Хотония, Блатна перушина, Водна теменуга
Хотония, Блатна перушина, Водна теменуга (Hottonia palustris) е малко, фино цвете, растящо и носещо се по повърхността на водни басейни. Принадлежи към семейство Игликови (Primulaceae). Използва се в създаването на цветните еликсири на д-р Бах и там се нарича „Цветето на общуването”.
Едуард Бах за водната теменуга: „За тези, които, и здрави, и болни, обичат да са сами. Много тихи хора, движат се безшумно, говорят малко и невисоко. Много независими и способни, разчитат на себе си. Почти не се влияят от мнението на околните. Резервирани са, оставят останалите на спокойствие и вървят по собствен път. Често са умни и талантливи. Спокойствието им е благословия за околните.“
Устройство на водна теменуга
Хотонията израства на височина от 10 до 80 см. Стъблата са с растеж право нагоре и диаметър от 4-6 мм, червеникаво жлезисти. Растението дава издънки, от които се развиват нови негови представители. Една част от кореновата му система стига до калта и се прикрепя за нея, а другата плува свободно във водата. Листата му са фини и изразено перести, развиващи се под водното равнище под формата на големи туфи. Оцветени са в различни красиви нюанси на зеленото.
Цъфти в нежни, светло виолетови или виолетово-бели цветчета, разположени по върховете на стъблата. Те са събрани в прешленовидни съцветия. Цъфтежът се наблюдава през месеците май и юни.
Образува плод груба, многостенна, влакнеста кутийка. При узряване се разпуква и множеството семенца падат на дъното на водния басейн. След покълване излизат на повърхността му, където развитието на растението продължава.
Изображение: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons, Юрій Приходько, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на водна теменуга
Хотонията е с ареал на разпространение в Европа, северните и централни части на Азия, и в Северна Америка.
В България видът е изчезнал. Единственото му находище е било близо до София в Казиченското блато. Последното му установяване там е било през 1915 година. Последвалото пресушаване на блатото довежда до загиването на билката. За да я има отново у нас водната теменуга трябва да се внесат семена от други краища на света и да се разпространят на удачните места за тяхното развитие. След това остава само да се чака, за да се види дали растението ще намери подходящото място за своето съществуване в страната ни. Въпреки всичко у нас е защитен вид съгласно Закона за биологичното разнообразие.
Използваема част на водна теменуга
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Използват се цветовете на растението за приготвяне на съответния цветен еликсир.
Лечебни свойства и приложение на водна теменуга
Водната теменуга е свързана с душевните качества смирение и мъдрост. В отрицателните й аспекти човек се оттегля с резервирана гордост, високомерие и надменност.
Хотонията като цветен еликсир на д-р Бах
Тя се предписва за прием от хора, които се изолират от околните, биват горди и мислят, че превъзхождат другите, необщителни, резервирани, отнасящи се с неприязън към останалите. Заради състоянието си се чувстват изолирани. От друга страна пък не позволяват някой да им се меси в работата и предпочитат сами да се справят с проблемите, без да занимават другиго с тях. Дистанцирайки се по този начин от хората, те ги приемат като високомерни, арогантни, като индивиди с голямо самочувствие. Трудно комуникират свободно и не знаят как да се справят със собствения си пиедестал. Когато се чувстват несигурни в определена ситуация и не усещат до къде ще стигнат нещата се оттеглят. Трудно се поддават на емоции, а събеседниците им почти не успяват да навлязат във вътрешността на душата им. Плачат рядко и не успяват да се отпуснат и разтоварят емоциите си. От друга страна пък са обект на изповядване и желани за получаване на съвет.
Дори боледувайки те отново искат да бъдат сами. Задържането на емоциите вътре в тях в един момент довежда до физически изяви като "втвърдяване" на гърба, ставите и тила. Физически тези лица могат да бъдат натоварени със заболявания като множествена склероза, плексит, невроза, проблеми с координацията, аутизъм, заболявания на гърлото и белия дроб.
Изображение: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Положителното в тези личности се изразява в следното: сдържаност, тихо и учтиво говорене, тактичност, спокойствие, сърдечност, предпочитание да работи сам и да остане сам, самочувствие, подреденост на живота, толерантност (при него важи принципа „живее и оставя да живеят“), издига се над дребнавостите, не обича личностната изява и демонстрации, а предпочита да бъде на заден план; не се меси в спор и не изразява мнение, дори и то да е различно, действащи с обич, мъдрост и скромност. В този си вид, човекът се приема от околните като уравновесен, спокоен и търпим. Тези хора са предпочитани за лидери и ръководители на звена, поради способността им да остават „водоравни” при възникнали проблеми и при нервността на служителите си.
Приемът на еликсир от водна теменуга помага на човека да възстанови общуването си с околните, желанието му да бъде сред тях и да комуникира с тях. Започва да създава приятелства, щастлив е, толерантен и независим.
Въпреки изброените възвърнати качества, личностите, които се нуждаят от цветния еликсир от хотония, а не го използват редовно, в един момент прекалено много се отдалечават от околните, а това нарушава взаимоотношенията им. Трябва да съумеят да контролират своето „аз” и да бъдат отново "лидерите пред своите подчинени" – „остров на спокойствие, мир и сигурност”.
Заглавно изображение: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Ericales
- Сем. Primulaceae (Игликови)
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Калуна-обикновена
- Трепетлика, Осика
- Повет обикновен
- Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Реч
- Дъб обикновен, Летен дъб
- Киселица, Дива ябълка
- Обикновен габър
Коментари към Хотония, Блатна перушина, Водна теменуга