Котешки мустачки
Котешки мустачки (Orthosiphon aristatus, Orthosiphon stamineus, Cat's whiskers) представлява красиво цъфтящ храст, притежаващ лечебни свойства. Растението е известно още като ортосифон, явайски чай, чай от Ява. Принадлежи към семейство Устноцветни (Lamiaceae).
Устройство на котешки мустачки
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Растението израства на височина до 1,2 метра. Цялото има зелено-лилаво оцветяване. Листата му са с ромбична до елипсовидна форма и дължина от 2 до 7 см. Разположени са срещуположно по клончетата и имат назъбен листен ръб. Цветовете са бели, събрани в гроздовидни съцветия разположени по върховете на стъблата. Тичинките им са дълги и стърчат доста извън венчето на цвета. Ето за това си устройство растението е заслужило името котешки мустачки. Цъфти в периода юли - август месец.
Разпространение на котешки мустачки
Билката расте в тропическите гори на Тихия океан и в североизточната част на Австралия. В диворастяща форма ортосифонът се открива отново в тропическите гори на Суматра, Ява, Индонезия и в Североизточна Австралия. В Русия, котешките мустачки не са открити свободно растящи, те се отглеждат само по брега на Черно море в Крим и Кавказ.
Използваема част на котешки мустачки
Използва се надземната млада част на билката.
Химичен състав на котешки мустачки
Растението съдържа синенсетин (флавоноид), ортосифонин (глюкозид), феноли. В листата на котешките мустачки се откриват следните вещества: тритерпенови сапонини, масла, органични киселини (винена, лимонена, фенолкарбонова и розмаринова), производни на кафеената киселина, липофилни флавоноиди, танини, калиеви соли, окислени дитерпени.
Лечебни свойства и приложение на котешки мустачки
Билката активно участва в елиминирането на съдържащите азот съединения в организма, подобрявайки бъбречната филтрация и увеличавайки диурезата. Успешно премахва излишъците от пикочна киселина, натрий и хлор. Също така подобрява функцията на храносмилателната система и черния дроб. Участва в стабилизиране нивата на кръвната захар и кръвното налягане, както и в борбата с атеросклерозата.
Чаят от котешки мустачки е намерил широко приложение в много страни по света, като в Европа е официално одобрен за употреба през 1950 година. Той подобрява функцията на тубулите, увеличава гломерулната филтрация, а приемът му осигурява алкализиране на урината, което е полезно за предотвратяване образуването на пикочни и бъбречни камъни. Чаят е ефективен при отоци, причинени от сърдечна недостатъчност, пиелонефрит, гломерулонефрит, цистит, уретрит, камъни в бъбреците, като трябва да се приема под лекарски контрол.
Надземните част на растението се използва активно при бъбречно заболяване, придружено от отоци, уратна диатеза, подагра, хипертония. Настойки и отвари от котешки мустачки оказват положителен ефект при холецистит, гастрит с ниска киселинност, заболяване на черния дроб. Препоръчва се при инфекциозни и възпалителни заболявания на пикочните пътища, както и при образуването на пясък или бъбречни камъни.
Свойства на котешките мустачки
- диуретично;
- антиспастично;
- антихипертензивно;
- противогъбично;
- антибактериално;
- противовъзпалително;
- антиоксидантно;
- хипотензивно (понижава кръвното налягане);
Изображение: Don McCulley, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Оказва антиспастичен ефект върху органи с гладка мускулатура и повишава секрецията на стомашен сок. Доказано е, че ортисифонът има антимикробни свойства. Водни екстракти от растението значително инхибират растежа на грам-положителни и грам-отрицателни бактерии. Ин витро са установени бактериостатичните свойства на билката, които се дължат на съдържащите се в нея сапонини. Производните на кафеената киселина пък осигуряват антибиотичната активност на котешките мустачки в екстракт от гореща вода. Липофилните флавоноиди синенсетин (sinensetin) и тетраметилскутелареин (tetramethylscutellarein) оказват инхибиращ ефект върху туморни клетки при ин витро изследвания. Те са и частично отговорни за противовъзпалителните свойства на билката, защото са инхибитори на циклооксигеназата и липоксигеназата.
Ортосифонът се използват при лечението на следните заболявания
- подагра;
- уретрит;
- пиелонефрит;
- цистит;
- захарен диабет;
- гастрит;
- началните етапи на исхемична болест на сърцето и хипертония;
- сърдечна и бъбречна недостатъчност;
- камъни в жлъчката;
- възпаление на жлъчния мехур;
- камъни в бъбреците;
- ревматизъм;
- артериална хипертония;
- атеросклероза;
- отоци;
- остри и хронични заболявания на бъбреците и пикочния мехур;
- гломерулонефрит;
- пиелонефрит;
- заболявания на черния дроб;
- задържане на урина.
При пациенти с остър или хроничен холецистит и холелитиаза, редовният прием на явайски чай значително намалява болката, повишава апетита, повишава секрецията на стомашен сок и намалява броя на белите кръвни клетки и слузта в жлъчката, повишава секрецията на жлъчката и има благоприятен ефект при гастрит с ниска киселинност на стомашния сок и чернодробни заболявания.
Начин на употреба
В аптечната мрежа котешките мустачки се предлагат под формата на нарязан чай, инстантен чай, таблетки и капсули.
За да направите чай поставете 2-3 грама ситно нарязани листа в чаша и ги залейте със 150 мл вряща вода. Оставете ги да престоят 10-15 минути и прецедете.
- явайски чай срещу целулит - към вряща вода се добавят 2 супени лъжици листа от билката. Варят се около 15 минути. Чаят се приема в количество по 4 чаши на ден;
- отвара - 1 супена лъжица билка се добавя към 300 милилитра вряща вода. Вари се в продължение на 8 минути на слаб огън. След което се оставя да изстине затворена. Прецежда се и се приема в доза по 100 милилитра 3 пъти на ден, 15 минути преди хранене;
- извлек - 1 супена лъжица нарязан билки залейте с 1/4 литър студена вода, за да настояват 12 часа като периодично се разбърква, се отцеди. Вземете 1 чаша 2 пъти на ден.
Изображение: ?? HQ, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
При използване на чай от котешки мустачки при пациенти с изразени симптоми на церебрална артериосклероза и хипертония, свързана с нарушена бъбречна и чернодробна функция, се наблюдава подобрение в общото състояние и изчезване на редица болезнени симптоми. Сурови котешки мустачки се използват като повръщателно средство.
Котешки мустачки в комбинация с други билки прилагани при атеросклероза:
- настойка от - плодове от шипка 15 грама, бял смил 10 грама, брезови листа 10 грама, мента 10 грама, моркови 10 грама, корен от сибирски женшен 15 грама, плодове и листа от касия 10 грама, котешки мустачки 10 грама, репей 10 грама. Приготвя се настойка от всички билки, която се приема в доза по половин или 1/3 чаша, 3 пъти на ден;
- настойка от - корен от байкалски шлемник 20 грама, леонорус 15 грама, мента 10 грама, бял смил 15 грама, плодове от шипка 15 грама, котешки мустачки 15 грама, цвят от лайка 10 грама. Настойката се приема в количество по 1/3 чаша, 3 пъти на ден. Тя повлиява и състояние на хипертония.
Смес от листа от мечо грозде и ортосифон се използва под формата на чай, като напълно дезинфекцира и почиства пикочния мехур и пикочните пътища. Листата, като силно диуретично средство, се комбинират и с други растения, като полученото билково лекарство действа на стимулиращо дейността на бъбреците.
В комбинация с листата на Blumea balsamifera и Phyllanthus fraternus, плюс коренища на Curcuma xanthorrhiza, те се използват за лечение на жълтеница. В комбинация с листата на Andrographis paniculata, те се включват в лечението на диабет. В смеси с листата на други растения се използват срещу подагра, ревматизъм и атеросклероза.
Други употреби на котешки мустачки
Котешките мустачки образуват симетрични и красиви храсти, особено по време на цъфтеж. Съцветията са големи и уникални. Това прави растението изключително подходящо за включване във флоралната декорация на паркове и градини. Като откъснат цвят рядко се включва в цветни аранжировки.
Внимание!
Когато страдате от отоци, резултата от бъбречна или сърдечна недостатъчност, може да използвате билката само по лекарско предписание и наблюдение. Приемайте я в посочените дози и количества.
По време на бременност приемът на котешките мустачки трябва отново да се осъществява под лекарски контрол. Да не се дава на деца под 6-годишна възраст.
Чаят от листата на ортосифон е добре да се приема от 2 до 4 пъти на ден. Средната дневна доза на дрогата е от 8 до 12 грама. Добре е да се комбинира и с други билки като гръмотрън, енчец, листа от бреза и листа от коприва.
Заглавно изображение: brewbooks from near Seattle, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МЕНОЛУКС сироп 475 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл
ПЛАНТИС БИЛКОВА ФОРМУЛА ЗА СТАВИ капсули * 60 038088
Нов ПРОМОКОПРИВА ЛИСТА
ПОЛСКИ ХВОЩ СТРЪК
КОПРИВА КОРЕНИ
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Прегъната жлъчка
- Камъни в бъбреците
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Кока
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Син лотос, Син египетски лотос
- Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
- Храни и билки естествени диуретици
Коментари към Котешки мустачки