Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms) Клас Liliopsida (Едносемеделни растения) Разред Liliales Сем. Colchicaceae (Колхикови) Разкошна глориоза

Разкошна глориоза

от 17 дек 2016г., обновено на 26 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Разкошна глориоза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Разкошна глориоза (Gloriosa superba) представлява тревисто, многогодишно и цъфтящо растение от семейство Колхикови (Colchicaceae). Нарича се още пламъкова лилия, катереща се лилия, пълзяща лилия, разкошна лилия, лилия глориоза, тигров нокът, огнена лилия и много други, в зависимост от това в коя част на света расте.

Устройство на разкошна глориоза

разкошна глориоза

Изображение: Macvivo at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Прораства от месест корен, като достига дължина до 4 метра. Има пълзящ, катерлив или увивен растеж. Листата й са последователно разположени по клончетата, образувайки спирала, като са с дължина от 13 до 20 см и продълговато-елипсовидна форма.

Цветовете на разкошната глориоза са изключително ефектни и красиви. Състоят се от шест венчелистчета, с дължина от 5 до 7,6 см. Имат продълговато-елипсовидна форма и вълнообразен листен ръб. Обикновено са оцветени от ярко червено до оранжево и са прошарени от жълтеникави ивици. Разполагат с 6 тичинки, дълги до 4 см и носещи големи прашници в края си, от които се сипят големи количества прашец. Плодникът е с дължина понякога повече от 6 см. Теглото на един цвят може да бъде повече от 2,5 грама. Цъфтежът е през месеците от октомври до май.

Плодът на растението представлява месеста капсула, с дължина от 6 до 12 см. При узряване се разпуква и отделя множество малки червени семена.

Разпространение на разкошна глориоза

разкошна глориоза

Изображение: Challiyan at Malayalam Wikipedia, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Родена е и е разпространена в голяма част от Африка и Азия, но е известна по цял свят като декоративно растение, лекарство, отрова и вреден плевел. Различават се диви и култивирани форми на вида, които имат изключително разнообразие в оцветяването. Расте на различни видове места и при различен климат, включително тропически джунгли, гори, храсталаци, пасища, и пясъчни дюни. Може да вирее на бедни на хранителни вещества почви и при надморска височина от 2500 метра. Опрашва се от насекоми.

Като цяло, това растение е често срещано в природата. Търси се за употреба като лекарствен продукт, което налага отглеждането му във ферми в Индия. Като материал за фармацевтичните компании се използват най-вече дивите популации. Това е причината за тяхното намаляване в родният му ареал на разпространение. В Шри Ланка се е превърнало в рядкост, а в Ориса се смята, че скоро ще изчезне. От друга страна, въведено в неестествени за него места на развитие, се разпространява бързо и се приема за агресивен плевел. В Австралия например, може да се намери по крайбрежните райони на Куинсланд и Нов Южен Уелс. На островите Кук, във Френска Полинезия, на Кирибати и в Сингапур се отчита като инвазивен вид.

Използваема част на разкошна глориоза

Употреба намират всички части на растението.

Химичен състав на разкошна глориоза

Основното токсични вещество в билката е колхицинът.

Лечебни свойства и приложение на разкошна глориоза

Разкошната глориоза е противопаразитно, тонизиращо, слабително, загряващо, болкоуспокояващо и противоинфекциозно средство. Растението е богато на алкалоиди и отдавна се използва в традиционната медицина на много култури.

Състояния и заболявания, при които се прилага

  • невралгична болка;
  • кожни заболявания;
  • сърбеж;
  • вътрешни паразитози;
  • болки в корема;
  • хемороиди;
  • хронична язва;
  • рак;
  • проказа;
  • бъбречни заболявания;
  • с цел превенция на полово предавани заболявания;
  • запек.

разкошна глориоза

Изображение: Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Включва се още в лечението на подагра, безплодие, отворени рани, ухапвания от змии, язви, артрит, холера, колики, тиф, контузии, навяхвания, импотентност, полюция, едра шарка, предавани по полов път болести, гонорея, въшки. Индианците използват растението като успокоително при храносмилателни и дихателни нарушения.

Сок от листата на билката се използва за лечение на акне и въшки, както и на пъпки и кожни обриви, които се появяват при селскостопански работници, в районите на естественото й разпространение.

В някои части на Индия, екстракти от коренището се прилагат локално по време на раждане, за да се намали болката. Използват се още като тоници за организма, а в селското стопанство като пестициди. Прах от корена на растението може да се смеси с масло и да се приложи върху кожата, за да се избегне появата на пъпки.

Паста от листата на разкошната глориоза се налага локално в областта на шията и челото с цел лечение на астма при деца.

Токсичност на разкошната глориоза

разкошна глориоза

Изображение: Challiyan at Malayalam Wikipedia, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Това растение е отровно за хора и животни. Използвано е за нечисти цели спрямо тях. Всяка негова част е отровна. Както и други видове от семейство Colchicaceae, разкошната глориоза съдържа голямо количество колхицин, токсичен алкалоид, също така и алкалоида глориоцин. В рамките на няколко часа от поглъщането на токсични количества растителен материал, жертвата може да получи гадене, повръщане, изтръпване и мравучкане в областта на устата, парене в гърлото, болки в корема и кървава диария, дехидратация. Токсичният синдром може да се задълбочи с респираторна депресия, рабдомиолиза, илеус, хипотония, коагулопатия, хематурия, гърчове, кома и възходяща полиневропатия. В дългосрочен план признаците на състоянието се допълват от белене на кожата и продължително вагинално кървене при жени.

Колхицинът изолиран от разкошната глориоза

Представлява алкалоид, който се използва за лечение на подагра, глисти, безплодие, импотентност, натъртвания, рани и редица кожни проблеми. Прилага се и като антидот при ухапвания от змии и като слабително. Доказано е, че е полезен в лечението на хронични язви, артрит, холера, колики, бъбречни проблеми и тиф. Веществото се използва и за отстраняване на тръни, бодли, нокти и кожни паразити.

Колхицинът е широко използван като експериментално средство при изследването на клетъчното деление. Той може да инхибира митозата (вид клетъчно делене), индуцира полиплоидните (клетки, съдържащи повече от два комплекта от хромозоми), в резултат на което се използва за лечение на рак.

разкошна глориоза

Изображение: Ton Rulkens, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Колхицинът е и средство, което причинява алопеция. Един докладван случай описва пациент, който случайно е ял грудките на растението, като впоследствие започва окапване на косата му и задълбочаване на състоянието до пълна плешивост. Отравяне с него може да настъпи и при грешна консумация на грудките на разкошната глориоза, които приличат на сладки картофи.

Други приложения на разкошната глориоза

  • в Нигерия се използва за направата на отровни стрели, а в Индия като репелент срещу змии;
  • растението се приема за вълшебно от някои култури, а цветовете му са част от религиозни ритуали;
  • национално цвете е на Зимбабве. През 1947 г. кралица Елизабет II получава диамантена брошка във формата на това цвете за двадесет и първия си рожден ден, докато пътува в Родезия (днешно Зимбабве);
  • също така е национално цвете на Тамил Наду;
  • широко използвана е като декоративно растение, разбира се поради своите прекрасни цветове и широк полухрастовиден растеж.

Внимание!

Всички части на растението са отровни. Да не се използва от бременни жени.

Заглавно изображение: Brian Gratwicke, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Ниргунди Ниргунди
  • Обичка, Фуксия Обичка, Фуксия
  • Моминска вратига, Танацетум Моминска вратига, Танацетум
  • Здравец – кръвен, див здравец, жива трева, щъркулянче Здравец – кръвен, див здравец, жива трева, щъркулянче
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ГРЪМОТРЪН КОРЕНИ
3.40лв.

ГРЪМОТРЪН КОРЕНИ

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл
42.00лв.

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл

ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
12.00лв.

ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД

ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
18.00лв.

ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД

РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
7.00лв.

РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити

ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
25.00лв.

ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк

Коментари към Разкошна глориоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разкошна глориоза
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 16:34
    Коментирайте "Разкошна глориоза"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
  • Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
  • Разред Liliales
  • Сем. Colchicaceae (Колхикови)
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Молекулата Fento-1 причинява смърт на ракови клетки, резистентни на лечение
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Кодеин
  • Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 19 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 19 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 19 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 20 часа и 5 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 10 часа и 53 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 10 часа и 53 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 19 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНОФАРМ РЕНЮ БАЛСАМ 250мл.

ИНОФАРМ РЕНЮ ШАМПОАН 250мл.

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС ХАРМОНИЯ С УМА капсули * 60

ИНОФАРМ МИСТ ЗА КОСА И ТЯЛО 150мл.

НИВЕА СЪН ФЛУИД УЛТРА ЛАЙТ ДЕЙЛИ СВЕТЪЛ SPF50+ 40мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57

МЕЗИМ ФОРТЕ 10000 таблетки * 20 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:14:59

АРИТАВИ капсули 60 мг * 28 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:07:33
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival