Финикова палма
Същинска финикова палма (Phoenix dactylifera) е диплоидно, многогодишно растение, принадлежащо към род Финикови палми (Phoenix), семейство Палмови (Arecaceae).
Род Phoenix включва 18 вида финикови палми. Плодовете им са познати като фурми. Те са били основна храна в Близкия Изток в продължение на хиляди години. Смята се, че Phoenix dactylifera е произлязла от областта, която сега е Ирак и е била култивирана още в древните времена в земите от Месопотамия до праисторически Египет. Древните египтяни са използвали плодовете, за да направят вино и за храна. Данните от вкаменелости показват, че финиковата палмата съществува от поне 50 милиона години. От своя център на произход, отглеждането на палми се разпространява през Арабския полуостров, Северна Африка и Близкия изток. Отглеждането на финикови палми има много важно значение за историческото развитие на Близкия Изток. Култивирането им в пустинни райони е било свещен признак за плодородие. Разпространението на палмата е пряко свързано с обхвата на исляма и достига южна Испания и Пакистан. Испанците са първите, които започват отглеждането на финикови палми извън Арабския полуостров, Северна Африка и Близкия изток. След това видът се разпространява и в Австралия, Индия, Мексико, Южна Африка, Южна Америка и Съединените американски щати. Той е основен източник на доходи и храна за местното население в много страни и е изключително важен за икономиката, обществото и околната среда на тези страни.
Устройство на същинска финикова палма
Изображение: abcdz2000, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Същинската финикова палма (Phoenix dactylifera) е диплоидно (2n = 2x = 36), многогодишно и едносемеделно растение. На едни от дърветата се развиват женски цветове, а на другите мъжки, което означава, че дърветата могат да бъдат мъжки и женски. Phoenix dactylifera са средно големи, растат поотделно или образуват купчина с няколко стъбла от една кореновата система. Въпреки, че формата им прилича на дървесната, те не притежават дървесна тъкан, но са способни да развият влакнести, тромави, припокриващи се стъбла и могат да израстват до 15-25 метра височина.
Листата са с дължина 3-5 м, с шипове на дръжката и набраздени с около 150 отделни листенца, образуващи целият лист. Отделните листенца са с дължина 30 см и ширина 2 см.
Палмите цъфтят когато температурата се повиши над 18 ° С и образуват плодове при температура повече от 25 ° C. Цветята (по-късно и плодовете на женските дървета) се носят върху плоско, стесняващо се стъбълце (дръжка), известно като "плодови дръжки" в женските дървета. Както женските, така и мъжките цветя обикновено имат три чашелистчета и три венчелистчета. Мъжките цветя обикновено са восъчно бели, а женските са жълтеникаво-зелени. Плодовете се развиват след оплождане на яйцеклетките.
Те преминават през четири различни етапа на зреене, които изразяват промените в цвета и химическото им съдържание. По време на първата фаза, плодът бързо увеличава своите размери. Цветът на плодовете се променя от зелено по време на фаза 1 до тъмен цвят, характерен за сорта по време на фаза 2. Тъмния цвят се обуславя от наличието на голямо количество водоразтворими танини. Плодовете по време на трета фаза се характеризират с потъмняване на цвета до кехлибар, кафяво или почти черно, придружено от омекотяване и увеличаване на неразтворимите танини. По време на последната четвърта фаза плодовете губят голяма част от водата, достигат високо съотношението захар / вода необходимо за предотвратяване ферментацията.
Плодовете на финиковата палма варират по размер и форма в зависимост от сорта, културата и околната среда. Средно палмата дава 40 килограма плод годишно, като при интензивно отглеждане е възможно да се получи добив над 100 килограма. Женските растения започват да дават фурми на възраст от 4 до 6 години и достигат максималното си производство в рамките на 15 до 20 години.
Разпространение на финикови палми
Phoenix dactylifera са разпространени в дивата природа и в култивирано състояние. Срещат се от Канарските острови, от Мароко на запад до Индия на изток. Виреят във всички вътрешни и крайбрежни части на Северна Африка, в южните части на Балканския полуостров и Мала Азия, в Сирия, Палестина, Ирак, Иран, Италия, Испания, Калифорния, САЩ, Австралия.
Култивиране на финиковите палми
Изображение: Balaji, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Средният икономически живот на градина с финикови палми е от 40 до 50 години, но някои от тях са продуктивни до 150 години. Поради биологията на палмата, нейното култивиране има редица необичайни характеристики, които не са често срещани при други трайни насаждения. Короната на дървото трябва да бъде достъпна за опрашване, обединяване, покриване, събиране на реколтата и подрязване. Въпреки, че Phoenix dactylifera могат да издържат на дълги периоди на засушаване при високи температури, големи количества вода са необходими за енергичен растеж, висок добив и висококачествени плодове.
Използваема част на финикова палма
- плодове (фурми);
- семена;
- корени;
- цветен прашец;
- листа.
Химичен състав на финикова палма
Растението съдържа следните вещества: Na+(натрий); К+ (калий); Mg2+ (магнезий); Ca2+ (калций); Cl- (хлор); S2- (сяра); P (фосфор); Fe (желязо); Se (селен); Zn (цинк); I (йод); Al (алуминий); Cu (мед); фолиева киселина; 16 аминокиселини; витамини А, В1 и В2; въглехидрати; флавоноиди; сапонини; холестерол; естрон.
Лечебни свойства и приложение на финикова палма
Phoenix dactylifera произвеждат много продукти, които са полезни за хората. Използват се за медицински цели, в кулинарията, за изработката на различни предмети за дома. От растението се използват семената, листата, корените, плодовете, цветният прашец.
Употреба за медицински цели
Phoenix dactylifera притежава редица полезни ефекти:
- антиоксидантен;
- противотуморен;
- антимикробен;
- антидиабетогенен;
- противовъзпалителен;
- нефропротективен;
- положителен ефект при репродуктивни проблеми;
- пургативен;
- афродизиак.
Антиоксидантен ефект
Изображение: Eliran t, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Антиоксидантите са вещества, които дезактивират свободните радикали, като по този начин им пречат да навредят на организма. Предотвратяването на действията на свободните радикали е важна стъпка в управлението на болестите. Лечебните растения и техните съставки играят жизнено важно значение за неутрализиране или инхибиране на свободните радикали чрез антиоксидантна си активност. Фурмите имат висок състав на въглехидрати, соли и минерали, диетични фибри, витамини, мастни киселини и аминокиселини. Те играят важна роля в неутрализирането на свободните радикали и вследствие от тази си активност потискат развитието и прогресията на различните видове заболявания.
Противотуморен ефект
Ракът е многофакторно заболяване. Промяната в нормалния механизъм на действие на гените е основната причина за възникването и развитието на рака. Съставките на лечебни растения като флаваноиди и фенол играят значителна роля при контрола на рака чрез регулиране на генетичните пътеки, без да причиняват странични ефекти. Фурмите притежават жизненоважен ефект при инхибирането на ензими от фаза I на развитието на тумори, като например CYP450.
Антимикробен ефект
Настоящият начин на лечение на бактериални инфекции се основава на антибиотици, който е скъп и причинява нежелани странични ефекти. Природните продукти и съставките им са добър подход при контрола на инфекцията, тъй като те са евтини, ефективни и не притежават странични ефекти. Финиковата палма и нейните съставки играят значителен ефект в превенцията или лечението на бактериални заболявания. Проучвания показват, че матанолът и ацетонът, съдържащи се в листата на растението, инхибират растежа на много Грам- положителни и Грам- отрицателни микроорганизми.
Антидиабетогенен ефект
Захарният диабет е едно от често срещаните метаболитни нарушения и 2.8% от населението страда от това заболяване в целия свят. Природните продукти и съставките им са добър подход при контрола на диабета, тъй като те са по-малко токсични и нямат странични ефекти, отколкото синтетични. Точният начин на действие на фурмите в контрола на диабета не е напълно изяснен, но може да се дължи на повишаване на секрецията на инсулин и потискане на абсорбцията на глюкоза. Различните активни съставки, присъстващи в екстракт от финикова палма, като флавоноиди, стероиди, фенол и сапонини играят ролята на антидиабетогенни фактори.
Противовъзпалителен ефект
Изображение: Alejandro Bayer Tamayo from Armenia, Colombia, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Възпалението е един от важните физиологични защитни механизми срещу различни фактори като инфекция, изгаряне, токсични химикали, алергени и други стимули. Неблагоприятният възпалителен процес показва жизненоважна роля в развитието и прогресирането на различни заболявания. Активните вещества съдържащи се във фурмите има силно изразен противовъзпалителен ефект.
Предпазващ бъбреците ефект
Фурмите намаляват концентрацията на плазмения креатин и урея.
Ефекти при репродуктивни проблеми
Фурмите са с уникални съставки и всяка една от тях играе роля в управлението на репродуктивните проблеми. Екстрактът от корените на Phoenix dactylifera съдържа холестерол, рутин, естрон, които положително повлияват репродуктивните функции на човека.
Финиковата палма се използва при следните състояния
- стомашно-чревни проблеми;
- възпалено гърло;
- простуда;
- треска;
- цистит;
- оток;
- чернодробни заболявания;
- бъбречни заболявания;
- противодействие на махмурлука;
- диария;
- зъбобол;
- сърдечно-съдови заболявания;
Употреба в кулинарията
Изображение: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Фурмите могат да се консумират в прясно, изсушено състояние или в различни обработени форми. Фурмите са високо енергийни източници на храна с високо съдържание на захар. Съдържат 290 калории на 100 грама. Фурмите се предлагат в различни форми, включително цели, дехидратирани парчета, нарязани на кубчета и мацерирани плодове. Те могат да се използват в зърнени храни, пудинг, хляб, пресовани сладкиши, бисквити, сладкарски бонбони, сладолед и шейкове. Могат да се превърнат в сок, оцет, вино, бира, захар, сироп, мед, хляб.
Рецепта 1 Бонбони с фурми:
Необходими продукти: 200 грама фурми, 200 гр орехи, 2 супени лъжици коняк, кокосови стърготини. Начин на приготвяне: Фурмите се оставят да престоят около 1 час във вряла вода. След това се прецеждат и се слагат в блендера заедно с орехите. Към сместа се прибавя и конякът. Получава се лепкава смес, която се оформя на топчета, които се овалват в кокосови стърготини. Поставят се в опаковки за бонбони и се сервират.
Изображение: M. Dhifallah, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Рецепта 2 Пилешко месо със сос от фурми
Необходими продукти: пилешко месо - 600 грама, фурми 200 грама, бяло вино 200 милимитра, мед 1 супена лъжица, мента, сол, зехтин и джинджифил.
Начин на приготвяне: Пилешкото месо се сварява за около 25 минути, като се запазва бульонът. Фурмите се слагат в леко намазнена тенджера заедно с останалите съставки на соса. След това се заливат с 1 чаена чаша от получения пилешки бульон. Прибавят се виното, медът, ментата, солта и джинджифилът. Получената смес се оставя да ври за около 10 минути. Свареното пилешко месо се нарежда в тава и се залива с получения сос. Пече се в загрята фурна, покрито с фолио за 30 мин.
Приложение на листата на финиковата палма
Можете да използвате здравите, влакнести листа, за да направите въжета, и да оплетете от тях кошници и каси. Ако сте особено креативни, можете да ги използвате като тъканен заместител на външни конструкции, като тента.
Заглавно изображение: Nepenthes, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КУДЗУ КОРЕН капсули 610 мг * 50 NATURE'S WAY
ПРОМОКУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
ПЮРВИТАЛ КУДЗУ КРИЗАНТЕЛУМ капсули * 60
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ДЖИНДЖИФИЛ 10 мл.
КАЛИВИТА ПАРТИ ЪП капсули * 60
Библиография
https://en.wikipedia.org/
http://theplate.nationalgeographic.com
http://theplate.nationalgeographic.com/2015/06/18/dates-the-sticky-history-of-a-sweet-fruit/
ChihCheng T. Chao Robert R. Krueger, „The Date Palm (Phoenix dactyliferaL.): Overview of Biology, Uses, and Cultivation”
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
http://eol.org
http://www.bbc.co.uk
Arshad H Rahmani, Salah M Aly, Habeeb Ali, Ali Y Babiker, Sauda Srikar,Amjad A khan; „Therapeutic effects of date fruits (Phoenix dactylifera) in the prevention of diseases via modulation of anti-inflammatory, anti-oxidant and anti-tumour activity”
http://www.webmd.com
https://www.hort.purdue.edu/
https://file.scirp.org
http://living.thebump.com
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Arecales
- Сем. Arecaceae (Palmaceae, Палми)
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Фурми - полезни свойства и нежелани ефекти
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Деконгестанти
- Естествени методи и средства облекчаващи остра хрема
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- Драконов плод
Коментари към Финикова палма