеш използват кората на стъблото при кожни заболявания. Асомовото племе Бодо също използва холарена като традиционно лекарство.
В Аюрведа това растение се включва в класически лечебни смеси от билки. Известно е с прилагането му в лечението на амебиаза, диария, вторична диария, заболявания на кръвта, нарушение на кожата и жажда.
Съединените щати са най-големият купувач на холарена, следвани от Канада и Сингапур. Индия е най-големият износител.
Антидиабетна активност на холарена
Билката е широко проучена за нейната антидиабетна активност, която се дължи главно на екстракт от семената й, като най-вече етанолният екстракт от семена, в дозировка от 300 мг / кг, се оказва най-полезен.
Известно е, че водните, петролно етерните и метанолните екстракти от семената на билката имат антихипергликемични и антихиперлипидемични активности при дозировка от 250 мг / кг телесно тегло при плъхове.
В друго проучване, метанолният екстракт оказва умерена защита срещу диабет, предизвикан от стрептозотоцин, в дозата от 300 мг / кг при плъхове. Антидиабетното му свойство се приписва на кверцетина, който се използва като маркерно съединение за холарена.
Изследван е ефектът на хидрометаноловия (2:3) екстракт от семена на билката, върху активността на алфа-гликозидазата при плъхове, натоварени с въглехидрати, където той показва инхибиране на активността на алфа гликозидазата, като по този начин намалява абсорбцията на въглехидрати от червата, което от своя страна предотвратява постпрандиалната хипергликемия, сравнимо с акарбоза (съвременно лекарство).
Освен от семената, етанолният екстракт от листата на холарена също има антидиабетно свойство, когато се прилага за 21 последователни дни при диабетни плъхове при доза от 400 мг / кг. Този ефект е сравним с глибенкламид при доза от 5 мг / кг, приет през устата.
Много изследователи съобщават за антидиабетни свойства на билката и антихиперлипидемична активност. Предполага се, че може да бъде и от полза за лечението на левкодермия.
Цитотоксичната активност in vitro на етанолни, хидроалкохолни и водни екстракти от холарена, са изпитвани срещу 14 човешки ракови клетъчни линии, а именно A 549, COLO-205, DU-145, HeLa, HEP-2, IMR-32, KB, MCF- 7, NCI-H23, OVACAR-5, SiHa, Sk-N-MC, SW-620 и ZR-75-1, от девет различни тъкани, а именно на гърдата, дебелото черво, шийката на матката, централната нервна система, белите дробове, черния дроб, орална, яйчникова и простатна. Установено е, че етанолният екстракт е полезен срещу клетъчните линии на рак на белия дроб, дебелото черво, черния дроб, устната кухина, яйчниците, шийката на матката и невралните клетки. Хидроалкохолният екстракт също показва сходни резултати, с изключение на клетъчната линия на рак на яйчника. Водният екстракт показва повече от 50% инхибиране на растежа в клетките на рака на белия дроб и дебелото черво. Допълнителни фракции от екстракта също са изследвани и е наблюдавано, че разтворимата в хлороформ фракция показва най-високия противораков потенциал срещу човешки ракови клетки.
Изследвана е in vitro антиплазмодийната активност на билката от цели растителни екстракти (хлороформен и петролнен етерен). Екстрактите значително намаляват паразитемията при мишки, инфектирани с Plasmodium berghei. Изследван е и цитотоксичният им ефект върху миобластите на скелетните мускули на плъхове и не се наблюдава цитотоксичност.
Подобно проучване е извършено от друг екип върху конезин - алкалоид, изолиран от кората на билката. Изследването отчита антиплазмодийна активност при шизонтно узряване. Алкалоидът показва цитотоксичност спрямо L6 клетки на миобласт на скелетните мускули на плъхове.
Антидиарийната активност на отвара от коренова кора е изследвана върху три щама на Escherichia coli. Билката инхибира стабилното производство на токсини и предотвратява чревните му секреции, което води до намаляване на вирулентността на ентеротоксигенните щамове. Така може да се заключи, че холарена осигурява защита в различни стадии на диария.
Проучена е in vitro и активността на водния екстракт от семена на билката срещу E. coli, Shigella, Staphylococcus aureus и Salmonella typhi организми и е установено, че той е високоефективен срещу тези патогени, отговорни за диарията.
В друго проучване се съобщава, че алкохолните и водни екстракти от стволовата кора на растението имат антибактериално действие срещу 10 ентерични патогени при дозировка от 200 мг / мл. Десетте ентерични патогени, използвани за изследването, са S. aureus, Vibrio cholerae 01, V. cholerae 0139, ентероинвазивни E. coli, ентеропатогенни E. coli, S. typhimurium, S. enteritidis, Shigella flexneri, Sh. boydii и Pseudomonas aeruginosa.
Научен екип изследва антиуролитната активност на хидроалкохолния екстракт от халоренни семена in vitro чрез определяне на антиоксидантната активност, кристализацията на калциев оксалат и цитотоксичността и освобождаването на LDH от клетъчните линии на бъбречни патологии. Резултатите сочат положителни ефекти и висока антирадикална активност.
Изследвана е in vitro антиоксидантната активност на листата на билката (метанолен екстракт), използвайки хидроксилен радикал, и е установено, че той съдържа висока радикална почистваща активност и фенолно съдържание.
Научен екип съобщава за клиничната ефикасност на екстракт от стволови кори на холарена при четиридесет пациента с клинична амебиаза и лямблиоза. Установено е, че екстрактът подобрява 70% от клиничните симптоми (симптоми като хлабави движения, запек, метеоризъм, коремни спазми, намален апетит и слуз в изпражненията, свързани с тези инфекции), когато се прилага в доза 4 грама / ден на възрастен в три разделени дози за 15 последователни дни.
Внимание!
Изсдледването на острата орална токсичност установява, че всички видове екстракти (водни, етанолови, хидроалкохолни и др.) от семената са безопасни до 2000 мг / кг маса при плъхове. Някои учени съобщават, че етаноловият екстракт е безопасен до 3000 мг / кг маса.
Етанолният екстракт от семената на билката предотвратява индуцирана от стрептозотоцин загуба на тегло и хипергликемия, когато се прилага за 28 последователни дни.
Субхроничната токсичност на етанолен екстракт от холарена с поливинилпиролидон в доза 270 и 530 мг / кг маса / ден (което е 10 и 20 пъти по-малко от дозата, използвана за хора), причинява хепатотоксичност при плъхове, когато се прилага за 3 последователни месеца. Поради това се предполага, че трябва да се избягват предозирането и продължителната употреба, така че да се предотвратят хепатотоксични ефекти.
Екип от учени съобщават за различни странични ефекти, наблюдавани при четирима клинични пациента, получаващи 4 грама прах от кора на холарена, в три разделени дози за 15 последователни дни. Симптомите били усещане за топлина в корема и главата, гадене, метеоризъм, запек, възбуда, нервност и безсъние, световъртеж, синкоп, слабост, ксеростомия и лекота на тялото. Един пациент съобщава за понижаване на телесната температура.
Други учени също така забелязват, че прахът от стволова кора, прилаган при пациенти с кървящи хемороиди в доза 4 грама два пъти на ден в продължение на 2 седмици, показва значителна ефикасност.
Научен колектив съобщава за намаляване на гликозилиран хемоглобин след прилагане на етанолен екстракт от семена на билката на 65-годишна жена за 48 последователни дни, което предполага, че семената имат обещаващо действие срещу лек до умерен захарен диабет тип II.
Растението има потенциал да разработи лекарство срещу различни ентерични, кожни заболявания и диабет.
Заглавно изображение: Sreekanthkamballur, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АСТА 15 капсули * 120 SUN WAVE PHARMA
ТУРМЕРИК С+ капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES МАСЛИНОВ ЛИСТ 30 мл
ВИРУМИН ФИЛТЪР * 120
ЕЛДА КРАЛСКА СМЛЕНИ ЛЮСПИ 250 гр.
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Gentianales
- Сем. Apocynaceae (Зимзеленови)
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Натурални средства срещу липоми
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
Коментари към Холарена