Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Sapindales Сем. Burseraceae Смирна

Смирна

от 05 май 2010г., обновено на 24 апр 2024г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Смирна - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Смирна (Commiphora myrrha) представлява малко дърво, дървовиден храст, който принадлежи към семейство Bursaraceae. Това е едно от основните дървета, използвани при производството на смирна смола, добита от изсушен сок от дърветата. На арабски се нарича „мър“, което означава "горчив". Това е смолата на смирна. Нейното масло се нарича олеорезин. Етеричното масло от смирна се използва от древността за вдъхновяване на молитва и медитация и за укрепване / съживяване на духа.

Твърда, полупрозрачна жълтеникава смола се получава от рани по стъблото. Има ароматен вкус и мирис, но може да бъде и остра и горчива. Запалима е, но гори слабо. Използва се в парфюмерията и като тамян по време на религиозни церемонии. Първоначално е била употребявана и при балсамиране. Смирна е често срещана съставка на прах за зъби и се използва с боракс в тинктура, с други съставки, за изплакване на устата. Тя също се прилага като тинктура във ветеринарната практика за зарастване на рани.

Устройство на смирна

смирна

Изображение: Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen, Public domain, via Wikimedia Commons

Билката израства на височина до около 4 метра и е много бодлива. Външната й кора е сребриста, белезникава или синкавосива, обелена на големи или малки хартиени люспи от по-зелената подкора. Клоните приличат на гръбначен стълб и имат възли. Листата й са оскъдни, малки, овални и неравни. Te са трилистни, сивозелени или бледоцветни, много променливи по форма и размер, с дръжка дължина 1-10 мм. Могат да се намерят няколко странични листчета, понякога много малки, както къси, така и дълги и къси на издънките. Листата могат да бъдат елипсовидни, лопатовидни или ланцетни, атенюирани, клиновидни, заоблени или отсечени в основата, заоблени или остри на върха, 6-44 мм дълги, широки 3-20 мм, с 3-4 доста слаби основни вени, ръб цял или 6-зъбен от всяка страна. Цветята са с дължина 3-4 мм, често жлезисти, бледокафяви или жълто-червени, приосновни и тясно овални. Плодовете са 1-2 на съединени дръжки, яйцевидни, сплескани и клюновидни с дължина 2-4 мм. Семената са гладки с нежни подутини.

Разпространение на смирна

Смирна е характерна растителност за Етиопия и Сомалия, както и за Арабския полуостров. Дървото е местно за Арабския полуостров (Саудитска Арабия, Оман, Йемен) и Африка (Джибути, Етиопия, Сомалия, Североизточна Кения). Расте на надморска височина между 250 и 1300 м, със средногодишни валежи от около 23 до 30 см. Най-добре се справя на плитка почва, предимно в райони с варовик. Обикновено смирна не се култивира, по-голямата част от нея се добива от дивата природа. Това е важен вид, предпазващ почвата в райони, склонни към вятърна ерозия. Не може да расте на сянка. Предпочита суха или влажна почва и може да толерира суша. Устойчив е на суша и замръзване. Размножава се чрез семена или резници.

Използваема част на смирна

При нараняване кората на билката се отделя ексудат, който бива оставен да изсъхне. Събран бече като твърдо вещество, представлява смолата смирна. Ексудатът е слабо ароматизиран, вискозен, а смолата твърда, полупрозрачна и жълтеникава. Смолата има ароматен вкус и мирис - остър и горчив. Тя е запалима, но гори слабо. Продуктите й са високо ценени в Азия.

Етеричното масло от смирна е наситено кехлибарено на цвят с топъл, пикантен, горчив и опушен аромат. Днес маслото от смирна все още се счита за полезно за медитация и ароматерапевтите препоръчват естественото антисептично етерично масло при проблеми с кожата и устата.

Химичен състав на смирна

Commiphora myrrha е главният източник на смола смирна днес. Смирна е включена във формулировките на редица съвременни парфюми и се използва от много билкари като стягащо средство за лигавиците на устата и гърлото.

Изложена на въздух, смолата изсъхва, втвърдява се и се оцветява в червеникаво-кафяво. Смирна е частично разтворима в етанол (∼ 30% алкохол) и също така е частично разтворима във вода и в етер. От древността смирната е служила като съставна част на тамян. Маслото от смирна е ценна съставка в парфюмите (балсамова, тежка миризма).

Плътното, бледожълто масло съдържа: α-пинен 1, дипентен [= (±) -лимонен], лимонен 2, куминалдехид 3, канелен алдехид 4, евгенол 5, m-крезол 6, хераболен (вероятно трицикличен сескитерпен), кадинен, сескитерпен, бицикличен сескитерпен, трицикличен сесквитерпен, мравчена киселина, оцетна киселина, мирролова киселина и палмитинова киселина.

Изолирани основни вещества от билката

  • летливи масла;
  • смола;
  • пепел;
  • сол;
  • сулфати;
  • ацетати и др.

Смолата съдържа полизахариди и протеини, докато летливото масло е съставено от стероиди, стерини и терпени. Характерната миризма на смирна се дължи на фуранозесквитерпени. От библейските времена се използва като лекарство и превръзка на рани и е тясно свързана с ритуалите за здраве и пречистване на жените. Това е първото описано в китайската медицинска литература растение. Използването на смирна медицински е регистриран в Китай през 600 г. сл. н. е. по време на династията Тан. Мирна се използва днес в китайски лекарства за лечение на рани, облекчаване на болезнено подуване и за лечение на менструални болки. Смирна се нарича "мо яо" в Китай. Отдавна се използва в Аюрведична система на медицината.

Някои от вечествата, които са изолирани от смолата от смирна са: изолиналилацетат, 3-epi-lupe-нилацетат, лупеон, 3-епи-а-амирин, а-амирон, ацетил β-еудесмол и сесквитерпеноиден лактон; curzerene, фураноеудезма-1,3-диен, фуранодиен, линдестрен, curzerenone, фуранодиен-6-он, дихидропирокурцеренон, 3-метокси-10-ди-хидрофуранодиен-6-он, 3-метоксифураногуая-9-en-8-one, 2-метокси-4,5-дихидрофуранодиен-6-он и 3-метокси-10-метиленфураногермакра-1-en-6-one, сесквитерпеноиди и фуранозни сесквитерпеноиди, D-галактоза, L-арабиноза, 4-метил D-глюкуронова киселина; смес от две алдобиуронови киселини, идентифицирани като 6-O- (4-O-метил-β-D-глюкуронозил)D-галактоза и 4-O- (4-O-метил-α-D-глюкуронозил)-D-галактоза, сесквитерпен комиферин; два нови фуранозесквитерпеноиди: 2-О-ацетил-8,12-епоксигермакра-1, 4,7,11-тетраен и 2-О-метил-8,12-епоксигер-макра-1, 4,7,11-тетраен; oсновни сесквитерпени - гермакрон, фуранодиен, метоксифуранодиен, 4,5-дихидрофуранодиен-6-он, β-селинен, линдестрен, фураноеудезма-1,3-диен, β-елемен, γ-елемен, δ-елемене, елемол, изофураногермакрен, curzerenone, α-кубебене, β-бурбон, 3-метокси-8,12-епоксигермакра-1,7,10,11-тетраен-6-он, 2-метокси-8,12-епоксигермакра-1, 7,11-триен-6-он, 2R-метил-5S-ацетокси-4R-фураногермакр-1 Z-en-6-он; ароматни сесквитерпени; 2-ацетоксифуранодиен и 2-метоксифуранодиен изолирани от хлороформen екстракт от смляна смирна; курзеренон, фураногермакра-1 Z, 4Z-диен-6-он, rel-3R-мет-окси-4S-фураногермакра-1Е, 10-диен-6-он и rel-2R-метокси-4R-фураногермакр-1 Е-ен-6-он.

Фураноеудезма-1,3-диен и линдестрен притежават aтипична миризма, докато дихидропирокурцеренонът излъчва смолиста миризма. Последното съединение най-добре
представлява миризмата на смирна.

Лечебни свойства и приложение на смирна

Смирна стимулира производството на стомашни сокове, тонизира храносмилателния тракт и се използва за лечение на диария, метеоризъм, диспепсия, загуба на апетит. Стимулира менструалния поток. Използва се също за лечение на генитални инфекции, левкорея, млечница, проблеми с мструацията. Прилага се при хемороиди, артрит. Притежава отхрачваща активност и се използва и при грип, катар, бронхит, астма, възпалено гърло. Стимулира производството на бели кръвни клетки, регенерацията на кожните клетки, подпомага заздравяването на рани. Смирна лекува екзема, рани, бръчки и има много добри успокояващи качества. Използването на смирна осигурява охлаждащ, успокояващ ефект, бори се с апатията и повишава умствената яснота и фокус. Поради своите противогъбични свойства може да се използва за вагинално измиване при млечница и за баня за крака на спортисти.

Свойства на смирна

  • антисептично;
  • детоксикиращо;
  • антимикробно;
  • стимулиращо;
  • ароматизиращо;
  • стягащо;
  • засилва периферното кръвообращение;
  • затопля и стимулира организма;
  • пълноценен хормонален регулатор;
  • противогъбично и др.

Смирната може да се използва за фумигация и перорална употреба. Прилагана е като стягащо, антисептично, антипаразитно, антитусивно, стимулиращо менструалния поток и антиспазматично средство. Тя обикновено се включва в смеси, използвани за лечение на паразити, рани и сепсис.

Смолата смирна облекчава спазми, възпаление и храносмилателен дискомфорт. Ако се приема вътрешно, тя лекува диспепсия, бронхиални и ушни инфекции, тонзилит, фарингит, треска, гингивит, менструални и циркулаторни проблеми. Растението се използва външно за рани, циреи и язви в устата и се добавя към перорални препарати.

Сомалия и Етиопия са най-големите производители на смола и етерично масло от смирна. Северна Сомалия е най-големият източник в света на тамян и смирна. Китай е най-големият пазар за двата сомалийски продукта. Употребата им там е главно в традиционни лекарства.

Състояния и заболявания, при които се прилага смирна смола

  • при спазми и мускулни контракции;
  • повлиява добре кожни инфекции и рани;
  • оказва контрол върху менструалния цикъл;
  • облекчава кашлицата и способства за доброто действие на дихателната система;
  • билката особено добре повлиява бронхит;
  • астма и секреция от носа;
  • облекчава стомашните болки;
  • при колики и лошо храносмилане;
  • при възпаление на венците.

Смолата е особено свързана с ритуалите за здраве и пречистване на жените.

Смирна се използва външно за лечение на язви в устата, рани и циреи и често се добавя към перорални препарати. Това е едно от най-ефективните билкови лекарства за лечение на болки в гърлото, язви в устата и гингивит. Леката стипчивост го прави полезно средство за лечение на акне, циреи и леки възпалителни кожни проблеми.

масло от смирна

Изображение: Itineranttrader, Public domain, via Wikimedia Commons

Масло от смирна

Смолата дава етерично масло, което се използва за лечение на проблеми с кожата и устата. Тя се събира от нарязани клони и се суши до твърдо вещество, което може да се дестилира за масло, да се смила на прах за таблетки или да се разтвори в тинктури. Етеричното масло е наситено кехлибарено на цвят с топъл, пикантен, горчив и опушен аромат. Маслото от смирна се счита за полезно за медитация и ароматерапевтите препоръчват естественото антисептично етерично масло за проблеми с кожата и устата.

Смирна в кулинарията

Ароматната, подобна на балсам смола се използва за ароматизиране на напитки, хлебни изделия, сладкиши, десерти, дъвки и др.

Интересно за смирна

Смолата от смирна е едно от най-старите регистрирани лекарства, широко използвано в древен Египет. От древността тя се ползва като парфюм, тамян и в медицината. От смирната се добива мирово масло, което има терапевтично приложение. През 5 век пр.н.е. Херодот отбелязва, че смирната била използвана от египтяните за балсамиране. Египетските жени изгаряли смирна, за да изчистят домовете си от бълхи. В Древен Египет са използвали благовонната смес кифа, чиито състав включвал вино, мед и смоли, сред които смирна. Наречена „мо яо“ в Китай, смирната била използвана за лекуване на рани поне от времето на династията Танг.

Според предание Адонис е роден при кръвосмешението на кипърския цар Кинирас с дъщеря му Смирна (Мира), заради което била наказана да се превърне в смирна (миртово дърво).

Смирната се споменава многократно в Стария завет на Библията като рядък парфюм с упойващи качества. Смирната е един от трите дара на тримата влъхви, представени на детето Христос, според Евангелието на Матей. Според Евангелието на Марк, на Иисус е било предложено вино и смирна, преди разпятието.

Смирна е една от съставките ползвана при кадилния олтар (ketoret) - посветения тамян използван в Първия и Втория храм в Ерусалим, както е описано в Библията.

От кората  и на различни други членове на рода Commiphora също се отделя смола.

Казва се, че гръцките войници не влизат в битка без лапа от смирна, която да лекува раните им.

Внимание!

Тази билка е противопоказана по време на бременност поради своята стимулираща менструалния поток активност. Препоръчително е смирна да се разрежда преди употреба и да се прилага в умерени дози. Наблюдавани са алергични реакции.

Заглавно изображение: https://www.aromaweb.eu/product/organic-myrrh-essential-oil-commiphora-myrrha-10ml/

Още по темата:
  • Северна смирна Северна смирна
  • Боровинка червена, Кокази, Кокоз, Суница, Червена брусница Боровинка червена, Кокази, Кокоз, Суница, Червена брусница
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Бял божур Бял божур
4.4/5 8 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ШВЕДСКА ГОРЧИВКА 500 мл MAURERS
25.78лв.

ШВЕДСКА ГОРЧИВКА 500 мл MAURERS

ВЕЛЕДА ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ СЪС СОЛИ 75 мл
16.20лв.

ВЕЛЕДА ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ СЪС СОЛИ 75 мл

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ШИК БРОНЗОВ ЛЕОПАРД 250 г
12.00лв.

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ШИК БРОНЗОВ ЛЕОПАРД 250 г

ЕХИНАМИД СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО С ПРОПОЛИС 30 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС
54.30лв.

ЕХИНАМИД СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО С ПРОПОЛИС 30 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС

ШВЕДСКА ГОРЧИВКА 500 мл РИВИЕРА
37.50лв.

ШВЕДСКА ГОРЧИВКА 500 мл РИВИЕРА

СМИРНА / СМОЛА капсули 550 мг * 100 NATURE'S WAY
48.10лв.

СМИРНА / СМОЛА капсули 550 мг * 100 NATURE'S WAY

ГОЛЯМА ШВЕДСКА ГОРЧИВКА ПО ОРИГИНАЛНАТА РЕЦЕПТА НА МАРИЯ ТРЕБЕН 500 мл
34.70лв.

ГОЛЯМА ШВЕДСКА ГОРЧИВКА ПО ОРИГИНАЛНАТА РЕЦЕПТА НА МАРИЯ ТРЕБЕН 500 мл

ДИСМЕКАЛМ таблетки * 15
19.00лв.

ДИСМЕКАЛМ таблетки * 15

НЕОКС масло 60 мл ЕКОФАРМ
14.40лв.

НЕОКС масло 60 мл ЕКОФАРМ

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЛАКАЛУТ АКТИВ ХЕРБАЛ 75 мл
10.00лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЛАКАЛУТ АКТИВ ХЕРБАЛ 75 мл

БИОХЕРБА СМИРНА СМОЛА капсули 380 мг * 100
18.60лв.

БИОХЕРБА СМИРНА СМОЛА капсули 380 мг * 100

Библиография

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BD%D0%B0_(%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5)
https://en.wikipedia.org/wiki/Commiphora_myrrha
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Commiphora+myrrha
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Commiphora+myrrha
http://apps.worldagroforestry.org/treedb/AFTPDFS/Commiphora_myrrha.PDF
https://www.researchgate.net/publication/7594149_Myrrh-Commiphora_chemistry

Коментари към Смирна

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Смирна
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 11:49
    Коментирайте "Смирна"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Sapindales
  • Сем. Burseraceae
  • Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
  • Какво лекува английската сол
  • Пречистване на организма след излагане на радиация
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Лепка
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
  • Инжекционни кортикостероиди
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 17 дни, 15 часа и 12 мин.

възпаление на втория пръст на левия крак (това ми се случва за първи път)

преди 899 дни, 19 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Verified Temu Code [acp856709] – Get MX$1,000 + 30% OFF Today for Returning Users

преди 1 час и 14 мин.

Verified Temu Code [acp856709] – Get MX$1,000 + 30% OFF Today for Returning Users

преди 1 час и 15 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 12 дни, 23 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 17 дни, 14 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Каква е вашата рецепта за бърз и ефикасен детокс? Каква е вашата рецепта за бърз и ефикасен детокс?

Каква е вашата рецепта за бърз и ефикасен детокс?

от 13 фев 2024г. Прочети повече
Защитни свойства на възпалителната реакция Защитни свойства на възпалителната реакция

Защитни свойства на възпалителната реакция

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

от 09 дек 2021г. Прочети повече
Какво знаете за хормоните? Какво знаете за хормоните?

Какво знаете за хормоните?

от 15 апр 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОТБИВКИ-ВИНО И ХРАНА 101 - ИВАН МИХАЛЕВ

СИЛИЦЕА 200 СН

ПРЕОБРАЗЕНАТА ЗЕМЯ-ПИТЪР ФРАНКОПАН

ПЕСАР СИЛИКОНОВ НЕСТЕРИЛЕН N 95 мм

АРОМАНДИСЕ ДИВ ЧЕСЪН СУШЕН 18г 791219

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МИПРОФЕН таблетки 100 мг * 15 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 11:13:43

ФЕМИНОРМ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 10:59:58

СИОФОР SR таблетки с удължено освобождаване 1000 мг * 60 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 09:59:03

ГЛИКОЛЕВЕЛ таблетки * 90 ЗОНАФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 09:39:16

БЕЛЕРГАМИН таблетки * 20 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 09:28:13
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival