Гълъбов нокът, Хаскап
Гълъбов нокът, Хаскап (Lonicera caerulea, Blue Honeysuckle, Haskapberry, Haskap) представлява храстовидно растение, известно и с имената сини орлови нокти, сладки ягодови орлови нокти, орлови нокти синя муха, орлови нокти синьо зрънце, или медоносно грозде, се класифицира към семейство Бъзови. Неговият плод също се нарича хаскап (haskap). Последните научни изследвания напълно потвърждават ползите за здравето от плодовете на haskap и продуктите от тях.
Haskapberry е бързорастящ широколистен храст, отглеждан заради плодовете си, подобни на боровинки. Въпреки че плодовете са малки, те са чудесна сурова храна. Повечето сортове имат малки зелени листа и привлекателни стъбла. Те са устойчиви на студ и са лесни за отглеждане, без проблеми с вредители или болести. Плодовете могат да се консумират сурови или да се използват в конфитюри и желета. Могат да бъдат замразени за по-късна употреба. Те са с високо съдържание на антиоксиданти и витамин С. Haskap превъзхожда всички други от рода с по-сладък вкус, с аромат на дива боровинка и с по-големи, по-плътни плодове.
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Плодът показва противоракова, противовъзпалителна и антиоксидантна активност - важни фактори за подобряване на здравето. Тези характеристики са резултат от разнообразното съдържание на фитохимикали в плодовете на орлови нокти с високи концентрации главно на хидроксикинамиеви киселини, хидроксибензоени киселини, флаваноли, флавони, изофлавони, флавоноли, флаванони и антоцианини, иридоиди. Установено е, че съдържанието и лечебните свойства на плодовете зависят от сорта, генотипа и мястото на събирането им. Големите потенциални ползи от тази храна са способността й да свежда до минимум негативните ефекти от ултравиолетовите лъчи, захарния диабет и невродегенеративните заболявания и да упражнява хепато- и кардиопротективна активност.
Lonicera caerulea показва висок здравен потенциал и е обещаващ източник на множество биоактивни съединения, главно антоцианини, фенолни киселини и флавоноли. Уникална характеристика на плодовете от орлови нокти е наличието на иридоиди, които са чудесно противовъзпалително и антиоксидантно средство. Богатото съдържание на плодове съответства на множество ползи за здравето. И проучванията in vitro и in vivo потвърждават ефективното извличане на екстракти от орлови нокти със свободни радикали. Намаляването на активните видове кислород е основната причина за свойства като антитуморна активност, минимизиране на инсулиновата резистентност и подобряване на неврокогницията. Последните проучвания подчертават положителното въздействие върху профилактиката на захарен диабет и намаляването на негативните ефекти. Анализът на точното съдържание и механизма на действие на екстрактите привлича вниманието на много изследователи. Следователно е потвърдено, че дневният прием на плодове от орлови нокти е в състояние да подобри физиологичните и когнитивните функции. Разработването на продукти на основата на орлови нокти, ценен източник на здравословни съединения, които биха могли да служат като хранителни вещества, е важен аспект на настоящите изследвания. Определено знанията за плодовете се разширяват и си струва непрекъснато да се актуализира темата.
Устройство на гълъбов нокът
Haskap израства до 1,5-2 метра височина. Листата му са срещуположни, овални, 3-8 см дълги и 1-3 см широки, сивкавозелени, с леко восъчна текстура. Цветовете са жълтеникаво-бели, дълги 12-16 мм, с пет равни дяла; те се произвеждат по двойки върху леторастите. Цъфти от април до май. Видът е хермафродит (има както мъжки, така и женски плодни органи) и се опрашва от насекоми. Растението не е самоплодно. Плодът е синьо зрънце, донякъде с правоъгълна форма с тегло от 1,3 до 2,2 грама и с размер от 5 мм до 1 см в диаметър. Плодовете узряват рано и са с високо съдържание на витамин С. Всяко зрънце има приблизително 20 семена, които приличат на семена от домати въз основа на техния размер и форма, но не се усещат по време на дъвчене.
Разпространение на гълъбов нокът
Растението произхожда от Северното полукълбо, в страни като Канада, Япония, Русия и Полша. Видът се среща предимно в или в близост до влажни зони на бореални гори, в тежки торфени почви. Въпреки това, той може да се намери и в почви с високо съдържание на калций, в планините и по крайбрежията на североизточна Азия и северозападна Северна Америка.
Растението е зимоустойчиво и може да понася температури под -47°C. Цветовете му са устойчиви на замръзване. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна почва.
Растенията на много сортове хаскап растат на височина и широчина от 1,5 до 2 метра и могат да оцелеят в голям диапазон на киселинност на почвата, от 3,9-7,7 (оптимално 5,5-6,5), изискващи високо количество органична материя в нея, добра дренираност и обилна слънчева светлина за оптимална производителност. Растенията Lonicera caerulea са по-толерантни към влажни условия наживот, отколкото повечето овощни видове.
Използваема част на гълъбов нокът
Орловите нокти се събират в края на пролетта или началото на лятото. Плодовете са готови за събиране, когато вътрешният им слой е тъмно лилав или син. Външният слой е тъмносин и изглежда узрял, но вътрешният слой може да е зелен с кисел вкус. На растенията може да са необходими три или четири години, за да дадат богата реколта. Средното производство от храст е около 3 килограма, като тази производителност може да бъде поддържана в продължение на 30 години.
Плодовете са малко известни като годни за консумация в Северна Америка и Европа. Потенциалът им за предотвратяване на хронични заболявания като захарен диабет, кардиоваскуларни заболявания и рак, изглежда е свързан преди всичко с тяхното фенолно съдържание.
Плодове могат да се консумират сурови или консервирани. Използват се главно за приготвяне на конфитюри, желета и освежаващи напитки.
Химичен състав на гълъбов нокът
Плодовете на Haskap са известни със своите високи количества феноли, антоцианини и висок антиоксидантен потенциал. Идентифицираните антоцианини в тях са цианидин-3-глюкозид (82,81-91,99% от общите антоцианини), цианидин 3,5-ди-глюкозид (2,31-4,27%), цианидин-3-рутинозид (1,54-9,20%), пеонидин-3 -О-глюкозид (0,75-3,44%) и пеларгонидин-3-глюкозид (0,77-2,98%). Други преобладаващи вещества в плодовете са флавоноиди (кверцетин-3-D-глюкозид и кверцетин-3-рутинозид) и свободни фенолни киселини (хлорогенна и неохлорогенна), проантоцианидини и органични киселини, включително високо съдържание на лимонена киселина.
Плодовете са пълни с витамини, включително: каротини (провитамин А), тиамин (В1), рибофлавин (В2), фолиева киселина (В9), пиридоксин (В6), рутин (Р), както и пектин и танин. Те също така съдържат естествени макроелементи (магнезий, бор, натрий, калий, калций, фосфор) и микроелементи (манган, мед, барий, силиций, йод), изгодни за човешкия организъм.
Плодовете имат големи количества суха маса (19%), захар (12,5%) - главно глюкоза (75%), захароза (до 11,4%) и по-малки количества фруктоза, галактоза, рамноза. Пресните плодове съдържат също големи количества диетични продукти, като сорбитол и инозитол. Гореспоменатите вещества са от решаващо значение за противоракови заболявания, сърдечни заболявания и диабет.
100 г плодове хаскап съдържат 300-500 мг антоцианини; високо съдържание на феноли и антоцианини (най-високото от всички ягодоплодни плодове); много високо съдържание на витамин С; много малко калории; нисък гликемичен индекс; 6-8% въглехидрати.
Съобщава се, че плодовете от орлови нокти показват най-високото ниво на полифенолни съединения от всички плодове, отглеждани в Канада. Количеството, определено в едно от проучванията (1111,17 мг / 100 г), надвишава дори стойностите, идентифицирани в боровинките (778,47 мг / 100 г), горските ягоди (437,04 мг / 100 г) и лилавите малини (638,09 мг / 100 г). Фенолите оказват голямо въздействие върху здравето и по този начин привличат много внимание и са били обект на много изследвания. Фенолните съединения могат да бъдат класифицирани в следните групи: хидроксикинамиеви киселини, хидроксибензоени киселини, флаваноли, флавони, изофлавони, флавоноли, флаванони и антоцианини. От всички феноли, открити в плодовете на орлови нокти, най-голям дял, вариращ между 36% и 51%, се наблюдава при антоцианините - пеонидинови гликозиди, цианидин и петунидин. Основният идентифициран антоцианин е цианидин 3-О-глюкозид. Твърди се, че нивото на антоцианините зависи от времето на реколтата и сорта. Освен това е съобщено, че друг фактор, влияещ върху нивото на антоцианина, е ниската температура. По-високото съдържание на антоцианини може да се дължи на ниски температури и слънчева радиация. Също така е забелязано, че презрелите плодове показват по-високи концентрации на антоцианини. Установено е, че по-големите плодове съдържат повече антоцианини поради високата площ на повърхността на кожата, където съединенията се натрупват най-вече. Вторите най-разпространени съединения са фенолните киселини (24%). Фенолните киселини могат да бъдат разделени на два класа според тяхната структура: производни на канелената киселина и бензоената киселина. Изследване на Zadernowski et al. показва, че 61,1% от общите фенолни киселини от орлови нокти се състоят от хидроксикинамиеви киселини (най-вече хлорогенова киселина) и техните производни (р-кумарова киселина и m-кумарова киселина). Друго проучване отчита изобилието на розмаринова, ванилова и гентинова киселини, като стойностите са 0,08% общо. Флавонолите - кемпферол, изорамнетинови гликозиди и кверцетин - съответстват на 22% от общите фенолни съединения. Кверцетин 3-О-рутинозидът показва най-голям принос към общите флавоноли. Подобно на съдържанието на антоцианин, нивата на флавонол също са положително корелирани с по-голяма надморска височина. Изследване на Albert et al. показва повишаване на концентрацията на флавонол с понижаваща се температура. Подобно на съдържанието на антоцианини, нивото на хлорогенова киселина и производни зависи от локализацията на култивирането и сорта. Също така е съобщено, че нивата на хидроксикинамиевата киселина положително корелират с по-голяма надморска височина, като се свързват с реакция на по-силно UV лъчение, наблюдавано там. Наблюдавана е силна отрицателна корелация между теглото на плода и общите хидроксикинамични киселини, хидроксибензоени киселини, флаванони и флаваноли. Общото съдържание на феноли е в отрицателна корелация с органичните киселини, но показва положителна корелация със захарите. Флаванолите са едно от най-слабо разпространените вещества, открити в ягодите от орлови нокти (11% от общия брой феноли). Съдържанието им също зависи от UV радиацията. Флаваноли, състоящи се от (-) - епикатехин, (+) - катехин и процианидин олигомери, могат да бъдат намерени най-вече в малки, незрели плодове и тяхното съдържание не показва корелация с температурата или надморската височина. Въпреки това може да се наблюдава силна корелация с теглото на плодовете. Друг потенциален влияещ фактор е излагането на светлина. Флавоните, които също присъстват в плодовете от орлови нокти, включват лутеолинови гликозиди, които показват повишени нива с времето на прибиране на реколтата. Според литературата, продължителната консумация на продукти, богати на полифенол, предпазва от сърдечно-съдови заболявания, остеопороза, увреждане на белите дробове, някои видове рак, диабет тип 2, стомашно-чревни разстройства и невродегенеративни заболявания.
Сравнение на общите феноли е извършено от Ochmian et al., който изследва влиянието на времето за прибиране на реколтата върху плодовете. Резултатите показват, че и в двата анализирани сорта общото съдържание на феноли е по-високо в края на времето за събиране. В това проучване антоцианините са явно доминиращи съединения, като основната съставка е цианидин 3-О-глюкозид. В изследванията на Senica et al. са сравнени четири сорта и тяхното фенолно съдържание. Най-високото общо съдържание на фенол е отчетено в тундрата с 268,22 мг / 100 гр. Същото изследване подчертава наличието на сапонин. Това съединение присъства най-вече в екзотични плодове като папая, локус от мед и драконови плодове, но се среща и в плодовете от орлови нокти. Съобщава се, че нивото му корелира положително с аскорбинова киселина.
Танините са друга група съединения, открити в плодовете от орлови нокти. Изследването на Senica установява, че съдържанието на танин в плодовете варира от 129,81 мг / 100 гр до само следи в зависимост от сорта. Също така си струва да се подчертае наличието на иридоиди, които не се срещат често в плодовете. Те са отговорни за горчивия вкус на плодовете и притежават широк спектър от антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. В изследване на Kucharska et al., бяха идентифицирани петнадесет иридоида. Изследването съобщава, че въпреки че 27-те сорта, които са анализирани, показват сходно съдържание на повечето фенолни съединения, профилът на иридоидите варира значително, вариращи от минималното количество от 119,95 мг / 100 гр FW плод в сорта дългоплодна, до максимално 276,43 мг / 100 гр плод, идентифицирани в ягодовия интелигентен син сорт. По принцип високото ниво на фитосъединения и разнообразният състав съответстват на високи нутрицевтични стойности и висок здравен потенциал на плодовете от орлови нокти.
Плодовете показват високо съдържание на множество първични и вторични метаболити. Една от тях е аскорбиновата киселина, която играе важна роля като антиоксидант, противодействащ на вредните процеси като възпаление. Твърди се, че орлови нокти е един от най-богатите източници на витамин С сред всички плодове. Съдържанието може да варира в зависимост от климата и условията на отглеждане, генотипа, етапа на зрялост и времето на прибиране. Основните фактори на околната среда, влияещи върху нивото на аскорбинова киселина, са слънчевата радиация, средната температура и валежите. Доказано е, че по-ниските температури и влажното време оказват положително влияние върху съдържанието на аскорбинова киселина. Изследване, проведено от Jurikova et al. доказа, че стойностите на аскорбинова киселина при някои сортове ягоди от орлови нокти могат дори да надхвърлят други плодове, които обикновено се считат за богати на витамин С. Портокалите съдържат 31 мг / 100 гр аскорбинова киселина, червено френско грозде от 35 до 90 мг / 100 гр, черен бъз около 30 мг / 100 гр и малини между 16 до 32 мг / 100 гр, докато сортовете Lonicera caerulea показват стойности до 186 мг / 100 гр плодова маса. Друго проучване показва стойности, вариращи от 17 мг / 100 гр до 25 мг / 100 гр. В проучване, проведено от Viskelis et al. е установено, че плодовете, засадени в северните райони, имат по-високи нива на киселина от тези от южните части. Съобщава се, че консумацията на витамин С намалява нивата на реактивни кислородни видове, както и съдържанието на триглицериди, което предполага противовъзпалителни и анти-атеросклеротични свойства.
По отношение на състава на органичните киселини е важно да се подчертае тяхното значение за сензорното качество на плодовете. Количеството органични киселини е в отрицателна корелация с интензивността на светлината, противно на количеството натрупани захари. Съобщава се също така, че съдържанието на органични киселини е в отрицателна корелация с общите феноли, което означава, че киселините намаляват, когато съдържанието на феноли се повиши. Най-разпространените органични киселини, открити в плодовете на гълъбови нокти, са лимонената киселина, която включва 62% от всички органични киселини, ябълчена киселина (30%), хинова киселина (6%), винена киселина (1%), шикимова и фумарова киселина. Тези стойности съответстват на общото съдържание на органична киселина в плодовете от орлови нокти от 6,55 до 8,85 мг / гр и резултатите зависят от мястото на отглеждане на плодовете. Друго проучване представя стойности, вариращи от 6,75 до 11,04 мг / гр. Стойностите в други плодове надвишават всички тези числа; за боровинки отчетеното количество органична киселина е равно на 1031 мг / 100 гр, касисът съдържа 2137 мг / 100 гр, а червеното френско грозде 1805 мг / 100 гр плод. Проучване, проведено в Словения, първоначално сравнява състава на органичните киселини в орлови нокти на сорта Aurora от различни места и също така представя резултатите от различни сортове от един регион. Установени са значителни разлики между регионите, където най-високите стойности достигат 8,86 мг / гр, а най-ниските 6,56 мг / гр. Несъответствията между сортовете варират от 11,04 мг / гр за бореалис до 6,75 мг / гр за полярно сияние.
Фруктозата включва повече от половината (55%) от общите захари, открити в плодовете от орлови нокти. Други захари, присъстващи в плодовете, са глюкоза (43%) и захароза (3%). Смята се, че плодовете съдържат по-малко захар, отколкото например боровинките и биха могли да бъдат препоръчани за диабетна диета. Общото съдържание на захар в плодовете от орлови нокти варира от приблизително 15 мг / гр до 25,85 мг / гр пресни плодове, докато стойността за боровинки е 78,1 мг / гр, за малина 45,5 мг / гр и за червена касис 38,2 мг / гр. По-голямото излагане на светлина и по-късно време за събиране, положително корелират със съдържанието на захар. Един сорт с ниско съдържание на захар е пчелата, съдържаща 15,57 мг / гр, докато по-високи нива могат да се наблюдават в тундрата (17,34 мг / гр) и полярното сияние (25,85 мг / гр). Анализира се въздействието на напояването върху нивата на захар, но не се наблюдава значителна корелация.
Като се има предвид минералното съдържание, плодовете от хаскап съдържат сходни количества калий, калций и магнезий като горските плодове. Калият е най-разпространеното съединение в плодовете, последвано от фосфор, магнезий и калций, докато натрият показва най-ниска концентрация. Съдържанието на споменатите минерали може да варира много. Изследване на Plekhanova et al. посочени стойности, вариращи между 300 и 500 мг / кг пресни плодове. Друго проучване описва нивата на калий, вариращи между 10 и 15 мг / кг, докато Sochor et al. съобщава, че нивата на калий в плодовете от орлови нокти варират от 3000 до 5000 мг / кг. Установено е, че видовете, както и възрастта на растенията са важен фактор, съответстващ на нивото на калий в плодовете им. Съдържанието на магнезий показва стойности между 79 и 163 мг / кг, докато средният резултат от изследването на Jurikova и Matuskovic показва съдържанието от 711 мг / кг. Средната стойност на фосфора в последното проучване е 2252 мг / кг, докато друг източник отчита средна стойност от 486 мг / кг. Нивото на калций е средно 1077 мг / кг, а за натрий 81,67 мг / кг, а според друго проучване показва стойности от 442 мг / кг и 14 мг / кг за калций и натрий, съответно. По-ниските минерални стойности могат да бъдат резултат от несъответствия в условията на отглеждане и въздействието на изменението на климата. Минералите играят важна роля в процеси като пропускане на нервни импулси, образуване на хормони и регулиране на сърдечния ритъм. Освен това те също са структурна част от множество ензими и също са сред ключовите фактори, отговорни за функционирането на имунната и мозъчната система.
Лечебни свойства и приложение на гълъбов нокът
В продължение на векове в източноазиатските страни Lonicera caerulea се използва в традиционната медицина.
Свойства на хаскап
- антиоксидантни;
- антимикробни;
- противовъзпалителни;
- антиатеросклеротични;
- антиканцерогенни;
- антидиабетно действие;
- невропротективни;
- хепатопротективни;
- кардиопротективни;
- радиопротективни.
Научни изследвания потвърждават кардио- и невропротективна, противоракова и противовъзпалителна активност на плода от хаскап. Освен това са наблюдавани антимикробни и антидиабетни техни свойства. Споменатите характеристики са свързани най-вече с биоактивни съединения, присъстващи в плодовете - както вече бе изяснено главно фенолни съединения, включително антоцианини, хлорогенова киселина и кверцетин. Освен това, според проведени проучвания, редовната консумация на плодове може да намали риска от развитие на рак и инсулинова резистентност, да минимизира загубата на костна маса и да подобри неврокогнитивните функции. Изследванията също така показват положителното въздействие на плодовете от орлови нокти върху инхибирането на меланогенезата, което води до избелващ ефект.
Haskap е нововъзникваща търговска овощна култура в Северна Америка, но известна със своите лечебни ползи сред хората в Русия, Япония и Североизточен Китай от векове. Съдържанието на витамин С в плодовете на билката, вариращо между 29 и 187 мг / 100 гр, е значително по-високо, отколкото в други източници, богати на витамин C, като портокали, ягоди и малини. Цианидин-3-О-глюкозидът (C3G) е основният антоцианин, присъстващ в хаскап, съдържащ около 79-92% от общото му съдържание на антоцианин и над 60% от общите полифеноли. Значителни доказателства показват значителни антиоксидантни, кардиозащитни, противовъзпалителни, невропротективни, противоракови и антидиабетни свойства на богатите на C3G препарати от хаскап и C3G самостоятелно, както in vitro, така и in vivo.
В народната медицина плодовете на хаскап се използват като средство, подобряващо здравината на капилярите при сърдечно-съдови заболявания, както и при други нарушения на стомаха, черния дроб, жлъчния мехур. Те подобряват отделянето на радиоактивни вещества. Притежава изключителни свойства против стареене, както и предпазва от сърдечни заболявания и стомашно-чревни проблеми.
В тибетската медицина се предписва бистра супа от кората на билката като лек за главоболие, ревматизъм, артрит и остри болки в стомаха. Воден екстракт от цветята й, приложен като компрес, се използва за лечение на очни заболявания. Намачканите листа се употребяват при лечение на рани заради техните антисептични свойства. Изсушените млади издънки, събрани по време на цъфтежа, се използват за приготвяне на екстракт, който е едновременно диуретик и средство против косопад.
Какви са добродетелите на плодовете на haskap?
- хаскап показва противовъзпалителна активност на клетъчно ниво;
- хаскап отлага стареенето и помага за излекуване на нарушения на функцията на ретината - поддържането на здравето на очите е първата употреба на haskap;
- хаскап може да намали обема на тумора при някои онкологични заболявания;
- хаскап помага за понижаване на кръвното налягане, подобрява мозъчните функции;
- хаскап е с ниско съдържание на калории и с високо съдържание на ценни хранителни вещества;
- хаскап притежава антидиабетно действие - спомага за нормализиране на нивото на глюкоза и липиди в кръвта;
- хаскап за венци, инфекции на храносмилателния тракт и пикочните пътища - показва антибактериална и антиадхезионна активност - срещу някои видове от такива родове като Shigella, Micrococcus, Campylobacter, Escherichia, Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus или Bacillus;
- плодове от haskap показват положителен ефект срещу радиация;
- екстрактите от haskap инхибират меланогенезата (синтеза на меланин) - могат да помогнат за предотвратяване развитието на меланом; плодовете на haskap са изключително богати на антиоксиданти.
Доказано е, че фенолите на L. caerulea като вторични растителни метаболити осигуряват защита срещу оксидативен стрес от ендогенни ROS и свободни радикали. Инхибирането на тумора от плодовете вероятно ще включва синергични дейности между неговите фитохимикали, включително флавоноли (кверцетин), проантоцианидини и други и ще се основава предимно на намаляване на окисляването на липопротеините, подобряване на антиоксидантния статус и нивата на липидите и смекчаване ефектът на оксидативния стрес и възпалението върху съдовата система. Фенолите защитават кардиомиоцитите след исхемични епизоди чрез инхибиране на образуването на свободни радикали в процеса на реперфузия.
Екстракт от L. caerulea показва значителни противовъзпалителни ефекти върху ендотоксин-индуциран увеит при плъхове. Хаскаповите антоцианини действат като нови кардиопротектори чрез поддържане на съдова пропускливост, намаляване на възпалителните реакции и агрегация на тромбоцитите и по-добра съдова защита в сравнение с други кардиопротективни лекарства. Биоактивни съединения от L. caerulea също са демонстрирани в in vitro модели за инхибиране на окисляване на липопротеини. Някои съединения на L. caerulea могат да блокират мутагенеза от химически канцерогени и ендогенни мутагени и е доказано, че модифицират процеса на неконтролирана клетъчна пролиферация и апоптозис.
Полифенолните фракции от растенията могат да покажат инсулин-подобни ефекти чрез намаляване на нивата на кръвната глюкоза след прием на храна. Антоцианините благоприятстват зрението по няколко начина при диабет, включително подобряване на нощното зрение чрез засилено генериране на пигмент на ретината, увеличаване на циркулацията в капилярите на ретината, намаляване на дегенерацията на макулата и диабетна ретинопатия и подобряване или предотвратяване на глаукома и катаракта. Разтворимите проантоцианидини могат да инхибират активността на панкреаса и стомашната липаза и следователно биха могли да бъдат полезни при лечението на затлъстяване. Доказано е също така, че плодовете обръщат свързания с възрастта и индуциран от оксидативния стрес спад в мозъчната функция при плъхове.
Гълъбовият нокът в кулинарията
Плодовете на гълъбовия нокът могат да се консумират сурови или консервирани. Те могат да се използват в различни преработени продукти, като сладкиши, конфитюри, сокове, сладолед, кисело мляко, сосове, бонбони и вино, като са сходни по цвят и вкус с червено грозде или черешово вино.
Плодовете Haskap се препоръчват за ядене при авитаминоза, когато отслабеният от зимата организъм се нуждае от аскорбинова киселина. Сокът от тях лекува микоза и язви, а бистрата супа от цветя и листа е полезна за заболявания на очите, гърлото и кожата.
Гълъбовият нокът се предлага на пазара като
- пресен плод - храна от първокласен тип, прясното зрънце е вкусно, наподобява комбинация от вкус на малина, къпина, касис и боровинки, хората го харесват, особено децата;
- замразени, лиофилизирани, сушени плодове - могат да бъдат на разположение през цялата година;
- сокове, конфитюри, желета, сладолед, кисело мляко, кифли, торти - по-удобни форми за продажба;
- плодовете във всички форми като добавки към каши, мюсли - здравословна закуска;
- в състава на вина, силни алкохолни дестилати;
- хранителна добавка
- сок - може да се използва за оцветяване на сладкиши и друга храна и т.н.
Интересно за гълъбовия нокът
В Русия за първи път хаскап се споменава от Степан Крашенинников в книга, издадена през 1756 г. Това е книга „Описание на земята на Камчатка”. След 1957 г. в бившия трудов лагер Бакчар, Томска област, подборът на растението започва (1964 г.). По-късно селекцията се провежда в Барнаул (Алтай), в Урал и в Ленинград (Санкт Петербург). До днес в Русия са регистрирани над 100 сорта. Някои от тях са много добре познати и високо ценени. Хаскап е националното зрънце-плод на Русия. И до днес руснаците събират хаскап от природата в Чабаровски край, Приморски край, област Владовосток и на Камчатка. И днес гълъбовият нокът е много популярен и е много търсен в Русия.
В Япония от 17 век хаскап е добре познат и ценен в традиционната медицина. През 70-те години в Хокайдо започва развъждане и селекция, базирана на местния подвид Lonicera kamtschatica ssp. emphylocalix.
В Канада водещата програма за развъждане и селекция се ръководи от д-р Боб Борс от университета в Саскачеван в Саскатун. Първите четири сорта са регистрирани през 1997 г., по-късно много новости се появяват на пазара като селекция на Боб Борс. Сред тях има такива известни подвидове като Aurora, Honeybee и наскоро регистрирани сортове като Boreal Beauty, Boreal Blizzard и Boreal Beast. Последните три са защитени в Европейската общност.
В днешно време канадските селекции изглежда играят най-съществената роля в отглеждането на хаскап в търговската мрежа. Те са много плодородни, енергични, устойчиви на болести. Някои от тях са подходящи за механично събиране на реколтата и имат дълъг срок на годност.
В САЩ селекцията все още се ръководи от д-р Максин Томпсън (Maxine Thompson). Програмата за развъждане е фокусирана върху японските форми на Lonicera, върху „истинския“ haskap. Някои сортове, които са резултат от развъдната програма на д-р Томпсън, вече са патентовани, но търговското им значение не е известно.
По времето на Съветския съюз достъпът до ценни руски сортове е много ограничен. След края на 80-те години западните растениевъди са могли да направят по-контролирана хибридизация, те биха могли да въведат „нова кръв“ в своите кръстоски. На пазара се появяват нови търговски интересни сортове хаскап.
Хората търсят здравословна храна и с нетърпение плащат по-добра цена за здравословни хранителни продукти. Сертифицирането за качество на плодовете трябва да се приложи в овощните градини, това ще подобри достъпа до пазара и може значително да повлияе върху цената на плодовете на хаскап.
В момента отглеждането на този растителен вид става все по-популярно поради ранното узряване на плодовете, изключителната устойчивост на растението срещу замръзване, вредители и болести, както и заради потенциалните му здравословни и терапевтични свойства. Плодовете на L. caerulea са богати на фенолни съединения, като тяхното количество е сравнимо с това на някои боровинки, къпини и касис. Сред фенолите, действащи като антиоксиданти, антоцианините са особено важни за някои дейности за насърчаване на здравето, например за профилактика на сърдечни заболявания и за подпомагане лечението на различни очни заболявания.
Заглавно изображение: Max071086, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЛИЕРАК ЛУМИЛОДЖИ ДНЕВЕН И НОЩЕН ДВОЕН КОНЦЕНТРАТ СРЕЩУ ПИГМЕНТНИ ПЕТНА 15 мл * 2
Безплатна доставка за България!МЕГАТЕН ПЮР НАТУРАЛНО СУХО ОЛИО С МЕЛАНИН 140 мл
ВИТИКС ГЕЛ ЗА ПОТЪМНЯВАНЕ НА СВЕТЛИ ПЕТНА 50 мл.
ВИТИСКИН ХИДРОГЕЛ ЗА ПОТЪМНЯВАНЕ НА СВЕТЛИ ПЕТНА 50 мл.
АРСЕЛМЕД ДЕРМАЛЕН ИЗБЕЛВАЩ КОНЦЕНТРАТ 30 мл.
ЕКВИЛИБРА ТРИКОЛОГИКА ШАМПОАН ЗА ЗАЩИТА НА ЦВЕТА 250 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Lonicera_caerulea
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Lonicera+caerulea
https://in-vitro.pl/en/rodzaj/blue-honeysuckle-haskap/
https://in-vitro.pl/en/wiedza/haskap-a-new-berry-discovery/
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2015.1084316
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2210803318300472
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7037556/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464618300689
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2210803318300472
https://www.haskapberry.si/en/health-benefits/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/l/lonicera-caerulea.php
https://core.ac.uk/download/pdf/23799973.pdf
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Dipsacales
- Сем. Caprifoliaceae (Бъзови)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Диабет
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Лечение при ларингит
Коментари към Гълъбов нокът, Хаскап