Дива лоза
Дива лоза (Parthenocissus quinquefolia, Virginia creeper) представлява катерливо, лиановидно растение, което принадлежи към семейство Гроздови/Лозови (Vitaceae).
Устройство на дива лоза
Изображение: Bff, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Parthenocissus quinquefolia е широколист вид, достигащ височина от 20-30 м в дивата природа. Той се изкачва по гладки повърхности, като използва малки раздвоени дискчета. Листата са длановидни, съставени от пет листовки (рядко три листчета, особено на по-млади растения, а понякога и седем), съединени от централната точка на листното стъбло и варират от 3 до 20 см дължина. Имат назъбен листен край. Листата понякога стават декоративно яркочервени през есента. Цветовете са малки и зеленикави. Произвеждат се в незабележими гроздовидни съцветия в края на пролетта. На тяхно място узряват, в края на лятото или началото на есента, малки твърди лилаво-черни плодове с диаметър 5 до 7 мм.
Разпространение на дива лоза
Видът е роден в източна и централна Северна Америка, от югоизточна Канада и източната част на САЩ на запад до Манитоба и Юта, и на юг до източно Мексико и Гватемала.
Използваема част на дива лоза
Цялото растение се използва като декоративен елемент във флоралната декорация. Плодовете му съдържат отровни за човека вещества. Те се използват за храна само от птиците през зимния сезон.
Химичен състав на дива лоза
Плодовете на растението съдържат токсични количества оксалова киселина и е известно, че причиняват увреждане на бъбреците при хората. Те не са токсични за птиците и осигуряват важен зимен източник на храна за много видове от тях.
Лечебни свойства и приложение на дива лоза
Изображение: Linnaeus, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
При отравяне с дива лоза, симптомите включват: гадене, коремна болка, кърваво повръщане и диария, разширени зеници, главоболие, изпотяване, слаб пулс, сънливост, потрепване на лицето. Токсичността на растението се дължи на вече споменатата по-горе оксалова киселина. Също така, растителните тъкани съдържат рафиди, които могат да раздразнят кожата при някои хора.
Кората се използва от местните жители в района на разпространение на вида, като тонизиращо, отхрачващо средство и лек срещу воднянка.
Друго приложение на дива лоза
Parthenocissus quinquefolia се отглежда като декоративно растение, поради способността му да покрива бързо стени и сгради и заради тъмночервените до бургундски на цвят есенни листа. Дивата лоза е ефективен катерач за тухлени или каменни стени на сгради, големи решетки, беседки, огради или големи дървета. Ефективна е също като почвена покрива за покриване на скални купчини, пънове или за контрол на ерозията по склонове.
Изображение: Ragesoss, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Често се установява по телефонни стълбове или дървета. Може да убие растения, които покрива, като ги засенчва и по този начин ограничава способността им да фотосинтезират. Със своя агресивен растеж, дивата лоза може да натовари с теглото си по-бавно растящите подлесни дървета, като ги повреди. Способността й да се размножава чрез обширната си коренова система затруднява унищожаването й. Това растение е включено в списък 9 от Закона за дивата природа и природата на Обединеното кралство от 1981 г. като инвазивен неместен вид. Въпреки че това не пречи да се продава в Обединеното кралство или да се отглежда в градини, Кралското градинарско общество (RHS) насърчава хората, които го отглеждат, да внимават много с управлението и изхвърлянето на нежелания материал. RHS също така насърчава градинарите да намират алтернативни растения за отглеждане на тези, изброени в списък 9.
Растението може да се използва като засенчваща лоза за сгради на зидани стени. Тъй като тя прилепва към повърхността чрез дискове, а не прониква с корени в стените, тя не вреди на зидарията, ще запази хладината в сградата, като засенчва повърхността й през лятото. Изтръгването на растението от стената ще остави след себе си залепващите дискове. То трябва редовно да се подстригва, за да не поникне в райони, където не е желано. Ако му бъде позволено да проникне в стената на рамкова къща, тя ще расте нагоре в стената, докато намери място за излизане.
Изображение: Mick Stephenson mixpix 16:18, 19 March 2007 (UTC), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Корените могат да проникнат в скална основа и да растат в мазето на стара къща, удължавайки се на големи разстояния в търсене на влага и нараствайки в подови пукнатини или канали.
Лесно се отглежда в средна, средна влага, добре дренирани почви на пълно слънце до частична сянка. Понася пълна сянка. Най-добрият цвят на листата през есента обикновено се среща на слънчеви места. Това е лесно за отглеждане растение с добра поносимост към широк спектър от почви и градски условия. Често се нуждае от малко грижи, но трябва редовно да се подрязва, за да се поддържа разпространението му в желаните граници. Трябва да бъде разположено в райони, където ще има място за разширяване на растежа му. Не трябва да се отглежда на дървени стени. Може да съсипе боядисани повърхности. Лозите също могат да се прикрепят и сериозно да повредят такива предмети като улуци, капаци или окабеляване около домове и сгради.
Заглавно изображение: wikimedia.org
Библиография
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=l490
https://en.wikipedia.org/wiki/Parthenocissus_quinquefolia
https://www.wildflower.org/plants/result.php?id_plant=paqu2
https://www.cabi.org/isc/datasheet/44676
https://www.rhs.org.uk/plants/12349/parthenocissus-quinquefolia/details
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/parthenocissus-quinquefolia/
Снимков материал - източници:
https://www.gardenia.net/plant/parthenocissus-quinquefolia
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/parthenocissus-quinquefolia/
https://www.fassadengruen.de/en/virginia-creeper.html
https://landscapeplants.oregonstate.edu/plants/parthenocissus-quinquefolia
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Vitales
- Сем. Vitaceae
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Скоруша
- Щернбергия, Жълт есенен минзухар, Есенен нарцис, Зимен нарцис, Есенниче
- Старопланинска иглика
- Обикновено киселиче
- Джакаранда, Синя джакаранда, Синя жакаранда, Жакаранда мимозифолия, Джакаранда мимозифолия
- Пираканта
- Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб
- Майски сняг
- Лирово дърво, Дърво лале
Коментари към Дива лоза