Китайски мехурник
Китайският мехурник (Koelreuteria paniculata) представлява листопадно, силно разклонено дърво, вид цъфтящо растение от семейство Sapindaceae. Наричан е още златно дъждовно дърво. Цветът на растението е силно медоносен, отделя голямо количество нектар и прашец.
Устройство на китайски мехурник
Изображение: Mauroguanandi, Public domain, via Wikimedia Commons
Това е малко до средно голямо широколистно дърво, което расте до 7 м височина, с широка куполообразна, заоблена или неправилна корона. Листата са перести, яйцевидни, последователно разположени, дълги 15-40 см, рядко до 50 см, със 7-15 листовки с дължина 3-8 см, с дълбоко назъбен край. По-големите листовки в средната точка на листа понякога са сами по себе си перисти.
Цветовете са жълти, с четири венчелистчета, растат в големи, аксиларни, метличести съцветия, с дължина 20-40 см. Цъфтежът се наблюдава през месеците юни-август. Падналите цветове често образуват привлекателен златист килим под дървото. Цветята отстъпват място на интересни, кафяви, хартиени капсули, съдържащи семена, които донякъде наподобяват китайски фенери.
Плодът представлява мехур, състоящ се от три части, дълъг 3-6 см и широк 2-4 см. Първоначално е зелен, а през есента узрява от оранжево до розово, а накрая става кафяв. Остава на дървото до късна есен. Съдържа няколко тъмнокафяви до черни семена с диаметър 8 мм - твърди и сферични. Те узряват от септември до октомври.
Разпространение на китайски мехурник
Изображение: Art davis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Koelreuteria paniculata е роден в Източна Азия, в Китай и Корея. Открито е по морските брегове на Япония. Расте в равнини и във вторични гори, на бедни почви в Китай. Той е представен в Европа през 1747 г. и в Америка през 1763 г. и се е превърнал в популярно ландшафтно дърво в цял свят.
Растението е топлолюбиво, предпочита умерено влажни дълбоки почви, но понася и по-сухите. Лесно се отглежда в суха до средна, при добре дренирана почва и на пълно слънце. Адаптира се към широк спектър от почви. Понася суша и много замърсители на въздуха в града. Намира се в паркове в цялата ни страна. Растението може да толерира силен вятър, но не и морска експозиция.
Използваема част на китайски мехурник
За храна се използват листата и семената на растението. Плодовете се пекат, а листата и младите издънки се варят. Има данни, че цветовете му се използват за лечение на очни заболявания.
Химичен състав на китайски мехурник
Известно е, че фитохимията на Koelreuteria paniculata е доста разнообразна и има лечебна репутация, която включва антиоксидантна и антитуморна активност, но тя все още не е изяснена. През 2002 г. Lin et al., Университет в Пекин, откриват нов псевдо сесквитерпеноид с неизвестна до сега структура, която те наричат „паникулоид 1.“ Семената са показали, че съдържат както флавоноиди, така и галоилни производни, което предполага възможната му полезност като инсектициден агент. Отварата от цветята се използва като офталмологично средство за изплакване на очите. Листата осигуряват обширен опис на фенолни съединения в допълнение към поне два флавонолни гликозида.
Лечебни свойства и приложение на китайски мехурник
Изображение: BETTY from MEMPHIS, TN, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Дървото се добива от дивата природа за местна употреба като храна, лекарство и източник на материали. Често се отглежда като декоративно.
Цветовете на растението се използват при лечението на конюнктивит и епифора (повишено сълзотечение). За тази цел от тях се приготвя отвара.
Други употреби на китайски мехурник
Темпът на растеж на дървото е доста бърз. Дървесината му, въпреки че е твърда, е доста чуплива, порадо което по време на силен вятър растението може да се пречупи. От цветята му се получава жълта боя. Черно багрило се добива от листата. Семената се използват като мъниста в направата на бижута. Печени, те са храна по време на глад. Листата не трябва да се консумират сурови, защото в съставът им са открити следи от цианиди.
Заглавно изображение: Palais Niel , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ОКУХИЛ C капки за очи 1.2 мг / мл 10 мл
БЛЕФАГЕЛ гел 30 г
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗА ОЧИ 100 мл
СЕВЪН ДЕЙС ХИДРОГЕЛ ПАЧОВЕ ДИНАМИЧЕН ПОНЕДЕЛНИК 2.5 г
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС МАКУЛА ФОРМУЛА ЗА ОЧИ капсули * 30
ОЧИЛА ЗА ЧЕТЕНЕ МАГНИВИЖЪН Р15940-02 / + 2.50 ДИОПТЪРА
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BC%D0%B5%D1%85%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA
https://en.wikipedia.org/wiki/Koelreuteria_paniculata
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a550
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Koelreuteria+paniculata
http://temperate.theferns.info/plant/Koelreuteria+paniculata
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/k/koelreuteria-paniculata=golden-rain-tree.php
https://practicalplants.org/wiki/Koelreuteria_paniculata
http://www.cpa.msu.edu/beal/plantofweek/plants/koelreuteria_paniculat_20080707.pdf
http://www.eattheweeds.com/showers-of-golden-rain-tree-2/
https://www.blockhill.co.nz/golden_rain_tree130338
Снимков материал - източници:
https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/koelreuteria/paniculata/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Sapindales
- Сем. Sapindaceae
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Скоруша
- д-р Васил Димитров Василев
- Алтернативна терапия при глаукома
- д-р Кремена Петкова Минкова
- Японска акация, Японска софора
- Д-р Нели Петрова Начева-Пешева
- Очна болница "Д-р Тасков" ООД, гр. Търговище
Коментари към Китайски мехурник