Блатен хвощ
Блатен хвощ (Equisetum palustre) представлява растителен вид, принадлежащ към отдела на хвощовете Equisetopsida, семейство Хвощови (Equisetaceae). Той е широко разпространен в по-хладните региони на Северна Америка и Евразия. Линей е първият, който описва блатния хвощ с бинома Equisetum palustre в своя Species Plantarum от 1753 г.
Устройство на блатен хвощ
Изображение: Kenraiz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Билката е многогодишен криптофит, растящ между 10 и 50-60 сантиметра височина, в редки случаи до един метър. Грапавото, набраздено стъбло е от един до три мм в диаметър широко, обикновено с осем до десет ребра, в редки случаи от четири до 12. Съдържа заплетени клони. Плътно прилепналите обвивки завършват с четири до 12 зъба. Долните обвивки са тъмнокафяви и много по-къси от обвивките на главния летораст. Централният и валекуларният канал са приблизително с еднакъв размер, но каринарните канали са много по-малки. Централните канали са с размер около една шеста от диаметъра на стъблото.
Equisetum palustre е зелен от пролетта до есента и развива спори от юни до септември. Спорите на блатния хвощ се разпространяват от вятъра (анемохория) и имат четири дълги лентовидни структури, прикрепени към тях. Те седят върху стробили, които са заоблени на върха. Блатните хвощове често образуват подземни издънки и грудки, с които могат да се размножават и вегетативно.
Разпространение на блатен хвощ
Билката расте предимно в богати на хранителни вещества влажни ливади. Среща се в Европа, включително Великобритания, Северна Америка и Азия. Расте от циркумполярния регион до планинските възвишения. Разпространението му намалява. Среща се по бреговете на езера, реки и потоци, блата, водоеми и басейни, влажни ливади и мочурища.
Растенията имат дълбока и проникваща коренова система и могат да бъдат инвазивни. Ако се отглеждат в градината, най-добре да се държат засадени в голям съд, който може да се потопи в земята, за да се ограничи инвазивността им.
Използваема част на блатен хвощ
С медицинска цел се употребява надземната част на блатния хвощ.
Химичен състав на блатен хвощ
Билката съдържа два химикала, за които е доказано, че са отровни за конете: тиаминаза, която разгражда витамин B1, и алкалоидът палустрин. Ето защо е важно за всеки, който отглежда коне, да знае дали този вид расте на пасище в район, от който ще се коси сено.
В билката са открити още палустридиен, малки количества никотин, силициев диоксид, различни минерали, еквизетична киселина.
Лечебни свойства и приложение на блатен хвощ
Изображение: Michel Langeveld, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Хвощът е с изразено стягащо действие и е отличен агент за съсирване, заздравява рани, спира кървенето от носа и намалява изкашлянето на кръв. Помага за ускоряване на възстановяването на увредената съединителна тъкан, като подобрява нейната здравина и еластичност. Инфузия или отвара от растенията се използва за лечение на запек, стомашни и чревни оплаквания.
Токсичност на блатен хвощ
Equisetum palustre е отровен за бозайниците, най-често се съобщава като потенциално фатален за конете, тъй като съдържа алкалоиди палустрин и палустридиен, които разрушават витамин В1. Съдържа и ензима тиаминаза, както бе посочено по-горе. Много тиаминази се денатурират от топлина и някои източници споменават, че Equisetum palustre е безопасен за консумация в умерени количества, когато е правилно сготвен.
Други употреби на блатен хвощ
Стъблата на билката съдържат 10% силициев диоксид и се използват за почистване на метал и като фина шкурка. Могат да се прилагат и като лак за месинг, твърда дървесина и др. Отвара от стъблото е ефективен фунгицид срещу мана, ментова ръжда и черни петна по розите. Също така прави добра течна тор.
Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЛИКУИД ОФ разтвор 250 мл ХЕРБАМЕДИКА
ЛАНАФОРМ CYCLISTE АНТИЦЕЛУЛИТЕН КЛИН С КАУЧУК И САУНА ЕФЕКТ
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
ЦЕЛОКС ХЕМОСТАТИЧНИ ГРАНУЛИ 15 г
АЛИН ЧАЙ ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪКОВЕ 50 гр.
ТРАУМАСТЕМ ТАФ АБСОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТ ТИП ПЛАТНО 7.5 х 5 см
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Equisetum_palustre
https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/equisetum/palustre/
https://www.minnesotawildflowers.info/fern/marsh-horsetail
https://burkeherbarium.org/imagecollection/taxon.php?Taxon=Equisetum%20palustre
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=233500621
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Equisetum+palustre
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/e/equisetum-palustre=marsh-horsetail.php
https://temperate.theferns.info/plant/Equisetum+palustre
https://practicalplants.org/wiki/equisetum_palustre/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- ОТДЕЛ EQUISETOPHYTA (ХВОЩОВИ)
- Клас Equisetopsida
- Разред Equisetales
- Сем. Equisetaceae (Хвощови)
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Тромбоцити (PLT)
- Кока
- Кръвосъсирване
- Бяло подъбиче
- Рожков
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен
- Японска мушмула
Коментари към Блатен хвощ