Арека катеху, Арекова палма, Бетелова палма, Бетелов орех
Арека катеху, Арекова палма, Бетелова палма, Бетелов орех (Areca catechu) представлява вид палмово дърво, чиито плодове са ядливи и с много ценни хранителни качества. Принадлежи към семейство Палмови (Arecaceae, Palmae). Areca nut, betel nut palm, betel palm, bing lang, bunga, pinang са имена на растението на латиница. Носи и името дърво бетел, защото плодовете й се дъвчат заедно с листа на лоза от семейство Piperaceae. Плодът на палмата е наречен бетелов орех, както понякога и цялото растение.
Устройство на арекова палма
Изображение: Wicki, Public domain, via Wikimedia Commons
Арека катеху достига на височина до 20 метра, със ствол с дебелина 20-30 см в диаметър. Стъблото е оцветено в тъмно сиво, опръстенено. Листата й са дълги 1,5-2 метра, перести, с много на брой, увиснали, с плътно разположени една до друга листовки, с назъбени върхове. Цветовете са мъжки и женски събрани в едно съцветие кочан. Имат белезникав цвят, сладникав аромат. Мъжките са с дължина около 10-12 см, а женските около 1,5 см. Мъжките са повече на брой в съцветието, а женските са само няколко.
Плодове са с големина от 1,5 до 5 см в диаметър. Развиват се в гроздове. Придобиват жълт или оранжев цвят при пълно узряване. Съдържат по една ядка. Тя е сиво-кафява на цвят обвита във влакнеста обвивка. Максималното производство на плодове се достига около 10-та - 15-та година от засаждането на дървото. Плододаването е наблюдавано и при екземпляри на 60, дори 100 години.
Разпространение на арека катеху
Арека катеху расте в по-голямата част на тропическия Пасифик, Азия и части от Източна Африка. Приема се, че е създадена във Филипините, а впоследствие натурализирана в южната част на Китай (Гуанси, Хайнан, Юнан), Тайван, Индия, Бангладеш, Малдивите, Шри Ланка, Камбоджа, Лаос, Тайланд, Виетнам, Малайзия, Индонезия, Нова Гвинея, много от островите в Тихия океан, а също и в Западна Индия.
Използваема част на арека катеху
Използват се палмовите ядки, наричани още бетелови ядки или бетелови орехи.
Химичен състав на арека катеху
Ядките на бетеловата палма съдържат алкалоидите арекадин и ареколин. При дъвченето им, те действат опияняващо и леко пристрастяващо. Специално заради тези свойства, растението се отглежда в Бангладеш, Индия, Индонезия, Малайзия, Тайван.
Бетеловите орехи съдържа кондензирани танини (процианини), наречени арекатанини, които са канцерогенни. Други вещества открити в растението са редица алкалоиди - арекаин, гуваколин, гувацин. Установени в тях са още фенолни съединения, смола, холин, тютюнево багрило.
Лечебни свойства и приложение на арека катеху
Изображение: Challiyan at Malayalam Wikipedia, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Свойства на бетеловият орех: диуретични, тонизиращи дейността на храносмилателната система, противоглистни, кардиотонични, противодиарични. Употребата на екстаркти от растението, може да доведе до пристрастяване.
Състояния и заболявания, при които се използва бетелов орех: диария, ниско кръвно налягане, забавен пулс, чревни проблеми, шизофрения, глаукома, храносмилателни проблеми, инсулт.
В Аюрведа се използва за лечение на: главоболие, треска и ревматизъм. В Китай, арека катеху се употребява за лечение на паразитни инфекции.
От листата на растението се прави чай, който се консумира в Камбоджа при бронхит и лумбаго. Там коренът на арека катеху се използва при чернодробни заболявания, а плодовете заедно с опиум за лечение на чревни проблеми. В Малайзия младите филизи и цветя се употребяват за храна. В Индия от ферментиралите плодове се получава вино "Арека".
Дъвчене на бетелов орех
Изображение: Masum-al-hasan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Дъвченето на ядките на арека катеху също води до пристрастяване, в по-малка или по-голяма степен. Обикновено процеса се извършва с участието на различни изкуствени добавки, например варовик на прах. Дъвченето на арека ядки е доста популярно сред работническата класа в Тайван, както и в много други азиатски страни - Китай (главно Хунан), Виетнам, Филипините, Малайзия, Мианмар, Индия, Папуа-Нова Гвинея. Този процес е и пряка причина за развитието на рак на устата.
Различни смеси с бетелов орех, освен да се дъвчат, могат да се оставят между бузата и езика за цяла нощ. В Индия често се смесват бетелови ядки с тютюн за дъвчене.
Ефектите на бетеловите ядки са стимулиращи и могат да бъдат сравнени с действието на лека доза амфетамин. На лице са също така и подтискащи апетита свойства. Ефектите от дъвченето на бетелов орех се допълват още с еуфория, повишаване на бдителността, изпотяване, повишено слюноотделяне, усещане за горещина в тялото, повишаване на работоспособността. При това се увеличават плазмените концентрации на норадреналин и адреналин. Имат пикантен вкус. За засилване на стимулиращите им свойства могат да се комбинират и с лекарствени средства. След години на ежедневна употреба се развиват отличителни черни петна на устата, зъбите и венците. Дъвченето им също може да оцвети устата Ви в червено.
Прекалената им употреба може да предизвика чувство на опиянение, гърчове, диария, виене на свят или повръщане.
Арека катеху е честа флорална единица в екстериорната и интериорна цветна декорация.
Внимание!
Нежеланите странични ефекти от употребата на арека катеху се изразяват в: повишаване на сърдечната честота, повишаване на кръвното налягане и телесната температура, изпотяване.
Изяждането на от 8 до 30 грама бетелови ядки може да причини смърт.
Употребата им може да доведе до стимулиращи ефекти подобни на кофеина и тютюна, както и до по-тежки състояния, включващи повръщане, диария, проблеми с венците, повишено отделяне на слюнка, болка в гърдите, нарушен сърдечен ритъм, ниско кръвно налягане, задух и учестено дишане, сърдечен пристъп, кома и смърт. Могат да предизвикат бронхоспазъм, затова трябва да се избягва от астматици.
По време на бременност и кърмене не трябва да се използват бетелови ядки. Да не се употребяват още при астма, язва, емфизем. Употребата им може да влоши белодробно и бъбречно заболяване, както и да създаде условия за запушване на чревния тракт и поява на припадъци.
Арека катеху, използвана заедно с проциклидин, може да намали ефекта му. В комбинация с лекарства за глаукома или болест на Алцхаймер (холинергични медикаменти), може да засили нежеланите ефекти от тях.
Заглавно изображение: Plague, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЛАВИНА - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
ОЧАНКА капсули 470 мг * 100 NATURE'S GARDEN
ТЕРСО ХИАЛ oчен разтвор с осмотично действие 10 мл
НовПСЕВДОЕКСФОЛИАТИВЕН СИНДРОМ И ГЛАУКОМА
ГЛАУКОМА - КЛИНИЧЕН СПРАВОЧНИК - ЙОЗЕФ ФЛАМЕР
ВИЗОЛОР таблетки * 60
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Arecales
- Сем. Arecaceae (Palmaceae, Палми)
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- д-р Васил Димитров Василев
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Глаукома
- д-р Кремена Петкова Минкова
- Как гладът убива рака
Коментари към Арека катеху, Арекова палма, Бетелова палма, Бетелов орех