Кратом
Кратом (Mitragyna speciosa) представлява тропическо вечнозелено дърво от семейство Rubiaceae. Исторически, с медицинска цел, е било използвано за дъвчене, пушене и под формата на чай. Кратом има свойства на опиат и притежава стимулиращи ефекти. В ниска доза кратомът има стимулиращ ефект и се използва за борба с умората по време на дълги работни дни. При високи дози обаче може да има седативно-наркотичен ефект. Използва се и в традиционната медицина и като заместител на опиума. Фитохимикалите, изолирани от различни части на дървото, включват над 40 структурно свързани алкалоиди, както и няколко флавоноиди, терпеноидни сапонини, полифеноли и различни гликозиди. Основните психоактивни компоненти в листата са митрагинин и 7-хидроксимитрагинин, и двата открити само в Mitragyna speciosa.
Kratom е забранен в някои държави поради сериозни опасения за безопасността му на употреба.
Според контрола върху употребата на растението като билка, са установени следните статуси в различни държави
- контролирано растение;
- не е разрешено за продажба или употреба;
- лекарство, предизвикващо загриженост, подлежи на забрана за внос и продажбата му за консумация е незаконна;
- незаконен в Дания, Ирландия, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Швеция, в Малайзия, Мианмар и Нова Зеландия.
Липсват данни за това колко широко се използва в световен мащаб, тъй като не се открива от типичните тестове за скрининг на лекарства. Степента на употреба на кратом изглежда се увеличава сред тези, които са се справяли сами с хроничната болка с опиати, закупени без рецепта, и променят (но не се отказват) употребата им.
През 1836 г. се съобщава, че кратомът е бил използван като заместител на опиум в Малайзия. Също е бил използван като заместител на опиум в Тайланд през 19 век.
Към януари 2018 г. нито растението, нито неговите алкалоиди са включени в списъците на Конвенциите на ООН за наркотиците.
- Австралия и Нова Зеландия
От януари 2015 г. кратомът е контролиран като наркотик в Австралия и в Нова Зеландия.
- Канада
От октомври 2020 г. Министерството на здравеопазването на Канада забранява маркетинга на кратом за каквато и да е употреба чрез поглъщане и предприема действия срещу компании, които го предлагат на пазара за такива цели. Кратом може да се продава за други цели, като тамян.
- Европа
Към 2011 г. кратом е бил контролирани в Дания, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Швеция.
Кратомът е контролирано вещество в България.
Продажбата, вносът и износът на кратом са забранени в Обединеното кралство от 2016 г. съгласно Закона за психоактивните вещества.
През 2017 г. кратомът е определен като незаконен наркотик от списък 1 (най-високото ниво) в Република Ирландия под имената 7-хидроксимитрагинин и митрагинин.
- Индонезия
Предвижда се Kratom да стане незаконно вещество в Индонезия през 2024 г., след като влязат в сила нови разпоредби от Индонезийската национална агенция по наркотиците (BNN). Тази чакаща забрана е в сила от 2019 г.; датата на влизане в сила на забраната е изместена до 2024 г., за да се даде време на произвеждащите билката да преминат към отглеждането на други култури. Трябва да се отбележи, че тази забрана вероятно ще унищожи доставките на кратом в Съединените щати, тъй като почти целият кратом в Америка се доставя чрез износ от Индонезия.
- Малайзия
Използването на листа от кратом, известни на местно ниво като кетум или биак, е забранено за използване, внос, износ, производство, смесване, разпределяне, продажба, доставка, администриране или притежаване в Малайзия съгласно раздел 30(3) от Закона за отровите от 1952 г. и ще бъде наказан със затвор или глоба, или и двете. Въпреки че е забранено от закона, употребата на кратом остава широко разпространена, особено в района на северното и източното крайбрежие на Малайзийския полуостров, тъй като дървото расте местно и чаените отвари са лесно достъпни в местните общности. Някои партии призовават правителството да санкционира употребата на кратом съгласно Закона за опасните лекарства вместо Закона за отровите, който би наложил по-тежки санкции.
- Тайланд
Притежаването на листа от кратом е незаконно в Тайланд до 2018 г. Правителството на Тайланд е приело Закона за Кратом, който гласи, че засаждането на дървото е незаконно. Там правителството се опитва да получи контрол над пазара на растението. През 1979 г. тайландското правителство поставя кратома, заедно с марихуаната, в категория V от класификация от пет категории на наркотици. Кратом представлява по-малко от два процента от арестите за наркотици между 1987 и 1992 г.
Тайландското правителство обмисля легализиране на кратома за развлекателна употреба през 2004, 2009, 2013 и 2020 г. През 2018 г. Тайланд стана първата страна от Югоизточна Азия, която легализира кратома за медицински цели. През 2021 г. Тайланд напълно легализира кратома и го премахна от списъка на наркотиците от категория V, а повече от 12 000 души, които са били осъдени за престъпления, свързани с кратома, когато той все още се смята за наркотик, са амнистирани.
- Съединени щати
През 2019 г. FDA предупреждава потребителите, че кратомът остава неодобрен за междудържавна търговия за употреба като лекарство, може да не е безопасен в наличните в търговската мрежа продукти и е на предупреждение за внос, което може да доведе до конфискация на вносни доставки. Усилията за планиране на кратома предизвикват значителни противоречия както сред широката общественост, така и сред научната общност и в крайна сметка са неуспешни.
През април 2019 г. FDA излиза с изявление, в което се заявява, че кратомът не е одобрен за каквато и да е медицинска употреба, че е потенциално опасен в търговските продукти, предлагани в Съединените щати, и остава в режим на предупреждение за внос, когато вносните доставки ще бъдат конфискувани. На 4 април 2018 г. FDA издава първото задължително изземване в историята си поради опасения за замърсяване със салмонела на няколко продукта, съдържащи кратом. Проби от продуктите са дали положителен тест за замърсяване и производителят не е изпълнил федералните искания за доброволно изземване. Потребителите са посъветвани незабавно да изхвърлят всички подобни продукти, за да предотвратят сериозни рискове за здравето.
През февруари 2018 г. кратомът не трябва да се използва за каквото и да е медицинско лечение или развлекателна употреба. Също през 2018 г. FDA контролира доброволното унищожаване на хранителните добавки с кратом и насърчава всички компании, участващи в търговията с кратом, да премахнат продуктите си от пазара. На 26 февруари FDA предупрждава калифорнийски производител на продукт с кратом, че добавката не е потвърдена като безопасна, не е одобрена като хранителна добавка или лекарство и е незаконна за междущатска търговия.
През ноември 2017 г. FDA изразява сериозни опасения относно маркетинга и ефектите (включително смърт), свързани с употребата на кратом в Съединените щати, заявявайки, че „Няма надеждни доказателства в подкрепа на употребата на кратом като лечение на разстройство, свързано с употребата на опиоиди; в момента няма одобрени от FDA терапевтични употреби на кратом... и FDA разполага с доказателства, които показват, че има значителни проблеми с безопасността, свързани с употребата му."
На 30 август 2016 г. Администрацията за борба с наркотиците (DEA) обявява намерението си да постави активните вещества в растението кратом в списък I на Закона за контролираните вещества като предупреждение за непосредствена опасност за обществената безопасност. Това предизвика силни протести сред тези, които използват кратом, за да се справят с хронична болка или да се откажат от опиоиди или алкохол. Група от 51 членове на Камарата на представителите на САЩ и група от девет сенатори изпращат писма до изпълняващия длъжността администратор на DEA Чък Розенберг, протестирайки срещу списъка и около 140 000 души подписват онлайн петиция в Белия дом, протестираща срещу него. DEA отбеляза отговорите, но каза, че възнамерява да продължи с включването в списъка; говорител каза: „Не можем да разчитаме на общественото мнение и анекдотични доказателства. Трябва да разчитаме на науката.“ През октомври 2016 г. DEA оттегля намерението си.
Аргументите на FDA за федералната забрана на кратома предизвиква както критика, така и подкрепа.
Устройство на кратом
Изображение: ThorPorre, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Билката е вечнозелено дърво, което може да израстне до височина от 25 м. Стволът му е с големина до 0,9 м в диаметър. Той обикновено е прав, а кората е гладка и сива. Листата, с овална или яйцевидно-ланцетна, яйцевидно-заострена форма и противоположни по модел на растеж, са тъмнозелени, лъскави по горната си повърхност и могат да нараснат до над 14-20 см дължина и 7-12 см широчина. Те имат от 12 до 17 двойки листни вени, зеленикаво-бели или червени на цвят. Сферичните съцветия, които са наситено жълти, растат в групи от по три в краищата на клоните. Тръбата на чашката е дълга 2 мм и има пет дяла; тръбата на венчето е дълга 2,5-3 милиметра. Плодът е капсула, съдържаща множество малки плоски семена.
Разпространение на кратом
Дървото произхожда от Югоизточна Азия. То е местен вид за Тайланд, Индонезия, Малайзия, Мианмар и Папуа Нова Гвинея, Филипини, където се използва в билковата медицина поне от 19 век. Култивира се на много други места. За първи път е официално описано от холандския колониален ботаник Питер Корталс през 1839 г., който го наименува Stephegyne speciosa; като е преименувано и прекласифицирано няколко пъти, преди Джордж Дарби Хавиланд да предостави окончателното му име и класификация през 1859 г.
Използваема част на кратом
Билката се използва под формата на прах. Кратом обикновено се поглъща чрез дъвчене, пие се като чай, на прах в капсули или хапчета или се извлича за употреба в течности. Рядко се пуши. Различните разновидности на кратома съдържат различни относителни пропорции на алкалоиди като митрагинин.
Продуктите от Kratom обикновено се доставят като натрошени или смлени на прах изсушени листа, които са светло до тъмнозелени на цвят. Предлагат се и прахообразни, зеленикави или бежово-кафяви препарати от кратом, подсилени с екстракти от други листа. Стабилни, пастообразни екстракти и тъмнокафява смола от кратом могат да бъдат направени чрез частично или пълно кипене на водата от водни суспензии на листа от кратом. Предлагат се и тинктури и капсули, пълни с кратом на прах.
Химичен състав на кратом
Изображение: DMTrott, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Kratom съдържа най-малко 54 алкалоида. Някои от тях са митрагинин, 7-хидроксимитрагинин (7-HMG), специоцилиатин, пайнантеин, коринантейдин, специогинин, митрафилин, ринхофилин, митралактонал, раубазин и митрагиналин. Алкалоидите митрагинин и 7-хидроксимитрагинин са отговорни за много от сложните ефекти на кратома, но други алкалоиди също могат да допринесат синергично за тях.
В допълнение към алкалоидите, M. speciosa произвежда много други вторични метаболити. Те включват различни сапонини, иридоиди и монотерпеноиди, тритерпеноиди като урсолова киселина и олеанова киселина, както и различни полифеноли, включително флавоноидите апигенин и кверцетин. Въпреки че някои от тези съединения притежават антиноцицептивни, противовъзпалителни, стомашно-чревни, антидепресивни, антиоксидантни и антибактериални ефекти ин витро, няма достатъчно доказателства в подкрепа на клиничната употреба на кратом при хора.
Активните съединения и метаболитите на растението не се откриват чрез типичен тест за скрининг на лекарства, но могат да бъдат открити чрез по-специализирани тестове. Концентрациите на митрагинин в кръвта се очаква да бъдат в диапазона от 10-50 μg/L при хора, които използват лекарството за развлечение. Откриването в телесни течности обикновено е чрез течна хроматография-масспектрометрия.
Митрагининът е най-концентрирания алкалоид в листата на растението. За първи път е изолиран през 1921 г. Той е неразтворим във вода, но е разтворим в конвенционални органични разтворители, включително ацетон, оцетна киселина, алкохоли, хлороформ и диетилов етер, осигуряващи флуоресцентни разтвори. Митрагининът дестилира при 230-240 °C при 5 mmHg. Образува бели, аморфни кристали, които се топят при 102-106 °C. Точката на топене на солта на митрагининовата солна киселина е 243°C; пикратът се топи при 223-224 °C, а ацетатът при 142 °C.
Лечебни свойства и приложение на кратом
Изображение: ThorPorre, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
От 2013 г. кратомът се изследва в клетъчни култури в САЩ. Администрацията за борба с наркотиците на САЩ (DEA) заявява през 2013 г., че няма легитимна медицинска употреба на кратом, а през 2019 г. Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) заявява, че няма доказателства, че кратомът е безопасен или ефективен за лечение на всякакви състояния и че няма одобрени клинични употреби за него. Към 2018 г. ефикасността и безопасността на кратома са неясни. Въпреки че е законна хранителна добавка, тя не е одобрена като терапевтичен агент в Съединените щати поради некачественото й изследване. През 2019 г. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) отново заявява, че няма доказателства, че кратомът е безопасен или ефективен за лечение на каквото и да е състояние. Някои хора го приемат за справяне с хронична болка, за лечение на симптоми на отнемане на опиати или за развлекателни цели. Началото на ефектите обикновено започва в рамките на пет до десет минути и продължава от два до пет часа.
През 2014 г. FDA забранява вноса на легалната хранителна добавка кратом в САЩ поради липса на доказателства за нейната безопасност. В САЩ от 2015 г. кратомът се предлага в магазини и в интернет; разпространението и употребата му са неизвестни по това време. Използването му се увеличава бързо между 2011 и 2017 г. До 2020 г. се изчислява, че 15 милиона души в САЩ използват кратом. Според проучване от 2020 г. в САЩ, кратомът се използва за облекчаване на болка, тревожност, депресия или отнемане на опиати. Към 2021 г. кратомът е незаконен в шест щата: Алабама, Арканзас, Индиана, Роуд Айлънд, Върмонт и Уисконсин и може да бъде забранен от местни наредби в други щати.
Kratom е в процес на предварителни изследвания за неговите възможни антипсихотични и антидепресантни свойства. Проучване показва, че високите дози Kratom имат антипсихотични ефекти, подобни на тези на халоперидол. Проучванията установяват, че някои хора използват кратом като стратегия за самолечение при състояния като разстройство при употреба на опиати, остра болка, хронична болка и различни състояния на психичното здраве, включително тревожност и депресия. Kratom също се проучва, за да се проектират нови лекарства за лечение на болка, разстройство при употреба на опиоиди и разстройство при употреба на алкохол. Необходими са по-нататъшни клинични изследвания, за да се потвърдят анекдотични съобщения за кратом като ефективно лечение на хронична болка и да се определи дали това е безопасно или ефективно лечение на заболяване.
Няма достатъчно надеждна информация, за да се знае каква може да бъде подходящата доза кратом. Kratom съдържа химикали, които действат като опиоидни лекарства и може да са опасни. Всяка употреба крие риск от зависимост и предозиране. Като цяло ефектите на кратома при хората са дозозависими: малки дози предизвикват „кокаиноподобна“ стимулация, докато по-големите дози причиняват „морфиноподобни“ седативно-наркотични ефекти.
Kratom има болкоуспокояващи ефекти като опиоидните лекарства. Приема се и при кашлица и депресия.
След прием на няколко грама изсушени листа, ободряващият ефект и еуфорията се усещат в рамките на 10 минути и продължават от час до час и половина. Потребителите на Kratom съобщават за повишена работоспособност, бдителност, общителност и понякога повишено сексуално желание. Зениците обикновено са нормални или много леко свити; може да се забележи зачервяване. В един от малкото клинични експерименти с хора перорална доза от 50 мг митрагинин предизвиква двигателна възбуда, последвана от виене на свят, загуба на двигателна координация (положителен тест на Romberg) и тремор на крайниците и лицето. За редовните потребители на кратом загубата на тегло, умората, запекът и хиперпигментацията на бузите могат да бъдат забележими странични ефекти. Фармакологичният механизъм, отговорен за стимулиращата му активност, е неясен.
Kratom, приеман в големи седативни дози, съответстващи на 10-25 g изсушени листа, може първоначално да предизвика изпотяване, замаяност, гадене и дисфория, но тези ефекти скоро се заместват от спокойствие, еуфория и подобно на сън състояние, което продължава до шест часа. Забелязват се свити зеници (миоза).
Изображение: Ringer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Редовната употреба на кратом може да предизвика зависимост. Симптомите на отнемане при хора са относително леки и обикновено намаляват в рамките на една седмица. Могат да се появят жажда, слабост и летаргия, безпокойство, ринорея, миалгия, гадене, изпотяване, мускулни болки, резки движения на крайниците, тремор, както и нарушения на съня и халюцинации. Лечението, ако е необходимо, може да включва комбинация дихидрокодеин-лофексидин, нестероидни противовъзпалителни средства, антидепресанти и/или анксиолитици.
Консумацията на кратом едновременно с други лекарства може да предизвика сериозни странични ефекти. Всъщност са докладвани неблагоприятни лекарствени взаимодействия, включващи чай от кратом, приеман с каризопродол, модафинил, пропилхекседрин или Datura stramonium. Фатален случай включва смес от кратом, фентанил, дифенхидрамин, кофеин и морфин, продавана като билков наркотик.
Начин на употреба на кратом
Традиционно пресните или изсушени листа на кратом се дъвчат или се варят в чай. При приготвянето на чай често се добавя лимонов сок, за да се улесни извличането на растителни алкалоиди; преди пиене може да се добави захар или мед, за да се прикрие горчивият вкус на напитката. Изсушените листа от време на време се опушват.
За да изпитат жизненост и еуфория, традиционните „ядци на кратом“ дъвчат едно до три пресни листа наведнъж. Жилките обикновено се отстраняват от листата преди ядене и понякога се добавя сол „за предотвратяване на запек“. Поглъща се само дъвканият материал. Консумацията е последвана от пиене на топла вода или кафе, чай или сироп от палмова захар. Редовните и зависимите потребители дъвчат от 3 до 10 пъти на ден. Когато кратомът не е наличен, листата на Mitragyna javanica (друго име Mitragyna parvifolia) се използват като заместител.
В Южен Тайланд през последните години домашно приготвените ледено студени коктейли, наречени „4x100“, стават популярни заради предполагаемия им имитиращ алкохол ефект сред младите мюсюлмани. Коктейлите се правят от листа от кратом, безалкохолна напитка, съдържаща кофеин, и сироп за кашлица, съдържащ кодеин или дифенхидрамин, като три основни съставки, към които се добавят кубчета лед, анксиолитик, антидепресант или аналгетик.
Традиционна употреба на кратом
Там където расте кратом се използва често в традиционната медицина. Листата се дъвчат, за да облекчат мускулно-скелетната болка и да увеличат енергията, апетита и сексуалното желание. Листата или екстракти от билката се прилагат за заздравяване на рани и като местна упойка. Те са били използвани за лечение на кашлица, диария и чревни инфекции, както и като средства за чревно обезпаразитяване в Тайланд.
Кратомът често се използва от работници в трудоемки или монотонни професии, за да предотврати изтощението и като средство за подобряване на настроението и болкоуспокояващо. В Тайланд е бил „използван като лека закуска за приемане на гости и е бил част от ритуалното поклонение на предците и боговете“. Билката е горчива и обикновено се комбинира с подсладител.
Кратом и опиоидно отнемане (прекратяване употребата на опиоиди)
От 2018 г. не е имало официални проучвания за изследване на ефикасността или безопасността на кратом за лечение на пристрастяване към опиоиди. Kratom не е одобрен за тази или друга медицинска употреба. Въпреки това, тъй като често се съобщава, че ефектите на отнемане на кратома са по-малко тежки от тези, свързани с традиционните опиоиди, някои хора използват кратом в опит да управляват разстройството, свързано с употребата на опиоиди. Екип от учени правят преглед на цялата налична литература за растението и не намират достатъчно доказателства за каквито и да било заключения относно това дали кратомът е вреден или може да служи за намаляване на вредите за тези с опиоидна зависимост. Докато някои прегледи на литературата твърдят, че кратомът има по-малък потенциал за зависимост или предозиране от традиционните опиоиди, други прегледи отбелязват, че самото отнемане на кратом може да бъде доста тежко.
Използване на кратом за развлечение
При ниски дози кратомът предизвиква еуфорични ефекти, сравними с кока. При по-високи дози предизвиква подобни на опиоиди ефекти. Началото на ефектите обикновено започва в рамките на пет до десет минути и продължава от два до пет часа. Някои доклади описват повишена работоспособност, бдителност, приказливост, общителност, повишено сексуално желание, положително настроение и еуфория след консумацията на кратом.
В Тайланд проучване от 2007 г. установява, че кратомът е най-широко използван развлекателен наркотик.
Kratom може да се смесва с други психоактивни лекарства, като кофеин и кодеин. Започвайки през 2010 г., коктейл на основата на чай, известен като „4 × 100“, става популярен сред някои млади хора в Югоизточна Азия и особено в Тайланд. Това е смес от листа от кратом, сироп за кашлица, кока-кола и лед. Около 2011 г. хората, които са консумирали коктейла, често са били гледани по-негативно от потребителите на традиционния кратом, но не толкова негативно, колкото потребителите на хероин. От 2012 г. употребата на коктейла е сериозен проблем сред младежите в три провинции по границата на Малайзия и Южен Тайланд.
Внимание!
Както вече бе споменато по-горе се наблювадат повишена бдителност и физическа енергия, приказливост, общителност, седация, промени в настроението и облекчаване на болката след употребата на кратом в различни дози. Честите нежелани реакции включват загуба на апетит, еректилна дисфункция, гадене и запек. По-сериозните нежелани реакции могат да включват респираторна депресия (намалено дишане), гърчове, пристрастяване и психоза. Други нежелани реакции могат да включват висок сърдечен ритъм и кръвно налягане, проблеми със съня и рядко чернодробна токсичност. Когато употребата се спре, може да се появят симптоми на отнемане. Десетки смъртни случаи се приписват на употребата на кратом, както сам по себе си, така и смесен с други вещества. Сериозната токсичност е относително рядка и обикновено се появява при високи дози или когато кратом се използва с други вещества.
Към 2018 г. кратомът е контролирано вещество в 16 държави. От 2018 г. има нарастваща международна загриженост за възможна заплаха за общественото здраве от употребата на кратом, докато други твърдят, че това може да бъде инструмент за подпомагане на опиоидната криза. През 2021 г. Изпълнителният комитет по наркотична зависимост към Световната здравна организация проучва рисковете от употребата на кратома и отказа да препоръча забраната му. Комитетът обаче препоръча кратомът да бъде държан „под наблюдение“.
Неблагоприятни ефекти от употребата на кратом
Страничните ефекти на кратом изглежда зависят от дозата и са по-чести при дози, надвишаващи 8 g. Въпреки че честотата на неблагоприятните ефекти при хора, които използват кратом, е неизвестна, преглед от 2019 г. на 935 експозиции на кратом, докладвани на центровете за контрол на отравянията в САЩ за период от седем години, изброява следните признаци и симптоми: възбуда (18,6%), тахикардия (16,9%), сънливост (13,6%), повръщане (11,2%), объркване (8,1%), гърчове (6,1%), абстиненция (6,1%), халюцинации (4,8) %), респираторна депресия (2,8%), кома (2,3%) и сърдечен или респираторен арест (0,6%). Проучването съобщава също за два смъртни случая и четири случая на неонатален абстинентен синдром. Друг преглед от 2019 г. изброява като чести нежелани реакции: намален апетит, анорексия, загуба на тегло, временна еректилна дисфункция, безсъние, изпотяване, хиперпигментация, косопад, тремор и запек.
Продуктите на Kratom в САЩ обикновено се използват в дози, вариращи от 2-6 g изсушени листа на доза, а дози над 8 g са сравнително необичайни. Като се има предвид, че продуктите на кратом могат да варират значително по ефикасност, няма стандартна система за дозиране. При сравнително ниски дози (1-5 g сурови листа), при които има предимно стимулиращи ефекти, страничните ефекти включват свити зеници и зачервяване; неблагоприятните ефекти, свързани със стимулацията, включват тревожност и възбуда и започват да се появяват свързани с опиоидите ефекти като сърбеж, гадене, загуба на апетит и повишено уриниране. При умерени до високи дози (5-15 g сурови листа), при които обикновено се появяват опиоидни ефекти, допълнителните неблагоприятни ефекти включват тахикардия (засилен стимулиращ ефект), както и опиоидните странични ефекти като запек, замайване, хипотония, сухота в устата, и изпотяване.
Дългосрочната употреба на високи дози кратом може да доведе до развитие на толерантност, зависимост и симптоми на абстиненция, включително загуба на апетит, загуба на тегло, намалено сексуално желание, проблеми със съня, мускулни спазми, болки в мускулите и костите, миоклонус, сълзене на очите, горещи вълни, треска, диария, безпокойство, гняв и тъга. Това може да доведе до възобновяване на употребата.
Честата употреба на високи дози кратом може да причини треперене, анорексия, загуба на тегло, гърчове и психоза. Въпреки това, в доклади за случаи, свързващи употребата на кратом с психоза, остава неясно дали употребата на кратом директно е причинила психоза или просто е разкрила състоянието. Сериозната токсичност е относително рядка и обикновено се появява при високи дози или когато кратом се използва с други вещества. Взаимодействия билка-лекарство могат да възникнат, когато кратом се комбинира с алкохол, успокоителни, бензодиазепини, опиоиди, кофеин, кокаин, йохимбин или инхибитори на моноаминооксидазата (МАО). Рабдомиолизата е едно от редките и сериозни усложнения на тази билка при високи дози.
През юли 2016 г. Центровете за контрол на заболяванията в САЩ издават доклад, в който се посочва, че между 2010 и 2015 г. центровете за контрол на отравянията са получили 660 доклада за излагане на кратом. Медицинските резултати, свързани с експозицията на кратом, са докладвани като незначителни (минимални признаци или симптоми, които отзвучават бързо без остатъчно увреждане) за 162 (24,5%) експозиции, умерени (незастрашаващи живота, без остатъчно увреждане, но изискващи някаква форма на лечение) за 275 (41,7%) експозиции и големи (животозастрашаващи признаци или симптоми, с известно остатъчно увреждане) за 49 (7,4%) експозиции. Като цяло, 92,6% от резултатите са разрешени без остатъчно увреждане. Съобщава се за един смъртен случай при лице, което е било изложено на лекарствата пароксетин (антидепресант) и ламотрижин (антиконвулсант и стабилизатор на настроението) в допълнение към кратом. За 173 (26,2%) обаждания на експозиция не са докладвани ефекти, или служителите на токсикологичния център не успяха да проследят ефектите.
В доклад от 2019 г. на Американската асоциация на центровете за контрол на отравянията (AAPCC) се отбелязва, че употребата на кратом се увеличава бързо, с 1807 експозиции на кратом и 52-кратно увеличение през годините 2011 до 2017 г. Повечето експозиции са настъпили умишлено от възрастни мъже в домовете им, като 32% от инцидентите изискват приемане в здравно заведение и половината от приеманията като сериозно медицинско състояние. Експозициите на множество вещества са свързани с по-голям брой хоспитализации, отколкото експозициите само на кратом, и включват 11 смъртни случая, включително два, дължащи се само на кратом. Токсикологичните тестове след смъртта откриват множество вещества за почти всички починали, като фентанил и фентаниловите аналози са най-често идентифицираните съпътстващи вещества.
Предозирането на кратом се управлява подобно на предозирането с опиоиди, а налоксонът може да се счита за лечение на предозиране, което води до намален импулс за дишане, въпреки смесените резултати за неговата полезност, базирани на животински модели.
Пристрастяване към кратом
Kratom е растение с известна склонност към пристрастяване и, при уязвими индивиди, зависимост може да се развие доста бързо с поносимост, забелязана на 3 месеца и необходимост от 4- до 10-кратно повишаване на дозата през първите няколко седмици. Пристрастяването към кратом носи риск от рецидив до 78% до 89% 3 месеца след спирането. В случаи на тежко пристрастяване може да се наложи подобен подход към лечението на пристрастяването към опиати.
Респираторна депресия при кратом
Респираторната депресия е водещата причина за смърт от употребата на опиати. Въпреки че доказателствата са оскъдни, рискът от респираторна депресия, причинена от приема на кратом, изглежда е нисък, но от 2016 г. Администрацията по храните и лекарствата посочи респираторната депресия като проблем. Объркващо е, че преглед от 2018 г. установи, че алкалоидите в кратома не предизвикват респираторна депресия.
Чернодробна токсичност при кратом
В редки случаи, макар и с опасно забавяне, употребата на кратом е свързана с остро чернодробно увреждане, със симптоми на коремен дискомфорт, тъмна урина, сърбеж и жълтеница. Съобщава се за чернодробно увреждане с латентност (време от първата употреба до появата на симптомите) средно 20,6 дни. Съобщените чернодробни биопсии са склонни да показват холестаза; въпреки това кръвните биомаркери могат да покажат набор от модели на холестатично, смесено или хепатоцелуларно увреждане. Повечето потребители изглежда не развиват чернодробно увреждане и не е ясно кои потребители са изложени на повишен риск. Механизмът, чрез който кратомът причинява увреждане на черния дроб при някои хора, е неизвестен и слабо проучен, но е предложен модел.
Летален изход при кратом
Предозирането на кратом е обект на безпокойство в много страни поради свързания с това нарастващ брой хоспитализации и смъртни случаи, при които хроничната употреба на кратом е допринасящ фактор. Според клинични прегледи, предозирането на кратом може да причини чернодробна токсичност, гърчове, кома и смърт, особено в комбинация с прекомерна употреба на алкохол. Между 2011 г. и 2017 г. 44 смъртни случая в САЩ са свързани с кратом. Много случаи обаче не могат да бъдат напълно оценени поради ограничена информация. Хората, които умират от употреба на кратом, обикновено са го приемали в комбинация с други вещества или имат основни здравословни проблеми.
В продължение на 18 месеца през 2016 г. и 2017 г. в Съединените щати са докладвани 152 смъртни случая от предозиране, включващи кратом, като кратомът е основният агент на предозиране в 91 от смъртните случаи и 7, като кратомът е единственият открит агент. Девет смъртни случая са настъпили в Швеция през 2010-11 г., свързани с употребата на криптон, смес от кратом, кофеин и О-дезметилтрамадол, метаболит на опиоидния аналгетик трамадол.
Когато се приема през устата кратом вероятно не е безопасен за употреба от повечето хора. Големите дози кратом, както бе посочено по-горе, могат да причинят много сериозни странични ефекти, включително гадене, агресия, халюцинации, проблеми с дишането и смърт. Дългосрочната употреба е свързана със зависимост и симптоми на отнемане, подобни на други опиоиди.
Когато се прилага върху кожата не е известно до каква степен е безопасен или какви могат да бъдат страничните ефекти.
Да не се използва от бременни и кърмещи! Да не се използва от хора със сърдечни заболявания, злоупотребяващи с алкохол, епилептици, пациенти с психични разстройства; в комбинация с мозъчни стимуланти и ноотропици.
Някои лекарства се променят и разграждат от черния дроб. Кратом може да промени колко бързо черният дроб разгражда тези лекарства. Това може да промени ефектите и страничните ефекти на тези лекарства.
Kratom може да забави колко бързо тялото разгражда кветиапин (антипсихотик). Това може да увеличи ефектите и страничните такива на кветиапин. Не ги приемайте съвместно.
Kratom може да причини сънливост и забавено дишане. Някои лекарства, наречени успокоителни, също могат да причинят сънливост и забавено дишане. Приемането на кратом със седативни лекарства може да причини проблеми с дишането и/или прекалено изразена сънливост.
Приемането на кратом заедно с налтрексон може да доведе до отнемане. Спрете приема на кратом, преди да започнете да приемате налтрексон. Налтрексонът е антидот на опиатите.
Kratom може да забави колко бързо тялото разгражда венлафаксин (антидепресант). Това може да увеличи ефектите и страничните ефекти на венлафаксин. Да не се приемат заедно.
Заглавно изображение: Thehealingeast, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Mitragyna_speciosa
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/mitragyna-speciosa
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1513/kratom
https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/kratom_en
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6473843/
https://nida.nih.gov/research-topics/kratom#legal
https://www.fda.gov/news-events/public-health-focus/fda-and-kratom
https://www.utep.edu/herbal-safety/herbal-facts/herbal%20facts%20sheet/kratom.html
https://www.nature.com/articles/s41598-020-76119-w
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9130800/
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-kratom
https://www.news-medical.net/news/20220623/Kratom-A-dangerous-or-beneficial-plant.aspx
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2022.801855/full
https://www.hackensackmeridianhealth.org/en/healthu/2023/06/23/kratom-health-benefits-and-risks
Коментари към Кратом