Метросидерос, Похутукава, Новозеландско коледно дърво, Новозеландски коледен храст, Желязно дърво
Метросидерос, Похутукава, Новозеландско коледно дърво, Новозеландски коледен храст, Желязно дърво (Metrosideros excelsa, Pohutukawa) представлява крайбрежно, вечнозелено дърво от семейство Миртови (Myrtaceae). То създава брилянтно изображение на червени (или от време на време оранжеви, жълти или бели) цветя, съставени от множество тичинки. Похутукава е един от дванадесетте вида Метросидероси, ендемични за Нова Зеландия. Известен е с живите си цветове и способността си да оцелява дори на скали. Видът е намерил важно място в културата на Нова Зеландия със своята сила и красота и е считан за държавен символ. Цветът на дървото се нарича кахика.
Устройство на метросидерос
Изображение: Bjankuloski06en, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Похутукава нараства до 25 метра височина и има разперена куполообразна форма. Обикновено расте като разклонено дърво с много стволове. Стволовете и клоните му понякога са украсени със сплъстени влакнести въздушни корени. Кората им е тъмнокафява. Продълговатите, кожести листа са покрити с плътни бели власинки отдолу. Цъфти от август до март месец. Развива предимно червени цветове, по-рядко розови и жълти. Има разлики между отделните дървета във времето на цъфтежа, както и в сянката и яркостта на цветята. При изолирани популации генетичното отклонение е довело до местни вариации: много от дърветата, растящи около езерата Роторуа, дават розово засенчени цветя, а жълтоцветният сорт е „Aurea“. Плододаването е от януари до май месец. Плодът представлява малка кафява или сива капсула. За една година нараства на височина с около 70 см. Живее до 150 години.
Разпространение на метросидерос
Метросидерос се разполага на Азорските острови. Естественият ареал на похутукава са крайбрежните райони на Северния остров на Нова Зеландия, северно от линия, простираща се от Ню Плимут до Гизборн, където някога е образувала непрекъснат крайбрежен вал. До 90-те години на миналия век пасторалното отглеждане и въведените вредители са намалили горите похутукава с над 90%. Също така се среща естествено по бреговете на езера в района на Роторуа и в Националния парк Абел Тасман на върха на Южния остров.
Гигантска похутукава в Те Арароа се смята за най-голямата в страната, с височина 20 метра и разпространение от 38 метра. Дървото е известно като обитател на скали, способно да поддържа задържане в несигурни, почти вертикални ситуации. Расте на вулканичен остров в залива Хаураки. В Нова Зеландия похутукава е застрашен от опосум, който оголва дървото от листата му.
Изображение: Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Похутукава е популярен в отглеждането и има чудесни примери в повечето крайбрежни градове на Северния остров. Енергично и лесно за отглеждане, дървото процъфтява добре на юг от естествения си ареал и се е натурализирало в района на Уелингтън и на север от Южния остров. Също така е натурализиран на остров Норфолк на север. Похутукава е въведен в други страни с мек до топъл климат, включително югоизточна Австралия, където се натурализира на крайбрежните скали близо до Сидни. В крайбрежна Калифорния това е популярно улично и градинско дърво, но предизвика безпокойство в Сан Франциско, където кореновите му системи се приема, че разрушават канализационните линии и тротоарите. В части от Южна Африка pohutukawa расте толкова добре, но се счита за инвазивен вид. Испанският град A Coruña е приел pohutukawa като флорална емблема.
Съществуват най-малко 39 сорта похутукава. Разсадниците на Duncan & Davies са били водеща сила в средата на 20-ти век, докато на Graeme Platt днес принадлежат 16 различни сорта, включително рядко бяло цъфтящо дърво.
Приложение на метросидерос
Изображение: Kahuroa, Public domain, via Wikimedia Commons
Екстракти от растението се използват в традиционното за лечение на диария, дизентерия, възпалено гърло и рани.
Дървесината на Pohutukawa е плътна, компактна, тежка, издръжлива, много здрава. Често се използва в корабостроенето, тъй като естествено извитите й форми дават здрави свръзки.
Растенията могат да се използват като жив плет, успявайки да виреят при морски експозиции. Образуват крайбрежна гора. В някои северни местоположения сами образуват гора или са в съчетание с тавапоу (Pouteria costata), кохекохе (Dysoxylum spectabile), пури (Vitex lucens), карака (Corynocarpus laevigatus), Nestegis apetala и млечно дърво (Streblus banksii).
В Нова Зеландия най-често се бърка с Kermadec pohutukawa (M. kermadecensis), който е ендемичен за остров Раул (Kermadec Island Group). Този островен ендемит се различава с по-малките, закръглени листа и много по-малките съцветия. Също така има тенденция да цъфти спорадично през цялата година и на континенталната част на Нова Зеландия поне има по-изправена, храстовидна форма на растеж и рядко прави голямо дърво.
В Южна Африка растението се приема за инвазивно, като там неговата популация се контролира в млад етап на растеж.
Заглавно изображение: Ed323 at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КРЪВЕН ЗДРАВЕЦ КОРЕН
ОФИКА ПЛОД
ТОАЛЕТНА ВОДА ЗА МЪЖЕ МИРАДА SURF 100 мл
ТОАЛЕТНА ВОДА ЗА МЪЖЕ МИРАДА HASHTAG 85 мл
ТОАЛЕТНА ВОДА ЗА МЪЖЕ МИРАДА SHIELD 100 мл
ТОАЛЕТНА ВОДА ЗА МЪЖЕ МИРАДА SKY 100 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Metrosideros_excelsa
https://es.wikipedia.org/wiki/Metrosideros_excelsa
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Metrosideros+excelsa
https://www.sanbi.org/resources/infobases/invasive-alien-plant-alert/metrosideros-excelsa/
https://selectree.calpoly.edu/tree-detail/metrosideros-excelsa
https://www.nzpcn.org.nz/flora/species/metrosideros-excelsa/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Myrtales
- Сем. Myrtaceae (Миртови)
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Дизентерия
- Японска акация, Японска софора
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Явор, Обикновен явор
- Старопланинска иглика
- Японска дюля
- Гигантска секвоя
- Смърч
Коментари към Метросидерос, Похутукава, Новозеландско коледно дърво, Новозеландски коледен храст, Желязно дърво