Сиамски джинджифил
Сиамски джинджифил (Alpinia galanga) представлява тревисто растение, което се класифицира към семейство Джинджифилови (Zingiberaceae). Билката е известна и с името Galangal и е един от четирите вида растения джинджифили, които носят това име. Използва се много в кулинарията, особено в индонезийската и тайландската кухня. Известни имена на растението на латиница са: Galanga Root, Siamese Ginger, Greater Galanga, Siamese Galanga, El Galangal, Java Galangal, El Adkham, Galgant, Lenkuas, Naukyo, Grosser Galgant, Galanga Maior, Da Liang Jiang.
Устройство на сиамски джинджифил
Изображение: Vengolis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Множество стъбла прорастват направо от корена на сиамския джинджифил. В послесдствие те се вдървесяват. Достигат до 2 метра височина. Разклонените от коренището корени са с дължина до 3 см и дебелина не повече от 2 см. Имат цилиндрична форма с установени по тях стеснения, приличащи на пръстени. Повърхността им е оцветена в тъмно червеникавокафяво. При разрез се установява светло оцветяване на корена. Имат изявен аромат и остър, пикантен вкус. Стъблата са снабдени с изобилие от листа. Листната маса е дълга, по-тясна и заострена на върха. Цветовете са събрани в терминални съцветия. Оцветени са в бяло, като по венчелистчетата се установяват тъмно-червени жилки. Плодовете са малки, оцветени в червено.
Разпространение на сиамски джинджифил
Билката е родена в Южна Азия и Индонезия. Тя се отглежда в Малайзия, Лаос и Тайланд.
Използваема част на сиамски джинджифил
Употребяват се корените и коренището на растението. Червените плодчета се използва в традиционната китайска медицина и има аромат, подобен на кардамон.
Химичен състав на сиамски джинджифил
Изображение: Raffi Kojian, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
В коренището на билката е установено съдържанието на флавонола галангин, етерично масло, танини, фенол, монотерпени, въглехидрати, смола, галангол, кемпферид, алпини, нишесте, галова киселина, галангоизофлавоноид, бета-ситостерол, зерумбон.
Лечебни свойства и приложение на сиамски джинджифил
Резултатите от проведени изследвания показват, че екстракт от Alpinia galanga може да бъде полезен в забавяне началото и развитието на невродегенеративни заболявания. Вещества в коренището на растението показват инхибиращ ефект върху производството на азотен оксид и гастрозащитни ефекти. В животински модели е доказано, че коренът на растението притежава слаба антималарийна активност.
Свойства на сиамски джинджифил
- противоалергични;
- антибактериални;
- антипиретични;
- противовъзпалителни;
- свойства на противоотрова;
- хипогликемично;
- имуностимулиращо;
- противогъбично;
- газогонно;
- стимулиращо менструалния поток;
- свойства на афродизиак;
- стимулант.
Изображение: Herusutimbul, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Антиоксидантните свойства на билката се дължат на шест-диарилхептаноиди, които са изолирани от коренището й. Този вид джинджифил съдържа също флавоноиди, които имат липидопонижаващ ефект. В някои изследвания са установени противогъбични, хипотензивни свойства на билката, както и способността й да подобрява подвижността и да увеличава броя на сперматозоидите. Антитуморните и ефектите й на противодействие на развитието на деменция, са наблюдавани при гризачи. Alpinia galanga успешно сe използва за подпомагане процесите на храносмилане, предотвратяване на ферментацията и премахване на газовете.
В миналото, сиамският джинджифил се е използвал в много билкови лекарства, но сега употребата му е ограничена. В такава лекарствена форма се прилага най-вече в Русия и Индия.
Ето някои състояния и заболявания, при които се използва сиамски джинджифил
- болки в стави и мускули;
- гадене;
- метеоризъм;
- диспепсия;
- заболявания на стомаха;
- с цел подобряване на храносмилателните процеси;
- бронхит;
- сърдечни заболявания;
- хроничен ентерит;
- диабет;
- ревматизъм;
- бъбречни заболявания;
- морска болест;
- треска;
- хрема (за смъркане под формата на прах);
- лош дъх;
- фарингит и ларингит;
- магарешка кашлица;
- простуда и грип.
Сиамският джинджифил в кулинарията
Изображение: Yercaud-elango, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коренището има остър, сладък вкус и мирише на смес от черен пипер и борови иглички. То е обичайна съставка на тайландско къри и супи. Използва се прясно нарязано на парченца или тънки филийки и пюрирано, впоследствие добавено към къри пастата.
Джинджифилът е интересна съставка и на различни десерти, обработен по съответния начин. В търговската мрежа се открива и захаросан, като консумацията му, освен за удоволствие, успешно облекчава кашлица и болно гърло.
В Русия се използва за ароматизиране на ликьорът "Nastoika" и оцет. Ликьорът е любима подправка в Литва и Естония. Татарите влагат сиамският джинджифил като съставна единица на вид чай. Ароматизираща съставка е и на много подправки.
В Индия използват добитото от него масло в парфюмерията. Цялата билка влиза в състава на парфюми, които се произвеждат в Близкия Изток и почти цяла Азия. Арабите го използват като стимулант при конете.
Заглавно изображение: Susan Slater, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПЮРВИТАЛ НОРМА ДЖЕСТ капсули * 60
БОТАЛАЙФ ПАСТА ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 195 г
ПЮРВИТАЛ ОКСИЖЕНИК капсули * 60
АРТРО капсули * 40 DEEP AYURVEDA
ПЮРВИТАЛ ХЕПА ДЖЕСТ капсули * 60
БОТАЛАЙФ ПАСТА ОТ ЧЕРЕН КИМИОН ЗА ДЕЦА 195 г
ВИП ПАУЪР ШОКОЛАДОВО СЪРЦЕ 20 г
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Zingiberales
- Сем. Zingiberaceae (Джинджифилови)
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Кодеин
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Инжекционни кортикостероиди
Коментари към Сиамски джинджифил