Леспедеза, Храстова детелина
Леспедеза, Храстова детелина (Lespedeza capitata) е вид цъфтящо растение от семейство Бобови (Fabaceae). Той е добро допълнение към фуража за добитък, тъй като е вкусна и питателна. Може да се използва и в цветни аранжировки.
Устройство на леспедеза
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Храстовата детелина е многогодишно растение, достигащо височина от 0,6 до 1,5 метра, с неразклонени и къси стъбла. Коренът може да нарасне над два метра дълбоко в почвата, като страничните корени достигат един метър хоризонтално. Листата са разположени последователно по дължината на стеблото на къси дръжки. Всяко листо е с овална и/или яйцевидна форма, с гладки ръбове. Понякога повърхността на листата има копринен блясък. Върхът на централното стъбло и някои стебла от горната страна завършват в издължени съцветия, достигащи до 13-15 см дължина и двойно по-малка ширина. Всяка глава на цвeтовете на Леспедеза има множество овласени прицветници, от които едва се подават малки бели цветчета. Всeки цвят има 5 бели венчелистчета с лилава част до гърлото му. Цъфтежът продължава около месец, започващ от края на лятото началото на есента. След периода на цъфреж цветовете постепенно потъмняват. Растението няма аромат.
Разпространение на леспедеза
Билката произхожда от Източна Северна Америка, включително Източна Канада и източната половина на САЩ. Обитава предимно слънчеви райони при сухи условия на живот. Това растение се приспособява към различни видове почви, които съдържат значителни количества глина, пясък или скалист материал.
В дивата природа то расте в гористи местности, прерии и в нарушени местообитания, край пътища. Толерира сушата и фиксира азота. Леспедезата е домакин на много видове лепидоптера. Семената й са популярна храна за няколко вида птици, по-специално за бобиевия пъдпъдък.
Използваема част на леспедеза
От листата на билката се приготвя чай.
Лечебни свойства и приложение на леспедеза
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Леспедеза има редица лекарствени употреби за групи от индианци. Използвана е за лечение на ревматизъм. Команчите от листната маса правят чай. Мескауките използвали корените, за да направят антидот за отрова. Хората Пауне наричат растението заешко краче, докато народите Омаха и Понка са му дали името мъжко растение от биволи.
В някои фармацевтични изследвания се съобщава, че при приема на билката се наблюдават по-ниски нива на холестерола в кръвта и премахване на азотни съединения от нея.
Растението съдържа няколко биологично активни съединения. От тях се произвеждат фармацевтични препарати. Екстрактът от растението има спорна полза при хронични бъбречни заболявания. Експериментално, той е демонстрирал противотуморна активност срещу карциносаркома на Уокър-256 и също е ефективен при понижаване на нивата на холестерола в кръвта. Смята се също, че намалява нивата на азотни съединения в кръвта при хора с високи нива на азот в урината си. Коренът е използван като противоотрова. Стъблата са били употребявани при лечение на невралгия и ревматизъм.
Начин на употреба
- листа - за приготвяне на чай, инфузия или мокса;
- в животновъдството - като допълнителна съставка към фуража, тъй като е вкусна и питателна;
- като сухи цветни аранжировки и букети.
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Това полезно цъфтящо растение расте най-добре при пълно слънце и сухи почвени условия. Леспедеза е адаптивен към различни видове почва, които съдържат значителни количества глинести, пясъчни или скални материали. Подобно на много бобови растения, тя добавя азот към почвата и лесно се отглежда от семена. Има добра устойчивост на засушаване - пожълтяването на долните листа е показател за недостиг на вода.
Леспедеза е отлична за дивата природа. Смесва се добре в натурализирана обстановка с микс от диви цветя. Билката е много привлекателна както за пчелите, така и за пеперудите. Тъй като е с високо съдържание на протеини и вкусна, много тревопасни ядат растението по време на различни етапи на растеж, включително елени, зайци, морски птици и добитък. Това може да бъде проблем с установяването на растението, ако тези животни не се контролират. Семената на цветята се изяждат предимно от птици през зимата.
Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЛЕСПЕУРИЛ капсули * 30
РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 60
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
НЕФРОЛЕСП капсули * 30 ФОРТЕКС
РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 90
ДЕТОКСИФАЙВ таблетки * 60 БОТАНИК
ДИАБЕФОР ПРОТЕКТ таблетки * 60 БОТАНИК
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Lespedeza_capitata
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Lespedeza+capitata
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=280289&isprofile=0&
https://www.outsidepride.com/seed/flower-seed/lespedeza-capitata.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Месоядна диета води до появата на жълти бучки по тялото на мъж
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Кока
- Каламинов лосион
- G50.0 Невралгия на троичния нерв
- Висок холестерол
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 2
- Алтернативни и допълващи терапии при тригеминална невралгия
Коментари към Леспедеза, Храстова детелина