Зимен дъб, Скален дъб, Горун
Зимен дъб, Скален дъб, Горун (Quercus petraea, Sessile oak) представлява голямо широколистно дърво от семейство Букови (Fagaceae). Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Горунът е национален символ на Ирландия.
Устройство на горун
Изображение: Willow, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Скалният дъб израства на височина до 40 метра. Развива яйцевидна корона, която при по-старите представители на вида се разраства на ширина. Развива осева коренова система. Младите клончета имат сив цвят, гладка и гола повърхност. Кората на ствола и по-възрастните клони имат тъмно сивo-кафяв цвят и по-слабо изразени пукнатини.
Пъпките на горуна са разположени на върха на клончетата, събрани по 2-3 на групички. Те са голи и със заострен край. Всяка пъпка има повече от 3 люспести покривки. Листата му притежават дръжка с дължина от 1 до 2,5 см. Листният им ръб е вълнообразно нарязан. Имат продълговато-яйцевидна форма, с ширина от 4 до 8 см и дължина от 7 до 14 см.
Цветовете на зимния дъб представляват реси, които прорастват през пролетта. Делят се на мъжки и женски. Мъжките са увиснали и дълги, развиващи по няколко цветчета с бледожълт цвят. Прорастват по клоните събрани на групички. Женските реси се развиват в пазвите на листата, приседнали и от 2 до 5 в група.
Видът образува плодчета, наречени жълъди. Те имат дължина от 2 до 3 см и ширина от 1-2 см. Събрани са на групички от по 2 до 5 на брой, развиващи се върху много къса дръжка или директно върху дървото. Имат по-плитка шапчица в сравнение със жълъдите на летния дъб. Узряват за около 6 месеца.
Разпространение на скален дъб
Изображение: Димитър Найденов / Dimìtar Nàydenov, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ареалът на разпространение на горуна обхваща Европа, Мала Азия и Кавказ. У нас расте по предпланинските и планинските склонове до 1600 метра надморска височина. Установен е и в Рила. Зимният дъб предпочита плодородни и влажни почви. Той е с много голяма екологична ниша и е доста толерантен към суша и бедни почви. В резултат на това дървото понякога заема екстремни местообитания.
Използваема част на горуна
Употребяват се младата кора на клоните и жълъдите на дъба. Кората се бели през месеците февруари и март, а жълъдите се събират през есента.
Химичен състав на зимния дъб
Кората на горуна съдържа в голямо количество дъбилни вещества, танин, галова киселина, елагова киселина, пентозани, метилпентозани, кверцанит, креозит, левулин, тритерпени, p-ситостерин, тетрациклени, захароза, глюкоза, фруктоза, пектин, дъбов флобафен.
Веществата, установени в листната маса на зимния дъб са: кверцетин, дъбилни вещества. В дървесината на младите дървета се установяват повече дъбилни вещества. Жълъдите съдържат мазнини, минерали, белтъчини, безазотни екстрактни вещества, вода, минерални соли, целулоза, дъбилни вещества, багрилни вещества, ябълчна киселина.
Лечебни свойства и приложение на зимен дъб
Зимният дъб притежава следните свойства - противоглистно, противовъзпалително, адстрингентно.
Начин на употреба
- студена настойка - една чаена лъжица счукани кори от дъба се заливат с две чаени чаши студена вода. Така се оставят да престоят осем часа. Полученият извлек трябва да се пие само от възрастни и е доза за прием за един ден. Деца не трябва да го пият.
- отвара - 500 грама добре счукани кори се варят в четири литра вода 30 минути. Получената течност се прецежда и се оставя да изстине. След това се прибавя към ваната или с нея се правят компреси, промивки или се използва за изплакване при пъпки, хемороиди, рани, възпаления на кожата, възпалено гърло, лош дъх, потни крака.
Други употреби на зимен дъб
Изображение: Botaurus, Public domain, via Wikimedia Commons
Кората на скалния дъб се използва за щавене на кожи, а листата са фураж за тревопасните. От печени жълъди се приготвя диетично кафе.
Дървесината на горуна има добри качества и намира голямо приложение в производството на мебели и в строителството на жп линии, в строенето на къщи, подпори и други подобни. Не на последно място се прилага и в дърворезбарството и фехтовката за изработване на съответните изделия. Тя е ценен източник на дърва за огрев и дървени въглища. От нея се правят бъчви за вино и различни спиртни питиета. Устойчива е на течности, насекоми и гъбични атаки.
Красотата на дървото през всички сезони, го прави целенасочено използвано във флоралната декорация на паркове и градини. Тя се излъчва и от малките дръвчета зимен дъб оформени като бонзаи.
Горунът е дом на много птици, насекоми, гризачи и диви бозайници.
Заглавно изображение: Димитър Найденов / Dimìtar Nàydenov, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КИМ 10 мл
ТИКВЕНО СЕМЕ 200 г ЗДРАВНИЦА
КОПЪР СЕМЕ
ГЛУХАРЧЕ СТРЪК
ЧАЙ ФИЛТЪР ПЕРФЕКТНА ФОРМА * 20 бр. БИОПРОГРАМА
ГРИЙН ФАРМАСИ ИНТИМЕН ГЕЛ С ДЪБОВА КОРА И ГРАДИНСКИ ЧАЙ 300 мл
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fagales
- Сем. Fagaceae (Букови)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Лечение на глисти при деца и възрастни
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашни средства срещу глисти
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
Коментари към Зимен дъб, Скален дъб, Горун