Космата бреза, Пухната бреза, Пухкава бреза
Космата бреза, Пухната бреза, Пухкава бреза (Betula pubescens) представлява вид широколистно дърво, което се отнася към семейство Betulaceae (Брезови). Betula pubescens е често срещана с имена като тревна бреза, бяла бреза, европейска бяла бреза. Дървото лесно колонизира изчистена земя, като на по-късен етап бива заменено от по-високи видове с по-дълъг живот. Кората му може да бъде отстранена, без да загива дървото, като тя и дървеният материал се използват в производството на шперплат, мебели, рафтове, кибрит, играчки и дървени подови настилки. Вътрешната кора е годна за консумация и е била смилана и използвана при приготвянето на хляб по време на глад. Брезовият сок през пролетта може да се използва за приготвяне на освежаващи напитки, вина, ейл и ликьори, а различни части от дървото се прилагат в билковата медицина.
Устройство на космата бреза
Изображение: Willow, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Клоните на косматата бреза се развиват нагоре или са хоризонтално разперени, но никога увиснали (както при сребристата бреза). Това е дърво с височина от 10 до 20 м, рядко до 27 м, със ствол до 70 см, по изключение 1 м в диаметър, с гладка но матова сиво-бяла кора, фино маркирана с тъмни хоризонтални лещи. Издънките са сиво-кафяви покрити с фин пух. Листата са яйцевидно-заострени, 2 до 5 см дълги и 1,5 до 4,5 см широки, с фино назъбен ръб. Цветовете се опрашват от вятъра и се развиват в началото на пролетта преди листата. Плодът е висящ, цилиндричен, с дължина от 1 до 4 см и ширина от 5 до 7 мм, който се разпада при зрялост, освобождавайки отделните семена. Тези семена са дълги 2 мм и са с две малки крилца отстрани.
Пухната бреза е еднодомна, което означава, че мъжките и женските цветя се намират на едно и също дърво. Появяващи се от април до май, мъжките цветя са дълги и жълто-кафяви на цвят. Те висят на групи от две до четири по върховете на издънките, като опашки на агнета; докато женските са по-малки, къси, яркозелени и изправени. След успешно опрашване (чрез вятър) женските цветове се удебеляват и променят цвета си до тъмночервен. Маси от малки семена се носят през есента и се разпръскват от вятъра.
Разпространение на космата бреза
Този вид бреза е местна и изобилно разпространена в Северна Европа и Северна Азия, растяща по на север отколкото всяко друго широколистно дърво. Пухнатата бреза е студоустойчива и е едно от малкото широколистни дървета, които се срещат в алпийската дървесна линия в скандинавските страни. Тук видът често се среща като джудже или малък храст. Тя може да расте на бедна почва, но е взискателна към светлина и не понася дълги периоди на суша. Тясно свързана е със сребристата бреза (B. pendula) и често се бърка с нея, но расте на по-влажни места с по-тежки почви и по-лош дренаж. По-малките дървета също могат да бъдат объркани с брезата джудже (B. nana).
Признати са шест разновидности на косматата бреза, които се хибридизират със сребристите и брезите джуджета. Разработени са редица сортове, но много от тях вече не се отглеждат. Ларвата на есенния молец (Epirrita autumnata) се храни с листата й и в някои години големи площи брезова гора могат да бъдат обезлистени от това насекомо. Много гъбички са свързани с дървото и някои патогенни такива са причина за умиране на множество екземпляри от него.
Изображение: kallerna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Идентификация на видовете брези
B. pubescens е тясно свързана със сребристата бреза (B. pendula) и често се бърка с нея. Много северноамерикански текстове третират двата вида като конспецифични (предизвикват объркване, като комбинират алтернативното народно име на брезата бяла бреза с научното наименование B. pendula на другия вид), но те се разглеждат като отделни видове в цяла Европа.
Пухнатата бреза може да се различи от сребристата бреза по гладките си пухкави издънки, които при сребристата бреза са без власинки и брадавици. Кората на мъхестата бреза е матово сиво-бяла, докато сребристата бреза има поразително бяла, хартиена кора с черни пукнатини. Краищата на листата също се различават, фино назъбени при мъхеста бреза, грубо двойно назъбени при сребриста бреза. Двете имат разлики в изискванията за местообитания, като косматата брезата е по-често срещана на влажни, слабо дренирани места, като глини и торфени блата, а сребристата бреза се среща главно на сухи, песъчливи почви.
В по-северните райони косматата брезата може да бъде объркана с брезата джудже (Betula nana), като и двата вида са морфологично променливи. И трите вида могат да бъдат разграничени цитологично, като сребристата бреза и брезата джудже са диплоидни (с два комплекта хромозоми), докато косматата брезата е тетраплоидна (с четири комплекта хромозоми). В Исландия брезата джудже и косматата бреза понякога се хибридизират, като получените растения са триплоидни (с три комплекта хромозоми).
Косматата бреза е с широко разпространение в Северна и Централна Европа и Азия. Ареалът й е от Нюфаундленд, Исландия, Британските острови и Испания на изток през Северна и Централна Европа и Азия до района на езерото Байкал в Сибир. Диапазонът се простира на юг до около 40° с.ш., като най-южната му граница е Турция, Кавказ и Алтайските планини. Това е пионерски вид, който се установява лесно в нови райони далеч от родителското дърво. По-високи дървесни видове я изместват, защото тя не може да вирее на сянка.
Използваема част на космата бреза
Използваема част: Kristian Peters -- Fabelfroh 09:50, 18 August 2006 (UTC), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
С лечебна цел се употребяват цветовете, вътрешната кора, листата и сокът от брезата. Младите листа и листните пъпки се берат през пролетта и се сушат за по-късна употреба.
Химичен състав на космата бреза
Основни изолирани вещества от билката са смолисти и бактерицидни такива. Кората й съдържа до 16% танин.
Лечебни свойства и приложение на космата бреза
Видовете Betula са одобрени за употреба при инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците и пикочния мехур, ревматизъм. Листата могат да се запарват с вряла вода, за да се направи чай, а екстрактите от растението се използват като билкови лекарства.
Свойства на космата бреза
- антиревматично;
- антисеборейно;
- стягащо;
- потогонно;
- диуретично;
- ранозаздравяващо;
- противовъзпалително;
- жлъчегонно.
Кората е диуретично и слабително средство. Вътрешната кора е горчива и стипчива, използва се при лечение на интермитентни трески. Маслото, получено от вътрешната кора, е стягащо и се използва за лечение на различни кожни заболявания, особено екзема и псориазис. Кората обикновено се получава от дървета, които са били отсечени за дървен материал.
Младите издънки и листа отделят смолистото вещество, което има киселинни свойства, в комбинация с алкали е тонизиращо слабително. Листата са антихолестеролемични и диуретични. Те също така съдържат фитозиди, които са ефективни бактерицидни средства. Запарка от листата се използва при лечение на подагра, водянка и ревматизъм и се препоръчва като надежден разтворител на камъни в бъбреците. Отвара от листата и кората се използва за къпане при кожни обриви.
Свареното и стрито на прах дърво се нанася върху ожулена кожа.
Сок от космата бреза
През пролетта от B. pubescens се извлича сок, който може да се консумира пресен, концентриран в сироп, подобен на по-известния кленов сироп, или да се ферментира в ейл и вино. Той притежава диуретични свойства. В Скандинавия и Финландия това се прави за местна употреба, но в бившия СССР, особено Русия, Украйна, Беларус, Естония, Латвия и Литва, брезовият сок се добива за търговски цели и се използва за производство на козметика, лекарства и хранителни продукти.
Кора от космата бреза
Изображение: Em?ke Dénes, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Външният слой кора на дървото може да бъде отстранен безопасно за него. Той може да се използва за направата на кожи за кану, съдове за пиене и покривни керемиди. Вътрешната кора може да се използва за производство на въжета и за направа на хартия. Тази кора е богата на танин и се използва като кафява боя и като консервант. Кората може да се превърне във висококачествен въглен, предпочитан от художниците.
Хората саами от Скандинавия са използвали кората както на B. pubescens, така и на B. pendula като съставка при приготвянето на хляб - червеникавият флоем, точно под външната кора, се суши, смила и смесва с пшенично брашно, за да се направи традиционен хляб. Във Финландия mämmi - традиционна великденска храна, се опакова и пече в кутии от брезова кора. В наши дни се използват картонени кутии, но отпечатани с типичния модел на кората. Брезовата кора се е използвала като храна за спешни случаи по време на глад; в Новгород през 1127-1128 г. се е консумирала заедно с листа от липови дървета, дървесна маса, слама, люспи и мъх. В Исландия, изрезки от брезови дървета се използват с брезов сок при направата на сладък ликьор от бреза. Отстраняването на кората по едно време е било толкова широко разпространено, че Карл Линей изразил загрижеността си за оцеляването на брезовите гори.
Интересно за пухната бреза
Изображение: Jean-Pol GRANDMONT, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Брезовите гори имат лек, отворен покрив, осигуряващ перфектните условия за растеж на треви, мъхове, дървесни анемонии, камбанки, горски киселец и теменужки.
Брезата е от голямо екологично значение, тъй като укрепва биоразнообразието от птици и насекоми и допринася за защитата на водосбора и стабилизирането на почвата. Дървото също така образува защитно местообитание за разсад от по-чувствителни към замръзване видове, като европейския бук (Fagus sylvatica) и обикновения смърч (Picea abies). С тази способност и с покрив, позволяващ преминаването на достатъчно количество светлина, брезата е подходяща за залесяване и естествено възстановяване на горски местообитания.
Пухната бреза е ценно дърво за цял набор от диви животни. Тя осигурява храна и местообитание за повече от 300 вида насекоми. Листата привличат листни въшки, осигурявайки храна за калинките и други видове по-нагоре в хранителната верига. Те също така са хранително растение за гъсениците на много молци. Брезите са особено свързани със специфични гъби, включително мухоморка, вълнена млечна шапка, брезова млечна шапка, бреза крехкохриле, бреза рицар, пачи крак и брезова полипора.
Кълвачите и другите гнездящи в дупки птици често гнездят в ствола на дърветата, докато семената се ядат от сиски, зелени щилки и червеноперки.
Митология и символика на космата бреза
В ранната келтска митология брезата символизира обновяването и пречистването. Снопове брезови клонки са били използвани за прогонване на духовете от старата година, а градинарите все още използват брезовата метла, за да „пречистят“ градините си. Използва се и като символ на любов и плодородие. В шотландския планински фолклор безплодна крава, пасана с брезова пръчка, ще стане плодовита, а бременна крава ще роди здраво теле.
Кулинарна употреба на космата бреза
Изображение: Rufus46, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Както вече бе споменато вътрешната кора на дървото може да се смила на прах и да се комбинира с друго брашно за приготвяне на хляб. През пролетта се добива брезов сок. Потокът от него е най-добър в слънчеви дни след силна слана. Често се концентрира в захар чрез изваряване. Между 4 и 7 литра могат да бъдат изтеглени от зряло дърво на ден и това няма да му навреди, стига отворът да бъде запълнен след това. Продължителното извличане на течността от един екземпляр ще го убие. От сока може да се ферментира бира. Стара английска рецепта за бирата е следната: „Към всеки галон брезова вода сложете литър мед, добре разбъркан; след това го варете почти час с няколко зърна карамфил и малко лимонова кора, Когато е достатъчно сварен и изстине, добавете към него три или четири лъжици добър ейл, за да подейства... когато тестът започне да се утаява, бутилирайте течността... тя е нежна и безвредна, извънредно много изостря апетита.”
Чай се прави от листата на билката и от етеричното масло, което е добито от вътрешната й кора.
Други употреби на космата бреза
Изображение: Simo Räsänen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Кората се използва за направата на съдове за пиене, кожи за кану, покривни керемиди и др. Тя е водоустойчива, издръжлива, жилава и смолиста. Отстранява се само външната кора, това не убива дървото. Най-лесно се отстранява в края на пролетта до началото на лятото. Кората се пресова и се съхранява до следващата пролет. Когато е необходима за направата на кану, тя се нагрява на огън, за да стане гъвкава за оформяне към рамката на кануто.
Растението лесно нахлува в стари полета, изчистени или опожарени земи и създава условия, подходящи за установяване на други горски дървета.
От бялата кора през пролетта се получава катранено масло. Има фунгицидни свойства и се използва като репелент срещу насекоми. Става добра боя за обувки.
Етеричното масло, получено от кората, е наречено „руска кожа“ и се използва като парфюм.
От брезовия сок се прави лепило.
Вътрешната кора може да се раздели на тънки слоеве и да се използва като заместител на намаслена хартия. От нея се получава кафява боя и масло.
Листата са добро допълнение към купчината компост, подобрявайки ферментацията.
Младите клони са много гъвкави, като от тях се правят качествени метли, плетат се огради. Дървесината е мека, бледа на цвят, с фина, еднородна текстура и се използва в производството на шперплат, мебели, рафтове, кибрит и играчки, както и в стругарството.
Заглавно изображение: Ryan Hodnett, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Betula_pubescens
https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/british-trees/a-z-of-british-trees/downy-birch/
https://www.euforgen.org/species/betula-pubescens/
https://landscapeplants.oregonstate.edu/plants/betula-pubescens
https://luontoportti.com/en/t/889/downy-birch
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Betula+pubescens
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/b/betula-pubescens=white-birch.php
Коментари към Космата бреза, Пухната бреза, Пухкава бреза