Инка бери, Физалис
Инка бери, Физалис (Physalis peruviana, Golden Berry) представлява храстовидно растение, което ражда плодове с лечебни качества. Принадлежи към семейство Картофови (Solanaceae). Имена на растението на латиница са: Poha Berry, Aztec Berry, Cape Gooseberry, Physalis, Peruvian Ground Cherry, Giant Ground Cherry, Peruvian Cherry, Poha, Pok Pok, Ras Bhari, Uvilla, Aguaymanto, Uchuva.
Плодовете са изключително богати на полезни витамини, минерали и други основни хранителни вещества. Оценката на тях, публикувана в списанието на Medicinal Food 2009 гласи, че инка бери плодовете са потенциални антидиабетни и антихипертонични фактори. В същото време друг доклад, публикуван в Food Chemistry същата година, разкрива, че "withanolides" намерени в инка бери растителен екстракт, притежават противоракови свойства.
Устройство на инка бери
Изображение: Hüseyin Cahid Do?an, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Растението достига височина от 60 см до около 2 метра. Живее около 3 години. Клончетата му са оребрени, много разклонени, покрити с фини косъмчета, с пурпурен оттенък. Листата на инка бери имат сърцевидна форма, разположени на клончетата почти срещуположно, с кадифена текстура и дължина от 5 до 30 см. Има подобни на камбанка, единични цветове, които се развиват от пазвите на листата. Те са жълти на цвят с тъмни лилаво-кафяви петна в основата си, обгърнати от лилаво-зелена, покрита с власинки чашка.
Плодът на физалиса е сферичен, малък, с големина от 1 до 2 см в диаметър и жълт до оранжев цвят при узряване. Разполага се в подобна на хартия чашка. Необходимото време за узряване на плода е от порядъка на 70-80 дни. Неузрелите плодове са зелени и може да се окажат отровни за някои хора. Съдържат множество малки семенца. Имат сладък до леко тръпчив вкус. Оставен в чашката си, плодът може да изтрае до 30-45 дни при стайна температура.
Разпространение на инка бери
Физалисът води произхода си от Перу, Колумбия, Еквадор. Тези красиви малки плодове са местни за Андите на Южна Америка, където растат в изобилие. В Англия, растението се отглежда от края на 18-ти век. В началото на 19-ти век започва засяването на инка бери в Южна Африка, особено в района на нос Добра Надежда.
Използваема част на инка бери
Използват се плодовете на растението, наричани често златни плодове.
Химичен състав на инка бери
Изображение: Plenuska, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Инка бери съдържа умерени количества витамин C, витамин P, витамини от група B - В1, В2, В3, B6, B12, витамини А, Е, К1; мастни киселини и фитостероли, високо съдържание на протеини, линолова киселина, олеинова киселина, бета-ситостерол, кампестерол, масло, пектин, калий, фосфор, следи от калций и желязо, фибри, бета-каротин, полифеноли, каротеноиди. В проучване е установено наличието на малки количества мелатонин в плода.
Основна съставка в растението са група естествено срещащи се стероидни лактони, които се наричат витанолиди (withanolides) - четири основни и девет неизвестни витанолида. Голяма част от лечебните свойства на инка бери се дължат на тях. Установено е, че витанолидите потискат, в известна степен, развитието на раковите клетки и метастазирането на неоплазията в организма.
Златните плодове съдържат около 53 калории на 100 грама суров продукт.
Лечебни свойства и приложение на инка бери
В ареала на разпространение на билката, местните народи са я използвали за лечение на много заболявания, някои от които са ревматизъм, дерматит, хепатит, астма, малария. За тях е била и ценен хранителен продукт.
Инка бери се определя като много добър адаптоген, заради своята гама от терапевтични и антиоксидантни ефекти върху организма, дължащи се на богатото съдържание в нея на витамини A, C и B комплекс, включително В12, ниацин и тиамин.
Свойства на инка бери
- антиоксидантно;
- противораково;
- антибактериално;
- хепатопротективно;
- нефропротективно;
- температуропонижаващо;
- хипогликемично;
- модулира имунната функция;
- противовъзпалително;
- леко слабително;
- спомага за понижаване на телесното тегло.
Изображение: Theo Crazzolara, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Биофлавоноидите в плодчетата притежават мощни антиканцерогенни, противовъзпалителни, антихистаминни и антиоксидантни свойства. Инка бери притежава още противовирусни, антисклеротични и детоксикиращи свойства.
Семената на плодчетата имат леко слабително действие. Благодарение на това им свойство, те действат стимулиращо моториката на чревния тракт и в същото време спомагат за ефективното изхвърляне на токсини от организма.
Пектинът в плодовете инка бери благоприятства нормалните нива на кръвна захар, регулира дейността на храносмилателните процеси, понижава нивата на LDL холестерола и възпрепятства натрупването на холестеролни плаки в кръвоносните съдове, стимулира имунната защита. Той може да защити организма от някои видове клетъчни мутации и рак. Освен при раково заболяване, екстрактите от плодовете на инка бери са полезни и при диабет и хипертония.
Мелатонинът, открит дори в малки количества в инка бери, регулира биоритъмът ни. Той осигурява спокоен сън, действа антистресово и участва в лечението на невродегенеративни заболявания, които са резултат от стареенето ни.
Съдържанието на есенциални мастни киселини в плода са от порядъка на 2% от масата му, като от нея най-голяма част се пада на линоловата киселина. Ниската киселинност и високото съдържание на фитостероли в инка бери, правят растението полезно за употреба в диети, целящи понижаването на холестерола и триглицеридите.
Златните плодове с тяхната висока антиоксидантна стойност и ниско съдържание на захар, са подходяща храна за диабетици и част от състава на диетични и диабетични продукти. Антиоксидантните им качества ги определят като изключително полезна храна.
Инка бери в кулинарията
Изображение: Em?ke Dénes, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Със своят сладко-тръпчив, дори понякога се определя като цитрусов вкус и аромат, плодовете са идеална добавка към закуски, мюсли, баници, кифли, кексове, сладкиши, бисквити и конфитюри. Влага се също в зеленчукови и плодови салати, а сирене с плодчета инка бери е много вкусно. Шоколадови топчета с тях са уникално изкушение. Използва се и за декорация на различни видове плата и като екзотична гарнитура към десерти. Комбинира се много добре с ядки и сушени плодове. С плодчета инка бери се гарнират кисели млека, шейкове, плодови пасти, гювечи, яхнии, къри, супи, лютеница, торти. Сушени плодове се комбинират много добре със счукани какаови зърна, от която смес се прави разкошен топинг.
Внимание!
Плодовете инка бери се смятат за нетоксични. Но в съответното научно изследване е установено, че приети във високи дози, могат да действат токсично на сърдечния мускул при мъжете.
Тези, които проявяват алергии или са чувствителни към семейството към което принадлежи растението, трябва да избягват консумацията му, за да се предотврати появата на евентуални нежелани реакции.
Заглавно изображение: Algirdas at Lithuanian Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИОТОНА БИО СУПЕР ПЛОДОВЕ 250 г
ПРОМОЗОЯ БИО ИНКА БЕРИ 250 г
СТИК ДЕЗОДОРАНТ С ОМАЕН АРОМАТ 40 мл РУМИ ИЛИЕВА
ДРЕНАКС ФОРТЕ ПЛЮС БЪБРЕЦИ И ОТДЕЛИТЕЛНА СИСТЕМА 750 мл 551373
НовЧЕРВЕН КОРЕЙСКИ ЖЕНШЕН капсули * 60 DOCTOR NATURE
МЕШИМА ЕКСТРАКТ 30% ПОЛИЗАХАРИДИ капсули * 60 ДР. БИОМАСТЕР
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Solanales
- Сем. Solanaceae (Картофови)
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Рентгеново изследване (рентгенография) на хранопровод
- Функция и хормони на епифизата
- Драконов плод
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Райска ябълка
- Рапица, Канола
- Лечение с циклофосфамид
Коментари към Инка бери, Физалис