Камасия
Камасия (Camassia cusick) представлява пролетно цъфтящо растение, което не притежава лечебни качества, а се използва само като декоративно. Класифицира се към семейство Аспарагусови (Asparagaceae).
Устройство на камасия
Изображение: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Камасията е луковично многогодишно растение. Достига на височина до един метър и повече. Има ланцетовидни, дълги листа с успоредно жилкуване, които прорастват направо от луковицата. Може да се развива под формата на туфи или като самостоятелно растение в зависимост от мястото на което вирее свободно или начина на засаждане. Цветоносното стъбло е по-високо от листата и на него се развива съцветие от звездовидни синьовиолетови или кремаво-бели цветя в края на пролетта и началото на лятото. Всяко цветче е с големина от 5 см в диаметър.
Разпространение на камасия
Растението е родено в Северна Америка. По-широко е разпространено в северозападните щати и Канада, като предпочита влажни ливади за своето развитие. Много бързо, при подходяща влага в почвата, покълват семенцата й. Така тя се разпространява сравнително лесно.
Приложение на камасия
Индианците са използвали растението за храна, по-точно като зеленчук. Мнозина смятат, че е негодно за консумация поради острата му и неприятна миризма.
Камасията намира приложение като декоративно растение. Особено добре се представя в цветните градини когато вече лалетата и нарцисите са почти увяхнали. Често култивирана е с търговска цел в градините на Холандия. Натурализирането на растението е известно от 1888 година.
Заглавно изображение: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://www.vanengelen.com
https://www.rhs.org.uk
https://en.wikipedia.org
http://www.whiteflowerfarm.com/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Asparagales
- Сем. Asparagaceae (Аспарагусови)
- Скоруша
- Японска акация, Японска софора
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Щернбергия, Жълт есенен минзухар, Есенен нарцис, Зимен нарцис, Есенниче
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка
- Бъзак, Бъзлян, Тревист бъз, Бъзовина, Бъзуняк
- Пираканта
- Лирово дърво, Дърво лале
- Джакаранда, Синя джакаранда, Синя жакаранда, Жакаранда мимозифолия, Джакаранда мимозифолия
Коментари към Камасия