Кризантелум
Кризантелум (Chrysantellum americanum) представлява тревисто растение, което се класифицира към семейство Сложноцветни (Asteraceae). Други имена, с които е известно са трева със златни цветя и златна лайка. Кризантелум се явява основно хепатопротективно лекарство, притежаващо хипогликемични и значителни противовъзпалителни свойства.
Устройство на кризантелум
Кризантелумът израства на височина до 15 см. Има тънки стъбълца и фина листна маса. Листенцата й са силно нарязани, перести, притежаващи не много дълги дръжки. Оцветени са в различни нюанси на зеленото до сиво-зелено. Цъфти в малки, жълти цветчета, приличащи на маргаритки. Състоят се от един ред множество венчелистчета, който заобикаля купчинка от тичинки. На тяхно място съответно прорастват плодовете на билката. Те представляват сухи капсулки.
Разпространение на кризантелум
Билката расте свободно в Африка и Южна Америка. Произхожда от Перу и Боливия.
Използваема част на кризантелум
Листата, цветята и плодовете на кризантелума се използват в медицината.
Химичен състав на кризантелум
Богатото съдържание на флавоноиди и сапонини в кризантелума, определя благотворното въздействие на билката върху кръвоносната система. Тя съдържа още:
- танини;
- алкалоиди;
- хлорогенова киселина;
- кафеена киселина.
Лечебни свойства и приложение на кризантелум
Свойства на кризантелума
- хепатопротективни;
- холеретични;
- подобрява микроциркулацията;
- хипохолестеролемични;
- свойства на витамин Р;
- противовъзпалителни;
- адаптогенни;
- детоксични и др.
Кризантелумът помага за облекчаване симптомите на артрит, засягащ ставите на долните крайници и подобрява микроциркулацията им. Установените в билката флавоноиди притежават хепатопротективни свойства и също насърчават микроциркулацията. Сапонините, изолирани от кризантелума, са венотропни (поддържат структурата и функцията на венозните кръвоносни съдове). Билката се приема с цел предотвратяване развитието на цироза на черния дроб, причинена от злоупотреба с алкохол или интоксикация на организма, както и участва в процеса на регенериране на чернодробната тъкан след претърпени жълтеница, хепатит, химиотерапия или продължителна употреба на наркотици.
Билката понижава холестерола и триглицеридите в кръвта. Тя действа по-скоро на патологични нива, отколкото на физиологични. Това я прави отлично средство за лечение на атеросклерозата. В същото време протектира и панкреаса.
Нейните свойства на витамин Р, имат положителен ефект върху пропускливостта и капилярната чупливост, както и върху периферната микроциркулация. Пациентите с периферна артериална болест отбелязват увеличаване продължителността на двигателната им активност, значително се подобрява чувството на тежест в краката и състоянието на акроцианоза (съпътстващи заболяването признаци).
Кризантелумът, поради своя противовъзпалителен ефект, облекчава симптомите на артрит и възпалителен артерит. В същото време значително увеличава вентилацията на белия дроб при астматици. Действието му върху надбъбречните жлези обяснява подобрената устойчивост на индивида при умора, засилва адаптогенните му способности и влияние положително върху сексуалната му функция.
Билката улеснява изхвърлянето на бъбречни и жлъчни камъни от организма, които са по-малки от 3 мм, като намалява размерът им. Освен че помага в лечението на уролитиаза, тя облекчава и болката реултат от заболяването, както и засилва диурезата. Относно образуването на камъни в слюнчените жлези, кризантелумът спомага за тяхното лизиране. Приемът му трябва да бъде продължителен, за да се избегне повторно развитие на камъни в посочените органи.
Укрепвайки капилярната мрежа и стимулирайки циркулацията на кръв в нея, кризантелумът е подходящ за употреба още при розацея и заболявания на ретината.
Детоксичната функция на растението се заключва в това да увеличи жлъчната секреция и стимулира дейността на храносмилателната система. То помага за по-лесното отстраняване на никотина от организма.
Фармакологично изследване на кризантелум
- при плъхове билката показва възстановяване функциите на черния дроб, а паралелно проучване при хора - значителни резултати в подобряване състоянието на органа;
- клинични фармакологични проучвания проведени в Париж, показват значителни ефекти на билката върху микроциркулацията. Действието на Chrysantellum americanum е аналогично на витамин Р, свързан с активното съдоразширяване (действа директно върху съдовата стена).
Начин на употреба
- инфузия от кризантелум - приготвя се с 1 супена лъжица изсушени листа и цветове добавени към чаша вряла вода. Пие се два или три пъти на ден;
- под формата на капсули - включена билката в твърди вещества, съдържащи 250 мг растителен екстракт, се приема по предписание на лекар;
- с цел понижаване нивата на триглицеридите - дозата варира от 1000 до 2000 мг на ден кризантелум. Лечението е с продължителност 10 или 20 дни в месеца.
Внимание!
Прекаленият прием на кризантелум може да предизвика гадене, повръщане, главоболие, болки в стомаха и колит. Не са известни взаймодействия между него и други билки при съвместна употреба.
Заглавно изображение: I, KENPEI, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПЮРВИТАЛ КУДЗУ КРИЗАНТЕЛУМ капсули * 60
ЯМАМОТО РИСЪРЧ РЕЙШИ БИО капсули * 45
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛЮТИВА МЕНТА 10 мл
ЛЕВЗЕЯ МАКС таблетки * 60 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
ТЕН ЛЕВЗЕЯ капсули 100 мг * 30 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
МАЙРА ОЙЛС НАТУРАЛНО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАТОЧИНА 5 мл
Библиография
https://www.mon-herboristerie.com
https://www.homeodel.com
https://www.soin-et-nature.com
http://www.doctissimo.fr
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Asterales
- Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Див портокал помага при болки в ставите
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Лечение на ставни заболявания с ябълков оцет
- Ангиография
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- Лечение с COX-2 инхибитори
Коментари към Кризантелум